Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.02.12 Справа № 19/212пд/2011
Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Качановської О.А., розглянувши матеріали справи за позовом
Луганської міської ради, м.Луганськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю торгово-комерційної фірми "Валтан", м.Луганськ
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Управління Держкомзему м.Луганськ в Луганській області, м.Луганськ
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
в присутності представників сторін:
від позивачів ОСОБА_1, головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність № И01/03-30./5449/0/2-10 від 24.11.2010;
від відповідача ОСОБА_2, представник за довіреністю № б/н від 06.02.2012;
від третьої особи представник не прибув.
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: позивачем заявлено вимоги про внесення змін до договору оренди землі від 23.03.2006, державна реєстрація від 27.03.2006 № 040640200035, який укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю торгово-комерційною фірмою "Валтан", відносно земельної ділянки площею 0,1199 га терміном на 49 років за адресою: м.Луганськ, вул.Сорокіна (біля будинку № 1), а саме:
- доповнити п.4 розділу "Об"єкт оренди" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, складає 93246 (дев"яносто три тисячі двісті сорок шість) грн. 23 коп.";
- викласти п.8 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції: " Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнта 3,5";
- доповнити п.14 розділу "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі розмір річної орендної плати згідно визначеної мети використання складає 3263 (три тисячі двісті шістдесят три) грн. 62 коп.";
- в п.п.29.1 п.29 розділу "Інші права та обов"язки сторін" слова "Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин" змінити на слова "Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або інший орган, уповноважений орендодавцем".
В судовому засіданні представник позивача подав клопотання, в яких зазначив, що в тексті позовної заяви помилково був зазначений розмір нормативної грошової оцінки у сумі 340541,89 грн. та невірно зазначена мета використання земельної ділянки: "для паливно-роздавальних, автозаправних станцій пунктів, комплексів, тощо, які здійснюють продаж нафтопродуктів або газу", у той час як належною сумою нормативної грошової оцінки є 93246,23 грн. та належною метою використання земельної ділянки вважати: "супермаркети, гіпермаркети та об"єкти торгівлі, які є нерухомим майном, що розміщуються на земельній ділянці площею більш 1000 м2".
Виправлення зазначених помилок в позовній заяві приймається судом до розгляду.
В цьому ж судовому засіданні відповідач надав відзив від 20.02.2012 на позовну заяву, де повідомив, що визнає позовні вимоги позивача щодо викладення п.8 розділу "Орендна плата" договору оренди землі від 23.03.2006 у новій редакції: "Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3,5", щодо інших вимог позивача зазначає, що внесення змін до договору та встановлення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та орендної плати за договором повинно здійснюватися у відповідності до вимог діючого законодавства.
Третя особа участі свого повноважного представника не забезпечила, про час та місце проведення розгляду справи була повідомлена належним чином.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших обєктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності щодо розпорядження землями в межах населених пунктів (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.
Згідно до ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад віднесено здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням Луганської міської ради від 28.02.2006 № 41/190 Товариству з обмеженою відповідальністю торгово-комерційній фірмі "Валтан" була надана в оренду земельна ділянка загальною площею 0,1199 га терміном на 49 років за адресою: м.Луганськ, вул.Сорокіна (біля будинку №1) під будівництво та розміщення будівлі кафе, фонтану та дитячого грального майданчика.
Між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю торгово-комерційною фірмою "Валтан" укладено договір оренди землі від 23.03.2006, державна реєстрація від 27.03.2006 № 040640200035.
Відповідно до п.4 договору на момент укладення договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 318793,72 грн.
В п.8 договору сторони дійшли згоди, що річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) у гривнях, збільшеного на коефіцієнт 2,5 (довідка розрахунку розмірів земельного податку (річного) додається до договору та є його невід"ємною частиною).
Щороку станом на 1 січня поточного року річна орендна плата попереднього року індексується на коефіцієнт, який застосовується для індексації грошової оцінки земель, порядок проведення якої затверджений Кабінетом Міністрів України. Якщо розрахований згідно цього порядку коефіцієнт менше чи дорівнює одиниці, індексація орендної плати не проводиться (п.9 договору).
Обчислення розміру річної орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексу інфляції, який враховується при здійсненні індексації, яка проводиться у порядку визначеному у п.9 даного договору; а також з урахуванням інших змін розмірів земельного податку що відбуваються протягом терміну дії договору оренди. Обчислення розмірів земельного податку визначається відповідно до фактичного функціонального використання і місця розташування земельної ділянки (п.10 договору).
Пунктом 12 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Як вбачається з п.14 договору на момент укладення цього договору розмір річної орендної плати згідно визначеної мети використання складає 7969,85 грн.
Відповідно до п.29.1 договору орендар взяв на себе зобов"язання для обчислення розміру орендної плати звернутись в тижневий термін з моменту державної реєстрації договору оренди, а у подальшому звертатись щороку не пізніше місячного терміну після проведення у встановленому законодавством порядку індексації грошової оцінки землі, до Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин для отримання відповідної довідки; самостійно на підставі вищевказаної довідки обчислювати орендну плату (п.29.2 договору).
Згідно п.31 договору сторони домовились про те, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін та нотаріально посвідчується. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв"язується у судовому порядку.
Луганська міська рада звернулася до відповідача з листом від 09.08.2011 № 01/03-13/4834/0/2-11 про внесення змін до договору згідно з проектом договору про внесення змін до договору оренди землі, який додавався до даного листа.
Відповідач на надані пропозиції відповіді не надав, у зв"язку з чим позивач, посилаючись на Податковий кодекс України, Цивільний кодекс України, Закон України "Про оренду землі", Земельний кодекс України, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні", звернувся до господарського суду Луганської області з даними позовними вимогами.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Відповідно до ст.2 Закону України „Про оренду землі” відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.
Статтею 16 Закону України „Про оренду землі” та ст.124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 Земельного кодексу України).
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 Земельного кодексу України).
Відповідно до ч.8 ст.93 Земельного кодексу України відносини, повязані з орендою землі, регулюються законом.
Стаття 30 Закону України “Про оренду землі” передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Аналогічна норма закріплена і в ч.4 ст.188 Господарського кодексу України, в якій передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Отже діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін.
Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст.652 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст.654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Законом України від 03.06.2008 №309-VI „Про внесення змін до деяких законодавчих актів в Україні” законодавець встановив, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12% їх нормативної грошової оцінки (ст.21 Закону України „Про оренду землі”).
Статтями 13, 14, 19 Закону України „Про плату за землю” було визначено в якості підстав для нарахування земельного податку дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, договір оренди такої земельної ділянки.
01.01.2011 набув чинності Податковий кодекс України, яким було змінено деякі положення щодо орендної плати за землю.
У відповідності до ст.274.1 Податкового кодексу України ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
З наведеного випливає, що розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно ст.18 Закону України „Про оцінку земель” нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз у 5-7 років.
Як передбачено ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Позивачем відповідно до вимог земельного законодавства була проведена у 2007 році грошова оцінка землі і рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 №28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м.Луганська, яка набрала чинності 01.03.2008.
Рішенням Луганської міської ради від 27.05.2011 №9/12 встановлено, що в договорах оренди землі розмір річної орендної плати встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту залежно від мети використання земельної ділянки, яка (мета) та які (договірні коефіцієнти) зазначені у додатку до цього рішення.
Відповідно до п.6 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11, за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок несільськогосподарського призначення складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як Витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Відповідно до п.4 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 № 224 питання правильності застосування порядку та визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки належить до компетенції Державного комітету України із земельних ресурсів.
За даними Управління Держкомзему у м.Луганську Луганської області, грошова оцінка земельної ділянки, яка знаходиться в оренді відповідача, складає 93246,23 грн.(а.с.18), виходячи з якої обчислено розмір річної орендної плати у сумі 3263,62 грн.
Така ж правова позиція викладена в п.2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011, а саме в цьому пункті зазначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Таким чином, є обґрунтованими вимоги позивача про внесення змін до п.8 та п.14 розділу „Орендна плата” та до п.4 розділу „Обєкт оренди”.
Також, як вбачається з рішення Луганської міської ради від 26.02.2007 № 15/9, Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин було ліквідовано та відповідно до рішення Луганської міської ради від 26.02.2007 № 13/10 було створено Управління нерухомим майном Луганської міської ради, яке веде розрахунки за користування земельними ділянками та контролює справляння плати за землю. Після цього на підставі рішення Луганської міської ради від 11.11.2010 № 1/11 Управління нерухомим майном Луганської міської ради було перейменовано в Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів.
З огляду на дані підстави є обґрунтованою вимога стосовно внесення змін до п.п.29.1 п.29 розділу "Інші права та обов'язки сторін".
Враховуючи викладене позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Аналогічні положення містяться в ч.5 ст.188 Господарського кодексу України.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 № 1021 "Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі" повноваження ведення книги записів відкривається та ведеться у паперовому вигляді територіальним органом Держкомзему.
З цього вбачається, що зазначені зміни для сторін набирають сили з моменту набрання чинності рішенням суду та підлягають державній реєстрації відповідно до вимог чинного законодавства.
Таким чином позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судовий збір покладається на відповідача, згідно ст.ст.49 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні 21.02.2012 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Луганської міської ради, м.Луганськ, до Товариства з обмеженою відповідальністю торгово-комерційної фірми "Валтан", м.Луганськ, задовольнити у повному обсязі.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 23.03.2006, державна реєстрація від 27.03.2006 за № 040640200035, який укладений між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю торгово-комерційною фірмою "Валтан", відносно земельної ділянки площею 0,1199 га терміном на 49 років за адресою: м.Луганськ, вул.Сорокіна (біля будинку №1), які набирають сили з моменту набрання чинності рішенням суду та підлягають державній реєстрації відповідно до вимог чинного законодавства.
3. Доповнити п.4 розділу "Об"єкт оренди" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, складає 93246 (дев"яносто три тисячі двісті сорок шість) грн. 23 коп.".
4. Викласти п.8 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції: " Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнта 3,5".
5. Доповнити п.14 розділу "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі розмір річної орендної плати згідно визначеної мети використання складає 3263 (три тисячі двісті шістдесят три) грн. 62 коп.".
6. В п.п.29.1 п.29 розділу "Інші права та обов"язки сторін" слова "Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин" змінити на слова "Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або інший орган, уповноважений орендодавцем".
7. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Валтан", м.Луганськ, вул.А.Ліньова, б.61А, код 21780640 на користь Луганської міської ради, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, б.14, код 26070794 судовий збір у розмірі 941 грн. 00 коп., видати наказ позивачу.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 27.02.2012.
Суддя Т.В. Косенко