Постанова № 21790484, 20.02.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
20.02.2012
Номер справи
2а-15458/11/0170/4
Номер документу
21790484
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 лютого 2012 р. о 11:44 Справа №2а-15458/11/0170/4 Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю., при секретарі судового засідання Шевцовій Г.В., за участю представника позивача Івненко З.Т., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Національного університету біоресурсів і природокористування України

до Управління Держкомзему в м.Ялта АРК,

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - ОСОБА_3

про спонукання до виконання певних дій

Суть спору: Національний університет біоресурсів і природокористування України (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної республіки Крим із позовом до Управління Держкомзему в м. Ялта АРК (далі - відповідач) про зобов'язання вчинити дії щодо скасування реєстрації запису про державну реєстрацію документа що посвідчує право на земельну ділянку - державного акту на право власності на земельну ділянку, що зареєстровано в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за №011000700021.

Ухвалами суду від 18.01.2012 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду, залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_3.

Ухвалою суду від 20.02.2012 року визнано поважною причину пропуску строку звернення Національного університету біоресурсів і природокористування України до суду та поновлений строк звернення позивача до суду.

У судове засідання представник позивача з'явився, надав пояснення по суті позовних вимог, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав пояснення про визнання позову, просив розглянути справу за його відсутності.

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача у судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представника відповідача, третьої особи, повідомлених належним чином про дату час та місце розгляду справи.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 19.03.2008 року Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони навколишнього природного середовища.

Судом встановлено, що Управління Державного комітету земельних ресурсів України в м. Ялта АР Крим є органом виконавчої влади АРК, яке входить до єдиної системи державних органів земельних ресурсів.

Оскільки Управління Державного комітету земельних ресурсів України в м. Ялта АР Крим є територіальним органом Державного комітету земельних ресурсів, та підзвітне і підконтрольне Державному комітету земельних ресурсів України, здійснюючи свої завдання та функції у правовідносинах з фізичними та юридичними особами, воно є суб'єктом владних повноважень.

Отже, суд приходить до висновку, що зазначений спір має ознаки публічно-правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства Окружним адміністративним судом АР Крим.

За ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.

Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо законності дій відповідача, який є суб'єктом владних повноважень, зобовязання його вчинити певні дії, суд зобов'язаний перевірити, чи здійснено такі дії на підставі закону в межах повноважень, безсторонньо та добросовісно.

Судом встановлено, що Національний університет біоресурсів і природокористування України є юридичною особою (ідентифікаційний код 00493706), зареєстроване Голосіївською районною в місті Києві державною адміністрацією 20.11.2008 року, що підтверджується довідкою Головного управління статистики в АРК серія АА № 155452 від 24.11.2008 року, свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 213683.

Виходячи з положень постанови Верховного суду України від 21 лютого 2011 року за позовом Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора до Фороської селищної ради АР Крим, треті особи - Національний університет біоресурсів і природокористування України, Кримський державний агротехнологічний університет про скасування рішень, суд зазначає наступне. На підставі рішення Фороської селищної ради АР Крим від 31 березня 1995 року Кримському сільськогосподарському інституту ім. Калініна передано у постійне користування земельну ділянку площею 14,18 га для створення учбово-дослідної станції з гірничого садівництва та виноградарства та видано державний акт на право постійного користування цією землею. Постановою Кабінету Міністрів України (далі КМУ) від 7 квітня 1997 року №313 на базі зазначеного учбового закладу, що ліквідується, створено Кримський державний аграрний університет. На підставі розпорядження КМУ від 31 березня 2003 року №179р на базі Кримського державного аграрного університету, що ліквідується створено Кримський державний агротехнологічний університет. Відповідно до розпорядження КМУ від 28 липня 2004 року № 517-р на базі Кримського державного агротехнологічного університету, що ліквідується, створено Південний філіал Національного аграрного університету Кримський агротехнологічний університет. Постановою КМУ від 30 жовтня 2008 року №945 Національний аграрний університет перейменовано в Національний університет біоресурсів і природокористування України. Таким чином, всі майнові права Кримського сільськогосподарського інституту ім. Калініна, у тому числі право користування земельною ділянкою, стосовно якої позивач просить скасувати державну реєстрацію документа на право власності, перейшли до його правонаступника - Національного університету біоресурсів і природокористування України.

Вирішуючи питання про обґрунтованість позовних вимог, судом встановлено наступне.

Рішенням 46 сесії 5 скликання Фороської селищної ради № 3 від 16.10.2009 року “Про затвердження проекту землеустрою по відводу земельної ділянки Обслуговуючому кооперативу “Житлово - будівельний кооператив “СТІЗ “Фороський Бриз-2008” був затверджений проект землеустрою з відводу земельних ділянок, та передані у власність земельні ділянки загальною площею 6.4670 га за адресою: АДРЕСА_1. вище мису "Николай" по вул. "Северной" із земель Фороської селищної ради.

На підставі цього рішення Фороської селищної ради № 3 від 16.10.2009 року ОСОБА_3 було видано державний акт на право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 загальною площею 0,0394 га за адресою АДРЕСА_1, вище мису “Миколи” по вул. "Північна", для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

30 серпня 2010 року господарським судом АР Крим було прийнято рішення по справі № 5002-28/3808-2010 за позовом Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим до Фороської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Національний університет біоресурсів і природокористування України, про визнання незаконними низки рішень Фороської селищної ради щодо затвердження схем генеральних планів забудови споживчим товариствам індивідуальних забудовників, позовні вимоги задоволено у повному обсязі та були визнані незаконними рішення Фороської селищної ради, у тому числі №03 від 16.10.2009 р. 46 сесії 5 скликання “Про затвердження проекту землеустрою по відводу земельної ділянки Обслуговуючому кооперативу “Житлово - будівельний кооператив “СТІЗ “Фороський Бриз-2008”та передачі у власність земельної ділянки загальною площею 6.4670 га за адресою: АДРЕСА_1, вище мису “Ніколай”по вул. Севєрной”із земель Фороської селищної ради”.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 09 листопада 2010 року апеляційну скаргу Фороської селищної ради на рішення господарського суду від 30 серпня 2010 року по справі № 5002-28/3808-2010 за позовом Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим до Фороської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Національний університет біоресурсів і природокористування України, про визнання незаконними низки рішень Фороської селищної ради щодо затвердження схем генеральних планів забудови споживчим товариствам індивідуальних забудовників було задоволено частково, рішення Фороської селищної ради були визнані незаконними.

13 травня 2011 року за вихідним № 819 Південним філіалом "Кримський агротехнологічний університет" Національного університету біоресурсів і природокористування України начальникові Управління Держкомзему в м. Ялта було направлено лист, в якому Південний філіал "Кримський агротехнологічний університет" Національного університету біоресурсів і природокористування України вказував, що рішення, якими право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 14,18 га, що належало Кримському сільськогосподарському інституту імені М.І. Калініна було скасовано, було визнано судами протиправним та скасовано, а також рішення Фороської селищної ради щодо затвердження схем генеральних планів забудови споживчим товариствам індивідуальних забудовників, а саме Споживчому товариству індивідуальних забудовників “Жемчужина Фороса-2008”, Споживчому товариству індивідуальних забудовників “Фороський Бриз-2008”та Товариству з обмеженою відповідальністю “Сокольськое ВП ЛТД”, були скасовані, а тому Національний університет біоресурсів і природокористування України просив Управління Державного комітету земельних ресурсів України в м. Ялта АР Крим вчинити дії щодо скасування реєстрації записів про державну реєстрацію документів, що посвідчують право на вищевказані земельні ділянки державних актів на право власності на відповідні земельні ділянки, що зареєстровані в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі.

20 травня 2011 року за вихідним № 2150-2/10-25-4 Управлінням Державного комітету земельних ресурсів України в м. Ялта АР Крим до Південного філіалу "Кримський агротехнологічний університет" Національного університету біоресурсів і природокористування України було направлено лист, в якому вказувалося, що лист Південного філіалу "Кримський агротехнологічний університет" Національного університету біоресурсів і природокористування України від 13 травня 2011 року за вихідним № 819 було направлено до Республіканського комітету земельних ресурсів в АР Крим для отримання інформації про можливість анулювання реєстраційних записів про державну реєстрацію державних актів на землю.

Предметом спору по справі є фактична відмова Управління Державного комітету земельних ресурсів України в м. Ялта АР Крим вчинити дії щодо скасування реєстрації записів про державну реєстрацію документів, що посвідчують право на вищевказані земельні ділянки державних актів на право власності на відповідні земельні ділянки, що зареєстровані в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі, що їх позивач просив здійснити відповідача у листі від 13 травня 2011 року за вихідним № 819.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

Суд зазначає, що Рішення Фороської селищної ради №3 46 сессії 5 скликання від 16.10.2009 року на підставі якого ОСОБА_3 був виданий державний акт на право власності на земельну ділянку було визнано господарським судом АР Крим (рішення від 30 серпня 2010 року по справі № 5002-28/3808-2010) та Севастопольським апеляційним господарським судом (постанова від 09 листопада 2010 року по справі № 5002-28/3808-2010) незаконним та скасовано.

Постанова Севастопольського апеляційного господарського суду від 09 листопада 2010 року у касаційному порядку оскаржена не була та набрала чинності відповідно до законодавства України.

Таким чином, на момент отримання відповідачем листа від 13 травня 2011 року за вихідним № 819 від Південного філіалу "Кримський агротехнологічний університет" Національного університету біоресурсів і природокористування України, вказане рішення Фороської селищної ради, на підставі якого виданий державний акт про право власності на земельну ділянку ОСОБА_3, вже було визнане протиправним та скасоване.

У статті 125 ЗК України встановлено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Відповідно до статті 202 Земельного кодексу України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин:

а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок;

б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.

Статтею 204 Земельного кодексу України визначено, що державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Порядок ведення державного земельного кадастру встановлюється законом.

Відповідно до пункту 6 Порядку ведення Поземельної книги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 вересня 2009 р. N 1021 “Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі” Поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку:

у паперовому вигляді - територіальними органами Держкомзему;

в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", яке є адміністратором автоматизованої системи державного земельного кадастру, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру (далі - автоматизована система), формують з її використанням аркуші Поземельної книги та аркуші витягів з неї, перевіряють результати робіт із землеустрою в електронному вигляді, дані про які містяться в файлі обміну даними про результати робіт із землеустрою в електронному вигляді (далі - обмінний файл).

Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється після визначення кадастрового номера в установленому порядку та прийняття відповідним органом, який здійснює розпорядження землями, рішення про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність (користування) чи після формування земельної ділянки на підставі документації із землеустрою за рішенням власника земельної ділянки про поділ або об'єднання земельних ділянок (п.13-1 Порядку №1021).

Пунктом 27 та 28 встановлено Порядку ведення Поземельної книги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 вересня 2009 р. N 1021, що запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) посадовою особою територіального органу Держкомзему на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису здійснюється шляхом внесення до автоматизованої системи відомостей про скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів посадової особи, яка скасувала (поновила) запис, та формування з використанням автоматизованої системи нових аркушів Поземельної книги, що засвідчується підписом посадової особи та скріплюється печаткою територіального органу Держкомзему.

За таких обставин на думку суду існують підстави для задоволення позову шляхом спонукання відповідача згідно з Порядком № 1021 внести в Поземельну книгу відомості щодо скасування запису про реєстрацію за ОСОБА_3 права власності на земельну ділянку НОМЕР_1 площею 0,0394 га, яка розташована за адресою : АДРЕСА_1 за №011000700021.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Судом 20.02.2012 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 24.02.2012 року постанова складена у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 98,160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Зобовязати Управління Державного комітету земельних ресурсів України в м. Ялта АР Крим скасувати запис про державну реєстрацію за ОСОБА_3 права власності на земельну ділянку НОМЕР_1 площею 0,0394 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, що здійснений в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди за № 011000700021.

3. Стягнути на користь позивача Національного університету біоресурсів і природокористування України з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 29 гривень 60 копійок.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Циганова Г.Ю.