Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 05 грудня 2011 р. Справа № 2а/0470/9687/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тулянцевої І.В.
при секретарі Кичинській Т.А.
за участю:
представника позивача Малоліти А.Є.
представника відповідачаБорисенко Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Ремонтно-будівельне управління 91»до Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області про відшкодування зайве перерахованих коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Ремонтно-будівельне управління 91» (далі позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області про відшкодування зайве перерахованих коштів.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем до УПФУ в Петриківському районі зайве перераховані страхові внески на загальну суму 4611,16 грн., що підтверджується Актом про результати позапланової перевірки № 11 від 20.05.2011 р., які відповідач відмовляється повернути в позасудовому порядку. Вважаючи відмову у поверненні коштів безпідставно, просив стягнути їх з відповідача.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов із підстав зазначених в позові.
Відповідач позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити у задоволенні позову, надав письмові заперечення проти позову, які містяться в матеріалах справи. Суду пояснив, що переплата у сумі 4611,16 грн. утворилась у підприємства за рахунок відрахувань від сплати єдиного податку, а не від сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Тому, Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області не вбачає правових підстав для повернення вказаних сум.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, проаналізувавши чинне законодавство України, суд встановив.
Приватне підприємство «Ремонтно-будівельне управління -91» зареєстроване Петриківською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області 26.12.2002 року, ідентифікаційний код 32116008, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області з 28.12.2002 року ( а.с. 31,39).
20 травня 2011 року Управлінням Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області проведено позапланову перевірку ПП «Ремонтно-будівельне управління № 91» з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних даних до УПФУ за період з 01.05.2005 року до 01.05.2011 року. За результатами проведеної перевірки складений акт № 11, згідно якого за перевіряємий період сума переплати по внесках становить 4587,17 грн. (переплата за рахунок сплати єдиного податку 42%) та 2 % - 26,89 грн. відповідно до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності субєктів малого підприємництва» від 03.07.1998 року № 727/98 (а.с.6-12).
Як встановлено у судовому засіданні, підприємство в 2007 році сплачувало страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Страхові внески до Пенсійного Фонду України перераховувались на підставі Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності субєктів малого підприємництва» від 03.07.1998 року № 727/98, пунктом 3 якого встановлено, що субєкти підприємницької діяльності юридичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України. Відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку, зокрема до Пенсійного фонду України 42 відсотки. За рахунок переплати від сплати єдиного податку, утворилась переплата по сплаті страхових внесків, яка перехована Управлінню Пенсійного Фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області.
Згідно з п. 2 ст. 5 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 ІV (далі Закон № 1058 ІV ) виключно цим Законом визначаються принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, а також платники страхових внесків.
Згідно ст. 1 Закону № 1058 ІV, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до вимог п. 4 ст. 18 Закону № 1058 ІV, страхові внески не включаються до складу податків, інших обовязкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.
Статтею 14 Закону № 1058 ІV передбачено, що страхувальниками є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Ст. 15 Закону № 1058 ІV визначено, що платниками страхових внесків до солідарної системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, зокрема, роботодавці, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок).
Пунктом 16 розділу 15 Закону № 1058 ІV визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, а також правові засади і гарантії підприємництва.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що обовязковість сплати страхових внесків повязується із статусом платника податку як субєкта підприємницької діяльності.
Отже, в ході розгляду справи судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що переплата утворилась за рахунок відрахувань від сплати єдиного податку, тобто в даному випадку мають місце податкові відносини, і тому, підстав для повернення частини єдиного податку, яка перерахована до Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області, немає.
На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позов Приватного підприємства «Ремонтно-будівельне управління 91» до Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області про відшкодування зайве перерахованих коштів задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства «Ремонтно-будівельне управління 91» до Управління Пенсійного фонду України в Петриківському районі Дніпропетровської області про відшкодування зайве перерахованих коштів відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
І.В. Тулянцева