ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
<Текст >
20 лютого 2012 р. о 9:45 Справа №2а-902/12/0170/4 Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю., при секретарі судового засідання Шевцовій Г.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим <Список ><Позивач в особі >
до Дитячої громадської організації "Велосипедний Клуб "Велодрайв" <Список ><Відповідач в особі ><Текст >
про припинення юридичної особи
Суть спору: Красноперекопська об'єднана державна податкова інспекція в АР Крим (далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної республіки Крим із позовом до Дитячої громадської організації "Велосипедний Клуб "Велодрайв" (далі - відповідач) про припинення юридичної особи. Позов мотивовано вимогами статті 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осібпідприємців”, ненаданням відповідачем більше року до органів Державної податкової служби документів фінансової звітності згідно чинного законодавства, що є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи.
Ухвалами суду від 07.02.2012 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
Позивач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надіслав клопотання про розгляд справи за відсутністю свого представника.
Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись ст. ст. 122, 128 КАС України вважає можливим розглянути справу за відсутності представників сторін.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідач зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Армянської міської ради АР Крим (ідентифікаційний код 26329766), знаходиться на податковому обліку у Армянському відділенні Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим.
Судом встановлено, що відповідно до пункту 1.1 Статуту Дитячої громадської організації "Велосипедний Клуб "Велодрайв" (а.с.18, зв.б.), відповідач є добровільною дитячою громадською організацією, створеною відповідно до Конституції України, Закону України "Про об'єднання громадян", Закону України "Про молодіжні та дитячі громадські організації" та діючого законодавства України.
Порядок, підстави та умови створення та діяльності громадських організацій регулюються Законом України “Про обєднання громадян” від 16.06.1992 року N 2460-XII (із змінами та доповненнями, далі - Закон №2460).
Відповідно до статті 5 Закону №2460 законодавство про об'єднання громадян складається з Конституції України, цього Закону та актів законодавства, прийнятих відповідно до нього.
Дія цього Закону не поширюється на релігійні, кооперативні організації, об'єднання громадян, що мають основною метою одержання прибутків, комерційні фонди, органи місцевого та регіонального самоврядування (в тому числі ради і комітети мікрорайонів, будинкові, вуличні, квартальні, сільські, селищні комітети), органи громадської самодіяльності (народні дружини, товариські суди тощо), інші об'єднання громадян, порядок створення і діяльності яких визначається відповідним законодавством.
Згідно зі статтею 3 Закону №2460, громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Таким чином, дія Закону №2460 поширюється лише на діяльність обєднань громадян, визначених частиною 2 статті 1 цього Закону (політична партія, громадська організація), в тому числі і на відповідача.
Суть позову полягає у вимогах про припинення відповідача юридичної особи у зв'язку із неподанням податкової звітності на підставі статті 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осібпідприємців” від 15.05.2003 року №755-IV (із змінами та доповненнями, далі - Закон №755). Останній податковий звіт відповідно до довідки про неподання податкової звітності №35/1501 від 24.11.2011 року був наданий позивачем за 1 квартал 2004 року 08.04.2004 року (а.с.9).
Згідно із частиною 1 статті 3 Закону №755, дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
У той же час частиною 2 статті 3 Закону №755 передбачено, що законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Згідно із ч. 4 статті 14 Закону №2460 реєстрація як один із способів легалізації (офіційного визнання) об'єднань громадян здійснюється Міністерством юстиції України, місцевими органами виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад. Відповідно до пп. 7 п. б ч. 1 статті 38 Закону України від 21.05.1997 року №280/97-ВР “Про місцеве самоврядування”, виконавчими органами сільських селищних, міських рад були надані повноваження щодо реєстрації у встановленому порядку місцевих об'єднань громадян.
Разом з тим, положеннями ч. 4 статті 3 Закону №755 реєстрація об'єднань громадян віднесена до повноважень Міністерства юстиції України та його територіальних органів.
Частиною 3 Розділу VІІІ “Прикінцеві положення” Закону №755 встановлено, що закони, нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону. Тобто, реєстрацію місцевих об'єднань громадян відповідно до вимог ч. 4 статті 3 Закону України №755 мають здійснювати територіальні органи Міністерства юстиції України.
Таким чином, аналіз норм чинного законодавства України свідчить про належність повноважень щодо реєстрації місцевих об'єднань громадян органами Міністерства юстиції України. Отже, судом достеменно встановлено, що легалізуючим органом для громадської організації є саме органи Міністерства юстиції України.
Права органів державної податкової служби передбачені статтею 20 Податкового кодексу України.
Згідно з п.п. 20.1.12. п. 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Таким чином, органи державної податкової служби за загальним правилом мають право звертатися до суду з позовом про припинення юридичної особи.
Відповідно до статті 4 Закону №755, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Статтею 33 Закону №755 передбачено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Статтею 38 Закону №755 встановлено, що підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:
-визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом;
-провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;
-невідповідність мінімального розміру статутного капіталу юридичної особи вимогам закону;
-неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;
-наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Разом з тим, Закон №2460 є спеціальним законом, який регулює порядок створення, діяльності, припинення діяльності об'єднань громадян, їх права та обов'язки, відповідальність за порушення встановлених для цих об'єднань норм та правил.
Згідно із ст. 19 Закону №2460, припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Згідно із статтею 24 Закону №2460, об'єднання громадян, створені ними установи та організації зобов'язані вести оперативний та бухгалтерський облік, статистичну звітність, зареєструватись в органах державної податкової інспекції та вносити до бюджету платежі у порядку і розмірах, передбачених законодавством.
Статтею 26 зазначеного закону передбачений порядок здійснення фінансового контролю. Так, об'єднання громадян у встановленому порядку подають фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати.
Згідно із статтею 27 Закону №2460, посадові особи легалізуючих органів об'єднань громадян та громадяни за порушення законодавства про об'єднання громадян несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність. Об'єднання громадян несуть відповідальність, передбачену цим Законом та іншими законодавчими актами України.
Статтею 28 вищевказаного закону визначено вичерпний перелік стягнень, які можуть бути застосовані до об'єднання громадян за порушення законодавства, зокрема примусовий розпуск (ліквідація).
Статтею 32 Закону України №2460 визначено порядок примусового розпуску (ліквідації) об'єднання громадян, вичерпний перелік випадків, коли до об'єднання громадян застосовується даний вид стягнення, а також органи, яким надано право ініціювати примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян.
Так, згідно із статтею 32 вищевказаного Закону, за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках:
1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону.
2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону.
3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом.
4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
Таким чином суд зазначає, що спеціальним Законом передбачено припинення діяльності об'єднання громадян шляхом його примусового розпуску (ліквідації), як спеціальна санкція за порушення вичерпного переліку норм Закону України "Про об'єднання громадян", яка, до того ж, має застосовуватися судом за поданням чітко визначеного кола осіб - легалізуючого органу або прокурора.
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При поданні позову позивачем не враховано особливостей щодо підстав та порядку припинення юридичної особи громадської організації, якою є відповідач, встановлених Законом України "Про об'єднання громадян", який у даному випадку є спеціальною нормою стосовно Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Позивачем залишено поза увагою, що в силу приписів ст.32 Закону №2460 ініціатором ліквідації юридичної особи громадської організації може бути лише легалізуючий орган або прокурор.
За таких обставин дію п.п.20.1.12 п.20.1. статті 20 ПК України, за яким органи держаної податкової служби у випадках, встановлених законом, мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання, не можна поширити на громадську організацію.
Таким чином, суд вважає, що позивач не довів суду свого права на звернення до суду з позовними вимогами про припинення юридичної особи - Дитячої громадської організації "Велосипедний Клуб "Велодрайв", тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя <підпис >Циганова Г.Ю.
<Текст >