Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.02.12 Справа № 28/5014/384/2012
Суддя Семендяєва І.В., при секретарі судового засідання Мартинцевій Н.М., розглянувши матеріали за позовом
Стаханово-Алчевського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ
до Державного підприємства "Луганськвугілля", м. Луганськ
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Георгіївська селищна рада, смт. Георгіївка
про стягнення 10279 грн. 34 коп.
за участю представників сторін:
від заявника: Шидлаускас П.В., посвідчення НОМЕР_1 від 09.10.2006, прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури області;
від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 1 від 03.01.2012, головний спеціаліст юридичного сектору, юрисконсульт;
від відповідача: ОСОБА_2., довіреність № 03/5-577 від 30.12.2011, юрисконсульт Відокремленого підрозділу "Шахта "Лутугінська" Державного підприємства "Луганськвугілля"
від 3-ої особи: представник не прибув
в с т а н о в и в:
Стаханово-Алчевський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Луганській області звернувся до господарського суду Луганської області з позовом до Державного підприємства "Луганськвугілля" про стягнення 10279 грн. 34 коп. шкоди, спричиненої порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря.
Прокурор в позовній заяві вказав про участь у справі третьої особи Георгіївської селищної ради, але не зазначив на стороні кого вона виступає та з якими вимогами відповідно до вимог ст.ст. 26, 27 Господарського процесуального кодексу України, які передбачають участь третіх осіб з самостійними вимогами або без самостійних вимог та на стороні позивача або відповідача.
Листом від 24.02.2012 № 415вих прокурор уточнив статус третьої особи і зазначив, що вона виступає як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Дане уточнення прокурора приймається судом.
Відповідач відзив по суті позовних вимог не надав, у відзиві на позов № 03/435 від 28.02.2012 зазначив, що підприємство відповідача є юридичною особою, до складу якої входить відокремлений підрозділ «Шахта «Лутугінська». Фінансування здійснюється ДП «Луганськвугілля»за цільовим призначенням. У відповідності до Генеральної угоди по тарифам та соціальним гарантіям в Україні в першу чергу виплачується заробітна плата працівникам, а потім при наявності коштів перераховуються податки та інші платежі.
Третя особа у листі від 23.02.2012 № 4/239 позовні вимоги підтримала і просить справу розглянути за відсутності свого представника.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про прокуратуру” прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру” визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п.5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого наказом Мінприроди від 19.12.2006 за № 548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.02.2006 за №120/13387 Державна екологічна інспекція в Луганській області є належним позивачем за позовами щодо відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
Відносини у галузі навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, міжнародними угодами України, Цивільним кодексом України, Законом України „Про охорону навколишнього природного середовища”, а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.
Інспекцією 12.10.2011 була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством „Луганськвугілля”, під час якої встановлено, що відокремленим підрозділом „Шахта „Лутугінська” ДП „Луганськвугілля” в період з 01.12.2010 по 30.09.2011 здійснювались викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел без спеціального дозволу, що є порушенням ст.ст.10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” Підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.
Згідно до ч.5 ст.11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Розмір збитків, нанесених державі відповідачем внаслідок порушення природоохоронного законодавства, обчислений відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Мінприроди України від 10.12.2008 за №639, зареєстрованим в Мінюсті України від 21.01.2009 за №48/16064 (надалі Методика) та складає 10279 грн. 34 коп.
На адресу відповідача була направлена позивачем претензія №127 від 19.10.2011, в якій позивач просив погасити збитки у сумі 10279 грн. 34 коп. Разом з претензією відповідачу було направлено розрахунок розміру збитків. Відповідач відповіддю № 03/2869 від 28.11.2011 зазначив, що відокремлений підрозділ «Шахта «Лутугінська»зобовязується клопотати перед ДП «Луганськвугілля»про виділення грошових коштів на погашення збитків за порушення природоохоронного законодавства.
Однак дана шкода не була сплачена відповідачем, що стало підставою для звернення з даним позовом.
Відповідно до ч.4 ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
За приписами ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем допущено порушення вимог законодавства у вигляді відсутності дозволу на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що робить всі викиди наднормативними.
В п. 2.1. Методики зазначено, що наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються: викиди забруднюючих речовин, які перевищують затверджені граничнодопустимі викиди, установлені дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.
Згідно п. 2.7 Методики розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та об'ємної витрати газопилового потоку застосовуються у випадках: викиду забруднюючих речовин від джерел викидів, які здійснюються без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання.
При визначенні розміру збитків позивач використав вихідні дані про викиди, які надав сам відповідач довідку про години роботи стаціонарного джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (породний відвал) та інформацію про фактичне значення викидів стаціонарними джерелами відокремленого підрозділу «Шахта «Лутугінська»за період з 01.12.2010 по 30.09.2011 (а.с. 13, 14).
За вказаних обставин вимоги позивача за позовом підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам та підлягають до задоволення у повному обсязі.
Судовий збір стягується з відповідача в доход Державного бюджету України, згідно ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України, оскільки прокурор відповідно до Закону України «Про судовий збір»звільнений від його сплати.
Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позов Стаханово-Алчевського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Луганській області до Державного підприємства "Луганськвугілля" про стягнення 10279 грн. 34 коп. задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства „Луганськвугілля”, м. Луганськ, вул. Лермонтова, б.1В, код 32473323, шкоду, спричинену порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, у розмірі 10279 грн. 34 коп. на розрахунковий рахунок № 33110331700175, код платежу 24062100, банк ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код 38030309, видати наказ позивачу.
3. Стягнути з Державного підприємства „Луганськвугілля”, м. Луганськ, вул. Лермонтова, б.1В, код 32473323 в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, МФО 804013, ОКПО 37991503, одержувач УДКСУ у м. Луганську, банк ГУДКСУ в Луганській області, код класифікації доходів 2203001, символ 206, судовий збір в сумі 1609 грн. 50 коп., видати наказ Ленінській міжрайонній Державній податковій інспекції у м. Луганську.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 02.03.2012.
СуддяІ.В. Семендяєва