Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2012 року Справа № 2а/2370/8601/2011
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Трофімової Л.В.,
при секретарі Левчуку А.С.,
за участю: прокурора Приходька Д.А. за посвідченням; представників: позивача (1) не зявився; позивача (2) ОСОБА_1 за довіреністю; відповідача не зявився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Золотоніського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до державного підприємства «Златодар»про стягнення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
Золотоніський міжрайонний прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго»до ДП «Златодар»про стягнення фінансових санкцій у сумі 10 200 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення перевірки додержання вимог законодавства про електроенергетику відповідачем встановлено численні порушення Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правил користування електричною енергією, Правил улаштування електроустановок. За результатами перевірки відповідачу внесено припис № 08/35-22-045 про усунення порушень вимог Закону України «Про електроенергетику». У звязку з невиконанням припису до відповідача застосовано штраф у сумі 10 200 грн., що у добровільному порядку відповідачем не сплачено.
У судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити позов повністю.
Позивач (1) свого представника у судове засідання не направив, звернувся до суду з заявою про розгляд справи без його участі.
Відповідач письмових заперечень проти адміністративного позову не подав, у судове засідання не зявився.
Заслухавши думку прокурора, пояснення позивача (2), розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
ДП «Златодар»зареєстровано як субєкт господарювання виконавчим комітетом Золотоніської міської ради Черкаської області 26.12.2003р.
Законом, що визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі є Закон України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. №575/97-ВР (надалі за текстом Закон №575/97-ВР).
Відповідно до статті 9 Закону №575/97-ВР та пунктів l, 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. №929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.06 р. №131) (надалі за текстом Положення) державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема: отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення (стаття 9 Закону №575/97-ВР).
Актом перевірки Чорнобаївського відділення державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Черкаській області від 22.03.2011р. №08/35-22-044 встановлено порушення Закону №575/97-ВР, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, що затверджено постановою НКРЕ від 31.07.1996р. №28, Правил користування електричною енергією, що затверджено наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006р. №258, Правил улаштування електроустановок, що затверджено наказами Міністерства палива та енергетики України від 28.08.2006р. №305 та від 13.03.2009р. №144.
За результатами перевірки генеральному директору ДП «Златодар»Лукянцю В.Л. вручено припис №08/35-22-045 від 22.03.2011р., яким визначено план заходів щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства. Про виконання припису в цілому відповідач повинен був повідомити до 23 травня 2011р.
Вимоги припису від 22.03.2011р. №08/35-22-045 відповідачем не виконано, що підтверджуються актом від 26.07.2011р. №08/35-22-146 та актом перевірки (протоколом) від 26.07.2011р. №08/35-22-147.
Приписами статті 27 Закону №575/97-ВР передбачено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.
Пунктом 2 частини 3 статті 27 Закону №575/97-ВР встановлено, що за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій до суб'єктів господарської діяльності застосовується штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У звязку з невиконанням припису Чорнобаївського відділення державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Черкаській області від 22.03.2011р. №08/35-22-045 старшим державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області винесено постанову від 04.08.2011р. №08/35-22-170 про накладання штрафу до ДП «Златодар»за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у сумі 10 200 грн.
Відповідно до пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999р. №1312 суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін останній стягується у судовому порядку.
Відповідачем постанову про накладення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 04.08.2011р. №08/35-22-170 не оскаржено, визначену суму штрафу не сплачено.
За таких обставин, суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем субєктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 86, 89, 94, 159, 162 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства «Златодар»(19700, Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка, 47, ідентифікаційний код 00952545) в дохід бюджету через державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»(01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 27, ідентифікаційний код 24361553) штраф у сумі 10 200 (десять тисяч двісті) грн.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі у порядку, передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 27 лютого 2012р.
Суддя Л.В.Трофімова