Постанова № 21790887, 25.01.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2012
Номер справи
2а/0470/9609/11
Номер документу
21790887
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2012 р. Справа № 2а/0470/9609/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого суддіМаковської О.В.

при секретарі судового засіданняКравці Є.С.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гідроспецбуд" до Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним рішення , -

ВСТАНОВИВ:

02.08.2011 Товариство з обмеженою відповідальністю «Гідроспецбуд» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Орджонікідзевської обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та нечинним рішення №3/290 від 13.07.2011 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.

В обґрунтування позову зазначено, що спірне рішення є незаконним, таким, що не відповідає чинному законодавству, оскільки відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АД №668403 станом на 26.07.2011 статус відомостей про юридичну особу підтверджено та зазначено місцезнаходження за адресою 53300 Дніпропетровська область, місто Орджонікідзе, вулиця Північнопромислова, будинок 38. Отже, підстав для внесення запису про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням у державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не має, а відтак рішення Орджонікідзевської обєднаної державної податкової інспекції №3/290 від 13.07.2011 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість є незаконним та підлягає скасуванню.

Позивач в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи, а саме: повідомленням про вручення поштового відправлення, отриманого уповноваженою особою Товариства з обмеженою відповідальністю "Гідроспецбуд" 20.12.2011.

Представник відповідача 16.11.2011 надав клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні. Просив в задоволенні позову відмовити з підстав, викладених в письмових запереченнях №6515/10/10-009 від 14.11.2011, мотивуючи тим, що за результатами проведення заходів щодо встановлення місцезнаходження платника податків відповідачем зроблено висновок про відсутність Товариства з обмеженою відповідальністю «Гідроспецбуд» за юридичною адресою, у звязку з чим направлено державному реєстратору повідомлення за ф.№18-ОПП від 06.07.2011. На підставі внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Орджонікідзевською обєднаною державною податковою інспекцією, на думку відповідача, правомірно прийнято рішення №3/290 від 13.07.2011 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість (а.с.-25-27).

Відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на зазначене, суд вважає за можливе розглянути справи в порядку письмового провадження

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши надані докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з огляду на таке.

Дніпропетровським окружним адміністративним судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Гідроспецбуд» (далі - товариство) зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області 21.04.2004 (а.с.4).

Матеріалами справи підтверджено, що начальником відділу оподаткування юридичних осіб Півторипавло А.В., завідувачем сектору адміністрування податку на додану вартість (далі - ПДВ) відділу оподаткування юридичних осіб Таран Ю.О. та головним державним податковим ревізор-інспектором відділу оподаткування юридичних осіб Сафоновою О.І. проведено перевірку місцезнаходження підприємства приватної форми власності ТОВ "Гідроспецбуд", зареєстрованого Орджонікідзевською обєднаною державною податковою інспекцією (далі - Орджонікідзевська ОДПІ) за №764 29.04.2004.

Перевіркою встановлено, що за адресою: 53300, Дніпропетровська область, м.Орджонікідзе, вул. Північнопромислова, буд. 38, підприємство ТОВ "Гідроспецбуд" не знаходиться, про що складено акт перевірки відповідності юридичної адреси фактичному місцезнаходженню суб'єкта підприємницької діяльності № 39/50/1501-32737013 від 05.07.2011.

Зі змісту пояснень, наданих представником відповідача в письмових запереченнях №6515/10/10-009 від 14.11.2011, вбачається, що Орджонікідзевською ОДПІ з метою проведення заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження ТОВ "Гідроспецбуд" зроблено запит начальнику підрозділу податкової міліції відділу ПМ Нікопольської ОДПІ Приходьмо В.М. На вказаний запит Орджонікідзевською ОДПІ отримано довідку про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків, в якій за результатами проведених заходів щодо встановлення місцезнаходження платника податків зроблено висновок, що підприємство ТОВ "Гідроспецбуд" за адресою реєстрації не знаходиться.

В зв'язку з наявною в Орджонікідзевській ОДПІ інформацією зроблено висновок про доцільність направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф.№18-ОПП від 06.07.2011.

Як вбачається з матеріалів справи, Орджонікідзевська ОДПІ направила повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням для проведення заходів згідно з ч. 8 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" до Державного реєстратора Лемешко С.О.

13.07.2011 Орджонікідзевською ОДПІ отримано відомості з ЄДР щодо юридичної особи ТОВ "Гідроспецбуд" з зазначенням інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою: 53300, Дніпропетровська область, м. Орджонікідзе, вул. Північнопромислова, буд. 38.

З урахуванням вжитих заходів 13.07.2011 Орджонікідзевською ОДПІ прийнято рішення №3/290 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість на підставі того, що 12.07.2011 внесено запис до Єдиного державного реєстру № 12311430002000364 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням. Факт відсутності чи неможливість установити місцезнаходження підтверджено повідомленням №133 від 06.07.2011.

Перелічені документи є підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість у звязку з надходженням з Єдиного державного реєстру інформації щодо відсутності юридичної особи за юридичною адресою відповідно до пп. «ж» п. 184 ст. 184 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 (далі ПК України).

Підпунктом «ж» п. 184.1 ст. 184 ПК України встановлено, що реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу .

Згідно п. 184.2 ст. 184 ПК України анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті "а" пункту 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах "б"-"и" пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного органу державної податкової служби. Свідоцтво про реєстрацію платника податку вважається анульованим дати анулювання реєстрації платника податку. Відповідно до п.п. «ж» п. 1 Розділу V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України № 978 від 22.12.2010, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2010 за N 1400/18695 (далі Положення №978), реєстрація діє до дати анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 184.1 статті 184 розділу V Кодексу, якщо: в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу. Згідно п. 5 Розділу V Положення №978 анулювання реєстрації за ініціативою відповідного податкового органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах "б" - "и" пункту 184.1 статті 184 розділу V ПК України (підпункти "б" - "и" пункту 1 цього розділу). Податкові органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав. Рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтверджених документів (відомостей). Такими документами є: повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу (підстава - підпункт "ж" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу). За наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) податковий орган приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення податковим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства. Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою податкового органу оформляється за формою N 6-РПДВ (додаток 6). Таке рішення складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження податкового органу, та підписується керівником податкового органу. У рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Кодексу.

Наказом Державної податкової адміністрації України № 80 від 19.02.1998 затверджено Порядок обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів) (далі Порядок).

Пунктом 11.2. Порядку передбачено, що підрозділи органу державної податкової служби: стосовно платників податків, якими не подано в зазначені терміни звіти, декларації, у порядку, передбаченому законодавством, самостійно визначають суму податкового зобов'язання, проводять роботу з узгодження податкового зобов'язання та інші заходи; стосовно платників податків, які мають податковий борг, у порядку, передбаченому законодавством, здійснюють заходи із скорочення податкового боргу з використанням права податкової застави, адміністративного арешту активів, стягнення та інші заходи. У рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні документальної перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, відповідальних та афілійованих осіб.

Згідно п.11.4. Порядку, щодо кожного платника податків, за яким виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за формою, що затверджується центральним органом державної податкової служби. До Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру фізичних осіб вносяться дані про подання запиту. Отже, запит на встановлення місцезнаходження особи готується та направляється до Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру фізичних осіб тільки якщо, виявлена відсутність особи за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання).

Так, наказом Державної податкової адміністрації України № 336 від 17.05.2010 затверджено Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків (надалі - Положення № 336).

Відповідно до п. 3.1 розділу III Положення № 336, щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з'ясовано, структурний підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків де зазначені особи є засновниками чи керівниками.

Пунктом 3.2 Положення № 336 встановлено, що у разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції.

Відповідно до п. 4.2 Положення № 336 підрозділ податкової міліції при прийнятті рішення про організацію заходів із встановлення місцезнаходження платника податків обов'язково здійснює вихід за його адресою. У разі незнаходження за адресою платника-податків необхідно: якщо платник податків зареєстрований за адресою жилого приміщення (квартири), опитати власника такого приміщення (квартири) (за згодою) щодо місцезнаходження за вказаною адресою платника податків, а також місцезнаходження посадових осіб платника податків, та оформити відповідно такі заходи (пояснення або рапорт); якщо платник податків зареєстрований за адресою приміщення, в якому розташовано виробництво, офіси тощо, необхідно опитати власника приміщення-орендодавця (за згодою) щодо оренди та місцезнаходження платника податків, вказаного у запиті (пояснення або рапорт).

Пунктом 4.3 Положення № 336 встановлено, що за даними адресного бюро Міністерства внутрішніх справ України встановлюються місця реєстрації фізичних осіб та всіх посадових осіб, засновників платника податків (заходи оформити довідкою або рапортом).

Згідно п. 4.4. Положення № 336 за необхідності співробітник податкової міліції звертається із письмовим запитом до відповідного структурного підрозділу органів ДПС про отримання інформації щодо джерел доходів засновників і керівників платника податків.

Відповідно до п. 4.5. Положення № 336 за встановленими адресами здійснюються виїзди та опитуються засновники і керівники платника податків (за згодою) щодо фактичного місцезнаходження платника податків та документів фінансово-господарської діяльності (заходи оформити поясненням або апортом). Пунктом 4.8. Положення № 336 встановлено, що кожний проведений захід оформлюється документально (довідкою або рапортом).

Отже, процедура встановлення місцезнаходження платника податків передбачає проведення первинних заходів співробітниками органів ДПС за місцезнаходженням платника податків, його засновників та керівників.

Судом не береться до уваги довідка № 133 від 06.07.2011 про встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків, а також повідомлення форми №18-ОПП від 06.07.2011 про відсутність позивача за його місцезнаходженням, оскільки, за наслідками проведеної перевірки податковим органом спочатку повинні бути вжиті заходи щодо встановлення місцезнаходження юридичної особи, а вже в разі відсутності платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), повинна бути проведена робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) відповідальних осіб (засновників чи керівників). А, по - друге, відповідачем всупереч вимог вказаних норм права, не надано суду доказів виходу співробітників податкової служби саме за адресою проживання засновників (керівників) позивача.

Крім того, судом встановлено, що запит №3922/10/15/-027 на встановлення місцезнаходження ТОВ «Гідроспецбуд» довідка № 133 про встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків, повідомлення № б/н про відсутність позивача за його місцезнаходженням, висновок про доцільність направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність ТОВ «Гідроспецбуд» за місцезнаходженням за ф.№18-ОПП складені 06.07.2011, що дає суду підстави для сумніву у реальному здійсненні відповідачем всіх передбачених законом процесуальних заходів щодо встановлення місцезнаходження позивача.

Під час судового розгляду справи не знайшли також свого підтвердження доводи відповідача про відсутність позивача за місцем своєї реєстрації, при цьому, судом встановлено, що місцезнаходженням позивача є: 53300, Дніпропетровська область, м.Орджонікідзе, вул. Північнопромислова, буд. 38, про що свідчать свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи від 18.04.2008 серії А00 №656237 (а.с.4), витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 15.11.2011 (а.с.40), довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість №03441761 від 06.05.2004 (а.с.6).

Згідно з частинами 11, 12, 13 та 14 статті 19 Закону України №755-ІV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців", для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі передбачена відповідна процедура:

-у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки;

-у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців» передбачає, що у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Державним реєстратором 07.07.2011 надруковано повідомлення керівництву ТО«óдроспецбуд» про необхідність підтвердження відомостей про юридичну особу, яке направлено на адресу підприємства рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що даний лист отримано позивачем.

Як вбачається з матеріалів справи, державним реєстратором 12.07.2011 до Єдиного державного реєстру внесено запис щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою (номер запису 12311430002000364) на підставі повернутого листа на його адресу.

Аналізуючи встановлені факти суд вважає рішення №3/290 від 13.07.2011 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість протиправним.

Разом з протиправністю дії щодо прийняття оскаржуваного рішення, суд прийшов до висновку про необхідність застосувати положення ч.2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України та для повного захисту прав та інтересів позивача вийти за межі позовних вимог, а саме: скасувати рішення Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції №3/290 від 13.07.2011 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Гідроспецбуд» та зобовязати Орджонікідзевську об'єднану державну податкову інспекцію відновити Товариство з обмеженою відповідальністю “Гідроспецбуд” як платника податку на додану вартість в реєстрі платників податків на додану вартість з моменту проведення анулювання реєстрації з 13.07.2011.

Позов в частині визнання нечинним рішення №3/290 від 13.07.2011 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість задоволенню не підлягає з огляду на невідповідність цієї вимоги матеріально-правовим способам захисту порушеного права, визначених законом щодо оскарження правових актів індивідуальної дії.

Керуючись положеннями ч.1,2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладає на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В порушення вимог ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України Орджонікідзевська ОДПІ як субєкт владних повноважень не довела правомірності рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17,18,94,158-163,167,181,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Гідроспецбуд" до Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним рішення задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції №3/290 від 13.07.2011 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Гідроспецбуд».

Зобовязати Орджонікідзевську об'єднану державну податкову інспекцію відновити Товариство з обмеженою відповідальністю “Гідроспецбуд” як платника податку на додану вартість в реєстрі платників податків на додану вартість з моменту проведення анулювання реєстрації з 13.07.2011.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд та набирає законної сили у порядок і строки, передбачені ст.ст.186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя

О.В. Маковська