Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2011 р. справа № 2а/0570/9690/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Буряк І. В.
при секретарі Беспалько Г.Г.
за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1 (дов.)
відповідача: ОСОБА_2 (дов.)
третя особа: не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Державного підприємства «Добропіллявугілля»
до Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції
третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля»
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень.
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Добропіллявугілля» (надалі - позивач, ДП «Добропіллявугілля») звернулось до суду з адміністративним позовом до Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції (надалі – відповідач, Добропільська ОДПІ) про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 16 травня 2011 року №0002061540/0, від 16 травня 2011 року №0002071540/0, від 16 травня 2011 року №0002111540/0, від 16 травня 2011 року №0002121540/0, від 16 травня 2011 року №0001951540/0, від 16 травня 2011 року №0001961540/0.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на: неправомірний перерозподіл відповідачем платежів на погашення податкового боргу, внаслідок чого до ДП «Добропіллявугілля» застосовані штрафні санкції за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобов’язання; на незастосування відповідачем п. 7 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України; та на складання акту перевірки від 22.04.2011р. №192/15-1/32186934 з порушенням законодавства, через те, що Податком кодексом України не передбачено порядок надання податкової звітності та сплати податкових зобов’язань за 2010р. та те, що відповідач повинен був прийняти спірне податкове повідомлення-рішення з урахуванням норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Також, позивач зазначає, що відповідачем направлені кошти у розмірі 4221,17 грн. на погашення розстрочених судовими рішеннями зобов’язань.
Крім того, позивач надав пояснення, згідно яких вважає, що зарахування органом державної виконавчої служби грошових коштів, що сплачує позивач, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення – відсутні, оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» є правонаступником позивача, якому передана відповідна сума податкового боргу згідно передавального балансу.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06.07.2011р. до участі у справі у якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» (надалі – ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля»)
В судовому засіданні від 18.07.2011р. представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач надав заперечення на позовну заяву за змістом яких проти вимог позивача заперечував вважаючи, що відповідно до вимог пп. 7.7. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», при наявності податкового боргу він погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а тому Добропільська ОДПІ правомірно, на підставі діючого законодавства, здійснила нарахування штрафних (фінансових) санкцій згідно пп. 17.1.7. п.17 ст. 17 вказаного вище Закону України та ст. 126 Податкового кодексу України.
Також, відповідач надав лист у якому повідомляє про неподання позивачем заяви про припинення платника податків за формою 8-ОПП.
У судовому засіданні від 18.07.2011р. представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував.
ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» надало відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» є правонаступником ДП «Добропіллявугілля» відповідно до договору оренди між ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» та Фондом державного майна України. Станом на 04.01.2011р. був складений передавальний баланс і борги ДП «Добропіллявугілля» були передані ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля». План реорганізації ДП «Добропіллявугілля» був переданий до відповідача.
У зв’язку із зазначеним ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» вважає, що податковий орган повинен був внести зміни до картки особового рахунку позивача шляхом перенесення сум недоїмки до особової картки ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля».
Представник ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» в судове засідання від 18.07.2011р. не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, не повідомив суд про причину неявки в судове засідання.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
ДП «Добропіллявугілля» зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код 32186934, місцезнаходження: 85000, Донецька область, м. Добропілля, проспект Шевченко, б.2.
На виконання договору оренди цілісного майнового комплексу ДП «Добропіллявугілля» від 22.12.2010р. позивачем та ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» складений передавальний баланс на 04.01.2011р.
Згідно вказаного договору оренди ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» виступає правонаступником усіх прав та обов’язків ДП «Добропіллявугілля».
28.12.2010р. позивач звернувся до відповідача із листом «Щодо узгодження плану реорганізації», яким направлено для узгодження план реорганізації підприємства.
Згідно акту звіряння податкової заборгованості та розстрочених (відстрочених) сум податкових зобов’язань між Добропільською ОДПІ та ДП «Добропіллявугілля» станом на 04.01.2011р., сторонами узгоджена сума податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 4694755,49 грн. та сума розстрочених (відстрочених) податкових зобов’язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмір 7095454,10 грн.
Порядок видачі органом державної податкової служби документа про узгодження плану реорганізації платника податків, який має податковий борг встановлений п. 11.7 «Порядку обліку платників податків і зборів», затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України 22.12.2010 N 979 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 р. за N 1439/18734.
У відповідності до пп. 11.7.1 п. 11.7 вказаного Порядку встановлено, що платник податків, який реорганізовується та має грошові зобов'язання та/або податковий борг, після розміщення у визначених законодавством друкованих засобах масової інформації повідомлення про реорганізацію подає до органу державної податкової служби за місцем свого обліку:
- заяву за ф. N 8-ОПП;
- копію рішення про реорганізацію;
- у довільній формі план реорганізації, в якому зазначається порядок розподілу грошових зобов'язань та/або податкового боргу між іншими платниками податків - правонаступниками із зазначенням видів податків, зборів, сум і часток податків, зборів, а також часток активів, що передаються правонаступникам, чи інших критеріїв, за якими визначені частки податків, зборів. План реорганізації має бути підписаний уповноваженими особами платника податків, який реорганізується, та уповноваженими особами платників податків - правонаступників. Підписи таких осіб засвідчуються в установленому законодавством порядку.
Орган державної податкової служби за основним місцем обліку платника податків у взаємодії з іншими органами державної податкової служби за основним місцем обліку правонаступників розглядає отримані документи у місячний строк від дня отримання заяви за ф. N 8-ОПП. За результатами такого розгляду органом державної податкової служби приймається відповідне рішення, яке доводиться до відома платника податків.
Аналогічне правило було передбачено «Порядком обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 р. N 80 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 березня 1998 р. за N 172/2612.
Позивач не спростовує твердження відповідача про неподання заяви за ф. N 8-ОПП до податкового органу, а також не спростовує факт відсутності відповідного рішення податкового органу рішення про узгодження плану реорганізації, або про відмову в узгодженні плану реорганізації, або рішення відповідно до пункту 98.4 статті 98 Податкового кодексу України (або п. 13.2 ст.13 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Тобто, відсутній факт узгодження податковим органом плану реорганізації ДП «Добропіллявугілля».
Таким чином, укладання договору оренди за яким ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» виступає правонаступником усіх прав та обов’язків ДП «Добропіллявугілля» та складання передавального балансу не є підставою для задоволення позовних вимог.
Добропільською ОДПІ проведена документальна невиїзна перевірка з питання порушення граничних термінів сплати до бюджету самостійно визначених сум податкових зобов’язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, комунального податку ДП «Добропіллявугілля» за період з 21.05.2010р. по 22.04.2011р., за наслідками якої складений відповідний Акт перевірки від 22.04.2011р. №192/15-1/32186934.
Згідно висновків вказаного Акту, встановлено порушення граничних термінів сплати до бюджету самостійно визначених сум податкових зобов’язань, у тому числі зі збору за забруднення навколишнього природного середовища:
- по коду платежу 85 5008 02 14 м. Добропілля, всього у загальній сумі 20622,80 грн., у тому числі із затримкою до 30 днів – 14626,16 грн.;
- по коду платежу 85 5008 02 15 м. Білозерське, всього у загальній сумі 89,54 грн., у тому числі із затримкою до 30 днів – 45,77 грн.;
- по коду платежу 85 5008 02 16 м. Білицьке, всього у загальній сумі 5118,71 грн., у тому числі із затримкою до 30 днів – 305,00 грн.;
- по коду платежу 85 5008 02 17 смт Новодонецьке, всього у загальній сумі 92,71 грн., у тому числі із затримкою до 30 днів – 47,39 грн.;
- по коду платежу 85 5008 02 02 Святогорівська с/р, всього у загальній сумі 210,95 грн., у тому числі із затримкою до 30 днів – 110,88 грн.;
- по коду платежу 85 5008 02 00 Добропільська с/р, всього у загальній сумі 1466,27 грн., у тому числі із затримкою до 30 днів – 862,79 грн.;
- по коду платежу 85 5008 02 11 Світлівська с/р, всього у загальній сумі 106327,83 грн., у тому числі із затримкою до 30 днів – 19704,56 грн.
На підставі Акту перевірки від 22.04.2011р. №192/15-1/32186934 Добропільською ОДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення:
- від 16 травня 2011 року №0002121540/0, яким позивачу визначено штрафну санкцію (у розмірі 10%) зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 4,74 грн. на підставі ст. 126 Податкового кодексу України;
- від 16 травня 2011 року №0002111540/0, яким позивачу визначено штрафну санкцію (у розмірі 20%) зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 9,06 грн. на підставі підпункту 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст. 126 Податкового кодексу України;
- від 16 травня 2011 року №0002071540/0, яким позивачу визначено штрафну санкцію (у розмірі 10%) зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 4,58 грн. на підставі ст. 126 Податкового кодексу України;
- від 16 травня 2011 року №0002061540/0, яким позивачу визначено штрафну санкцію (у розмірі 20%) зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 8,75 грн. на підставі підпункту 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст. 126 Податкового кодексу України;
- від 16 травня 2011 року №0001961540/0, яким позивачу визначено штрафну санкцію (у розмірі 10%) зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 11,09 грн. на підставі ст. 126 Податкового кодексу України;
- від 16 травня 2011 року №0002061540/0, яким позивачу визначено штрафну санкцію (у розмірі 20%) зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 20,02 грн. на підставі підпункту 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст. 126 Податкового кодексу України.
Позивачем надані наступні платіжні доручення:
- від 15.03.2011р. № 1177, яким ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» перераховано 230,31 грн. (до місцевого бюджету Білозерської с/р) із призначенням платежу збір за забруднення навколишнього середовища за рішенням ДОАС (справа №2-а-605/10/0570) про розстрочку податкових зобов’язань;
- від 15.02.2011р. № 643, яким ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» перераховано 9569,44 грн. (до місцевого бюджету Білозерської с/р) із призначенням платежу збір за забруднення навколишнього середовища за рішенням ДОАС (справа №2-а-3945/10/0570) про розстрочку податкових зобов’язань;
- від 15.03.2011р. № 1187, яким ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» перераховано 1091,68 грн. (до місцевого бюджету Святогорівської с/р) із призначенням платежу збір за забруднення навколишнього середовища за рішенням ДОАС (справа №2-а- 3941/10/0570) про розстрочку податкових зобов’язань;
- від 15.02.2011р. № 647, яким ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» перераховано 2183,38 грн. (до місцевого бюджету Святогорівської с/р) із призначенням платежу збір за забруднення навколишнього середовища за рішенням ДОАС (справа №2-а- 3941/10/0570) про розстрочку податкових зобов’язань;
- від 15.03.2011р. № 1186, яким ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» перераховано 16,01 грн. (до місцевого бюджету Святогорівської с/р) із призначенням платежу збір за забруднення навколишнього середовища за рішенням ДОАС (справа №2-а- 605/10/0570) про розстрочку податкових зобов’язань;
- від 15.02.2011р. № 646, яким ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» перераховано 32,02 грн. (до місцевого бюджету Святогорівської с/р) із призначенням платежу збір за забруднення навколишнього середовища за рішенням ДОАС (справа №2-а- 605/10/0570) про розстрочку податкових зобов’язань;
- від 15.02.2011р. № 645, яким ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» перераховано 469,26 грн. (до місцевого бюджету Новодонецької п/р) із призначенням платежу збір за забруднення навколишнього середовища за рішенням ДОАС (справа №2-а- 605/10/0570) про розстрочку податкових зобов’язань;
- від 15.03.2011р. № 1184, яким ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» перераховано 198,51 грн. (до місцевого бюджету Новодонецької п/р) із призначенням платежу збір за забруднення навколишнього середовища за рішенням ДОАС (справа №2-а- 27764/10/0570) про розстрочку податкових зобов’язань;
Як вбачається із Акту перевірки від 22.04.2011р. №192/15-1/32186934 грошові кошти за вказаними платіжними дорученнями були спрямовані відповідачем на погашення податкового боргу інших податкових періодів.
Таким чином, відповідач самостійно змінив призначення платежу за вказаними платіжними дорученнями та направив грошові кошти на погашення податкового боргу інших податкових періодів, внаслідок чого у позивача настав обов'язок сплатити штраф за несплачену протягом граничних строків узгодженої суми податкового зобов’язання.
Вказані обставини сторонами у справі не спростовуються.
Статтею 126 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Дійсно, у відповідності до ст. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Але, як було встановлено Судом, вказаними платіжними дорученнями позивачем сплачувався податковий борг відповідно до графіку, визначеного в ухвалах суду про розстрочення виконання судового рішення.
Тобто, позивач здійснюючи сплати грошових коштів за вказаними платіжними дорученнями виконував відповідні рішення суду.
Крім того, слід зазначити, що податковий борг за податковими зобов’язаннями, що були стягнуті з відповідача постановами Донецького окружного адміністративного суду у справах №2-а- 605/10/0570, №2-а- 3941/10/0570, №2-а- 27764/10/0570, №2-а-3945/10/0570, та які були розстрочені відповідними рішеннями суду, виник раніше податкового боргу на погашення якого відповідач спрямував грошові кошти за вказаними платіжними дорученнями.
Таким чином, Суд вважає, що відповідач безпідставно змінив призначення за вказаними платіжними дорученнями, та, відповідно, Добропільською ОДПІ протиправно нараховані штрафні (фінансові) санкції за затримку сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання.
На підставі наведеного, Суд вбачає наявність підстав для повного задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції задовольнити повнястю.
Визнати недійсними податкові повідомлення-рішення від 16 травня 2011 року №0002061540/0, від 16 травня 2011 року №0002071540/0, від 16 травня 2011 року №0002111540/0, від 16 травня 2011 року №0002121540/0, від 16 травня 2011 року №0001951540/0, від 16 травня 2011 року №0001961540/0
2. Стягнути з Державного бюджету України (рахунок № 31112095700005 Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, ЄДРПОУ – 34687090, МФО – 834016, банк – Головне управління Державного Казначейства України у Донецькій області) на користь Державного підприємства «Добропіллявугілля» 3 (три) гривні 40 (сорок) копійок судового збору.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
4. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 18 липня 2011 року, повний текст виготовлено 25 липня 2011 року.
5. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягомдесяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Буряк І. В.