ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
<Список >
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 лютого 2012 р.
о 17 годині 40 хвилин Справа №2а-14487/11/0170/11 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А., при секретарі Фурлетовій Г.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Комунального підприємства "Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького"
про стягнення штрафних санкцій за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшла адміністративна справа з Вищого адміністративного суду України за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства “Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького” про стягнення заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2005 році у сумі 31184,00 гривень.
Ухвалою суду від 19.11.2011 року адміністративна справа прийнята до провадження суддею Окружного адміністративного суду АРК Москаленко С.А. та у справі призначено судове засідання.
У судовому засіданні представники сторін не зявились, повідомлені належним чином про дату, час та місце розгляду справи.
Представником відповідача надіслана телеграма про перенесення розгляду справи на більш пізнішу дату у звзку з неможливістю зявитись у судове засідання з причин погіршення погодних умов.
Позивачем отримана електронною поштою повістка-виклик, про що свідчить повідомлення позивача з електронною адреси Єдиної бази даних електронних адрес, номерів факсів (телефаксів) субєктів владних повноважень. Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягав.
Приймаючи до уваги той факт, що розгляд справи неодноразово відкладався, відповідач надав письмові заперечення на позов, які залучені до матеріалів справи та його представник надавав пояснення у судовому засіданні, яке відбулося 17.01.2012р., враховуючи скорочені строки розгляду справ та положення ст. 128 КАС України щодо відсутності у суду обовязку відкласти розгляд справи за вмотивованим клопотанням відповідача, суд вирішив розглядати справу за відсутності представників сторін.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Постановою Господарського суду АР Крим у справі № 2-10/4379-2007А від 17-20 квітня 2007 року у задоволенні позову Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства “Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького” про стягнення заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2005 році у сумі 31184,00 гривень відмовлено.
Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 03.07.2007 року зазначена постанова залишена без змін.
Суди першої та апеляційної інстанції дійшли висновку про відсутність підстав задоволення позову з тих причин, що позивачем пропущено строк звернення до суду, передбачений ст. 250 Господарського кодексу України.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.10.2011 року постанову Господарського суду АР Крим у справі № 2-10/4379-2007А від 17-20 квітня 2007 року та ухвалу Севастопольського апеляційного господарського суду від 03.07.2007 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
В порядку касаційного перегляду судових рішень суд дійшов висновку, що до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених ст. 20 Закону України «Про основи захищеності інвалідів в Україні» (в редакції з 01.01.2006 року), не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч. 5 ст.227 КАС України висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої чи апеляційної інстанції при розгляді справи.
Враховуючи зазначені положення, висновки Вищого адміністративного суду України, перевіривши обставини матеріалами справи, суд зазначає наступне.
Законом України «Про основи захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року № 875-ХII (надалі - Закон) визначаються основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантується їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.
Подальше посилання на Закон буде відбуватись у відповідності до його редакції на момент виникнення спірних правовідносин, тобто зі змінами на доповненнями станом на 23.02.2006 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Відповідно до ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Із наведеної норми вбачається, що вона передбачає строки застосування адміністративно-господарських санкцій, а не строки їх стягнення у судовому порядку.
Строк звернення до суду з позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених ст. 20 Закону, встановлено ст.99 КАС України, та в редакції на момент звернення позивача до суду цей строк дорівнював року з моменту, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав.
Враховуючи той факт, що відповідно ч. 4 ст. 20 Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються роботодавцями самостійно до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулось порушення нормативу, а позивачем заявлені вимоги про стягнення санкцій за 2005 рік, отже, право звернення до суду у цьому випадку у позивача виникло з 16 квітня 2006 року. Позивачем поданий позов до суду 26 лютого 2007року, тобто протягом одного року, встановленого для звернення до адміністративного суду.
Отже, позивачем не були порушені строки звернення до суду про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій за 2005 рік в сумі 31148, 00 гривень,а тому позов підлягає розгляду по суті та перевірки щодо правомірності застосування таких санкцій.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Комунальне підприємство "Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького" (код ЄДРПОУ 03328853), адреса: 97400, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Бєлінського, 1, 24.09.1993 року зареєстроване, як юридична особа виконавчим комітетом Євпаторійської ради АР Крим.
Звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік за формою №10-ПІ, затвердженим наказом Мінпраці України від 10.02.2007р. №42, відповідач визначив норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості шість місць, окрім того зазначив середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу, що працювали у 2005р. у кількості 142 особи, із них середньооблікова чисельність штатних працівників, яким за висновками медико-соціальних експертних комісій встановлена інвалідність - у кількості 3 особи. Фонд оплати праці штатних працівників визначено у розмірі 1 738 500 грн., розмір середньорічної заробітної плати штатного працівника 7795 грн., сума адміністративногосподарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не зазначено (а.с.5).
Частиною 1 ст. 20 Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України N 70 від 31.01.2007р. (далі Порядок) встановлено, що роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Згідно розрахунку позивача (а.с. 6) та звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік середня річна заробітна плата штатного працівника становить 7796 грн. Розмір штрафних санкцій, за нестворення відповідачем у 2005 році шести робочих місць для інвалідів дорівнює 7796,00 грн. x 6 р.м. = 46776,00 грн.
Позивачем проведена перевірка вірогідності даних звітності форми 10-ПІ за 2005 рік, в результаті якої складено акт звірення даних звітності 10-ПІ від 19.04.2007 року, згідно із яким виявлені розбіжності з даними звітності, а тому позов був уточнений та заявлено про стягнення суму адміністративно-господарських санкцій в розмірі 31184, 00 гривень (а.с.27, 28).
Розбіжності у визначенні розміру штрафних санкцій, який було розраховано на підставі звіту відповідача при поданні позову до суду та із розміром, визначених за актом перевірки від 19.04.2007р. (а.с.27) виникли у звязку із тим, що Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» №26.02 ІV від 31.05.2005р., який набрав чинності з момент його опублікування, яке відбулося 22.06.2005р. в газеті Урядовий кур'єр №114 за 2005рік, було скасоване пільгове створення робочих місць на підприємствах-перевізниках.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач за 2005 рік надав запит до Євпаторійського міського центру зайнятості щодо направлення для працевлаштування інвалідів тільки 20.10.2005 року за вих. № 367 (а.с.25), а Звіт про наявність вакансій форми 3-ПН взагалі не надавав. Таким чином, суд дійшов висновку, що у 2005р. відповідачем у повному обсязі не вжито всіх заходів щодо працевлаштування інвалідів.
Посилання представника відповідача у наданих письмових запереченнях на відсутність обов'язку здійснювати працевлаштування інвалідів, як на підставу для відмови у задоволенні позовних вимог, є необґрунтованим, оскільки статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, які повинні бути зайнятими, в іншому випадку встановлено обовязок сплачувати адміністративно-господарські санкції, а тому звільнення від сплати таких санкцій можливо лише при наявності відповідних дій підприємства щодо пошуку кандидатів на місця для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до ч. 1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 вищенаведеної статті встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобовязання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. Відповідачем не доведено, що ним ужито всіх заходів задля недопущення правопорушення та працевлаштування необхідної кількості інвалідів у 2005році.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованим, оскільки відповідачем не приймались заходи щодо працевлаштування інвалідів та не було сплачено адміністративно-господарських санкцій, які є обов'язковими до сплати в разі невиконання нормативу із працевлаштування інвалідів.
Отже, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 16.02.2012 року. У повному обсязі постанову складено 21.02.2012року.
На підставі викладено, керуючись ст. 158-161, ст. 162, 163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства "Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького"(код ЄДРПОУ 03328853, адреса: 97400, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Бєлінського, 1) адміністративно - господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2005 році у сумі 31184,00 гривень.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя <підпис >Москаленко С.А.
<Текст >