ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 грудня 2011 р. 10:20 Справа №2а-10439/11/0170/23 Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючої судді Алексєєвої Т.В., при секретарі Лапшині В.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Сімферопольського району АР Крим в інтересах держави в особі Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Велес Крим»
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Сімферопольській районний центр зайнятості
про стягнення заборгованості у сумі 79920,00 грн.
за участю представників:
від позивача не зявився
відповідача не зявися
від Прокурора Сімферопольського району АР Крим не зявився
від третьої особи не зявився
Обставини справи: Прокурор Сімферопольського району АР Крим в інтересах держави в особі Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим до Товариства з обмеженою відповідальністю «Велес Крим» про стягнення адміністративно-господарських санкцій на незайняті інвалідами робочі місця у 2010 році у сумі 79920,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем несплачені адміністративно-господарські санкції за незабезпечення працевлаштування на 6 робочих місцях інвалідів у 2010 році.
Представник позивача у судове засідання не зявився про час, дату та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, про причин неявки не повідомив.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення був повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив.
Представник третьої особи у судове засідання не зявився, надав клопотання про розгляд справи за своєю відсутністю.
Представник Сімферопольської районної прокуратури у судове засідання не зявився про час, дату та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, про причин неявки не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідач є юридичною особою, ідентифікаційний код 34398437, державну реєстрацію якого проведено Сімферопольською районною державною адміністрацією АР Крим 05.06.2006 року (а.с. 4).
Порядок, підстави та умови участі субєктів господарювання в реалізації державних гарантій для забезпечення інвалідів рівними правами з іншими громадянами регулюється Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991 року № 875.
Відповідно до статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991 року № 875 (далі Закон) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону. Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Відповідно до частини 9 статті 19 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Згідно з ч.1 ст.20 Закону роботодавці, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі чи організації, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним.
Відповідно до ч.4 ст.20 Закону та Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (далі Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.07р. №70 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються роботодавцями самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч.1 ст.19 Закону. На підприємствах, де працює більш як 15 чоловік, суми штрафних санкцій визначаються у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом, а на підприємствах, де працює від 8 до 15 чоловік, - у розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Відповідно до п.4 ст. 20 Закону України “Про зайнятість населення” підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005р. № 420, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.12.2005р. за №1534/11814 затверджена Інструкція щодо заповнення форми звітності №3-ПН “Звіт про наявність вакансій”(далі Інструкція № 420). У абзаці 1 Інструкції щодо заповнення форми звітності №3-ПН “Звіт про наявність вакансій”, зазначено, що відповідно до Закону України “Про зайнятість населення” підприємства, установи й організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання повинні за наявності вакансій у повному обсязі подавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків.
Судом встановлено, що відповідач використовує найману працю.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме, зі звіту про зайнятість інвалідів за 2010 рік, наданого відповідачем позивачеві, середньооблікова чисельність працівників облікового складу підприємства у 2010 році становила 253 особи; працюючих інвалідів 4; кількість інвалідів, які повинні працювати 6. При цьому відповідачем самостійно визначено суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 79921,00 грн.
Відповідно до листа Сімферопольського центру зайнятості, (№ 2452 від 07.12.11р.), Товариством з обмеженою відповідальністю «Велес Крим» - направлялась інформація у 2010 році щодо вакансій для працевлаштування інвалідів:
16.03.10р. Головний енергетик 1 вакансія, Головний інженер 1 вакансія;
17.03.10 р. Головний зоотехнік 1 вакансія, агроном по насінництву 1 вакансія, Механік машино-тракторного парку 1 вакансія, Головний агроном 1 вакансія.
20.07.110 р. - Головний енергетик 1 вакансія, Головний інженер 1 вакансія;
За таких обставин, відповідач не виконав покладений на нього обовязок щодо щомісячної подачі даних про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі, призначених для працевлаштування інвалідів.
Відтак, Відповідач мав самостійно до 15.04.11 р. сплатити суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 79921,00 грн.
Відповідачем у встановленому ст. 71 КАС України порядку не надано доказів сплати сум адміністративно-господарських санкцій за 2010 рік, зазначене є належним доказом наявності заборгованості відповідача. При цьому, суд вважає необхідним визначити, що здійснювати функції контролю за своєчасним і повним отриманням коштів бюджетом неможливо без вживання і стягнення Фондом соціального захисту інвалідів адміністративно-господарських санкцій з підприємств, установ, організацій, які не забезпечують встановлених нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, якщо ними добровільно не сплачуються у відповідне відділення Фонду санкції за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Велес Крим» в дохід Державного бюджету Сімферопольського району заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті інвалідами робочі місця у 2010 році в сумі 79920,00 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня отримання постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суду АР Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя підпис Алексєєва Т.В.