Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 серпня 2011 р. справа № 2а/0570/10184/2011
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Нарадча кімната
м.Донецьк, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Ушенко С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Алчевської обєднаної державної податкової інспекції у Луганській області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості з земельного податку у сумі 36485,18 гривень, -
ВСТАНОВИВ:
Алчевська обєднана державна податкова інспекція у Луганській області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості з земельного податку в розмірі 36485,18 грн., який виник згідно податкового повідомлення рішення № 0021071720 від 14.10.2010 року на суму 38775,66 грн. Позивач зазначив, що прийняті ним заходи, направлені на погашення наявної суми боргу відповідача, не призвели до позитивних результатів, що стало підставою для звернення до суду із позовом про стягнення з відповідача наявної суми боргу.
Представник позивача в судове засідання не зявився, про день, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач в судове засідання повторно не зявився, про день, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Причини неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності відповідач суду не надав.
Оскільки належним чином повідомлені сторони в судове засідання не зявились, суд, у відповідності до приписів ст. 128 КАС України та на підставі Ухвали від 22.08.2011р. здійснює розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи суд встановив наступне.
У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Відповідно до п. 30 ст. 2 Бюджетного кодексу України, органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обовязкових платежів) та інших надходжень.
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (ПКУ) визначено, що податковий контроль це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у ст. 41 ПКУ, в межах їх повноважень (п. 61.2 ст.61 ПКУ).
Приписами ст. 41 ПКУ встановлено, що контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Алчевська обєднана державна податкова інспекція у Луганській області є субєктом владних повноважень та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України «Про державну податкову службу в Україні» та Податковим кодексом України повноваження.
Відповідач ОСОБА_1, згідно договору оренди землі б/н від 01.07.2008р. прийняв в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,7383 га, у тому числі 0,1419 га під будівлями та спорудами, 0,1977 га під проїздами, проходами та площадками та 0,3987 га під зеленими насадженнями. Відповідно до умов зазначеного договору, на час його укладення розмір орендної плати в місяць за земельну ділянку становив 1483,61 грн., яка щороку підлягає індексації. Земельна ділянка передана в оренду до 31 грудня 2017 року. Договір оренди підданий державній реєстрації, про що зроблено відповідний запис № 040841200358 від 17.07.2008р.
Згідно договору оренди землі б/н від 04.08.2009р. відповідач також прийняв в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,2740 га, у тому числі 0,1137 га під будівлями та спорудами, 0,1603 га під проїздами, проходами та площадками. Відповідно до умов зазначеного договору, на час його укладення розмір орендної плати в місяць за земельну ділянку становив 1030,72 грн., яка щороку підлягає індексації. Земельна ділянка передана в оренду до 01 серпня 2019 року. Договір оренди підданий державній реєстрації, про що зроблено відповідний запис № 040941200247 від 10.09.2009р.
Відповідно до ст. 14 Конституції України та ст. 2 Земельного кодексу України, субєктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Згідно ст. 2 Закону України «Про плату за землю» (далі - Закон), використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки землі.
Під терміном «оренда», в розумінні ст. 1 Закону, розуміється засноване на договорі строкове платне володіння, користування земельною ділянкою.
За приписами ст. 5 Закону обєктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, в т.ч. на умовах оренди.
Субєктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, в т.ч. орендатор.
Статтею 13 Закону передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Згідно ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно з п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України, нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Відповідно до п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно п. 287.5 ст. 287 Податкового кодексу України, податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Фізичними особами у сільській та селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад за квитанцією про приймання податкових платежів. Форма квитанції встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Приписами ст. 16 Податкового кодексу України визначені зобовязання платників податків, один з яких зобовязує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
19 жовтня 2010 року Алчевською обєднаною державною податковою інспекцією з метою стягнення податкової заборгованості відповідачеві було надіслано податкове повідомлення від 14.10.2010р. № 0021071720, яким податковим органом визначено податкове зобов”язання з орендної плати за землю в сумі 38775,66 грн. Зазначене податкове повідомлення було розміщено на дошці податкових оголошень 29.11.2010р., про що свідчить акт № 614/172 від 29 листопада 2010 року, тобто вважається узгодженим.
Станом на час розгляду справи за відповідачем обліковується переплата по орендній платі за земельні ділянки в розмірі 2290,48 гривень, у зв”язку з чим сума податкового боргу становить 36485,18 гривень, що підтверджується наявною в матеріалах справи обліковою карткою платника податків (відповідача).
Податковим кодексом України (далі ПКУ) встановлено, що податковий борг це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
З огляду на наведене, оскільки податкові зобовязання з орендної плати за земельну ділянку ОСОБА_1 не сплачені в установлені строки, такі зобовязання є податковим боргом.
Відповідно до пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України, у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 95.2. статті 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
01.02.2011р. позивачем на адресу відповідача була направлена податкова вимога від 24.01.2011р. № 99 на суму податкового боргу в розмірі 36485,18 грн., яка, у відповідності до вимог пункту 58.3. статті 58 Податкового кодексу України, вважається врученою платнику податків.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обовязки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобовязаний сплачувати податки і збори відповідно до законів України.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні (ст. 86 цього Кодексу).
На підтвердження позовних вимог позивачем надано необхідні докази про наявність податкової заборгованості у відповідача та вжиття заходів її стягнення.
Зважаючи, що несплата податкового боргу відповідачем призводить до порушення Конституційного обовязку кожного сплачувати податки, а ненадходження коштів до Державного бюджету ускладнює виконання державою своїх соціальних функцій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Питання про стягнення судових витрат не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому законом порядку.
Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 122-143, 151-154, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Алчевської обєднаної державної податкової інспекції у Луганській області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості з земельного податку у сумі 36485,18 гривень задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) на користь місцевого бюджета м. Алчевськ Луганської області (р/р 33212815700027, код платежу 13050500, одержувач Відділення держказначейства у м. Алчевськ в установі банку ГУДКУ у Луганській області, код 24046768, МФО 804013) заборгованість з орендної плати за земельну ділянку в розмірі 36485 грн. (тридцять шість тисяч чотириста вісімдесят пять) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ушенко С. В.