ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
м. Сімферополь
20 червня 2011 р. (16:00) Справа №2а-5682/11/0170/2 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Дрягіні В.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Сімферопольський комбінат хлібопродуктів"
до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим
про визнання протиправними дій
за участю представників:
від позивача – ОСОБА_1 - пред-к, дов. від 04.01.2010 р.
ОСОБА_2 – пред-к, дов. від 17.01.2011 р.
від відповідача – ОСОБА_3 – пред-к, дов. №12/10-0 від 18.03.2011 р.
Суть спору: Відкрите акціонерне товариство «Сімферопольський комбінат хлібопродуктів» (далі позивач) звернулось до суду з позовом , в якому просило визнати протиправними дії Державної податкової інспекції в м.Сімферополі з проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача з питань достовірності формуваня податкового кредиту за лютий 2011 р. Вимоги мотивовані тим, що відповідачем порушений передбачений Податковим кодексом України порядок проведення зазначеної перевірки. існують підстави для проведення позапланової виїзної перевірки платника податків.
Представники позивача наполягали на задоволенні позовних вимог з підстав, визначених у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні, яке відбулось 20.06.2011 р., надав заперечення на, в яких зазначив про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Під час розгляду справи представники сторін наполягали на вимогах та запереченнях, викладених у позові та відзиві на позовну заяву.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін , суд
ВСТАНОВИВ:
Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб’єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).
У ст.20 ПК України визначені права органів державної податкової служби. Згідно з п. 20.1.4 ст.20 цього Кодексу органи державної податкової служби мають право поводити перевірки платників податку (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодесом.
К главі 8 ПК України визначені види перевірок органів державної податкової служби , порядок їх проведення.
Органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби (п.75.1 ст. 75 ПК України).
Відповідно до п.75.1.2. ст 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Порядок проведення документальних позапланових перевірок встановлений у ст.78 ПК України. У п.78.1 ст. 78 ПК України визначені обставини, за наявністю хоча б однієї з яких здійснюється позапланова виїзна перевірка.
Про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки (п.78.4 ст.78 ПК України).
Особливості проведення документальної невиїзної перевірки визначені у ст. 79 ПК України. У п. 79.2 ст. 79 ПК України встановлено,що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Під час розгляду справи судом було встановлено,що відповідач на підставі наказу №1316 від 27.04.2011 р. «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки» 28.04.2011 р. провів документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з питань достовірності формування ним податкового кредиту за лютий 2011 р. За результатами проведення зазначеної перевірки був складений акт № 5477/23-7/00951971 від 28.04.2011 р.
До матеріалів справи не надано доказів дотримання податковим органом положень п.79.2 ст.79 ПК України щодо надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу №1316 від 27.04.2011 р. або письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
На вимоги суду відповідач в порядку, передбаченому ст.71 КАС України, не надав доказів дотримання ним вимог зазначених вище положення ПК України.
За таких обставин, вивчивши надані сторонами документи , суд прийшов до висновку, що у податкового органу з причин недотримання вимог ст.79 ПК України були відсутні правові підстави проводити 28.04.2011 р. документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з питань достовірності формування податкового кредиту за лютий 2011р. , проведення якої визначено наказому №1316 від 27.04.2011 р.
В силу викладеного дії по її проведенню не можна визнати такими, що вчинені у спосіб, що передбачений чинним законодавством України.
З огляду на зазначене вище суд вважає ,що існують підстави для задоволення позову.
Під час судового засідання, яке відбулось 20.06.2011 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 25.06.2011р.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції в м.Сімферополі
щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Відкритого
акціонерного товариства «Сімферопольський комбінат хлібопродуктів»
з питань достовірності формування податкового кредиту за лютий 2011 р.
3. Стягнути з Державного бюджету на користь Відкритого акціонерного товариства «Сімферопольський комбінат хлібопродуктів» (м.Сімферополь, вул. Елеваторна,4, код ЄДРПОУ 00951971) 3,40 грн. – судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.