ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 жовтня 2011 р. (16:49) Справа №2а-11971/11/0170/2 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Дрягіні В.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим
про визнання протиправною відмову та спонукання до виконання певних дій
за участю представників:
від позивача не зявився
від відповідача не зявився
Суть спору: ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною відмову Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим (далі відповідач) у реєстрації декларації на початок будівельних робіт по реконструкції магазину за адресою: АДРЕСА_1 з причини не заповнення п.п. 13, 14 Декларації; зобовязати відповідача повторно розглянути питання щодо реєстрації декларації на початок будівельних робіт по реконструкції магазину за адресою: АДРЕСА_1. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, посилаючись на те, що позивач не заповнив п.п. 13, 14 декларації протиправно відмовляє у реєстрації декларації на початок виконання будівельних робіт.
Позивач у судове засідання, яке відбулось 20.10.2011 року, не зявився, про час та день розгляду справи повідомлений належним чином, 14.10.2011 року від нього надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності та задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час та день розгляду справи повідомлений належним чином, 18.10.2011 року від нього надійшло заперечення на позов та клопотання про розгляд справи за відсутності представника.
Суд, враховуючи клопотання позивача, надання відповідачем заперечення на позов та клопотання про розгляд справи за відсутності представника, керуючись ст. 128 КАС України, ухвалив розглянути справу на підставі залучених до неї документів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до договору купівлі-продажу квартири від 10.07.2002 року, посвідченого державним нотаріусом Першої Сімферопольської державної нотаріальної контори АР Крим Ісаєвою Л.Г., позивач придбав у власність магазин, який знаходиться за адресою: АР Крим, АДРЕСА_1.
Для проведення реконструкції зазначеної квартири Підприємством «ПОСТ АРХ» складений робочий проект реконструкції магазину за адресою: АДРЕСА_1.
Позивачем від Комунального підприємства ЖЕО Центрального району м. Сімферополя отримане погодження на реконструкцію магазину по АДРЕСА_1, про що свідчить довідка № 3521 від 18.08.2011 року.
Також, в матеріалах справи є згода сусідів ОСОБА_3, що проживає за адресою: АДРЕСА_2, ОСОБА_4, що проживає за адресою: АДРЕСА_3, на реконструкцію магазину позивача.
Позивач 01.09.2011 року надав Інспекції ДАБК декларацію про початок виконання будівельних робіт з реконструкції квартири, що належить йому на праві приватної власності.
Відповідач 02.09.2011 року (№ 7/1-450/вих.) повідомив позивача про те, що подана ним декларація оформлена з порушенням Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466, а саме не заповнено п. 13 «Інформація про містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки», не заповнено п. 14 «Інформація про земельну ділянку». За таких обставин відповідач відмовив у реєстрації декларації позивача на початок будівельних робіт.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що право на виконання будівельних робіт, на обєктах, що належать до I-III категорій складності, надається після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт. Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводять відповідні інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом пяти робочих днів з дня надходження декларації.
Відповідно до статті 32 зазначеного Закону віднесення обєкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності здійснюється проектною організацією і замовником будівництва.
У п.2 ст. 32 Закону зазначено, що категорія складності об'єкта будівництва визначається відповідно до державних будівельних норм та стандартів на підставі класу наслідків (відповідальності) такого об'єкта будівництва.
Порядком виконання підготовчих робіт та Порядком виконання будівельних робіт затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 466, визначені механізм виконання підготовчих робіт та процедура виконання будівельних робіт. Згідно цих Порядків реєстрація декларації здійснюється з дотриманням вимог Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності». Декларація приймається у дозвільному центрі за місцезнаходженням об'єкта. Реєстрацію декларації проводить Інспекція за місцезнаходженням об'єкта на безоплатній основі. Замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 2. У разі подання декларації до дозвільного центру він передає її до Інспекції не пізніше наступного робочого дня. Один примірник після проведення реєстрації повертається замовнику, другий - залишається в Інспекції, яка її зареєструвала. Замовник згідно із законом відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації. Інспекція протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації та реєструє її. У разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція повертає її замовнику з обґрунтуванням причин повернення у строк, передбачений для її реєстрації. Після усунення недоліків, що спричинили повернення декларації, замовник може повторно звернутися до Інспекції для реєстрації декларації. У разі коли Інспекція не зареєструвала декларацію або не повернула її в установлений строк, заявник набуває право на виконання будівельних робіт на одинадцятий робочий день з дня, коли декларація повинна бути зареєстрована, чи повернута. У такому разі декларація вважається зареєстрованою.
Згідно з п.8 ч. 1 ст. 1 Розділу I Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», яким встановлюються правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до обєктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Матеріали справи підтверджують дотримання позивачем вимог законодавства щодо наявності документів про призначення відповідальних виконавців робіт та відомостей про здійснення авторського та технічного нагляду, відображення відповідних відомостей у декларації на початок будівельних робіт, отримання позивачем згоди сусідів-суміжників, які не заперечують проти реконструкції магазину позивача.
Відповідно до ч.ч. 1,4 ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності є непорушним.
Матеріали справи свідчать про те, що магазин, який належить позивачу знаходиться у багатоквартирному будинку.
Згідно з ч.1 ст. 42 Земельного кодексу України (далі ЗК) земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні житлові будинки, а також віднесені до них будівлі, споруди, прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються у постійне користування підприємствам, установам та організаціям, що здійснюють управління цими будинками.
Відповідно до довідки № 3521 від 18.08.2011 року КП ЖЕО Центрального району м. Сімферополя є балансоутримувачем багатоквартирного будинку та фактичним землекористувачем, на якому розташований багатоквартирний житловий будинок № 72 по вул. Севастопольській у м. Сімферополі, у звязку з чим позивач, являючись власником магазину у багатоквартирному будинку, в силу діючого законодавства не може бути власником або користувачем земельної ділянки на якій розташований цей будинок.
За таких обставин, аналізуючи вищезазначені вимоги діючого законодавства, суд дійшов висновку, що п. 13 «Інформація про містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки» та п. 14 «Інформація про земельну ділянку» можуть бути заповнені лише власниками або користувачами земельної ділянки.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає, що відповідач, відмовляючи позивачу у реєстрації декларації на початок будівельних робіт з реконструкції магазину у АДРЕСА_1, з причини не заповнення п.п. 13, 14 декларації, враховуючи наявність згоди фактичного землекористувача, на якому розташований багатоквартирний житловий будинок АДРЕСА_1, діяв невмотивовано, не надавши належної оцінки всім фактичним обставинам, в наслідок чого не можна визнати такими, що відповідають вимогам чинного законодавства дії щодо відмови у реєстрації такої декларації.
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправною відмову Інспекції Державного архітектурнобудівельного контролю в АР Крим у реєстрації ОСОБА_1 декларації на початок будівельних робіт з реконструкції магазину по АДРЕСА_1, з підстав не заповнення п.п. 13, 14 Декларації.
3. Зобовязати Інспекцію Державного архітектурнобудівельного контролю в АР Крим (95006, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Крейзера, 6, ЗКПО 37543274) повторно розглянути питання щодо реєстрації декларації ОСОБА_1 (АДРЕСА_4) на початок будівельних робіт з реконструкції магазину по АДРЕСА_1.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_4) судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.