Постанова № 21800316, 27.02.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
27.02.2012
Номер справи
2а-14926/11/0170/1
Номер документу
21800316
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 лютого 2012 р. Справа №2а-14926/11/0170/1 (11:18) м.Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Веретенниковій Ю.В., за участю представника позивача Маркова Д.О.,

розглянув у відкритому судовому засіданніадміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «РТЦ «Донецьк плюс» до Відділу Держкомзему у м. Феодосія АР Крим, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Феодосійська міська рада АР Крим про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулося з позовом Товариство з обмеженою відповідальністю «РТЦ «Донецьк плюс» до Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення рішення Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим від 12.09.2011 року № 0000972301.

Адміністративний позов мотивований тим, що на 32 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 30.05.2008 року № 1581 було прийнято рішення про надання земельної ділянки площею 4,6 га за адресою: м.Феодосія, Керченське шосе, зона «Промислова складська 2», оціночний район № 97 в оренду ТОВ «ТЦ «Донецьк Плюс».

Позивач зазначає, що на виконання вказаного рішення 05.06.2008 року між Феодосійською міською радою та ТОВ «РТЦ «Донецьк Плюс» укладено договір оренди землі. Вказаний договір оренди землі був зареєстрований у Феодосійському відділі КРФ ДП «ЦДЗК» від 30.07.2008 року за № 040801900195.

Позивач пояснює, що, незважаючи на наявність укладеного та зареєстрованого договору оренди землі, ТОВ «РТЦ «Донецьк Плюс» не має можливості використовувати орендовану ним земельну ділянку у звязку з тим, що вона не була передана у фактичне користування.

Позивач зауважує, що між Феодосійською МДПІ та ТОВ «РТЦ «Донецьк Плюс» до наступного часу не було складено та підписано акт приймання передачі земельної ділянки. Земельна ділянка до цього часу орендодавцем не була передана орендарю.

Позивач зазначає, що відповідно до договору оренди землі від 05.06.2008 року земельна ділянка надається орендарю для будівництва торговельно - розважального комплексу. До теперішнього часу земельна ділянка не використовувалась за цільовим призначенням та ніяких будівельних робіт ТОВ «РТЦ «Донецьк Плюс» не здійснював.

Позивач також зауважує, що за договором оренди землі від 05.06.2008 року ТОВ «РТЦ «Донецьк Плюс» надається в користування земельна ділянка для будівництва торгівельно розважального комплексу, яка згідно УКЦВС відноситься до земель іншої комерційної діяльності.

Позивач зазначає, що відповідно до таблиці 1.1 додатку 1 до Порядку для земель комерційного використання приймається коефіцієнт функціонального використання 2,5. Однак, відповідно до листа Рескомзема АРК від 25.05.2010 року № 4119/10-25 згідно розяснень Держкомзему України від 22.01.2007 року № 14-22-7/323 у разі, коли земельна ділянка знаходиться у стані будівництва, чи її відведено під майбутнє будівництво, то до завершення будівництва, строки якого встановлені проектною документацією, при проведенні нормативної грошової оцінки необхідно приймати коефіцієнт 0,5, що передбачено таблицею 1.1 Порядку.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 25.11.2011 року відкрито провадження по справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим про закінчення підготовчого провадження та призначення справидо судового розгляду від 25.11.2011 року залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Феодосійську міську раду АР Крим.

Ухвалою окружного адміністративного суду АРК від 06.02.2012 року залучено до участі по справі у якості відповідача Відділ Держкомзему у м.Феодосія АР Крим; прийнято до розгляду заяву позивача про збільшення позовних вимог від 06.02.2012 року про визнання нечинним та скасування податкове повідомлення-рішення Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим від 12.09.2011 року №0000972301; визнання дій Відділу Держкомзему у м.Феодосія АР Крим по застосуванню у Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1849/0808 від 18.02.2008 року до земельної ділянки площею 4,6000 га., що використовується для будівництва торгівельно-розважального комплексу в м.Феодосія, Керченське шосе, зона "Промислово-Складська 2" оціночний район №97, кадастровий номер ділянки - 01 116 000 000 101 600 78 Товариством з обмеженою відповідальністю "РТЦ "Донецьк - Плюс" згідно договору оренди землі з Феодосійською міською радою від 05.06.2008 року коефіцієнту функціонального використання на період до введення завершеного будівництвом об'єкту торгівельно-розважального комплексу до експлуатації 2,5 незаконним; зобов'язання Відділ Держкомзему у м.Феодосія АР Крим внести зміни до нормативної грошової оцінки земельної ділянки до земельної ділянки площею 4,6000га розташованої в м.Феодосія Керченське шосе, зона "Промислово-Складська 2" оціночний район №97, кадастровий номер ділянки - 01 116 000 000 101 600 78, встановивши коефіцієнту функціонального використання на період до введення завершеного будівництвом об'єкту торгівельно-розважального комплексу до експлуатації 0,5, видавши відповідний витяг із технічної документації.

Ухвалою окружного адміністративного суду АРК від 27.02.2012 року розєднано в самостійні провадження: справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РТЦ"Донецьк-плюс" до Відділу Держкомзему у м. Феодосія АР Крим, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Феодосійська міська рада АР Крим про визнання дій Відділу Держкомзему у м.Феодосія АР Крим по застосуванню у Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1849/0808 від 18.02.2008 року до земельної ділянки площею 4,6000 га., що використовується для будівництва торгівельно-розважального комплексу в м.Феодосія, Керченське шосе, зона "Промислово-Складська 2" оціночний район №97, кадастровий номер ділянки - 01 116 000 000 101 600 78 Товариством з обмеженою відповідальністю "РТЦ "Донецьк - Плюс" згідно договору оренди землі з Феодосійською міською радою від 05.06.2008 року коефіцієнту функціонального використання на період до введення завершеного будівництвом об'єкту торгівельно-розважального комплексу до експлуатації 2,5 незаконним; зобов'язання Відділ Держкомзему у м.Феодосія АР Крим внести зміни до нормативної грошової оцінки земельної ділянки до земельної ділянки площею 4,6000га розташованої в м.Феодосія Керченське шосе, зона "Промислово-Складська 2" оціночний район №97, кадастровий номер ділянки - 01 116 000 000 101 600 78, встановивши коефіцієнту функціонального використання на період до введення завершеного будівництвом об'єкту торгівельно-розважального комплексу до експлуатації 0,5, видавши відповідний витяг із технічної документації; справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РТЦ"Донецьк-плюс" до Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Феодосійська міська рада АР Крим про визнання нечинним та скасування податкове повідомлення-рішення Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим від 12.09.2011 року №0000972301; присвоєно провадженню в справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РТЦ"Донецьк-плюс" до Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Феодосійська міська рада АР Крим про визнання нечинним та скасування податкове повідомлення-рішення Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим від 12.09.2011 року №0000972301 № 2а - 2267/12.

У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, зазначених у ньому, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача та представник третьої особи у судове засідання не зявилися, повідомлені належним чином про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомили.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 ч.1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 19.03.2008 року (яке було чинним на час виникнення спірних правовідносин), Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що Відділ Держкомзему у м. Феодосія АР Крим є органом виконавчої влади АРК, який входить до єдиної системи державних органів земельних ресурсів.

Оскільки Відділ Держкомзему у м. Феодосія АР Крим є територіальним органом Державного комітету земельних ресурсів, підзвітний і підконтрольний Державному комітету земельних ресурсів України, здійснюючи свої завдання та функції у правовідносинах з фізичними та юридичними особами, він є суб'єктом владних повноважень.

Отже, суд приходить до висновку, що зазначений спір має ознаки публічно-правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства Окружним адміністративним судом АР Крим.

Вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо законності дій відповідача, зобовязання його вчинити певні дії, який є суб'єктом владних повноважень, суд зобов'язаний перевірити, чи здійснено такі дії на підставі закону, в межах повноважень, безсторонньо та добросовісно.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Повноваження в даній частині розмежовані п.12 розділу X Земельного Кодексу України, в якому вказано, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

За ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "РТЦ"Донецьк-плюс" є юридичною особою (ЄДРПОУ 35204823), яка зареєстрована виконавчим комітетом Донецької міської ради 12.06.2007 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 737589.

Судом встановлено, що Феодосійська міська рада 32 сесії 5 скликання, розглянув проект землеустрою з відведення земельної ділянки ТОВ «РТЦ «Донецьк Плюс», керуючись ст.ст. 12,60,62,93,116,123,124,125,126 Земельного кодексу України та ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» прийняла рішення від 30.05.2008 року № 1581, яким затвердила проект землеустрою з відведення земельної ділянки ТОВ «РТЦ «Донецьк Плюс» для будівництва торгівельно-розважального комплексу, код цільового використання 1.11.6 (інша комерційна діяльність) та надала в оренду на строк до 27.11.2056 року земельну ділянку, розташовану за адресою: м. Феодосія, Керченське шосе, площею 4,6000 га, кадастровий номер 0111600000010160078, у т.ч. за угіддями: площею 4,5070 га відриті землі без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом, в т.ч. інші (графа 67,71 ф. 6-зем); площею 0,0930 га відкриті заболочені землі , в т.ч. низинні болота (графа 63,65 ф. 6-зем) за рахунок земель не переданих у власність або постійне користування, в межах м.Феодосії.

Рішенням встановлено, що після надання в оренду земельну ділянку віднесено до земель інших підприємств, установ та організацій (шифр рядка 58), угіддя: забудовані землі, землі, що використовуються в комерційних цілях (графи 34,42), які входять до категорії земель житлової та громадської забудови.

05.06.2008 року Орендодавцем Феодосійською міською радою та Орендарем ТОВ «РТЦ «Донецьк Плюс» укладено договір оренди землі, відповідно до п.1 якого на підставі рішення 32 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 30.05.2008 року № 1581 орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться: АРК, м.Феодосія, Керченське шосе, зона «Промислово-Складська 2» оціночний район № 97, кадастровий номер ділянки - 0111600000010160078.

Згідно з п.2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 4,6000 га, у т.ч. по угіддям: площею 4,5070 га відкриті землі без рослинного покрову або з незначним рослинним покровом, у т.ч. інші; площею 0,0930 га відкриті заболочені землі, у т.ч. низинні болота, за рахунок земель, не наданих у власність або постійне користування, у межах м.Феодосії.

Відповідно до п.3 договору на земельній ділянці знаходяться обєкти: вільний від забудови.

Згідно з п.5 договору нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 11605591,89 гривень.

Відповідно до п.8 договору договір укладено строком до 27.11.2056 року.

Згідно з п.9 договору орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється орендарем, починаючи з моменту державної реєстрації даного договору, у грошовій формі із зазначенням 4 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром, 464223,68 гривень за рік.

Судом встановлено, що розмір орендної плати в договорі оренди землі від 05.06.2008 року розрахований на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка була проведена Феодосійським міським управлінням земельних ресурсів та вказана в Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1849/0808 від 18.02.2008 року.

Відповідно до вказаного витягу нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 11604892,75 гривень.

Суд зазначає, що в Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1849/0808 від 18.02.2008 року до земельної ділянки площею 4,6000 га., що використовується Товариством з обмеженою відповідальністю "РТЦ "Донецьк - Плюс" для будівництва торгівельно-розважального комплексу в м.Феодосія, Керченське шосе, зона "Промислово-Складська 2" оціночний район №97, кадастровий номер ділянки - 01 116 000 000 101 600 78, застосовано коефіцієнт Кф - 2,5.

Відповідно до п.10 договору обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Згідно з п.11 договору орендна плата вноситься рівними частинами щомісячно до 30 числа наступного за звітним місяцем на рахунок місцевого бюджету з коду бюджетної класифікації: «Орендна плата з юридичних (фізичних) осіб».

Відповідно до п.12 договору передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами.

Згідно з п.15 договору земельні ділянки передаються в оренду для будівництва торгівельно-розважального комплексу.

Відповідно до п.16 договору цільове призначення земельних ділянок - 1.11.6 інша комерційна діяльність.

Згідно з п.18 договору передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробкою проекту землеустрою по зміні цільового призначення. Підставою розроблення проекту відведення земельної ділянки є рішення 25 сесії 5 скликання від 27.11.2007 року № 1273. Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрати, повязані з цим, покладаються на орендаря.

Відповідно до п.20 договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 15-денний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання передачі.

Згідно з п.29 договору Орендодавець зобовязаний передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди.

Договір зареєстрований у Феодосійському міському відділі Кримської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадаструпри Державному комітеті України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.07.2008 року зп № 040801900195.

Щодо правомірності застосування відповідачем в Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1849/0808 від 18.02.2008 року до земельної ділянки площею 4,6000 га., що використовується Товариством з обмеженою відповідальністю "РТЦ "Донецьк - Плюс" для будівництва торгівельно-розважального комплексу в м.Феодосія, Керченське шосе, зона "Промислово-Складська 2" оціночний район №97, кадастровий номер ділянки - 01 116 000 000 101 600 78 згідно договору оренди землі з Феодосійською міською радою від 05.06.2008 року коефіцієнту функціонального використання - 2,5, суд зазначає наступне.

За статтею 201 ЗК України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Закону України “Про оцінку земель”N 1378-IV від 11.12.2003 року нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель (стаття 5 Закону України “Про оцінку земель”).

Відповідно до статті 13 Закону України “Про оцінку земель” нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:

розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років;

розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою ( стаття 18 Закону України “Про оцінку земель”).

Суд зазначає, що земельна ділянка, розташована за адресою: АРК, м.Феодосія, Керченське шосе, зона «Промислово-Складська 2» оціночний район № 97 знаходиться в межах м.Феодосії.

За таких обставин, суд вважає правильним застосування при визначенні грошової нормативної оцінки зазначеної земельної ділянки Механізму нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів встановлений Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 р. N 18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 квітня 2006 р. за N 388/12262.

У розділі 3 Порядку закріплена нормативна грошова оцінка земель населених пунктів. В основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель. Населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах. Нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою.

Згідно з п. 3.3 Порядку в цій формулі використовується коефіцієнт, який враховує функціональне використання земельної ділянки (Кф), табл. 1.1 (додаток 1 до Порядку).

Відповідно до п.3.5 Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

Коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.

Таблиця 1.1 визначає коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки, за якою категорії земель за функцією використання розподілено на 10 видів.

Відповідно до таблиці 1.1 додатку 1 до Порядку для земель комерційного використання приймається коефіцієнт функціонального використання 2,5.

При цьому, таблиця 1.1. містить таку категорію земель за функцією використання як землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво із зазначенням коефіцієнту 0,5.

В матеріалах справи знаходяться докази тієї обставини, що земельна ділянка, яка знаходиться в орендному користуванні позивача, відведена під майбутнє будівництво.

Так, доказами цієї обставини є наступні матеріали та висновки суду.

Суд зазначає, що відповідно до ст.93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Закон України “Про плату за землю” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про оренду землі” (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Частиною 1 статті 2 Закону України “Про оренду землі” (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст.6 Закону України “Про оренду землі” (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Статтею 13 Закону України “Про оренду землі” (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст.15 Закону України “Про оренду землі” (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) невід'ємною частиною договору оренди землі є:

план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду;

кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;

акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

акт приймання-передачі об'єкта оренди;

проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

Згідно зі ст.17 Закону України “Про оренду землі” (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.

Частиною 2 статті 21 Закону України “Про оренду землі” (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю"(що діяв на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ст.20 Закону України “Про оренду землі” (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Закон України “Про плату за землю” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.

Відповідно до положень абзацу 5 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про плату за землю” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) оренда - засноване на договорі строкове платне володіння, користування земельною ділянкою.

Проаналізувавши вищевикладене, суд зазначає, що право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до укладеного договору оренди земельної ділянки. Однак, передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем за актом приймання-передачі, який є невідємною частиною договору оренди землі, та підтверджує наявність законодавчо встановлених підстав для початку фактичного користування такою земельною ділянкою.

Суд зазначає, що орендар має можливість користуватися орендованою земельною ділянкою після реєстрації укладеного договору оренди земельної ділянки та передачі орендодавцем земельної ділянки на підставі акту приймання передачі. Саме акт приймання передачі посвідчує з якого моменту орендодавець передав, а орендар прийняв у користування земельну ділянку.

Як встановлено вище, позивачем та Феодосійською міською радою 05.06.2008 року укладено договір оренди землі, відповідно до п.1 якого на підставі рішення 32 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 30.05.2008 року № 1581 орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться: АРК, м.Феодосія, Керченське шосе, зона «Промислово-Складська 2» оціночний район № 97, площею 4,6000 га, для будівництва торгівельно-розважального комплексу. Договір зареєстрований у Феодосійському міському відділі Кримської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.07.2008 року зп № 040801900195.

Суд також зазначає, що відповідно до договору оренди землі від 05.06.2008 року земельна ділянка надається позивачу для будівництва торговельно - розважального комплексу.

З договору вбачається, що земельна ділянка вільна від забудови.

Судом встановлено, що до теперішнього часу земельна ділянка не використовувалась за цільовим призначенням та ніяких будівельних робіт ТОВ «РТЦ «Донецьк Плюс» не здійснював.

Зазначене підтверджується довідкою Феодосійського міжміського бюро реєстрації і технічної інвентаризації № 200844 від 12.12.2011 року, згідно якої станом на 12.12.2011 року в Феодосійському регіоні реєстрація права власності на нерухоме майно за ТОВ «РТЦ «Донецьк Плюс» не здійснювалася.

Враховуючи викладене, суд вважає, що земельна ділянка, яка є предметом оренди, підпадає під склад категорії земель «зайнята поточним та відведена під майбутнє будівництво», що, в свою чергу, передбачає використання коефіцієнту 0,5.

Приймаючи до уваги вищевстановлені факти, враховуючи, що вказана земельна ділянка за функцією використання відноситься до категорії земель - «землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво», суд зазначає, що при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки за договором оренди, відповідачем мав бути застосований коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) - 0,5.

Суд також враховує, що субєкт владних повноважень зобовязаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відділ Держкомзему у м. Феодосія АР Крим є органом державної влади і, відповідно, його діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та інших нормативно-правових актів.

Суд враховує, що рішення, дії субєкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Приймаючи рішення по справі або вчинюючи дію, субєкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може проявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього субєкта, визначених законом.

Таким чином, суд вважає необхідним визнати дії Відділу Держкомзему у м.Феодосія АР Крим по застосуванню у Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1849/0808 від 18.02.2008 року до земельної ділянки площею 4,6000 га., що використовується для будівництва торгівельно-розважального комплексу в м.Феодосія, Керченське шосе, зона "Промислово-Складська 2" оціночний район №97, кадастровий номер ділянки - 01 116 000 000 101 600 78 Товариством з обмеженою відповідальністю "РТЦ "Донецьк - Плюс" згідно договору оренди землі з Феодосійською міською радою від 05.06.2008 року коефіцієнту функціонального використання на період до введення завершеного будівництвом об'єкту торгівельно-розважального комплексу до експлуатації 2,5 протиправними; зобов'язати Відділ Держкомзему у м.Феодосія АР Крим внести зміни до нормативної грошової оцінки земельної ділянки до земельної ділянки площею 4,6000 га, розташованої в м.Феодосія Керченське шосе, зона "Промислово-Складська 2" оціночний район №97, кадастровий номер ділянки - 01 116 000 000 101 600 78, встановивши коефіцієнт функціонального використання на період до введення завершеного будівництвом об'єкту торгівельно-розважального комплексу до експлуатації 0,5, видавши відповідний витяг із технічної документації.

Щодо дотримання позивачем строку, встановленого КАС України, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Судом встановлено, що позивач дізнався про порушення свого права та невірний розрахунок орендної плати в договорі оренди землі від 05.06.2008 року, розрахований на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка була проведена Феодосійським міським управлінням земельних ресурсів та вказана в Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1849/0808 від 18.02.2008 року, лише після проведення податковим органом позапланової невиїзної перевірки ТОВ «РТЦ «Донецьк Плюс» з питань повноти та своєчасності нарахування та сплати орендної плати за земельні ділянки за період з 01.01.2008 року по 30.04.2011 року, за результатами проведення якої складено акт № 983/23-1/35204823 від 26.05.2011 року.

З зазначеним позовом позивач звернувся до суду 24.11.2011 року, що свідчить про дотримання позивачем строку, встановленого ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до суду з позовом.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

У звязку зі складністю справи судом 27.02.2012 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 29.02.2012 року постанова складена у повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити.

2.Визнати дії Відділу Держкомзему у м.Феодосія АР Крим по застосуванню у Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1849/0808 від 18.02.2008 року до земельної ділянки площею 4,6000 га., що використовується для будівництва торгівельно-розважального комплексу в м.Феодосія, Керченське шосе, зона "Промислово-Складська 2" оціночний район №97, кадастровий номер ділянки - 01 116 000 000 101 600 78 Товариством з обмеженою відповідальністю "РТЦ "Донецьк - Плюс" згідно договору оренди землі з Феодосійською міською радою від 05.06.2008 року коефіцієнту функціонального використання на період до введення завершеного будівництвом об'єкту торгівельно-розважального комплексу до експлуатації 2,5 протиправними.

3. Зобов'язати Відділ Держкомзему у м.Феодосія АР Крим внести зміни до нормативної грошової оцінки земельної ділянки до земельної ділянки площею 4,6000 га, розташованої в м.Феодосія Керченське шосе, зона "Промислово-Складська 2" оціночний район №97, кадастровий номер ділянки - 01 116 000 000 101 600 78, встановивши коефіцієнт функціонального використання на період до введення завершеного будівництвом об'єкту торгівельно-розважального комплексу до експлуатації 0,5, видавши відповідний витяг із технічної документації.

4.Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «РТЦ «Донецьк плюс» (ЄДРПОУ 35204823) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 32,19 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Трещова О.Р.