ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
м. Сімферополь
26 вересня 2011 р. (14:16) Справа №2а-8885/11/0170/2 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Дрягіні В.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства "Судак"
до Державної податкової інспекції у м. Судак АР Крим
про спонукання до виконання певних дій
за участю представників:
від позивача ОСОБА_1 - пред-к, дов. від 18.07.2011 р.
від відповідача ОСОБА_2 пред-к, дов. № 1524/10/10-014 від 12.09.2011 р.
Суть спору: Державне підприємство «Судак» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовомдо Державної податкової інспекції у м.Судак (далі відповідач) , в якому просило зобовязати відповідача зареєструвати його платником фіксованого сільськогосподарського податку на 2011 р. Вимоги мотивовані тим, що були відсутні підстави для відмови у задоволенні заяви про надання йому статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2011р.
Під час розгляду справи представники позивача наполягали на задоволенні позовних вимог з підстав, визначених у позові
Від відповідача 05.09.2011 р. надійшли заперечення на позов (вих.№1459/10/10-014 від 31.08.2011 р.), в яких зазначено,що відсутні підстави для задоволення позову.
У судових засіданнях представник відповідача наполягав на тому,що позивачу було відмовлено у наданні на 2011 р. статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку з підстав, визначених у Податковому Кодексу України.
Представник позивача наполягав на задоволенні позову , зазначивши ,що відповідачем не було прийнято до уваги специфіку виробничої діяльності платника податків , в наслідок чого прийнято рішення , яке порушує принципи, визначені у Податковому Кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
У 2009 р. , 2010 р. позивач був платником фіксованого сільськогосподарського податку.
Позивач надіслав у січні 2011 р. на адресу відповідача заяву та всі необхідні документі для його реєстрації платником фіксованого сільськогосподарського податку на 2011 р.
Відповідач листом № 178/10/15-3 від 03.02.2011 р. повідомив позивача про відсутність правових підстав для його реєстрації у 2011р. платником фіксованого сільськогосподарського податку .
Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).
Глава 2 ПК України регулює питання фіксованого сільськогосподарського податку.
Відповідно до п. 301.1. ПК України платниками фіксованого сільськогосподарського податку з урахуванням обмежень, встановлених пунктом 301.6 цієї статті, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
У п. 301.6. ПК України перелічені суб'єкти господарювання , що не можуть бути зареєстровані як платники фіксованого сільськогосподарського податку.
На час надання позивачем заяви діяла редакція п.п. 301.6.2. п.301.6 ст.306 ПК України, що визначала ,що не могли бути зареєстровані як платники фіксованого сільськогосподарського податку суб'єкти господарювання, що проводили діяльність з виробництва та/або реалізації підакцизних товарів, крім виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29-2204 30) , вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції.
На час звернення до суду була змінена редакція п.п. 301.6.2. п.301.6 ст.306 ПК України, яка визначає ,що не можуть бути зареєстровані як платники фіксованого сільськогосподарського податку суб'єкти господарювання, що провадять діяльність з виробництва підакцизних товарів, крім виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29-2204 30) , вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції.
Порядок набуття та скасування статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку визначені у ст.308 ПК України.
У п. 308.1. ст.. 308 ПК України зазначено, що сільськогосподарські товаровиробники для набуття і підтвердження статусу платника податку подають до 1 лютого поточного року органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку) загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ); розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади з питань державної аграрної політики за погодженням з центральним органом державної податкової служби, відомості (довідку) про наявність земельних ділянок ; звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - органу державної податкової служби за місцем розташування такої земельної ділянки.
При розгляді справи судом встановлено,що частка сільськогосподарського товаровиробництва позивача у 2010 р. складала 80,3%.
Відповідачем до матеріалів справи залучені копії розрахунків сум акцизного податку з підакцизних товарів (продукції), на які встановлено специфічні ставки акцизного податку, надісланих позивачем у 2011 р. У зазначених документах є відомості про те,що платник податків є виробником виноматеріалів виноградних , коди згідно з УКТ ЗЕД яких відрізняються від кодів згідно з УКТ ЗЕД 2204 29-2204 30.
Позивачем надана довідка про те,що доля виноматеріалів виноградних ,коди яких згідно з УКТ ЗЕД 220419, 220418 (Потрвейн білий Кримський, Портвейн рожевий Алушта, Старий Нектар), складала у 2008 р. - 0,6% від загальної кількості продукції підприємства, у 2009 р. - 0,9 %, у 2010 р. - 4,7 % .
До матеріалів справи залучені статутні документи позивача , при вивчені яких стає зрозумілим,що він є державним підприємством ,основним видом діяльності якого є виготовлення сільськогосподарської продукції.
Зазначена сільськогосподарська продукція безпосередньо збирається, виготовляється ( переробляється) позивачем.
Відповідач вказані факти не спростовував, його представник зазначив,що самі ці обставини були підставою для реєстрації позивача у 2009-2010 р.р. платником фіксованого сільськогосподарського податку.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Прийняття рішень, вчинення дій суб'єктами владних повноважень передбачає, зокрема, до тримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на до сягнення яких спрямовані ці рішення (дії).
В силу викладеного можна зробити висновок , що при розгляді справи суд визначається в тому числі з питання досягнен ня балансу між публічним інтересом та індивідуальним інтересом особи, а також між цілями та засобами їх досягнення.
В порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надано доказів , яки б спростовували наведені позивачем відомості щодо обсягів виробництва виноматеріалів виноградних за кодами згідно з УКТ ЗЕД 220419, 220418 (Потрвейн білий Кримський, Портвейн рожевий Алушта, Старий Нектар) .
За таких обставин, приймаючи до уваги те, що встановлення під час розгляду справи факту виготовлення в 2010 р. позивачем в обсягах , яки перевищують 80% , сільськогосподарської продукції, його реєстрації у 2009-2010 р.р. платником фіксованого сільськогосподарського податку, суд вважає, що , відмовляючи позивачу у підтверджені статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку в 2011 р. , відповідач діяв при неповному зясування обставин справи, упереджено , його дії не можна визнати розсудливим, такими ,що вчинені в умовах наявності мети зменшення несприятливих наслідків для прав та інтересів позивача .
Суд визначає , що рішення, дії субєкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно.
Суд також вважає необхідним зазначити, що субєкт владних повноважень зобовязаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.
В силу викладеного суд вважає, що існують підстави для підтвердження позивачу у 2011 р. статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку.
В той же час суд, керуючись положеннями ст. 4 ПК України , вважає, необхідним визначити, що у разі відмови позивачу у підтвердженні в 2011 р. статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку , в умовах встановлення факту здійснення ним у 2010 р. сільськогосподарського товаровиробництва в розмірі 80,3% від загального обсягу виробництва , надання доказів незначних обсягів виробництва ним виноматеріалів виноградних за кодами згідно з УКТ ЗЕД 220419, 220418 (Потрвейн білий Кримський, Портвейн рожевий Алушта, Старий Нектар), буде порушений принцип рівності усіх платників перед законом, таки дії податкового органу призведуть до проявів податкової дискримінації щодо нього відносно інших сільськогосподарських товаровиробників.
З огляду на зазначене вище мають бути задоволені позовні вимоги щодо спонукання відповідача вчинити дії щодо реєстрації позивача платником фіксованого сільськогосподарського податку в 2011 р.
Під час судового засідання, яке відбулось 26.09.2011 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 03.10.2011 р.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобовязати Державну податкову інспекцію у м.Судак протягом десяти днів після набрання рішенням законної сили вчинити дії щодо реєстрації Державного підприємства «Судак» (м. Судак, вул. Алуштинська, 15, код ЄДРПОУ 00412820) платником фіксованого сільськогосподарського податку в 2011 р.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Судак» (м. Судак, вул. Алуштинська, 15, код ЄДРПОУ 00412820) 3,40 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.