Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №5.8.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 лютого 2012 року Справа № 2а/1270/1096/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Цицюри О.О.
при секретарі судового засідання Бойко В.В.,
за участю прокурора Сайтарли І.М., посвідчення №972 від 15.04.2010,
представників сторін:
від позивача юрисконсульт 2-категорії юридичного відділу Баранова І.В.,
довіреність №113 від 26.01.2012,
від відповідача директор ОСОБА_2, наказ №752-к від 27.06.2008,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Прокурора Марківського району Луганської області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Марківського професійного аграрного ліцею про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 1700,00 грн. за постановою №02/25-01-0009 від 26.10.2011, -
ВСТАНОВИВ:
30 січня 2012 року Прокурор Марківського району Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні” до Марківського професійного аграрного ліцею про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 1700,00 грн. за постановою №02/25-01-0009 від 26.10.2011.
В обгрунтування своїх позовних вимог прокурор зазначив, що позивачем обстежено Марківський професійний аграрний ліцей, за результатами якого винесено припис від 24 листопада 2010 року №02/25-0191 про усунення виявлених порушень чинного законодавства. 17 жовтня 2011 року було проведено перевірку виконання вимог виданого припису від 24 листопада 2010 року №02/25-0191. Актом перевірки (протоколом) від 17 жовтня 2011 року № 02/22-01-0009 встановлено, що відповідач не виконав вимоги припису Інспекції від 24 листопада 2010 року №02/25-0191. За результатами перевірки та на підставі акта, Інспекцією винесено постанову від 26 жовтня 2011 року № 02/25-01-0009 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, про що повідомлено відповідача належним чином, копія постанови останнім отримана 28 жовтня 2011 року. У звязку з тим, що сума штрафу Марківським професійним аграрним ліцеєм протягом тридцяти днів з дня винесення постанови не сплачена, прокурор просив стягнути з Марківського професійного аграрного ліцею штраф за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 1700,00 грн., накладений постановою №02/25-01-0009 від 26.10.2011, в доход Державного бюджету України в судовому порядку.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, наполягали на їх задоволенні, дали суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував.
Заслухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.
Статтею 1 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”регламентовано, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) (пункт 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року № 929).
Згідно із пунктом 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії Держенергонагляд, серед іншого, має право застосовувати до субєктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від субєктів електроенергетики, субєктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) субєктам електроенергетики, субєктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обовязкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду відповідно до пункту 15 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії є обовязковими для виконання керівниками та посадовими особами субєктів електроенергетики, субєктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.
Відповідно до пункту 2.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, метою та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є сприяння забезпеченню сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно - правових і нормативно - технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (арк. справи 17-22).
Частиною 8 статті 7 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” регламентовано, що припис- обовязкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) субєкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо субєкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Відповідно до частини 9 статті 4 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до субєкта господарювання згідно із законом.
Відносини, що виникають у звязку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на обєктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії, регулює Закон України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР “Про електроенергетику”.
Згідно із статтею 9 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР “Про електроенергетику” державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та субєктів електроенергетики.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до частини 5 статті 9 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР “Про електроенергетику” мають право:
- безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та субєктів електроенергетики;
- отримувати від споживачів та субєктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;
- давати споживачам та субєктам електроенергетики обовязкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
- давати споживачам та субєктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;
- надсилати власникам обєктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів;
- вимагати від споживачів та субєктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;
- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоровю населення;
- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до частини 3 статті 27 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР “Про електроенергетику” субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:
- за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування обєднаної енергетичної системи України і споживання енергії,- штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій- штраф у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції субєктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою (частина 4 статті 27 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР “Про електроенергетику”).
Санкції, передбачені, серед іншого, частиною третьою статті 27 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР “Про електроенергетику”, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 7 статті 27 Закону України від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР “Про електроенергетику”).
Порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на субєктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначає Положення про порядок накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312.
Відповідно до пунктів 7, 8 та 9 Положення про порядок накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки субєкта господарювання, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, та акта перевірки (протоколу) субєкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу субєкту господарювання.
Субєкт господарювання згідно з пунктом 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
У судовому засіданні встановлено, підтверджується матеріалами справи, що 17 жовтня 2011 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області на енергетичних обєктах Марківського професійного аграрного ліцею була проведена позапланова перевірка виконання вимог припису від 24 листопада 2010 року №02/25-0191, за результатами якої складено акт перевірки №02/22-01-0009 від 17.10.2011 про невиконання відповідачем вимог припису Інспекції (а.с.11).
26 жовтня 2011 року на підставі акта перевірки №02/22-01-0009 від 17.10.2011 Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області винесено постанову за №02/25-01-0009 про накладення на Марківський професійний аграрний ліцей штрафу у розмірі 1700,00 грн. за порушення законодавства про електроенергетику, яку відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення відповідач отримав 28 жовтня 2011 (а.с.10,10-на звороті).
Оскільки Марківський професійний аграрний ліцей постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області від 26 жовтня 2011 року №02/25-01-0009 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у встановленому порядку не оскаржив, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, і суму штрафу у добровільному порядку не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що прокурор відповідно до пункту 11 частини 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ “Про судовий збір” від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 15 лютого 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 20 лютого 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора Марківського району Луганської області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Марківського професійного аграрного ліцею про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 1700,00 грн. за постановою №02/25-01-0009 від 26.10.2011 задовольнити повністю.
Стягнути з Марківського професійного аграрного ліцею (ідентифікаційний код 21792910, місцезнаходження: 92400 Луганська область, смт.Марківка, пл.Жовтнева, буд.1; р/р 35211006000546 у відділенні Держказначейства в Марківському районі, МФО 804013) в доход Державного бюджету України на п/р №31118106700188, одержувач - Держбюджет Марківського району, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 804013, код 24046892) штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень нуль копійок), накладений постановою №02/25-01-0009 від 26 жовтня 2011.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови буде складено та підписано 20 лютого 2012 року.
СуддяО.О. Цицюра