Постанова № 21800999, 20.02.2012, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2012
Номер справи
2а/2470/2658/11
Номер документу
21800999
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2012 р. м. Чернівці Справа № 2а/2470/2658/11

10:46 год.

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

за участю секретаря судового засідання Василика Г.В.,

представників сторін:

позивача - Кондревої К.Г., Писларь І.А.;

відповідача - Юрчук Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовомКонтрольно-ревізійного управління в Чернівецькій областідокомунальної медичної установи "Чернівецький обласний клінічний кардіологічний диспансер"про виконання вимог КРУ в області,-

ВСТАНОВИВ:

Контрольно-ревізійне управління в Чернівецькій області (надалі позивач, КРУ) звернулось до суду з позовом до комунальної медичної установи «Чернівецький обласний клінічний кардіологічний диспансер» (надалі відповідач, Кардіодиспансер) про зобовязання виконати вимоги КРУ в області від 14.03.2011 р. № 24-04-10-14/1644 шляхом: відшкодування недоотриманих коштів на лікування іноземних громадян та перерахування їх до обласного бюджету в сумі 5006,24 грн.; забезпечення відшкодування надмірно виплаченої заробітної плати на загальну суму 22953,77 грн. та відкоригування розрахунків з державними цільовими фондами на загальну суму 8270,00 грн.; відображення по бухгалтерському обліку кредиторської заборгованості та забезпечення відшкодування зайвих виплат по ненаданих послугах ВАТ «Укртелеком» та МКП «Чернівцітеплокомуненерго» відповідно на суми 8805,00 грн. та 19385,07 грн.; забезпечення стягнення з винних осіб збитків від незаконного списання запасів на суму 2414,9 грн.; відображення по бухгалтерському обліку дебіторської заборгованості та забезпечення відшкодування незаконної оплати ПП «ОСОБА_1» в сумі 60901,00 грн., яка була безпідставно йому перерахована; відображення по бухгалтерському обліку та забезпечення відшкодування завищення цін при придбанні продуктів харчування в сумі 603,23 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов та просив суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав в повному обсязі та подав до суду відповідну заяву.

Вислухавши пояснення сторін та дослідивши письмові докази по справі судом встановлено наступне.

Згідно статуту «Чернівецький обласний клінічний кардіологічний диспансер» (58013, м. Чернівці, вул Червоноармійська, буд. 230) є комунальною медичною установою, заснованою на спільній власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Чернівецької області, створений відповідно до наказу обласного відділу охорони здоровя від 02.09.1985 р. № 467 (а.с. 151-153).

24.02.2012 р. працівниками контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності комунальної медичної установи «Чернівецький обласний клінічний кардіологічний диспансер» за грудень 2007 р., 2008-2009 роки та січень-листопад 2010 р., а також окремі питання до 31.12.2010 р., результати якої оформлено актом № 24-04/34 (а.с. 10- 35).

Ревізією виявлено фінансових порушень на суму 317,0 тис. грн., в т. ч.: встановлено недоотримання фінансових ресурсів в сумі 5,6 тис. грн.; незаконних та не за цільовим призначенням витрат бюджетних коштів та недостач в сумі 157,9 тис. грн.; операцій проведених з порушенням законодавства, що призвели до втрат в сумі 54,2 тис. грн. та 99,3 тис. грн. інших фінансових порушень з яких, відшкодовано та усунуто коштів на загальну суму 118,36 тис. грн.

Зокрема, ревізією видатків на капітальне будівництво, реконструкцію та ремонт, встановлено, що всупереч вимогам п.3.3.9. та 3.3.10.1.1. ДБН Д.1.1.-1-2000 Правил визначення вартості будівництва, затверджених наказом Державного будівельного управління від 27.09.2008 р. № 174, ст.193 Господарського кодексу України, ст. 901 Цивільного кодексу України та п. 1 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 та розділу 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 24.05.1995 р. № 88, Кардіодиспансером по фіктивних актах приймання виконаних робіт проведено оплату за фактично не виконані ПП ОСОБА_1 роботи з капітального ремонту приміщень стаціонару на загальну суму 60901,0 грн.

Ревізією повноти нарахування та отримання плати від надання платних послуг встановлено не нарахування Кардіодиспансером плати за лікування іноземних громадян, що є порушенням вимог п. 22 Переліку платних послуг, які можуть надаватися в державних та комунальних закладах охорони здоров'я, вищих медичних навчальних закладах та науково-дослідних установах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 р. №1138, де вказано, що медичне обслуговування іноземних громадян, які тимчасово перебувають на території України, в тому числі за договорами страхування проводиться за рахунок їх коштів або страховика. Вказане порушення призвело до недоотримання доходів та нанесення шкоди установі на загальну суму 5006,24 грн.

Крім того, ревізією оплати праці працівників та нарахування на заробітну плату встановлено, що в порушення п. 4.4, ч. 2 п. 4.6 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 р. № 308/519, п. 6 Порядку виплати надбавки за вислугу років лікарям і фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою державних і комунальних закладів охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 № 1418 та ч. 3 п. 5 Порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.2005 р. № 84, переплачено зарплати окремим працівникам за період з грудня 2007 р. по листопад 2010 р. на загальну суму 10547,79 грн., в тому числі внаслідок невірного встановлення надбавок водію за класність (1239,25 грн.), медпрацівникам та бібліотекарю за вислугу років (2689,05 грн. та 3489,80 грн.), за складність і напруженість (3132,69 грн.), та зайвого перерахування коштів до державних цільових фондів в сумі 3828,83 грн.

Також встановлено порушення вимог п. 5 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ та організацій, затвердженого Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28.06.1993 № 43, а саме співпадання графіку роботи по основній посаді та посаді по сумісництву та не відпрацювання робочого часу окремими працівниками, що призвело до зайвого нарахування та виплати заробітної плати на загальну суму 15393,36 грн. та зайвого перерахування коштів до державних цільових фондів в сумі 5583,12 грн.

Ревізією з питань стану виконання господарських угод, встановлено, що відповідно до договору від 25.02.2004 р. № 956 укладеного між Кардіодиспансером та ВАТ «Укртелеком», згідно з яким останній зобовязувався надавати послуги електрозв'язку та радіомовлення по 20 радіоточках, проте фактична оплата за надані послуги проводилася як за 80 радіоточок. Внаслідок цього порушено вимоги ст. 901 Цивільного Кодексу України, ст. 193 Господарського Кодексу України та п.1, 22, 29 та 43 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, що призвело до зайвої оплати за ненадані послуги ВАТ «Укртелеком» на загальну суму 8805,00 грн.

Також ревізією використання коштів на оплату комунальних послуг, встановлено, що відповідно до договору на постачання теплової енергії від 19.09.2006 р. № 160 та додатковими угодами до нього укладених між МКП «Чернівцітеплокомуненерго» та Кардіодиспансером значиться, що останній сплачує за опалення приміщень відповідно до даних лічильника та за 9339,6 кв. м. опалювальної площі своєї та за 259,7 кв. м опалювальної площі орендарів.

При цьому з 01.01.2009 р. відповідно до рішень Чернівецької міської ради застосовується двоставковий тариф, який передбачає оплату послуг теплопостачання відповідно до використаного обсягу тепла споживачів та за приєднане теплове навантаження в розрахунку до приведеної площі.

Відповідно до додаткової угоди від 01.02.2010 р. до договору № 160 вказано розмір опалювальної площі 8536 кв. м. В той же час оплата за спожиту теплову енергію проводилась відповідно до площі 9339,6 кв.м. та 259,2 кв.м., чим порушено ст.193 Господарського кодексу України, де вказано, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

Внаслідок завищення площі приміщення та зайвої оплати Кардіодиспансером послуг за приєднане теплове навантаження в 2010 році нанесено збитки установі на загальну суму 19385,07 грн.

Крім того, в порушення ч. 3 п. 56 Інструкції з обліку запасів бюджетних установ, затвердженої Державним казначейством України від 08.12.2000 р. № 125 встановлено, що при наявності 222 розгорнутих ліжок, протягом вересня - жовтня 2010 р. подано заявки на харчування та значиться, що харчувалося від 230 до 247 хворих. В ході ревізії проведено перерахунок та встановлено, що на харчування допризовників зайво списано продуктів харчування на суму 1217,17 грн. Вказане порушення призвело до нанесення шкоди (збитків) Кардіодиспансеру на суму 1217,17 грн.

Також в порушення п. 5 Інструкщї з обліку медикаментів, перев'язувальних засобів та виробів медичного призначення в лікувально-профілактичних установах охорони здоров'я, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я, які утримуються за рахунок коштів бюджету, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я колишнього СРСР від 02.06.1987р. № 747 та п. 56 Інструкції з обліку запасів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 08.12.2000 р. № 125, за 2008 рік та січень - жовтень 2010 року зайво списано медикаментів, чим Кардіодиспансеру завдано матеріальних збитків на суму 260,11 грн.

Ревізією використання коштів на оплату транспортних послуг та утримання транспортних засобів встановлено, що в порушення п. 1 Норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 10.02.1998 р. № 43 та п. 1, 2 ст. 193 Господарського кодексу України, Кардіодиспансеру завдано збитків на загальну суму 937,62 грн. внаслідок зайвого списання паливно-мастильних матеріалів.

Також, внаслідок співставлення цін на продукти харчування, які були придбані Кардіодиспансером, з середніми роздрібними цінами, що склалися у торгівельній мережі, згідно даних Державної інспекції цін у Чернівецькій області, за 2008-2009 р.р. та січень-червень 2010 р. встановлено завищення цін на окремі продукти харчування. Зокрема при придбанні різних продуктів харчування сума оплати за них перевищує середні ціни на загальну суму 603,23 грн., внаслідок чого Кардіодиспансеру нанесено збитків на зазначену суму.

З метою повного усунення виявлених порушень та попередження їх виникнення в подальшому, керуючись п.7 ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу» позивачем на адресу відповідача листом направлено вимогу за № 24-04-10-14/1644 про усунення виявлених ревізією недоліків і порушень від 14.03.2011 р. Вказану вимогу одержано відповідачем 15.03.2011 р., що підтверджується матеріалами справи (а.с. 36-38).

Як вбачається із вказаної вимоги відповідача зобовязано, в т.ч.:

- опрацювати матеріали ревізії та вжити заходи щодо усунення виявлених порушень, розглянути питання щодо притягнення винних осіб до відповідальності;

-вжити заходів щодо відшкодування за рахунок винних осіб недоотриманих коштів за лікування іноземних громадян в сумі 5606,24 грн. та перерахувати їх в дохід обласного бюджету код платежу 21080500 «Інші надходження»;

-в подальшому при нарахуванні заробітної плати дотримуватись вимог чинного законодавства та вірно встановлювати посадові оклади, надбавки та доплати працівникам; стягнути зайво виплачені виплати, з осіб які їх отримали в порядку та в розмірах встановлених ст. 127, 136 КЗпП України;

-вжити заходів, в т. ч. і претензійно-позовного характеру, щодо відшкодування переплати зарплати в сумі 25941,15 грн.;

- провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо відкоригування розрахунків з державними цільовими фондами на 9411,95 грн.;

- у зв'язку із закінченням бюджетного періоду відшкодовані суми переплат по зарплаті з нарахуваннями перерахувати в дохід обласного бюджету код платежу 21080500 «Інші надходження»;

- при розрахунках за надані послуги дотримуватись вимог вказаних вище нормативних документів; разом з представниками МКП «Чернівцітеплокомуненерго» провести контрольний обмір приведеної площі для розрахунків з теплопостачання;

- відобразити в обліку заборгованість за ненадані послуги та повести претензійно-позовну роботу з МКП «Чернівцітеплокомуненерго» та ВАТ «Укртелеком» щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів або надання послуг;

- відобразити в обліку заборгованість орендарів за послуги з теплопостачання в сумі 14415,96 грн. та вжити заходи щодо відшкодування ними вказаної суми;

-витрати на лікування застрахованих осіб проводити за рахунок коштів спеціального фонду кошторису;

-у зв'язку з закінченням бюджетного періоду кошти в сумах 14415,96 та 15340,52 грн. перерахувати в дохід обласного бюджету код платежу 21080500 «Інші надходження»;

-при визначенні кількості посад дотримуватися вимог наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23.02.2000 № 33 «Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоровя»;

-переглянути наявну та привести у відповідність з вказаним вище нормативним актом штатну чисельність працівників Лікарні;

-відобразити в обліку заборгованість за ненадані послуги. Вжити заходів в т. ч. і претензійно позовного характеру щодо відшкодування ПП ОСОБА_1 безпідставно перерахованих йому коштів;

-у зв'язку з закінченням бюджетного періоду отримані від підрядника кошти перерахувати в дохід обласного бюджету код платежу 21080500 «Інші надходження».

Оскільки, відповідач не виконав в повному обсязі вимоги Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області, позивач звернувся до суду про зобовязання виконати вимоги КРУ в області від 14.03.2011 р. № 24-04-10-14/1644.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Статус державної контрольно-ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 р. № 2939-ХІІ (далі Закон № 2939).

Головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому (ст.2 Закон України № 2939-XII).

Права державної контрольно-ревізійної служби визначено в ст. 10 Закону України № 2939-XII, зокрема відповідно до п.7, 8, 10 цієї статті Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право: пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Як вбачається із матеріалів справи та не заперечувалося представниками сторін, законні вимоги КРУ на час розгляду справи відповідачем не виконані.

Згідно ст. 15 Закону України № 2939-XII службові особи державної контрольно-ревізійної служби є представниками органів державної виконавчої влади. Законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

За наведених обставин, суд вважає за доцільне зобовязати відповідача виконати вимоги КРУ в області від 14.03.2011 р. № 24-04-10-14/1644.

Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. На час вирішення справи відповідач визнав позов у повному обсязі, про що подав до суду відповідну заяву.

Відповідно до ст. 112 та 136 КАС України відповідач може визнати адміністративний позов повністю або частково протягом усього часу судового розгляду. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова про задоволення адміністративного позову.

За наведених вище обставин, суд приймає визнання адміністративного позову відповідачем, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про порушення відповідачем вимог чинного законодавства в частині не виконання вимог КРУ в Чернівецькій області та вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню відповідно до чинного законодавства та у межах заявлених вимог.

Оскільки, спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до ст. 94 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Керуючись ст. 129 Конституції України, ст. ст. 71, 86, 158, 162, 160- 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати комунальну медичну установу "Чернівецький обласний клінічний кардіологічний диспансер" виконати вимоги КРУ в області від 14.03.2011 р. № 24-04-10-14/1644 шляхом:

відшкодуваннянедоотриманих коштів на лікування іноземних громадян та перерахування їх до обласного бюджету в сумі 5006,24 грн.;

забезпечення відшкодування надмірно виплаченої заробітної плати на загальну суму 22953,77 грн. та відкоригування розрахунків з державними цільовими фондами на загальну суму 8270,00 грн.;

відображення по бухгалтерському обліку кредиторської заборгованості та забезпечення відшкодування зайвих виплат по ненаданих послугах ВАТ "Укртелеком" та МКП "Чернівцітеплокомуненерго" відповідно на суми 8805,00 грн. та 19385,07 грн.;

забезпечення стягнення з винних осіб збитків від незаконного списання запасів на суму 2414,9 грн.;

відображення по бухгалтерському обліку дебіторської заборгованості та забезпечення відшкодування незаконної оплати ПП "ОСОБА_1" в сумі 60901,00 грн., яка була безпідставно йому перерахована;

відображення по бухгалтерському обліку та забезпечення відшкодування завищення цін при придбанні продуктів харчування в сумі 603,23 грн.

Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.

Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.У разі поданняапеляційної скаргисудове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриттіапеляційного провадженняабо набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова, згідно ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено та підписано судом 27 лютого 2012 р.

Суддя В.К. Левицький