Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 203
РІШЕННЯ
Іменем України
05.03.2012Справа №5002-29/5136-2011
За позовом Комунального підприємства «Общепит» (95017, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Тургенева, буд. 78-б, код ЄДРПОУ 20681812);
До відповідача 1 Управління освіти Сімферопольської міської ради (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Толстого, 15, код ЄДРПОУ 02144246);
До відповідача 2 - Сімферопольської міської ради (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Толстого, 15);
До відповідача 3 Управління закладів освіти Київської районної ради м. Сімферополя (95035, АР Крим, м. Сімферополь, Київський район, бул. Франка, 25, кв. 423);
До відповідача 4 - Відділ шкіл та дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя (95026, АР Крим, м. Сімферополь, Залізничний район, вул. Гагарина, буд. 18 А);
За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору 1. Центральної районної ради м. Сімферополя (95001, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Горького, 15);
За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору 2. Київської районної ради м. Сімферополя (95034, АР Крим, м. Сімферополь, бул. Франко, 25)
За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору 3. Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя (95047, АР Крим, м. Сімферополь, вул.. Гагарина, 18-а // 95006, м. Сімферополь, вул. Павленко, 1)
Про стягнення 780263,00 грн.
Суддя О.І. Башилашвілі
Представники:
Від позивача Лазебна Л.М. директор, посвідчення №9;
-ОСОБА_1 представник, довіреність №202 від 06.11.11 р.;
-ОСОБА_2 гол. бухгалтер, довіреність №211 від 19.12.2011 р;
Від відповідача 1 ОСОБА_3 представник, довіреність №2177/07/01-11 від 16.12.2011 р;
Від відповідача 2 ОСОБА_3. представник, довіреність №19/01-55/2818 від 19.10.2011 р;
Від відповідача 3 ОСОБА_4. представник, довіреність №021-18/130 від 14.02.2012 р;
Від відповідача 4 не зявився;
Третя особа 1. ОСОБА_5 представник, довіреність №1916/02.01-18 від 06.09.2011р.;
Третя особа 2. ОСОБА_4. - нач. юр. відділу, довіреність №021-18/164 від 01.03.2011;
Третя особа 3. - ОСОБА_6 головний спеціаліст юр. відділу, довіреність №02.1-26/1198 від 11.01.2011 р;
Суть спору: Комунальне підприємство «Общепит» звернулося до господарського суду АР Крим з позовом до відповідачів Управління освіти виконавчого комітету Сімферопольської міської ради та Сімферопольської міської ради про стягнення заборгованості за надані послуги по організації харчування для дитячих закладів в сумі 780263, 00 грн.
Крім того, позивач просить покласти витрати на юридичну допомогу та судові витрати зі сплати судового збору на відповідача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відділом шкіл та дошкільних закладів Желєзнодорожного районного виконавчого комітету були порушені умови договору №27 від 14.01.2011 р. по організації харчування у шкільних закладах на 2011 рік, укладеного між позивачем по справі та відділом шкіл та дошкільних закладів Желєзнодорожного райвиконкому, в частині не оплати отриманих послуг в сумі 247315,50 грн.
Також управлінням закладів освіти Київської районної ради були порушені умови договору №77 від 17.01.2011 р. про надання послуг з організації харчування учнів шкіл Київського району м. Сімферополя, укладеного між позивачем по справі та управлінням закладів освіти Київської районної ради, в частині повноти оплати отриманих послуг, у звязку з чим за останнім утворилася заборгованість в сумі 41655,00 грн.
Крім того, Комунальне підприємство «Общепит» перемогло у тендері, у звязку з чим надало послуги з організації харчування шкіл та дошкільних закладів Центрального району м. Сімферополя, що підтверджується актами виконаних робіт, однак послуги повністю оплачені не були, у звязку з чим за управлінням закладів освіти Центральної районної ради утворилась заборгованість на суму 491292,50 грн.
На підставі рішення позачергової 6-ї сесії 6 скликання Сімферопольської міської ради від 24.12.2010 р. №43 та розпорядження міського голови м. Сімферополя №28-с від 27.12.2010 р. усі повноваження Управлінь освіти районних рад з 01.03.2011 р. передані Управлінню освіти Сімферопольської міської ради, яка є правонаступником прав та обовязків останніх, у звязку з чим позивач звернувся до суду з позовом до Управління освіти Сімферопольської міської ради та Сімферопольської міської ради.
Ухвалою господарського суду АР Крим від 23 листопада 2011 року позов Комунального підприємства «Общепит» прийнято судом до розгляду, справу за порушеним провадженням призначено до слухання у судовому засіданні.
Позивач у судовому засіданні 06 грудня 2011 року позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на задоволенні останніх, та надав на вимогу суду оригінали документів, доданих до позовної заяви для огляду суду, а також розрахунки заявленої до стягнення суми (окремо щодо шкіл та дошкільних закладів Центрального, Київського та Желєзнодорожного районів м. Сімферополя) з доданими копіями групових талонів доказами отримання відповідних послуг, які судом долучені в матеріали справи.
Представник відповідача Сімферопольської міської ради проти позову заперечував, про що надав письмовий відзив, посилаючись на відсутність належних доказів відносно правонаступництва Управлінням освіти Сімферопольської міської ради прав та обовязків Відділів шкіл та дошкільних закладів районних рад, а також на те, що підстави для погашення заборгованості за рахунок коштів міського бюджету відповідно до ст. 48 Бюджетного кодексу України відсутні, оскільки договорів про надання послуг по організації харчування для дитячих закладів, укладених між виконавчими органами районних рад м. Сімферополя та КП «Общепит», за винятком Київського району, не має.
Також, представником Сімферопольської міської ради заявлене клопотання в порядку статті 24 ГПК України про заміну неналежного відповідача - Управління освіти виконавчого комітету Сімферопольської міської ради належним - Управління освіти Сімферопольської міської ради, про що надав копію Свідоцтва про державну реєстрацію Сімферопольської міської ради. Слід зазначити, що судом був спрямований запит до електронної бази даних АРМ ЄДР для отримання даних про включення відповідача до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та відповідно отриманий спеціальний витяг, з якого також вбачається, що саме Управління освіти Сімферопольської міської ради зареєстровано в реєстрі як юридична особа з місцезнаходженням за адресою: 95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Толстого, 15.
Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 06.12.2011р. суд задовольнив клопотання відповідача та здійснив заміну неналежного відповідача - Управління освіти виконавчого комітету Сімферопольської міської ради належним - Управлінням освіти Сімферопольської міської ради. Цією ж ухвалою суд в порядку статті 38 ГПК України витребував у Сімферопольської міської ради наступні документи: всі рішення виконкому та сесії щодо передачі повноважень районних Управлінь освіти міському Управлінню освіти, документи, що підтверджують виділення фінансового ресурсу на 2011 рік для районних рад, документи, що підтверджують передачу фінансових документів від районних рад до Управління освіти Сімферопольської міської ради; від Київського та Центрального районних рад: рішення тендерного комітету та документи щодо проведення тендерів на послуги з харчування учнів, документацію про ліквідацію Управлінь закладів освіти в районах та їх правонаступництва; від Желєзнодорожної районної ради: документи щодо ліквідації відділу шкіл та його правонаступництва.
Позивач у судовому засіданні 19 грудня 2011 року позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на задоволенні останніх, а також підтримав клопотання, яке надано через канцелярію суду 22.12.2011р., в порядку статті 38 ГПК України про витребування господарським судом доказів, в якому останній просив витребувати від фінансових управлінь Центрального, Київського та Желєзнодорожного районних виконкомів свідчень про виділення у 2011 році Управлінням освіти коштів на оплату харчування учнів шкіл у цих районах та в якій сумі; витребувати від Сімферопольської міської ради нотаріально засвідчені акти передачі документів від Управлінь освіти в районах до Управління освіти міської ради.
Суд задовольнив вказане клопотання та витребував зазначені докази в порядку ст. 38 ГПК України ухвалою суду від 19.12.2011р.
Представник відповідачів у судовому засіданні 19.12.2011р. надав довідку, долучену судом до матеріалів справи, про те, що в результаті відсутності фінансових ресурсів, як планових, так і фактичних, ліквідаційний баланс галузі «Освіта» не включає в себе заборгованість перед постачальниками продуктів харчування, не зареєстрованої в органах державного казначейства.
Представник третьої особи - Центральної районної ради м. Сімферополя, згідно наданих письмових пояснень, долучених судом до матеріалів справи, проти позову заперечував.
Представник третьої особи - Київської районної рада м. Сімферополя надав копію рішення Київської районної ради від 18.01.2011р. про ліквідацію юридичної особи Управління установ освіти Київської районної ради м. Сімферополя.
У судовому засіданні 19.12.2011р. судом були оглянуті документи проведеного тендеру на послуги з харчування учнів шкіл Центрального та Київського району м. Сімферополя.
Представник третьої особи - Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя проти прозову заперечує, про що надав письмові пояснення з додатками, долучені судом до матеріалів справи.
Позивач у судовому засіданні 16 січня 2012 року надав уточнення прохальної частини позову, в частині найменування належного відповідача, в якій просив суд стягнути з Управління освіти Сімферопольської міської ради заборгованість за надані послуги по організації харчування для дитячих закладів в сумі 780263, 00 грн., а також витрати на сплату судового збору та оплату юридичної допомоги.
Дане клопотання судом прийнято до розгляду.
Відповідач у судовому засіданні 16.01.2012р. згідно наданому відзиву з додатками, долучених судом до матеріалів справи, проти позову заперечував.
Представник іншого відповідача в судовому засіданні 16.01.2012р. надав заперечення на позов, в яких просив у задоволенні позовної заяви КП «Общепит» відмовити повністю.
Представник третьої особи - Київської районної рада м. Сімферополя надав письмові заперечення на позов з додатками, долучені судом до матеріалів справи, в яких зазначив, що оспорювана та незареєстрована заборгованість перед КП «Общепит» виникла в результаті недостатнього фінансування районної ради.
Представник третьої особи - Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя в судовому засіданні 16.01.2012р. проти позову заперечував з мотивів, викладених у раніше наданих письмових поясненнях, а також надав копії звіту про виконання місцевого бюджету Залізничного району, звіту про бюджетну заборгованість по загальному фонду Залізничного району станом на 01.04.2011р, а також акту прийому-передачі закладів освіти Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя, долучені судом до матеріалів справи. Також представник Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя надав від фінансового управління Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя на вимогу суду письмові пояснення про фінансування харчування учнів шкіл у Желєзнодорожному районі з відповідними розпорядженнями про виділення коштів загального фонду місцевих бюджетів.
Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 16.01.2012р. суд продовжив строк розгляду справи в порядку статті 69 Господарського процесуального кодексу України за клопотанням сторони у справі, відклав розгляд справи та в порядку статті 38 Господарського процесуального кодексу України зобовязав фінансові управління Київського, Центрального та Желєзнодорожного виконкомів районних рад м. Сімферополя надати суду свідчення про розподіл виділених у 2011 році управлінням освіти коштів на оплату харчування учнів шкіл у відповідних районах.
Слід зазначити, що судом було зроблено електронні запити, за якими одержано спеціальні витяги, що підтверджують, що станом на 23.01.2012р. відділ закладів освіти Центральної районної ради припинено. Що стосується Управління закладів освіти Київської районної ради м. Сімферополя та Відділу шкіл та дошкільних закладів Железнодорожної районної ради м. Сімферополя, останні знаходяться в стані припинення, в звязку з чим призначена відповідна комісія.
У судовому засіданні, що відбулось 26.01.2012р. позивачем було надано договір № 25 без дати, укладений з Відділом шкіл та дошкільних закладів Железнодорожної районної ради м. Сімферополя, за яким позивач и просить стягнути заборгованість в частині, що заявлена у розмірі 247315,50 грн.
Також у виконання вимог суду Управлінням фінансів Сімферопольської міської ради надана інформація стосовно обємів фінансування установ освіти районних в місті радах по галузі «Освіта».
Крім того до матеріалів справи були долучені документи від 3 осіб без самостійних вимог на предмет спору, та лист Управління фінансів Київської районної ради, що були долучені судом до матеріалів справи.
У судовому засіданні оголошувалась перерва до 06 лютого 2012р. У продовженому судовому засіданні позивач надав пояснення, за якими вважає належним відповідачем Управління освіти Сімферопольської міської ради.
Вказана заява прийнята судом до розгляду.
Судом долучались до матеріалів справи пояснення 3 особи Центральної районної ради м. Сімферополя та Управління фінансів Железнодорожної районної ради м. Сімферополя.
Ухвалою господарського суду АР Крим від 06 лютого 2012 року було залучено до участі у справі в якості інших відповідачів Управління закладів освіти Київської районної ради м. Сімферополя та Відділ шкіл та дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя.
Позивач у судовому засіданні 16 лютого 2012 року заявив клопотання в порядку статті 24 ГПК України про залучення до участі у справі в якості іншого відповідача Виконком Центральної районної ради м. Сімферополя.
Суд, розглянувши вказане клопотання позивача, відмовив в його задоволенні за необґрунтованістю, оскільки позивачем не було доведено порушення його права та не сформульовано позовних вимог до Виконкому Центральної районної ради м. Сімферополя.
Також, слід зазначити, що до слухання справи, а саме 15 лютого 2012 року, до суду від позивача надійшло доповнення до позовної заяви, в якій останній просив суд стягнути з Управління освіти Сімферопольської міської ради заборгованість по сплаті послуг харчування в школах Центрального району м. Сімферополя в сумі 491292,50 грн., з Управління закладів освіти Київської районної ради м. Сімферополя заборгованість по сплаті послуг харчування школярів в сумі 41655,00 грн., а також з Відділу шкіл та дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя заборгованість по сплаті послуг харчування школярів в сумі 247315,50 грн.
До вказаних доповнень позивачем додано докази спрямування документу на адресу відповідачів по справі.
Суд, розглянувши доповнення до позовної заяви, вважає що фактично позивачем надано текст нової позовної заяви, а не сформульовано позовні вимоги до залучених в порядку статті 24 ГПК України інших відповідачів, що суперечить нормам господарського процесуального кодексу. Крім того, позивачем порушено приписи статей 24, 56 ГПК України, та не спрямовано на адресу залучених інших відповідачів позовної заяви, яка надійшла до суду 21 листопада 2011 року.
За таких обставин, суд не має правових підстав приймати до розгляду доповнення до позовної заяви позивача.
Представник Управління закладів освіти Київської районної ради м. Сімферополя, згідно наданому відзиву, долученому судом до матеріалів справи, проти позову заперечував, посилаючись на те, що по зобовязанням оплати наданих послуг повинно відповідати Управління освіти Сімферопольської міської ради, оскільки з 01.03.2011 р. повноваження в сфері освіти віднесені до компетенції виконавчих органів Сімферопольської міської ради.
Представник Відділу шкіл та дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя, згідно наданому відзиву, долученому судом до матеріалів справи, проти позову заперечував, посилаючись на відсутність укладеного договору про надання послуг.
У судовому засіданні 05.03.2012р. позивач підтримав заявлені позовні вимоги та наполягав на задоволенні позову.
Відповідачі проти позову заперечували з причин, викладених у відзивах та запереченнях, наданих у попередніх судових засіданнях.
Відповідач - Відділ шкіл та дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя явку свого представника у удове засідання не забезпечив, причина неявки не відома.
Розгляд справи відкладався відповідно до ст.77 Господарського процесуального кодексу України в межах строку, встановленого ст.69 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд
встановив:
20.01.2010р. між комунальним підприємством «Общепит» (далі «Общепит») і Відділом закладів освіти Центрального району (далі «ВЗО») укладено договір №12 з організації харчування школярів міста. (т. 1 а.с. 18-20).
Предметом даного договору є те, що «Общепит» і «ВЗО» зобовязуються організувати і забезпечити харчування учнів шкіл Центрального району м. Сімферополя. (п. 1.1. договору).
Відпуск харчування здійснюється «Общепит» через шкільні столові на умовах, передбачених для підприємств громадського харчування у встановленому порядку (п. 1.2 договору).
КП «Общепит» за умовами вказаного договору зобовязався надавати через шкільні столові 2, 11, 17, 14, 15, 4, 36, 26, 38, 21 учням шкіл гаряче харчування, буфетну продукцію, гарячі напої, соки. В той час умовами вказаного договору, а саме розділом 3 сторони обумовили зобовязання Виконкому, зокрема своєчасно надавати списки учнів-сиріт, учнів з малозабезпечених сімей і багатодітних сімей, яким надається безкоштовне харчування за рахунок коштів виконкому, забезпечити контроль за правильністю використання цих коштів та виділити відповідального представника із числа працівників шкіл, на яких покладено обовязок вести облік і розрахунки за харчування учнів. (пункти 2.1, 3.2, 3.3 договору).
Пунктом 5.5 договору сторони обумовили, що за невиконання або неналежне виконання умов договору до винної сторони застосовуються штрафні санкції, згідно діючого законодавства.
Крім того, у розділі 6 договору: «Додаткові умови договору», встановлені норми харчування дітей з 01.01.2010р., на підставі рішення виконавчого комітету Сімферопольської міської ради №3502 від 23.12.2009р.
Сума цього договору становить 2899000,00грн. (п. 6.2 договору).
Строк дії даного договору з моменту підписання до 31.12.2010р. (п. 5.2 договору).
В подальшому, за результатами проведеного тендеру на 2011 рік, позивач став його переможцем, але на пропозицію укласти договір, Відділ закладів освіти Центрального району відмовив, посилаючись на відсутність фінансування (т. 1 а.с. 92-102).
Однак позивач надавав послуги і надалі, забезпечуючи харчування учнів певної категорії через шкільні столові на умовах, передбачених для підприємств громадського харчування у встановленому порядку .
Як вбачається з матеріалів справи, згідно Акту виконаних робіт від 28.02.2011р., підписаного між відділом закладів освіти Центральної районної ради і комунальним підприємством «Общепит», КП «Общепит» з 01.02.2011р. по 28.02.2011р. надало послуги з організації харчування сніданків 1-4-х класів, малозабезпечених і сиріт, дитсадка на суму 269342,00грн. (т.1 а.с. 31).
На підставі чого КП «Общепит» виставив відділу закладів освіти Центральної районної ради до сплати рахунок №21 від 28 лютого 2011р. на суму 269342,00грн. за харчування з 01.02.-28.02.11р. (т.1 а.с 32).
Згідно Акту виконаних робіт від 01.02.2011р., підписаного між відділом закладів освіти Центральної районної ради і комунальним підприємством «Общепит», КП «Общепит» з 01.01.2011р. по 31.01.2011р. надало послуги з організації харчування сніданків 1-4-х класів, малозабезпечених і сиріт, дитсадка на суму 221950,50грн. (т.1 а.с. 33).
На підставі чого КП «Общепит» виставив відділу закладів освіти Центральної районної ради до сплати рахунок №13 від лютого 2011р., який отримано ВЗО Центральної районної ради 03.02.2011р., на суму 221950,50грн. за харчування з 10.01.-31.01.11р. (т.1 а.с 34).
Однак відділ закладів освіти Центральної районної ради вказані рахунки не сплатив, у звязку з чим за ним склалась заборгованість в сумі 491292,50грн.
14.01.2011р. між комунальним підприємством «Общепит» («Общепит») і відділом шкіл і дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради (Відділ) укладено договір №27 (т. 1 а.с. 21-22).
Предметом даного договору є те, що «Общепит» зобовязується надавати послуги громадського харчування в загальноосвітніх школах Желєзнодорожного району. ГК 016-97 код 45.61.2. згідно приблизного меню, затвердженого СЕС по наступним видам: 1. харчування дітей з малозабезпечених сімей; 2. харчування дітей-сиріт і опікуваних по 6.0 грн./день; 3. Харчування школярів 1-4 класів по 4,50 грн./день (п. 1.1 договору).
Загальна сума договору становить 91990,0грн. (п. 2.2. договору).
Розділом 3 даного договору сторони встановили зобовязання сторін, так зокрема «Общепит» зобовязався приготувати і поставити через шкільні столові харчі належної якості з продуктів, які не містять у своєму складі генно-модифікованих організмів. (п. 3.1.1 договору), а відділ зобовязався надавати списки учнів для харчування за рахунок коштів бюджету та здійснювати оплату за харчування згідно табелів із закладів (п.п. 3.2.1, 3.2.4 договору).
Всі розрахунки за харчування учнів здійснюється в наступному порядку: щомісяця до 10 числа, наступного за звітним, здійснюється звірка табелів за харчування із складанням акту. Згідно акту виставляється рахунок за харчування, який сплачується на протязі 5-ти днів з моменту виділення коштів на дані цілі. (розділ 5 договору).
Договір вступає в силу з моменту підписання і діє до 01.03.2011р. (п. 6.1 договору).
Позивач взяті на себе зобовязання за договором №27 від 14.01.2011р. та договором №25 від 2010 року, який діяв до 31.12.2010р. та яким передбачено, що дія даного договору може продовжуватись на строк, достатній для проведення процедури на наступний рік на суму коштів не більше 15% вартості даного договору (загальна сума вказаного договору становить 1544032,50грн.) виконував у повному обсязі (т. 4 а.с. 10-12).
Як вбачається з матеріалів справи, згідно Акту виконаних робіт, підписаного між відділом шкіл і дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради і комунальним підприємством «Общепит», КП «Общепит» з 01.02.2011р. по 28.02.2011р. надало послуги з організації харчування сніданків 1-4-х класів, малозабезпечених і сиріт на суму 187290,00грн. (т.1 а.с. 29).
На підставі чого КП «Общепит» виставив відділу шкіл і дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради до сплати рахунок №28 від лютого 2011р. на суму 187290,00грн. за харчування з 01.02.-28.02.11р. (т.1 а.с 30).
Згідно Акту виконаних робіт, підписаного між відділом шкіл і дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради і комунальним підприємством «Общепит», КП «Общепит» з 24.01.2011р. по 31.01.2011р. надало послуги з організації харчування сніданків 1-4-х класів, малозабезпечених і сиріт на суму 60025,50грн. (т.1 а.с. 37).
На підставі чого КП «Общепит» виставив відділу шкіл і дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради до сплати рахунок №27 від січня 2011р. на суму 60025,50грн. за харчування з 24.01.-31.01.11р. (т.1 а.с 38).
Однак відділ шкіл і дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради вказані рахунки не сплатив у повному обсязі, у звязку з чим за ним склалась заборгованість в сумі 247315,50грн.
17.01.2011р. між Управлінням закладів освіти Київської районної ради м. Сімферополя (замовник) і комунальним підприємством «Общепит» (учасник) уклали договір №77 на надання послуг з організації харчування учням шкіл Київського району м. Сімферополя (т. 1 , а.с. 26-28).
Предметом даного договору є те, що учасник зобовязується у 2011 році надати послуги з організації харчування учням шкіл №№ 6, 8, 18, 19, 31, 33 і учбово-виховних комплексів «Школа-ліцей» №№ 3, 20, 25 Київського району м. Сімферополя (55.30.1), вказаних в документації конкурсних торгів і пропозицій конкурсних торгів учасника, а замовник прийняти і оплатити такі послуги (п. 1.1 договору).
Пунктом 3.1 даного договору встановлена його ціна і складає 2917770,00грн.
Згідно п. 4.1 договору, розрахунки здійснюються шляхом оплати замовником після предявлення учасником рахунку на оплату наданих послуг.
До рахунку додається акт виконаних робіт (п. 4.2 договору).
Пунктом 4.3 договору сторони обумовили, що відстрочка платежу складає 30 календарних днів по факту наданих послуг. В разі затримки бюджетного фінансування, розрахунок за надані послуги здійснюється на протязі 7 банківських днів з дати надходження відповідного бюджетного призначення на реєстраційний рахунок замовника.
Строк надання послуг за даним договором та строк дії договору встановлений до 31.12.2011р. включно (п.п. 5.1, 10.1 договору).
Умовами вказаного договору сторони визначили права і обовязки сторін, так замовник, відповідно до п. 6.1.1 договору, зобовязався своєчасно і у повному обсязі сплачувати надані послуги та відповідно до п. 6.1.2 договору, приймати надані послуги згідно актів виконаних робіт.
Позивач взяті на себе договірні зобовязання виконував у повному обсязі.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно Акту виконаних робіт від 25.02.2011р., підписаного між управлінням закладів освіти Київської районної ради і комунальним підприємством «Общепит», КП «Общепит» з 14.02.2011р. по 28.02.2011р. надало послуги з організації харчування сніданків 1-4-х класів, малозабезпечених і сиріт на суму 128883,00грн. (т.1 а.с. 35).
На підставі чого КП «Общепит» виставив управлінню закладів освіти Київської районної ради до сплати рахунок №19 від лютого 2011р., який одержаний управлінням закладів освіти Київської районної ради 18.02.2011р., на суму 128883,00грн. за харчування з 14.02.-28.02.11р. (т.1 а.с 36).
Управління закладів освіти Київської районної ради у повному обсязі по виставленому рахунку оплату не здійснило, у звязку з чим утворилась заборгованість у розмірі 41655,00грн.
Факт надання позивачем послуг з організації та забезпечення харчування учнів шкіл Київського району м. Сімферополя, Желєзнодорожного району м. Сімферополя та Центрального району м. Сімферополя підтверджується груповими талонами, наявними в матеріалах справи. (т.1 а.с. 83-144, 147-149, т. 2 а.с. 1-138).
Таким чином, у звязку з несплатою послуг, за Відділом закладів освіти Центрального району м. Сімферополя, відділом шкіл і дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя і Управлінням закладів освіти Київської районної ради м. Сімферополя утворилась перед комунальним підприємством «Общепит» заборгованість на загальну суму 780263,00грн.
На вимогу сплатити суму боргу, листом від 25.05.2011р. вих. №02.01-21/1176 Виконавчий комітет Центральної районної ради м. Сімферополя повідомив КП «Общепит» про те, що згідно рішення позачергової 6-ої сесії VI скликання Сімферопольської міської ради від 24.12.2010р. №43, відділ закладів освіти Центральної районної ради м. Сімферополя ліквідовано і знято з обліку з Єдиного державного реєстру, як юридичну особу 16.05.2011р. Вся документація (реєстри рахунків, накладні, акти звірок, договори) передані правонаступнику Управлінню освіти Сімферопольської ради. (т.1 а.с. 39).
У звязку з чим, позивач - комунальне підприємство «Общепит» звернувся з відповідними вимогами щодо оплати боргу до Міністерства фінансів АР Крим і Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради.
05.08.2011р. Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради надіслав на адресу позивача лист, згідно якого, розглянувши лист Міністерства фінансів АР Крим від 04.08.2011р. про погашення заборгованості за харчування учнів загальноосвітніх шкіл м. Сімферополя, виконком просить в строк до 05.08.2011р. надати акти звірок про заборгованість закладів освіти міста з харчування учнів станом на 01.03.2011р. з усіма підтверджуючими документами (договори, акти виконаних робіт). Даний лист одержаний позивачем 02.09.2011р., про що є відмітка вх. кореспонденції (т. 1 а.с. 44).
15.09.2011р. за вих. №138 позивач надіслав на адресу Сімферопольської міської ради документацію по заборгованості (т.1 а.с. 45-46).
25.10.2011р. КП «Общепит» надіслало на адресу Управління освіти Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради та копію на адресу Голови Сімферопольської міської ради претензію, згідно з якою пропонувало у досудовому порядку урегулювати їхні взаємовідносини по заборгованості і перерахувати на рахунок КП «Общепит» 780263,00грн. заборгованості за надані послуги по харчуванню учнів (т. 1, а.с. 23-24).
10.11.2011р. за вих. №11443/24/01-01 Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради надіслав КП «Общепит» відповідь на претензію, згідно з якою у звязку з тим, що кредиторська заборгованість виникла в період здійснення виконавчими органами районними в місті радами відповідних повноважень в сфері «Освіти» і акти виконаних робіт підписані виконавчими органами закладів освіти районних в місті рад, підстав для погашення кредиторського боргу за рахунок коштів міського бюджету немає, посилаючись на статтю 48 Бюджетного кодексу України. (т. 1, а.с. 25).
Тому позивач звернувся з позовом до суду про стягнення суми боргу в примусовому порядку з Управління освіти Сімферопольської міської ради та Сімферопольської міської ради.
Дослідивши обставини справи, оцінивши надані сторонами докази у їх сукупності в порядку ст.43 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Як зазначалось вище, за результатами проведених тендерів виконавчими органами районних рад м. Сімферополя, позивач надавав послуги з організації харчування учням шкіл м. Сімферополя.
Вказані послуги залишились не сплаченими.
Згідно з частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобовязанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобовязана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку.
Відповідно до частини 1 статті 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. При цьому, майново-господарськими, згідно з частиною 1 статті 175 Господарського кодексу України, визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічне положення стосовно господарських зобовязань міститься в частині 1 статті 193 Господарського кодексу України, якою визначено, що субєкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобовязанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обовязковим для виконання сторонами.
Таким чином, судом встановлено, що у звязку з несплатою наданих послуг, факт надання яких підтверджується актами виконаних робіт, виставленими рахунками, груповими талонами, наявними в матеріалах справи та не заперечується сторонами, за відділом закладів освіти Центральної районної ради склалась заборгованість в сумі 491292,50грн. за відділом шкіл і дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради склалась заборгованість в сумі 247315,50грн. і за управлінням закладів освіти Київської районної ради утворилась заборгованість у розмірі 41655,00грн. Загальна сума заборгованості становить 780263,00грн. і підлягає стягненню на користь позивача.
Однак, як свідчать матеріали справи, пунктом 9 рішення 7-ї сесії 6 скликання Сімферопольської міської ради №45 від 30.12.2010р. «Про міський бюджет на 2011 рік» вирішено затвердити перелік захищених статей витрат загального фонду міського бюджету на 2011 рік по наступній економічній структурі витрат: у тому числі і продукти харчування (код 1133). (т.1 а.с. 56-58).
Рішенням 6-ї сесії 6 скликання Сімферопольської міської ради №43 від 24.12.2010р. «Про визначення обсягу і меж повноважень, які здійснюють районні в місті ради і їх виконавчі органи, і розмежування повноважень між виконавчим комітетом, відділами, управліннями, іншими виконавчими органами Сімферопольської міської ради і міським головою», вирішено зокрема розмежувати повноважень між виконавчим комітетом, відділами, управліннями, іншими виконавчими органами Сімферопольської міської ради, в результаті чого повноваження в сфері «Освіти» щодо управління, організації матеріально-технічного і фінансового забезпечення, харчування закладів освіти, у тому числі і шкіл віднесено до Управління освіти. При цьому у пункті 8 вказаного рішення мова йде про те, що дане рішення в частині організації матеріально-технічного і фінансового забезпечення закладів освіти, а також організації харчування в закладах освіти вступає в силу з 01.03.2011р., до вступу даного рішення в силу, тобто до 01.03.2011р., вказані повноваження здійснюють виконавчі органи міських і районних в місті рад відповідно до підвідомчості закладів.(т.1 а.с.50-.54).
Розпорядженням Сімферопольського міського голови №28-с від 27.12.2010р. «Про реалізацію рішення позачергової 6-ї сесії Сімферопольської міської ради 6го скликання від 24.12.2010р. №43» визначено головам районних в місті рад, у звязку зі змінами обєму і меж повноважень, в строк до 01.03.2011р. у встановленому порядку забезпечити передачу основних фондів, які знаходяться на балансі управління (відділу) освіти районної в місті ради, і всієї документації, забезпечити невідкладний розгляд питання про проведення у встановленому законом порядку закупівель товарів і послуг з харчування у підвідомчих установах на строк до 01.03.2011р., забезпечити завершення виконання завдань, які входять в повноваження відповідних структурних підрозділів, інших органів районної в місті ради, повноваження яких переходять відповідним структурним підрозділам, іншим органам міської ради, а також забезпечити передачу всієї документації. Для забезпечення належної і своєчасної передачі повноважень в сфері освіти в частині матеріально-технічного і фінансового забезпечення закладів освіти, а також організації в них харчування утворити робочу групу у відповідному складі. Робочій групі розробити план заходів по передачі вищевказаних повноважень. (т.1 а.с. 55).
Тобто, вказаним розпорядженням Сімферопольського міського голови передані в першу чергу повноваження в сфері освіти відділів районних рад міста до Управління освіти Сімферопольської міської ради.
В подальшому, рішенням позачергової 5-ї сесії 6-го скликання Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя № С-5-2 від 27.01.2011р. «Про припинення юридичної особи Відділу шкіл і дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя в результаті ліквідації» вирішено припинити юридичну особу Відділ шкіл і дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя в результаті ліквідації. Пунктом 3.2 вказаного рішення визначено в строк до 01.03.11р. у встановленому порядку забезпечити передачу основних фондів, які знаходяться на балансі Відділу шкіл і дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя і всієї документації. Провести розрахунки по всіх фондах, службах в строк до 01.03.2011р. (т. 3 а.с. 17, 18).
Рішенням 5-ї позачергової сесії 6-го скликання Київської районної ради м. Сімферополя №6-5/39 від 18.01.2011р. «Про ліквідацію юридичної особи Управління установ освіти Київської районної ради м. Сімферополя» вирішено ліквідувати юридичну особу - Управління закладів освіти Київської районної ради м. Сімферополя. (т.3 а.с. 15).
Розпорядженням голови Центральної районної ради м. Сімферополя від 28.01.2011р. за №11/02.01-06 «Про утворення ліквідаційної комісії і затвердження порядку проведення процедури ліквідації юридичної особи Відділу закладів освіти Центральної районної ради м. Сімферополя» визначено зокрема утворити ліквідаційну комісію, затвердити порядок проведення процедури ліквідації юридичної особи Відділу закладів освіти Центральної районної ради м. Сімферополя, в строк до 01.02.2011р. подати державному реєстратору документи для внесення в єдиний державний реєстр запису про ліквідацію юридичної особи. (т. 3 а.с. 103).
Згідно статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Як встановлено судом, станом на 23.01.2012 року юридична особа - Управління закладів освіти Київської районної ради м. Сімферополя знаходиться в стані припинення, відомості щодо правонаступників відсутні, юридична особа Відділ шкіл та дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя знаходиться в стані припинення, відомості щодо правонаступників відсутні, юридична особа Відділ закладів освіти Центральної районної ради м. Сімферополя припинено, відомості щодо правонаступників відсутні (т. 4 а.с. 1-9).
Відповідно до ч. 8 ст. 111 ЦК України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Пунктом 12 цієї статті визначено, що майно юридичної особи, що залишилося після задоволення вимог кредиторів (у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування), передається учасникам юридичної особи, якщо інше не встановлено установчими документами юридичної особи або законом.
Згідно статті 16 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Органам місцевого самоврядування законом можуть надаватися окремі повноваження органів виконавчої влади, у здійсненні яких вони є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Рішення про наділення міських рад правами щодо управління майном і фінансовими ресурсами, які є у власності територіальних громад районів у містах, приймається на місцевих референдумах відповідних районних у містах громад. У разі якщо територіальна громада району в місті внаслідок референдуму не прийме рішення про передачу права управління майном та фінансами відповідній міській раді, а територіальна громада міста або міська рада не прийняла рішення про створення органів місцевого самоврядування районів у місті міська рада здійснює управління майном та фінансовими ресурсами, які є у власності територіальних громад районів у містах, та несе відповідальність перед громадою відповідного району у місті. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів. Органи місцевого самоврядування з урахуванням місцевих умов і особливостей можуть перерозподіляти між собою на підставі договорів окремі повноваження та власні бюджетні кошти. Сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення) рада може наділяти частиною своїх повноважень органи самоорганізації населення, передавати їм відповідні кошти, а також матеріально-технічні та інші ресурси, необхідні для здійснення цих повноважень, здійснює контроль за їх виконанням.
Згідно статті 11 Закону України «Про органи місцевого самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Статтею 32 цього Закону визначені повноваження у сфері освіти, зокрема до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: 1) управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; 6) організація медичного обслуговування та харчування у закладах освіти, культури, фізкультури і спорту, оздоровчих закладах, які належать територіальним громадам або передані їм.
Відповідно до статті 25 Закону України «Про освіту» організація та відповідальність за харчування у державних навчальних закладах покладається на місцеві органи державної виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, міністерства і відомства України, яким підпорядковані навчальні заклади, керівників навчальних закладів і здійснюється за рахунок бюджетних асигнувань.
Рішенням Сімферопольської міської ради 14 сесії 5 скликання №161 від 18.01.2007р. вирішено затвердити положення, у тому числі про управління освіти (т.3 а.с. 45).
Згідно положення про управління освіти Сімферопольської міської ради, основними функціями управління освіти є зокрема, здійснювати керівництво і контроль діяльності закладів освіти міста всіх типів і форм власності, приймати участь в організації харчування, відпочинку і занять учнів.
Як встановлено судом, відповідно до розпорядження Сімферопольського міського голови від 27.12.2010р. № 28-с «Про реалізацію рішення позачергової 6-ї сесії Сімферопольської міської ради VI скликання від 24.12.2010р. № 43» керівництву районних рад було доручено забезпечити завершення виконання завдань, що входять до повноважень відповідних структурних підрозділів, інших органів районних рад, а саме повноваження відділів (управлінь) закладів освіти, і передати всю документацію, матеріальні цінності та основні фонди, що знаходяться на балансі відділів (управлінь), на баланс Управління освіти Сімферопольської міської ради в термін до 01.03.2011р. У зв'язку з цим, відділи (управління) закладів освіти районних рад м. Сімферополя, як самостійні юридичні особи, почали процес припинення юридичної особи шляхом ліквідації. Були створені ліквідаційні комісії.
Відповідно до ст.68 Бюджетного кодексу України, що передбачає формування складу доходів і видатків бюджетів районів у місті сесією міської ради, з переліку витрат районного бюджету з 1 березня 2011 року виключені витрати по галузі «Освіта», а також вилучені джерела доходів, що забезпечують дані витрати.
Матеріали справи свідчать, що розрахункові показники управління фінансів міської ради на галузь «Освіта» в січні-лютому 2011р. не враховували в повному обсязі видатки на утримання бюджетних установ, а з 1 березня 2011р. в районах відсутні головні розпорядники бюджетних коштів.
Внаслідок відсутності фінансових ресурсів як планових, так і фактичних, ліквідаційні баланси галузі «Освіта» не включають в себе заборгованість перед постачальниками продуктів харчування, не зареєстровану в органах Держказначейства.
Так ліквідаційний баланс Відділу закладів освіти Центральної районної ради м. Сімферополя, затверджений рішенням 6-ї сесії районної ради VI скликання від 29.03.2011 № 59 та переданий Управлінню освіти Сімферопольської міської ради. Ліквідаційні баланси Відділу шкіл і дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя та Управління установ освіти Київської районної ради м. Сімферополя до Управління освіти Сімферопольської міської ради не передані, однак знаходяться на завершальній стадії, зокрема строк для предявлення вимог кредиторів сплив.
Незареєстрована в органах Держказначейства заборгованість перед КП «Общепит», передана в Управління освіти Сімферопольської міської ради. Разом з тим, майно, яке перебувало на балансі юридичних осіб Відділів та управлінь закладів освіти районних рад м. Сімферополя, за рахунок якого, можна було б розрахуватися з кредиторами, відсутнє, так як воно теж передано на баланс Управління освіти Сімферопольської міської ради.
З довідки Управління фінансів виконавчого комітету Центральної районної ради АР Крим від 16.12.2011р. вбачається, що відповідно до контрольних показників, доведеними управлінням фінансів Сімферопольської міськради, на фінансування витрат на харчування по галузі «Освіта» в 2011р. затверджено 1422,4 тис.грн. (січень-лютий місяці). Станом на 1 січня 2012р. кредиторська заборгованість по харчуванню склала 1030,1 тис.грн. (у тому числі по КП «Общепит» - 516,1 тис.грн.). За 2 місяці 2011р. проведено фактичних витрат (наданих послуг) на 1041,6 тис.грн. (у тому числі по КП «Общепит» -491,3 тис.грн), в тому числі зареєстровано в органах Держказначейства 392,3 тис.грн., оплачено 1422 , 4 тис.грн. Враховуючи, що згідно з Бюджетним кодексом України, першочерговими платежами є погашення заборгованості, що утворилась, за рахунок, коштів районного бюджету були профінансовані борги 2010р. в сумі 1030,1 тис.грн. (у тому числі по КП «Общепит» -516,1 тис.грн.) і частина витрат за січень місяць, зареєстрованих в межах затверджених асигнувань, в сумі 392,3 тис. грн. У зв'язку з відсутністю асигнувань, які доводились управлінням фінансів Сімферопольської міськради, не було можливості зареєструвати бюджетні зобов'язання в органах Держказначейства у зв'язку з чим, ліквідаційною комісією був переданий в Централізовану бухгалтерію управління освіти Сімферопольської міської ради реєстр незареєстрованих рахунків з харчування в сумі 649,3 тис. грн., в тому числі по КП «Общепит -491,3 тис. грн. В результаті відсутності фінансових ресурсів як планових, так і фактичних, ліквідаційний баланс галузі «Освіта» не включає в себе заборгованість перед постачальниками продуктів харчування, не зареєстровану в органах Держказначейства. Грошових коштів на погашення не зареєстрованої заборгованості в районному бюджеті немає. Майно, яке перебувало на балансі юридичної особи - Відділу закладів освіти Центрального районної ради м. Сімферополя, за рахунок якого можна було б розрахуватися з кредиторами, відсутній, так як воно передано в Управління освіти Сімферопольської міської ради, яке є прямим правонаступником відділу закладів освіти. (т. 3 а.с. 9).
Таким чином з матеріалів справи вбачається, що вказана заборгованість виникла у звязку з тим, що управлінням фінансів міської ради контрольними цифрами при плануванні бюджету на 2011 рік не була врахована кредиторська заборгованість, у тому числі і перед позивачем, яка утворилась станом на 01.01.2011р. і фінансування здійснювалось без врахування даної кредиторської заборгованості.
У звязку з чим у районних рад міста виникла не зареєстрована заборгованість перед КП «Общепит».
Як вказувалось раніше, відповідно до Розпорядження Сімферопольського міського голови №28-с від 27.12.2010р. «Про реалізацію рішення позачергової 6-ї сесії Сімферопольської міської ради 6го скликання від 24.12.2010р. №43» галузь «Освіта» з 01.03.2011р. передана на фінансування з міського бюджету м. Сімферополя.
В результаті саме на баланс Управління освіти Сімферопольської міської ради були передані основні засоби, оборотні і необоротні активи від відділів та управлінь шкіл і дошкільних закладів районів міста.
Матеріали справи містять Акт прийому-передачі розділового балансу і фінансової документації управління закладів освіти Київської районної ради м. Сімферополя Управлінню освіти Сімферопольської міської ради від 11.05.2011р., підписаний сторонами (т. 3 а.с. 57-60).
Також до матеріалів справи долучено ліквідаційний баланс Відділу закладів освіти Центральної районної ради, який на кінець звітного періоду відомості щодо зобовязань відділу не містить.
У Звітах про заборгованість за бюджетними коштами Відділу закладів освіти Центральної районної ради та Управління закладів освіти Київської районної ради заборгованість не відображена так само як і зареєстровані фінансові зобовязання на кінець звітного періоду.
Суд приходить до висновку, що на момент розгляду справи, Управління закладів освіти Київської районної ради м. Сімферополя та Відділ шкіл і дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя існують як юридичні особи, що підтверджується спеціальними витягами з ЄДР, але відповідними розпорядженнями та рішеннями Сімферопольської міської ради, не мають згідно ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» повноважень, так як створені ліквідаційні комісії даних юридичних осіб, відсутні розпорядники бюджетних коштів в районах, закриті рахунки в банківських установах, передані бухгалтерські документи, основні фонди та інше.
Таким чином, на думку суду, оскільки заборгованість за надані послуги харчування існує, як встановлено судом виникла в результаті неврахування кредиторської заборгованості попереднього періоду при плануванні бюджетів, але повноваження в сфері «Освіти» щодо управління, організації матеріально-технічного і фінансового забезпечення, харчування закладів освіти, у тому числі і шкіл віднесено до Управління освіти Сімферопольської міської ради, саме останній є належним відповідачем у справі.
Щодо позовних вимог до відповідача Сімферопольської міської ради, то суд відмовляє в них, оскільки поясненнями до позову, наданими позивачем у судове засідання 06.02.2012р. позивач просив стягнути суму боргу з Управління освіти Сімферопольської міської ради, вважаючи саме його належним відповідачем, тобто фактично вимоги щодо Сімферопольської міської ради так само як і до Управління закладів освіти Київської районної ради та Відділу шкіл і дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради позивачем не сформовані, тому підстав для задоволення позову у цій частині, на думку суду, не вбачається.
Тому суд відмовляє в частині позовних вимог до Сімферопольської міської ради, Управління закладів освіти Київської районної ради та Відділу шкіл і дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради.
Заявляючи позов, позивач просить суд стягнути з відповідача також 3900,00грн. витрат на оплату юридичної допомоги.
Відповідно до статті 44 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, повязаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката, витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інших витрат, повязаних з розглядом справи.
В контексті цієї норми судові витрати за участь адвоката при розгляді справи підлягають оплаті лише в тому випадку, якщо вони сплачені адвокату стороною, котрій такі послуги надавались, та їх сплата підтверджується відповідними фінансовими документами.
Позивач надав суду Угоду №33 від 11.11.2011р. про надання адвокатських послуг, укладену між позивачем та адвокатом ОСОБА_1, ордер №33 від 11.11.2011р. на представництво інтересів позивача, свідоцтво № 110 про право на заняття адвокатською діяльністю та квитанцію до прибуткового касового ордеру №33 від 11.11.2011р. на суму 3900,00грн. (т.1 а.с. 62-65).
В угоді про надання адвокатських послуг від 11.11.2011р. вказується, що адвокат представляє інтереси КП «Общепит» в господарському суді АР Крим за позовом про стягнення суми боргу по поставлену продукцію.
Оскільки позивачем адвокату ОСОБА_1 фактично сплачені 3900,00грн. за адвокатські послуги, враховуючи, що в судових засіданнях приймав участь саме цей адвокат, суд вважає, що такі витрати позивача підлягають відшкодуванню, оскільки вони пов'язані з розглядом даної справи, а факт сплати позивачем гонорару адвокату підтверджується матеріалами справи.
Таким чином, сума адвокатських витрат у розмірі 3900,00 грн. підлягає стягненню з Управління освіти Сімферопольської міської ради.
Судові витрати по сплаті судового збору судом покладаються на Управління освіти Сімферопольської міської ради у порядку ст.49 ГПК України.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Управління освіти Сімферопольської міської ради на користь Комунального підприємства «Общепит» 780263,00грн. заборгованості, 3900,00грн. послуг адвоката, 15605,26грн. судового збору.
3. У задоволенні позову відносно відповідачів: Сімферопольської міської ради; Управління закладів освіти Київської районної ради м. Сімферополя; Відділу шкіл та дошкільних закладів Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя відмовити.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складене 07.03.2012р.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки КримБашилашвілі О.І.