ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 листопада 2011 р. 16:10 Справа №2а-5888/11/0170/24 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді: Кащеєвої Г.Ю.,
при секретарі Іванової Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим
до ОСОБА_2
про стягнення,
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився,
від відповідача - з'явився.
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АР Крим звернулось до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених сум пенсійних виплат, обґрунтувавши позовні вимоги тим, що за результатами перевірки УПФУ в м. Керчі АР Крим були перевірені документи, надані відповідачем для призначення пенсії. Так, був направлений запит до Пенсійного фонду Російської Федерації у м. Москві та в Управління Пенсійного фонду Російської Федерації Краснодарського краю у м. Краснодар, щодо надання інформації призначення пенсії. Однак, згідно з Листом Управління Пенсійного фонду Російської Федерації Краснодарського краю у м. Краснодар було зазначено, що відповідач отримує трудову пенсію за віком, крім того є громадянином Російської Федерації.
У судове засідання представник позивача не зявився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
У судове засідання відповідач не зявився, повідомлений належним чином про дату та час розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до довідки адресно-довідкового бюро ВГІРФО Керченского МУ ГУМВС України в АР Крим відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 27).
Згідно з ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України із змінами та доповненнями, внесеними Законом України “Про судоустрій і статус суддів” від 07.07.2010р. №2453, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, позивач та відповідач повідомлені належним чином про час, дату та місце розгляду справи, у судове засідання не зявився, будь-яких клопотань не надіслав, суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності сторін на підставі пояснень представника позивача та наявних у справі доказів.
Дослідивши наявні в справі письмові докази суд вважає, що позов обґрунтований, однак підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за № 442/6730, (далі - Положення про Управління Фонду) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Позивач на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення» є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.10 цього ж Закону здійснює пенсійне забезпечення, тобто повноваження щодо нарахування, встановлення, перерахунку та виплати пенсій громадянам, а також на підставі ст.50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» має право стягувати суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних у судовому порядку, а тому на підставі положень п.5 ч.2 ст.17, п.5 ч.4 ст.50 КАС України може звертатись до суду з приводу здійснення владних повноважень в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, 20.05.2010 року звернувся з заявою до УПФУ в м. Керч АР Крим про призначення пенсії за віком (а.с. 5).
Для призначення пенсії відповідачем були надані наступні документи: копія паспорта, копія ідентифікаційного номера, копія трудової книжки, довідка про підтвердження стажу роботи від 12.07.2010 № 421, історична довідка від 12.07.2010 року № 422, довідка про заробітну плату від 13.08.2010 року вих. № 15/2915.
У заяві про призначення пенсії відповідач власноруч написав, що пенсія з інших підстав йому не призначалась.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_2 звернувся за призначенням пенсії пізніше встановленого строку, тобто після досягнення ним пенсійного віку, а саме у 60 років та 5 місяців, їм було написано заяву (а.с. 8), в якої вказані:
- причини несвоєчасності звернення за призначенням пенсії;
- відомості про те, що пенсія йому ніде не призначалась;
- зобов'язання відшкодувати у встановлений строк переплату пенсії у разі виявлення факту подвійної виплати пенсії.
З 20.05.2010 року ОСОБА_2 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Для попередження подвійного призначення пенсії позивачем були направлені необхідні запити. Запит до ВГІРФО Керченського МУ ГУМВС № 11134/04-05 від 16.08.2010 року для перевірки факту реєстрації відповідача, у відповідь на запит 20.09.2010 року до Управління Пенсійного фонду України в м. Керч надійшла відповідь від 15.09.2010 року вих. № 51-16/5318, в якої підтверджено факт реєстрації ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 з 10.08.1984 року.
Крім того, 16.08.2010 року позивачем було направлено запит вих. № 11147/04-05 до Управління Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Москві, а також запит від 16.08.2010 року вих. № 11133/04-05 до Управління Пенсійного фонду Російської Федерації Краснодарського Краю, м. Краснодар про надання інформації про підтвердження або спростування факту можливого призначення пенсії ОСОБА_2 на території Російської Федерації.
Управління Пенсійного фонду України в м. Керч отримало відповідь Пенсійного фонду Російської Федерації м. Москва від 16.12.2010 року вих. № 25-27/13683, згідно якого станом на 10.01.2011 року ОСОБА_2 отримує пенсію у територіальному органі Пенсійного фонду Російської Федерації Краснодарського Края.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється, якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості.
На підставі отриманих відомостей позивачем було прийнято Розпорядження від 12.01.2011 року, згідно якого пенсійна справа №147899 ОСОБА_2 знята з обліку з 20.05.2010 року у зв'язку з встановленням факту подвійного призначення пенсії (а.с. 22).
Для уточнення факту позивачем було направлено повторний запит від 14.01.2011 року вих. № 651/04-05 до Відділення Пенсійного фонду Російської Федерації Краснодарського Края про надання інформації про дату призначення пенсії з витребуванням копії паспорта ОСОБА_2
Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду Російської Федерації в Краснодарському Краї, м. Краснодар від 18.02.2011 року №10.1-539Д було зазначено, що відповідач отримує трудову пенсію за віком з 25.12.2004 року на підставі п.п. 2 п. 1 ст. 27 Федерального закону від 17.12.2011 року №173-ФЗ "Про трудові пенсії в Російській Федерації", крім того додано копію паспорта громадянина Російської Федерації - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 10-11).
Згідно з ч.1 ст.50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Позивачу Управлінням Пенсійного фонду в м. Керч були направлені листи від 14.01.2011 року вих. № 631/04-05, від 14.02.2011 року вих. № 2709/04-02 та від 30.03.2011 року вих. № 5396/04-05 з вимогою прийти до відділу про призначення пенсій для вирішення питання стосовно подальшої виплати пенсії.
Однак відповідач до органів Пенсійного фонду не з'явився, пояснень щодо факту отримання пенсії на території Російської Федерації не надав.
Згідно з довідкою УПФУ у м. Керчі АР Крим зазначено, що переплата пенсії виявлена на суму 7433,72 грн. Відомості про сплату відповідачем безпідставно виплаченої пенсії на загальну суму 7433,72 грн. також відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідач не надав суду жодних доказів, які б підтвердили законне отримання ним пенсії.
Враховуючи зазначене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що належить задовольнити повністю.
На підставі ст. ст.49,50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» , керуючись ст.ст. 17, 71,94,158 - 162 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Управління Пенсійного Фонду України в м. Керчі АР Крим (ш. Г. Сталінграду, 60/1, м. Керч, 98329, р/р 25603010045601 в КРУ ВАТ “Державний ощадний банк України” МФО 324805, ЄДРПОУ 22300406) суму переплати пенсії в розмірі 7433 (сім тисяч чотириста тридцять три) грн. 72 коп.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частини постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення цього строку з якого субєкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.
Суддя Кащеєва Г.Ю.