Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 листопада 2011 р. (12:19) Справа №2а-12379/11/0170/19 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Кузнякової С.Ю.,
при секретарі Устіновій.В.,
за участю відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості у сумі 602,35 грн.
Суть спору: Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим звернулась до суду з адміністративним позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованості з єдиного податку в сумі 602,35 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що в наслідок несплати сум єдиного податку перед відповідачем виник борг, який в добровільному порядку не погашений.
Представник позивача у судове засідання не зявився, надав суду клопотання про розгляд справи без участі представника. Позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні проти позову не заперечував.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, суд вважає можливим розглядати справу у відсутності представника позивача, згідно його клопотання, на підставі наявних у справі доказів.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 рішенням Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності 25.05.2009р., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію № НОМЕР_2 (а.с. 10).
У відповідності до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
У період декларування відповідачем податкового зобовязання, відносини повязані з застосуванням спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємства були врегульовані Указом Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємства” від 03.07.1998р. №727/98 зі змінами згідно Указу Президента № 746/99 від 28.06.99 року (Далі Указ).
Указ регулював загальний прин цип застосування суб'єктами малого підприємництва спрощеної системи оподаткування.
Відповідно до положень статей 2 і 4 Указу суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно вибрати спосіб оподаткування доходів по єдиному податку шля хом отримання Свідоцтва про сплату єдиного податку за умови обов'язкового дотримання відповідних умов, встановлених статтею 1 даного Указу.
Форма і порядок видачі Свідоцтва про право оплати єдиного податку встановлюються Державною податковою адміністрацією України і є єдиними на всій території України.
Порядком видачі Свідоцтва про право сплати єдиного податку, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 29.10.99 №599, встановлені правила отримання Свідоцтва платника єдиного податку і умови його сплати.
Пункт 5 Указу №727/98 передбачає, що субєкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплату сум єдиного податку згідно з законодавством України.
Указом встановлено, що сплата єдиного податку здійснюється щомісячно не пізніше за 20 число наступного місяці. Положеннями Порядку уточнюється, що сплата єдиного податку повинна бути здійснена фізичною особою - платником єдиного податку не пізніше за 20 число місяця, наступного за тим, в якому здійснювалася попередня сплата єдиного податку. Тобто фізичні особи - платники єдиного податку повинні сплачувати єдиний податок щомісячно не пізніше за 20 число наступного місяця.
22.06.2009р. до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим поступила заява відповідача ОСОБА_1 про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності. На підставі цього відповідачу фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 було надано свідоцтво про сплату єдиного податку серії НОМЕР_3.
Здійснюючи свою діяльність, відповідач не проводив повну сплату єдиного податку, у зв'язку з чим, утворилася заборгованість по даному платежу.
З матеріалів справи вбачається що за період з вересня по листопад 2009р. фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 нараховано податкових зобов'язань з єдиного податку в розмірі 800,00грн., відповідачем частково сплачено суму податку в розмірі 199,00 грн., заборгованість склала 601,00 грн., що підтверджується особовою карткою платника податків.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги щодо стягнення 601,00 грн. заборгованості з єдиного податку підлягають задоволенню.
Що стосується вимог позивача про стягнення 1,35 грн. пені, застосованої за порушення строків сплати узгодженої суми податкового зобовязання, то вони не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.
Пунктом 1.3 статті 1 зазначеного Закону встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з пунктом 16.1 статті 16 Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;
б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Але зобовязання по сплаті сум єдиного податку визначено нормами Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва”.
Отже, сума зобовязання по сплаті єдиного податку фізичною особою-підприємцем не узгоджувалась в силу норм Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва”, тому пеня, передбачена статтею 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, не підлягає нарахуванню.
Згідно статті 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.
Пунктом 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадкахкоштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.
Згідно статті 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.
Права органів державної податкової служби на час розгляду справи передбачені ст. 20 Податкового кодексу України.
Згідно з п. п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою.
Приймаючи до уваги те, що відповідачем у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надані докази сплати заборгованості з єдиного податку, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково в частині стягнення недоїмки з єдиного податку в сумі 601,00 грн.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Під час судового засідання, яке відбулось 22.11.2011 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 28.11.2011 року.
На підставі викладено, керуючись статтями ст. ст. 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 95044, ідентифікаційний код НОМЕР_1) заборгованість з єдиного податку у сумі 601,00 грн. за період з серпня 2009 року по листопад 2009 року до місцевого бюджету Центрального району м. Сімферополя (р/р 34211379700005 в Управлінні Державного казначейства України в АРК, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405, код платежу 18050203).
3. В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кузнякова С.Ю.