ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 травня 2011 р. Справа №2а-4263/11/0170/24 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєвої Г.Ю., за участю секретаря СеменкоО.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Судак АР Крим
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення 998,10 грн,
за участю представників:
від позивача не зявився;
від відповідача не зявився;
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в м.Судак АРКрим звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення 998,10 грн штрафних (фінансових) санкцій.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем порушено норму пункту6 частини2 статті17 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, за що Управлінням Пенсійного фонду України в м.Судак АРКрим на підставі пункту 4 частини9 статті106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” було нараховано фінансові санкції в розмірі 998,10 грн.
У судове засідання, призначене на 26.05.2011, сторони явку своїх представників не забезпечили, про день, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином - рекомендованою кореспонденцією з повідомленням.
Відповідач заперечень проти позову не представив, про причини неявки суду не повідомив.
До дня розгляду справи до Окружного адміністративного суду АР Крим надійшло клопотання від позивача про розгляд справи у відсутність його представника.
Суд, керуючись приписами статті 128 КАС України, визнав за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд встановив, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Здійснивши аналіз пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, пунктів 1.1, 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за № 442/6730, суд встановив, що контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду.
Отже, Управління Пенсійного фонду України в м. Судак АР Крим, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як субєкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію, а спір, що виникає між фізичними, юридичними особами та органами Пенсійного фонду України, у тому числі стосовно застосування та стягнення фінансових санкцій являється публічно правовим та за правилами статті 17 КАС України має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 (далі Закон) всі відносини, які виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування.
Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований як платник внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Судак Автономної Республіки Крим за №26113328.
Згідно з п.п. 4, 6 частини 2 статті 17 Закону (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в м.Судак АРКрим проведено документальну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, про що складено акт №33-Ф від30.09.2010, яким зафіксовано порушення відповідачем пункту 6 частини 2 статті 17 Закону. За результатами вказаної перевірки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 донараховано 3 343,32 грн страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійного страхування.
Пунктом 4 ч.9 ст.106 Закону передбачено, що виконавчі органи Пенсійного фонду за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків застосовують до страхувальників фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.
Згідно з частиною 13 статті 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
На підставі викладеної норми Управлінням Пенсійного фонду України в м.Судак АРКрим прийнято рішення №48 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України сум своєчасного не нарахованих і не сплачених страхових внесків від 11.02.2011 на суму 998,10 грн (а.с.7).
Вказане рішення отримане відповідачем 15.02.2011, про що свідчить належним чином засвідчена копія повідомлення про вручення поштового відправлення (а. с.9).
Перевіривши розрахунок застосованої рішенням №48 від 11.02.2001 штрафної санкції, суд встановив його правильність.
Частиною 14 статті 106 Закону №1058, встановлено, що рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу є виконавчим документом. У разі незгоди з рішенням про нарахування пені та накладення штрафу, страхувальник у десятиденний строк має право на оскарження рішення у судовому порядку.
Рішення Управління Пенсійного Фонду України в м.Судак АРКрим №48 від11.02.2011 у встановленому законом порядку не оскаржене відповідачем.
Оскільки відповідачем не надано доказів сплати застосованої до нього штрафної санкції, адміністративний суд дійшов висновку щодо правомірності заявлених Управлінням Пенсійного фонду України в м.Судак АРКрим позовних вимог, що є підставою для задоволення позову у повному обсязі.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати у даній справі не підлягають стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
11. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номерНОМЕР_1, банківські рахунки не відомі) на користь Управління Пенсійного фонду України в м.Судак АРКрим (98000, АРКрим, м.Судак, вул.Леніна, 85-а, ЄДРПОУ22300317, р/р25608010048001 в КРУ ВАТ“Державний ощадний банк України” м.Сімферополь, МФО324805) 998,10 грн фінансових санкцій.
3. Після набрання постановою законної сили за заявою позивача видати виконавчий лист.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кащеєва Г.Ю.