ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" березня 2012 р. Справа № 2-а-6859/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Рефлер Ю.В.,
за участю:
відповідача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Новотроїцькому районі Херсонської області до приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,
встановив:
Державна податкова інспекція у Новотроїцькому районі Херсонської області (далі - позивач) звернулася з позовом до приватного підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення 79645 грн. фінансових санкцій.
Свої вимоги мотивує тим, що працівниками ДПІ у Новотроїцькому районі проведена документальна планова перевірка дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ПП ОСОБА_1 за період з 07.10.2008 р. по 31.03.2010 р., за результатами якої складено акт від 15.07.2010 р. № 266/170. Під час перевірки виявлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів на суму 15929 грн., у зв"язку з чим до ПП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 79645 грн.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в письмовому провадженні, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач та представник відповідача в судовому засіданні заперечували проти позовних вимог, оскільки готівкові кошти, які зараховані на рахунок і які ДПІ вважає такими, що неоприбутковані в повному обсязі, не мають відношення до господарської діяльності. До книги доходів і витрат вносилися не тільки кошти, як доход від підприємницької діяльності, але і транзитні кошти від реалізації припейд-продукції, які доходом від зайняття підприємницькою діяльністю вважати не можна. Ці кошти отримані на підставі агентського договору з реалізації припейд-продукції, розрахунки з покупцями проводилися у безготівковій формі через автомати самообслуговування з наступним перерахуванням на рахунок оператора системи всіх прийнятих платежів. За вищевказані послуги відповідач згідно актів здачі-приймання робіт (надання послуг) отримував комісійну винагороду, яка в повному обсязі занесена до книги доходів та витрат. Також вказують на те, що позивачем порушено строк застосування адміністративно-господарських санкцій, передбачений ст.250 ГК України.
Заслухавши пояснення відповідача та його представника, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на підставі направлення на проведення перевірки № 149 від 06.07.2010 р., плану-графіку проведення комплексних документальних перевірок СПД на ІІ квартал 2010 року, позивачем проведено документальну планову перевірку дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ПП ОСОБА_1 за період з 07.10.2008 р. по 31.03.2010 р., за результатами якої складено акт від 15.07.2010 р. № 266/170/НОМЕР_1.
Під час перевірки позивачем встановлено наступні порушення:
- п.2.2, п.2.6 Положення про ведення касових операцій у Національній валюті в Україні;
- п.п.4.2.1 п.4.2, п.п.4.2.7 п.4.2 ст.4, п.7.1 ст.7, пп.8.1.1 п.8.1 ст.8, п.19.2 "а", "б" ст.19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб";
- п.19.1 "а" ст.19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" встановлено неналежне ведення обліку доходів та витрат, для яких законами України встановлено обов"язкову форму обліку.
На підставі акту перевірки до ПП ОСОБА_1 податковим повідомленням-рішенням від 23.07.2010 р. № 0042761701/10 застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 79645 грн.
Суд вважає таке рішення позивача правомірним з наступних підстав.
Відповідно до п.4 Указу Президента України від 03.07.1998 р. № 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (який був чинним на час спірних правовідносин) спрощена система оподаткування, обліку та звітності для суб'єктів малого підприємництва може застосовуватися поряд з діючою системою оподаткування, обліку та звітності, передбаченою законодавством, на вибір суб'єкта малого підприємництва. Форма книги обліку доходів та витрат, що підлягають оподаткуванню відповідно до цього Указу, і порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.
Згідно з п.п.1, 5 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1269, книга обліку доходів витрат (далі - книга) ведеться суб'єктами підприємницької діяльності фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (у тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), а також особами, які мають пільговий торговий патент для продажу товарів (крім підакцизних) (надання послуг) відповідно до законодавства з питань патентування деяких видів підприємницької діяльності, якщо такі особи не є платниками податку на додану вартість згідно із законодавством (далі - суб'єкти підприємницької діяльності).
Суб'єктом підприємницької діяльності до книги заносяться такі відомості: порядковий номер запису; дата здійснення операції, пов'язаної з проведеними витратами і/або отриманим доходом; сума витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника; сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг); сума виручки від продажу товарів (надання послуг) - з підсумком за день.
Пунктом 8 Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку (який був чинним на час спірних правовідносин), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29.10.1999 р. № 599, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.11.1999 р. за № 752/4045, встановлено, що для визначення результатів власної підприємницької діяльності на підставі хронологічного відображення здійснених господарських і фінансових операцій платник єдиного податку веде Книгу обліку доходів і витрат згідно із додатком № 10 до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.1993 р. № 12 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.06.1993 р. за № 64 (який був чинним на час спірних правовідносин). При цьому обов'язковому заповненню підлягають лише графи "період обліку", "витрати на виробництво продукції", "сума виручки (доходу)", "чистий доход". Відповідно до п.1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Національного банку від 15.12.2004 р. № 637, книга обліку доходів і витрат - документ установленої форми, що застосовується відповідно до законодавства України для відображення руху готівки. Форму відповідної книги обліку доходів і витрат установлено Державною податковою адміністрацією України; оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Як вбачається з акту перевірки, 02.12.2008 р. на розрахунковий рахунок відповідача надійшло 12263 грн., в по книзі обліку доходів і витрат відображено 1269 грн. Тобто, розбіжність готівкових коштів склала 11000 грн.
11.02.2009 р. на розрахунковий рахунок надійшло 4929 грн. (2411 грн. та 2518 грн.), а по книзі обліку значиться 0, а отже, розбіжність склала 4929 грн.
Вказані факти відповідач не заперечував у судовому засіданні, пояснивши це неуважністю при заповненні книги обліку доходів і витрат.
Згідно з п.7.3 ст.7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні відповідальність за дотримання порядку ведення операцій з готівкою покладається на підприємців, керівників підприємств. Особи, які винні в порушенні порядку ведення операцій з готівкою, притягуються до відповідальності в установленому законодавством України порядку. У разі виявлення порушень установленого порядку ведення операцій з готівкою органи державної податкової служби України застосовують до порушників штрафні санкції на підставі подання органів контролю згідно з законодавством України.
Відповідно до абз.3 ст.1 Указу Президента України від 12.06.1995 р. № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Під час перевірки було встановлено, що загальна сума несвоєчасно оприбуткованої готівки становить 15929 грн. (4929 грн. + 11000 грн. = 15929 грн.), а тому п"ятикратний розмір штрафу складає 79645 грн. (15929 грн. х 5 = 79645 грн.).
Суд вважає безпідставним посилання відповідача на ст.250 ГК України з огляду на наступне.
Згідно ст.2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
При здійсненні перевірок операцій з готівкою органи державної податкової служби керуються нормами Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, яким визначені вимоги відносно ведення таких операцій.
За виявлені при перевірці порушення норм з регулювання обігу готівки відповідно до Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" органи державної податкової служби застосовують до суб"єктів господарювання фінансові санкції у вигляді штрафу.
Згідно ч.1 ст.4 ГК України не є предметом регулювання цього Кодексу: фінансові відносини за участі суб"єктів господарювання, що виникають у процесі формування та контролю виконання бюджетів усіх рівнів; адміністративні та інші відносини управління за участі суб'єктів господарювання, в яких орган державної влади або місцевого самоврядування не є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, і безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб'єкта господарювання.
Таким чином, обмеження строків застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки, визначені ст.250 ГК України, не розповсюджуються на фінансові санкції у вигляді штрафу, які застосовуються органами державної податкової служби до суб"єктів господарювання за порушення вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги ДПІ у Новотроїцькому районі Херсонської області обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (75320, АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до державного бюджету (р/р 31111104700247, ОКПО 24103673 УДК м.Херсон, МФО 852010, код платежу 21080900) 79645 (сімдесят дев"ять тисяч шістсот сорок п"ять) грн. фінансових санкцій.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 03 березня 2012 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 8.1.4