Постанова № 21889739, 06.02.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
06.02.2012
Номер справи
2а-263/12/0170/3
Номер документу
21889739
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 лютого 2012 р. Справа №2а-263/12/0170/3 (18:00) м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України у м. Феодосія АРК

до Суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи підприємця ОСОБА_1

про стягнення

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився,

від відповідача - не з'явився.

Суть справи:

Управління Пенсійного фонду України у м. Феодосія АРК звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у сумі 340,00 грн.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 10.01.12 р. відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до судового розгляду.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог п. 4 ч. 2 ст. 17 Закону України № 1058 “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а саме ненадання відомостей до системи персоніфікованого обліку.

Відповідач письмових заперечень проти позову не надав.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Враховуючи зазначені вище обставини, керуючись ст. 128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності представників сторін на підставі наявних доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) зареєстрований у якості фізичної особи-підприємця 21.08.2007 р. Виконавчим комітетом Феодосійської міської ради АР Крим за адресою місцезнаходження: 98100, АДРЕСА_1, про що свідчить наявний в матеріалах справи Витяг з ЄДР.

14.06.10 р. відповідальною особою відділу персоніфікованого обліку та інформаційних систем Управління Пенсійного фонду України у м. Феодосія АР Крим виявлено факт порушення ФОП ОСОБА_1 вимог п.п. 4 ч. 2 ст. 17 Закону України № 1058 від 09.07.03 р. “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а саме ненадання відомостей до системи персоніфікованого обліку за 2009 звітний рік, про що складено акт № 459.

13.09.2010 р. Управлінням Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим на підставі п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України № 1058 застосовано фінансові санкції до ФОП ОСОБА_1 у сумі 340,00 грн., про що було винесено рішення № 939 про застосування фінансових санкцій за ненадання відомостей до системи персоніфікованого обліку у строки, встановлені законодавством, яке було отримано відповідачем особисто 15.09.2010 р., на користь чого свідчить копія поштового повідомлення про вручення.

Згідно довідки позивача від 02.02.12 р. вих.№ 113/09 заборгованість відповідача з штрафних санкцій у розмірі 340,00 грн. не погашена на дату розгляду справи.

Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно частини 3 статті 6 КАС України суб’єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належить орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Відповідно до пунктів 1, 3, 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, основними завданнями якого є, зокрема, керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою; забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом.

Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 р. за № 442/6730, (далі - Положення про Управління Фонду) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення.

Згідно Закону України від 08.07.2010 р. № 2464 “Про збір та облік єдиного державного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” у період до перетворення Пенсійного фонду на неприбуткову самоврядну організацію відповідно до пункту 12 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" завдання та функції Пенсійного фонду та його територіальних органів щодо збору та ведення обліку єдиного внеску виконують відповідно Пенсійний фонд та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах.

Отже, контроль за дотриманням пенсійного законодавства, в тому числі, щодо подачі звітності до системи персоніфікованого обліку, здійснюється органами Пенсійного фонду.

Таким чином, УПФУ у м. Феодосія АРК, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як суб’єкт владних повноважень.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року всі відносини, які виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону України № 1058 страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.

Згідно ст. 18 Закону України № 1058 страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом, не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування.

Ст. 17 п. 2 даного Закону, а також пунктом 5.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003р. № 21-1, встановлений обов’язок страхувальника подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом, а також нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, а саме платники подають до органу Пенсійного фонду для реєстрації протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця розрахунок зобов’язань зі сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, в якому вказуються самостійно обчислені суми зобов'язань. Суд зазначає, що наразі даний обов'язок встановлений п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України № 2464 від 08.07.2010 р. "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", який набрав чинності з 01.01.2011 р.

На підставі п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону, яка діяла на момент вчинення правопорушення, за неподання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку у строки, передбачені законодавством, за 2009 звітний рік рішенням Управління Пенсійного Фонду України у м. Феодосія АР Крим №939 від 13.09.2010 року до відповідача застосовані фінансові санкції в сумі 340,00 грн.

Частиною 14 ст. 106 Закону України № 1058, встановлено, що рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу є виконавчим документом. У разі незгоди з рішенням про нарахування пені та накладення штрафу, страхувальник у десятиденний строк має право на оскарження рішення у судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення Управління Пенсійного Фонду України у м. Феодосія АРКрим №939 від 13.09.2010 року у встановленому законом порядку не оскаржено, фінансові санкції до теперішнього часу не сплачені.

Суд вважає за необхідне зазначити, що станом на момент розгляду справи п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України № 1058 не діє у зв'язку із набранням чинності з 01.01.2011 р. Закону України № 2464. Відповідальність за неподання звітів персоніфікованого обліку на даний час встановлена п. 4 ч. 11 ст. 25 Закону України № 2464.

Однак відповідно до п.5,6 п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 08.07.2010 року, який набрав чинності з 01.01.2011 року, стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази, оцінивши їх у сукупності та проаналізувавши в контексті вимог законодавства щодо спірних відносин, врахувавши те, що відповідачем не надано жодних доказів погашення спірної заборгованості згідно ст. 71 КАС України, суд вважає, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України у м. Феодосія АР Крим підлягають задоволенню у повному обсязі.

У повному обсязі постанову складено 06.02.2011р.

Керуючись ст.ст. 158-159, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Феодосія АР Крим (ЄДРПОУ 22300286) 340,00 грн. заборгованості з штрафних санкцій станом на 30.11.2011 р.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя                                         Шкляр Т.О.