Постанова № 21791269, 16.02.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2012
Номер справи
2а/0570/22595/2011
Номер документу
21791269
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 лютого 2012 р. справа № 2а/0570/22595/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10-30

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Соколової О.А.

при секретаріФедорової А.О.

представник позивача - Вініченко Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «САУР» до управління Державної реєстрації при виконавчому комітеті Донецької міської ради про скасування рішення про залишення документів без розгляду та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до управління Державної реєстрації при виконавчому комітеті Донецької міської ради про скасування рішення про залишення документів без розгляду та зобовязання вчинити певні дії.

Позов вмотивовано тим, що 23.11.2011 року позивач звернувся до управління Державної реєстрації при виконавчому комітеті Донецької міської ради з метою проведення державної реєстрації змін установчих документів та надав всі документи, передбачені ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Однак відповідачем було відмолено в проведенні державної реєстрації та залишив документи, подані позивачем, без розгляду.

Представник позивача у судовому просив скасувати рішення управління Державної реєстрації при виконавчому комітеті Донецької міської ради про залишення без розгляду документів, поданих для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи та зобовязати провести державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи.

Представник відповідача у судове засідання не зявився про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.

В попередньому судовому засіданні надав заперечення в яких просив суд відмовити у задоволені позовних вимог зазначивши наступне. Уповноваженою особою ТОВ «САУР» було надано документи для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи, а саме: реєстраційну картку форми №3; документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи; протоколи; квитанція; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, нову редакцію установчих документів, договір, документ, що підтверджує повноважність. Надані позивачем документи повинні відповідати вимогам ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Згідно останньої чинної редакції статуту та відповідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, 100% учасником ТОВ «САУР» є ОСОБА_2 Згідно поданих документів частка 100% статутного капіталу перейшла ОСОБА_3 З тексту наданих позивачем протоколів вбачається про вступ до складу ОСОБА_4 та внесення нею до складу статутного капіталу юридичної особи певної суми. Посилання позивача про те, що прийом нового учасника до складу існуючих учасників товариства та збільшення розміру статутного капіталу за рахунок внеску нового учасника (перехід права власності на частку в статутному капіталі від існуючих учасників до нового учасника не відбувається), не відповідає нормам законодавства.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «САУР» зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Донецької міської ради 02.11.10, включено до ЄДРПОУ за №34828657 та діє на підставі статуту, затвердженого протоколом від 21.07.10 загальними зборами учасників товариства (а.с.11-15, 16).

Судом встановлено що 23 листопада 2011 року товариством з обмеженою відповідальністю «САУР» було подано до державного реєстратора виконавчого комітету Донецької міської ради Гончарової Т.В. документи для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи товариство з обмеженою відповідальністю «САУР», а саме: реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу рішення №1 про внесення змін до установчих документів; рішення №2 про затвердження статуту у новій редакції; статут; нова редакція установчих документів (два примірника); копія квитанції, виданої банком; нотаріально засвідчена копія договору про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства; документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи, що підтверджується описом документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» (а.с.5). Даний факт відповідачем не заперечується.

Державним реєстратором виконавчого комітету Донецької міської ради Гончаровою Т.В. було видано повідомлення № 9759 від 23.11.11, яким повідомлено позивача про те, що документи для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи», залишені без розгляду на підставі «Документи подані не в повному обсязі» (а.с.6).

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб підприємців регулюються Законом України від 15.05.2003 року № 755 «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» (далі Закон № 755).

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 6 Закону №755 державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб.

Відповідно до ч.5 ст.8 Закону № 755 установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними органами державної влади. Внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції. На титульній сторінці додатка до установчих документів юридичної особи робиться відмітка про те, що зазначені документи є невід'ємною частиною відповідних установчих документів.

Згідно ст. 29 Закону №755, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Відповідно ч. 3 ст. 29 Закону № 755 у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів: рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників); заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників); заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства; рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Відповідно до ч. 9 ст. 29 Закону №755 документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається поштовим відправленням) заявнику з відміткою про дату надходження документів.

Згідно останньої чинної редакції статуту товариства 100% учасником Товариства є ОСОБА_2, статутний капітал Товариства складає 100000 (сто тисяч) гривен, що також підтверджується відомостями зазначеними в спеціальному витягу з реєстру (а.с.77-89, 108-110).

Відповідно протоколу № 1 загальних зборів учасників Товариства від 01.11.11 , де учасником Товариства значиться ОСОБА_2, запрошені особи ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_7 зокрема вирішили (а.с.48-51):

по другому питанню - включити до складу учасників Товариства ОСОБА_3, розмір частки якого становить 700000 (сімсот тисяч) гривень. Таким чином, загальний розмір статуту Товариства складатиме 800000 (вісімсот тисяч) гривен;

по третьому питанню включити до складу учасників Товариства ОСОБА_4, розмір частки якого становить 200000 (двісті тисяч) гривень. Таким чином, загальний розмір статуту Товариства складатиме 1 000000 (один мільйон) гривен.

по четвертому питанню дозволити учаснику ОСОБА_2 продати належну їй частку в статутному капіталі Товариства в розмірі 100000 (ста тисяч) гривен учаснику товариства ОСОБА_3

09 листопада 2011 року відповідно Договору купівлі-продажу частки у Статутному фонді (капіталі) Товариства предметом договору є частка у Статутному фонді (капіталі) у розмірі 100000 (ста тисяч) гривен, що складає 100 % (сто відсотків) Статутного фонду (капіталу), продавець ОСОБА_2, покупець ОСОБА_3 (а.с.26-27).

Як вбачається з тексту протоколу № 2 загальних зборів учасників Товариства від 09.11.11 ОСОБА_2 повідомила що між нею та ОСОБА_3 був укладений договір, у звязку з чим вирішили затвердити Статут Товариств, зареєструвати у встановленому порядку зміни до установчих документів Товариства (а.с.52-53).

Отже, відповідно зазначених документів 100 % (сто відсотків) Статутного фонду (капіталу) Товариства перейшли від ОСОБА_2 до ОСОБА_3, водночас до суду не надано належних доказів на підтвердження яка доля Статутного фонду (капіталу) Товариства є у ОСОБА_4

Суд зазначає, що посилання позивача на те, що прийом нового учасника до складу існуючих учасників товариства та збільшення розміру статутного капіталу за рахунок внеску нового учасника не відповідає нормам законодавства.

Відповідно до статті 82 Господарського кодексу України установчим документом товариства з обмеженою відповідальністю є статут, який повинен містити, зокрема, відомості про розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкладів.

Згідно зі статтею 147 Цивільного кодексу України учасник товариства має право продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства. Цією ж статтею визначена можливість відчуження частки (її частини) учасника третій особі.

Згідно ч.11 ст. 29 Закону №755 державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 та частиною двадцять першою статті 22 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані з порушенням строку, який встановлено частиною одинадцятою статті 37 цього Закону; документи подано особою, яка не має на це повноважень; до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.

Частиною 6 ст. 19 Закону визначено, що Державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо: документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «САУР» до управління Державної реєстрації при виконавчому комітеті Донецької міської ради не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позову товариства з обмеженою відповідальністю «САУР» до управління Державної реєстрації при виконавчому комітеті Донецької міської ради про скасування рішення про залишення документів без розгляду та зобовязання вчинити певні дії відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідкам апеляційного провадження.

Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті та проголошено 16 лютого 2012 року.

Постанова складено в повному обсязі 17 лютого 2012 року.

Суддя Соколова О. А.