Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 серпня 2011 р. справа № 2а/0570/3754/2011
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Ушенко С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «АСТА» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 42046,38 грн. за порушення державної дисципліни цін відповідно до рішення від 28.01.2011 р. № 16, -
ВСТАНОВИВ:
Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «АСТА» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 42046,38 грн. за порушення державної дисципліни цін відповідно до рішення від 28.01.2011 р. № 16.
В обґрунтування своїх вимог зазначив, що позивачем була проведена планова перевірка ТОВ «АСТА» з питання дотримання вимог чинного законодавства при ціноутворенні під час закупівлі інсулінів для забезпечення хворих на цукровий діабет в Україні з питань дотримання порядку формування та застосування цін з оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами та виробами медичного призначення, про що складений акт перевірки № 13 від 21.01.2011 року. За результатами проведеної перевірки прийнято рішення від 28.01.2011 року № 16 «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін», відповідно до якого за порушення державної дисципліни цін підлягає стягненню з ТОВ «АСТА» безпідставно отримана сума виручки у розмірі 14015,46 гривень, а також штраф у розмірі 28030,92 гривень. Загальна сума економічної санкції складає 42046,38 гривень. Рішення від 28.01.2011 року № 16 було відправлено відповідачеві рекомендованим листом від 02.02.2011р. для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми застосованих економічних санкцій. Відповідно до вимог чинного законодавства разом з рішенням відповідачу було направлено претензію від 28.01.2011 р. № 05-04/16-16. Інформації щодо виконання зазначеного рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в повному обсязі на цей час відповідачем не надано, рішення не скасовано. Просить стягнути з відповідача зазначену вище суму економічних санкцій.
Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не зявився, про причини неявки суду не повідомив, але надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не зявився, про причини неявки суду не повідомив, але надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
У відповідності до вимог ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин, на підставі Ухвали суду від 18.08.2011р., розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази в межах заявлених позовних вимог, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення», державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Таким урядовим органом контролю є Державна інспекція з контролю за цінами, яка діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому (п.п. 1, 2 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819).
У відповідності до п. 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення. Керівники територіальних органів призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром економіки.
Таким чином, позивач - Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області, є субєктом владних повноважень, який у даних правовідносинах здійснює повноваження з контролю за цінами, наданими їй вищенаведеними нормативно-правовими актами.
У межах своєї компетенції Державна інспекція з контролю за цінами організує виконання актів законодавства і здійснює систематичний контроль за їх реалізацією, узагальнює практику застосування законодавства з питань, які належать до їх компетенції, розробляє пропозиції щодо його вдосконалення та вносить їх на розгляд Міністру економіки. Основними завданнями Держінспекції є організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, радою Міністрів АРК, субєктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів). Свою діяльність здійснює на підставі Законів України «Про ціни і ціноутворення» від 03.12.1990 № 507-12 ВР, «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-16, постанов Кабінету Міністрів України від 13.12.20000 № 1819 «Питання державної інспекції з контролю за цінами» (із змінами та доповненнями), від 13.06.02 № 803 «Про заходи щодо проведення моніторингу цін і тарифів на споживчому ринку», інших законодавчих та нормативно-правових актів щодо організації державного контролю за цінами, зокрема інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, яка затверджена наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 р. N 298/519 і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за N 1047/6238.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області була здійснена планова перевірка ТОВ «АСТА» з питання дотримання вимог законодавства при ціноутворенні під час закупівлі інсулінів для забезпечення хворих на цукровий діабет в Україні та з питань дотримання порядку формування та застосування цін з оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами та виробами медичного призначення.
Державною інспекцію з контролю за цінами за результатами перевірки був складений Акт № 13 від 21.01.2011 року, в якому відображено порушення відповідачем державної дисципліни цін, а саме: у період з 03.03.2010 року по 01.07.2010 року порушення порядку формування, встановлення та застосування оптових цін на лікарські засоби, що придбаваються за бюджетні кошти, за рахунок застосування постачальницько-збутових надбавок у розмірі від 10,8% до 55%, замість встановленого рівня не вище ніж 10% оптово-відпускної ціни.
За результатами проведеної перевірки позивачем прийнято рішення від 28.01.2011 року № 16 «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін», відповідно до якого за порушення державної дисципліни цін підлягає стягненню з ТОВ «АСТА» безпідставно отримана сума виручки у розмірі 14015,46 гривень, а також штраф у розмірі 28030,92 гривень. Загальна сума економічної санкції складає 42046,38 гривень.
Рішення від 28.01.2011 року № 16 було відправлено відповідачеві рекомендованим листом від 02.02.2011 р. для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми застосованих економічних санкцій.
Приписом № 20-16 від 28.01.2011 року відповідачу в місячний термін запропоновано усунути зазначені порушення та повідомити Державну інспекцію з контролю за цінами про вжиті заходи.
Як вбачається з рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 16, ТОВ «АСТА» було порушено вимоги п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 року № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення». На підставі зазначеного вирішено вилучити в доход бюджету відповідно до вимог п. 14 ст. 2 розділу ІІ ЗУ «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 № 2154 - VI безпідставно отриману суму виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 14 015,46 гривень, а також штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 28030,92 гривень. Загальна сума економічної санкції складає 42046,38 гривень.
Відповідно до вимог чинного законодавства разом з рішенням відповідачу було направлено претензію від 28.01.2011 р. № 05-04/16-16.
На підставі п. 4.1. Інструкції «Про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами», скарги на рішення про застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій, прийняті органами державного контролю за цінами, можуть направлятись керівникам цих органів або Державній інспекції з контролю за цінами. У разі незгоди з прийнятим рішенням спір про визнання його недійсним вирішується судом.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «АСТА» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної інспекції з контролю за цінами у Донецькій області про визнання нечинними рішення № 16 від 28.01.2011 року «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» та припису № 20-16 від 28.01.2011 року «Про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін» (справа № 2а/0570/3682/2011).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06.04.2011р. по справі №2а/0570/3682/2011 у задоволенні позовних вимог ТОВ «АСТА» відмовлено у повному обсязі. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 08.06.2011р. постанова Донецького окружного адміністративного суду від 06.04.2011р. залишена без змін. Отже, рішення позивача про застосування економічних санкцій вступило в законну силу, а відповідач самостійно у встановлений строк його не виконав.
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду. Особи, винні в порушенні порядку встановлення та застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної або кримінальної відповідальності.
Відповідно до п. 1.4 Інструкції «Про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами» (далі - Інструкція), підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання субєктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема: нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються; застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання; застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний; застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обовязкового декларування їх зміни; завищення або заниження розміру передбачених законодавством податків та обовязкових зборів, що включаються в структуру ціни, або їх невключення в структуру ціни, що регулюється; включення в структуру регульованих цін (тарифів) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установлені розміри; включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт); застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір; застосування цін (тарифів) субєктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг; застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.
Відповідно до п. 1.6 Інструкції необґрунтовано одержані субєктами господарювання внаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються субєктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.
Пунктом 1.7. Інструкції вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.
Згідно з п. 3.1 Інструкції Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
Згідно п. 3.6. Інструкції «Про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами», у разі невиконання рішення, повного або часткового відхилення претензії чи залишення її без відповіді орган державного контролю за цінами в 30-денний термін подає позов до суду про примусове стягнення суми економічних санкцій.
Враховуючи вищезазначене, суд всебічно, повно та обєктивно, за правилами, встановленими ст. 86 КАС України, перевіривши наявні у справі докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 8-11, 17, 69-71, 86, 94, 122, 128, 158163, 183-2, 185-186, 254 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «АСТА» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 42046,38 грн. за порушення державної дисципліни цін відповідно до рішення від 28.01.2011 р. № 16 задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АСТА» (83059, м. Донецьк, вул. Складська, 3 «в») на користь Державного бюджету України (д/р № 31119106700005 в УДК Калінінського району м.Донецька, код ЄДРПОУ 34687090, банк отримувача ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією 21081100) суму економічної санкції за порушення державної дисципліни цін у розмірі 42046 (сорок дві тисячі сорок шість) грн. 38 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ушенко С. В.