Постанова № 21786799, 20.02.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
20.02.2012
Номер справи
2а-517/12/0170/4
Номер документу
21786799
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 лютого 2012 р. о 16:12 Справа №2а-517/12/0170/4 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю., при секретарі судового засідання Шевцовій Г.В., за участі представника позивача - Ліпницька Г.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шторм-груп"

про скасування державної реєстрації змін до установчих документів

Суть спору: Суть спору: Державна податкова інспекція в м. Євпаторії АР Крим (далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шторм-груп" (далі - відповідач) про скасування держаної реєстрації змін до установчих документів щодо зміни місцезнаходження з адреси: 65003, Одеська обл., м. Одеса, Суворовський район, вул. Чорноморського козацтва, 121 на адресу: АДРЕСА_1.

Позов мотивовано тим, що проведеною податковим органом перевіркою встановлено відсутність посадових осіб Товариства з обмеженою відповідальністю "Шторм-груп" за адресою АДРЕСА_1, згідно з поясненнями власника будинку договору оренди з ним не укладалось. Таким чином позивач вважає відомості, внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про зміну місцезнаходження відповідача такими, що не відповідають дійсності.

Ухвалами суду від 10.02.2012 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті спору.

Відповідач повідомлений належним чином про дату, час і місце судового розгляду справи, явку представника в судове засідання не забезпечив, причин неявки не повідомив.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись статтею 128 КАС України вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач у справі є юридичною особою, ідентифікаційний код 35178947.

Згідно із довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 17.11.2011 року до реєстру внесено зміни до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах - змінено відомості про місцезнаходження відповідача з адреси: 65003, Одеська обл., м. Одеса, Суворовський район, вул. Чорноморського козацтва, 121 на адресу: АДРЕСА_1 (номер запису 15561070009028115).

Відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Статтею 4 Закону України "Про господарські товариства" встановлено, що установчі документи господарського товариства повинні містити відомості про його місцезнаходження.

В обґрунтування позову позивачем надано довідку ВПМ ДПІ м. Євпаторії про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків від 13.12.2011 року, згідно із якою місцезнаходження відповідача не встановлено та пояснення власника трьохповерхового будинку, розташованого за адресою АДРЕСА_1 (ОСОБА_2), відібрані оперуповноваженим ВПМ ДПІ в м. Євпаторії, за яких слідує, що власник договорів оренди приміщень із посадовими особами ТОВ "Шторм-Груп" не укладав.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 67.2 статті 67 Податкового кодексу України року органи державної податкової служби у встановленому законом порядку мають право звертатись до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Порядок реалізації вказаних функцій податкових органів на час звернення позивача до суду (04.01.2012 року) був врегульований пунктом 11.10 Порядку обліку платників податків і зборів та визнання такими, що втратили чинність, наказів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України 22.12.2010 року N 979, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 року за N 1439/18734 (наказ втратив чинність з 06.01.2012 року).

Згідно із вказаним пунктом, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом та у разі:

неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів податкової звітності;

якщо установчі документи суперечать чинному законодавству;

провадження діяльності, яка суперечить установчим документам та законодавству;

наявності в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням;

наявності в органу державної податкової служби передбачених законами України інших підстав для постановлення судового рішення щодо припинення (ліквідації) чи скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання,

то керівник органу державної податкової служби приймає рішення у вигляді розпорядження відносно платника податків - про звернення до суду або господарського суду із заявою (позовною заявою) про винесення судового рішення щодо припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, відміни державної реєстрації припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Позивачем не надано доказів дотримання цього порядку, зокрема, прийняття розпорядження про звернення до суду.

Судом встановлено, що відомості про нове місцезнаходження відповідача (АДРЕСА_1) зазначені в новій редакції статуту відповідача, який зареєстровано 17.11.2011 року, номер запису 15561050008028115, місце проведення виконавчої дії - Виконавчий комітет Одеської міської ради.

Запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами до установчих документів здійснено також державним реєстратором Виконавчого комітету Одеської міської ради 17.11.2011 року, за №15561070009028115.

Однак із заявлених позивачем вимог і наданих ним доказів не зрозуміло, яку саме реєстраційну дію він просить скасувати.

Враховуючи, що звернення до суду із вимогами про скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, які не пов'язані із змінами, що вносяться до установчих документів, не відноситься до компетенції позивача, суд надає оцінку спірним відносинам у контексті реєстраційної дії за номером 15561050008028115, якою проведено державну реєстрацію нової редакції статуту відповідача.

Суд зазначає, що функції податкових органів визначені статтею 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".

За змістом вказаної норми компетенція органів державної податкової служби поширюється саме на відносини у сфері оподаткування.

Згідно із підпунктом 20.1.12 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Враховуючи приписи статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", суд зазначає, що реалізація податковими органами своїх повноважень, передбачених підпунктом 20.1.12 пункту 20.1 статті 20 та пунктом 67.2 статті 67 Податкового кодексу України, можлива не в усіх випадках, а лише у тих, коли податкові органи діють на реалізацію своєї владної компетенції щодо контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів. Тобто органи державної податкової служби вправі звертатись з вказаними вимогами у випадках здійснення діяльності, безпосередньо спрямованої на ухилення від оподаткування.

Субєктом владних повноважень не наведено доказів здійснення відповідачем діяльності, безпосередньо спрямованої на ухилення від оподаткування.

Відповідно до статті 31 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Тобто, статтею 31 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" передбачені підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів, а саме - постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.

Про наявність такого судового рішення позивач не зазначає, вимог щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи позивач не заявив.

За таких обставин у задоволенні адміністративного позову слід відмовити у повному обсязі.

В судовому засіданні 20.02.2012 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, складення постанови у повному обсязі відкладено до 24.02.2012 року.

Керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Циганова Г.Ю.