Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2011 р. справа № 2а/0570/12475/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 15:44
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Аканов О.О.
при секретарі Алексюк Л.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2010 році у сумі 2127821,06 грн. та пені у сумі 52983,05 грн., а всього : 2180804,11 грн., -
В С Т А Н О В И В :
Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2010 році у сумі 2127821,06 грн. та пені у сумі 52983,05 грн., а всього : 2180804,11 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач у порушення вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» і Постанови Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 31.01.2007 року за № 70 не виконав нормативи по створенню робочих місць по працевлаштуванню інвалідів. Згідно звіту Форма № 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік, наданого відповідачем, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу становить 7973 осіб, тобто повинен бути працевлаштований 319 інвалідів. Фактично працює 261 інвалід. Таким чином, відповідач має сплатити адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2010 році у розмірі 2127821,06 грн., оскільки відповідач ці санкції не сплатив, йому нарахована пеня у розмірі 52983,05 грн.
Просить стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 2180804,11 грн.
Представник позивача наполягав на задоволенні позову.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи і перевіривши їх наявними в ній доказами, суд встановив наступне.
Відповідно до п. 1 Положення про Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом № 16 від 01.03.2007 директора Фонду соціального захисту інвалідів, Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів, підзвітне і підконтрольне йому та утворюється для реалізації покладених на Фонд соціального захисту інвалідів завдань за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики.
Згідно п. 3 зазначеного Положення, одним із завдань Фонду соціального захисту інвалідів є контроль за виконанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами і організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю (далі - підприємства), нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Також, відповідно до п. п. 3 п. 4 цього Положення Фонд соціального захисту інвалідів відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені, а також відповідно до п. п. 3 п. 5 Положення має право проводити перевірку підприємств щодо реєстрації, подання ними звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплати адміністративно-господарських санкцій і пені, цільового використання наданих Фондом коштів.
Державне підприємство «Красноармійськвугілля» зареєстровано в якості юридичної особи 25.03.2003 виконавчим комітетом Димитровської міської ради Донецької області, місце знаходження : 85322, Донецька область, м. Димитров, вул.Ватутіна, 1, ідентифікаційний код 32087941.
Статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 «Положення про робоче місце та про порядок працевлаштування інвалідів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 р. № 314, робочим місцем інваліда може бути звичайне робоче місце, якщо за умовами праці та з урахуванням можливостей інваліда воно може бути використано для його працевлаштування, і спеціалізоване робоче місце інваліда, тобто робоче місце, обладнане спеціальними оснащеннями та приладами для праці інваліда в залежності від анатомічних дефектів чи нозологічних форм захворювань і з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії, професійних навичок і знань інваліда.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року у випадках, передбачених законодавством, власник зобов’язаний організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування інвалідів відповідно до медичних рекомендацій, встановити неповний робочий день або неповний робочий тиждень і пільгові умови праці на прохання інвалідів. Підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов’язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико - соціальної експертизи та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів щодо безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.
Згідно п. п. 5, 10-14 «Положення про робоче місце інвалідів і про порядок працевлаштування інвалідів», підприємства розробляють заходи по створенню робочих місць для інвалідів, вносять їх в колективний договір, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів, а працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров’я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.
Відповідно до ст. 19 вищевказаного Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Аналіз вищевказаних норм Закону дає підстави дійти до висновку, що на підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, покладено обов’язок :
по перше - виділити та створити робочі місця для працевлаштування інвалідів;
по друге - надавати державній службі зайнятості щомісячну інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
по третє - якщо середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, сплатити відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції.
При цьому обов’язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов’язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов’язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в ч. 1 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Судом встановлено, що відповідач перебуває на обліку в Донецькому обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, як юридична особа, яка в своїй діяльності використовує найману працю.
Згідно форми 10-ПІ «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2010 рік, що надавався відповідачем до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу у 2010 році становила 7973 осіб, з них середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві – 261 особа, чисельність інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, встановлено ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», становить 320 осіб.
В судовому засіданні встановлено, що середньооблікова кількість штатних працівників складає 7973 осіб, а тому чотири відсотка для середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік складає 319 осіб інвалідів які повинні бути влаштовані на підприємстві, але працювало тільки 261 інвалід.
Відповідно до частини 4 статті 20 Закону України від 01.03.1991 року №803-XII «Про зайнятість населення» підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством.
Згідно відповіді Димитровського міського центру зайнятості від 21.09.2011 № 1552/04-05 у січні – грудні 2010 року для працевлаштування інвалідів ДП «Красноармійськвугілля» та всі його відокремлені підрозділи з приводу працевлаштування інвалідів надали тільки два звіта за формою З-ПН «Звіт про наявність вакансій», а саме :
звіт за формою З-ПН «Звіт про наявність вакансій» за станом на 03.02.2010 від ДП «Красноармійськвугілля» від 03.02.2010 № 12-1-19 з зазначенням у графі 15 «може працювати інвалід»;
звіт за формою З-ПН «Звіт про наявність вакансій» за станом на 14.07.2010 від ВП «Шахта Димитрова» ДП «Красноармійськвугілля» від 14.07.2010 № 55 з зазначенням у графі 15 «11-3, які мають ІІІ групу інвалідності і можуть працювати під землею» (том 1 арк. спр. 237-239).
Тобто протягом 2010 року підприємство інформувало державну службу зайнятості населення про наявність вакантних посад для працевлаштування інвалідів шляхом подачі звітів за формою № 3-ПН про наявність вільних робочих місць та потреби в працівниках всупереч установленому порядку тільки лише у лютому та липні та листом ДП «Красноармійськвугілля» від 25.05.2010 року № 4-16 2 просило Димитровську міську газету «РОДНОЙ ГОРОД» розмістити об’яву про працевлаштування інвалідів.
Крім того, в матеріалах справи є чисельні звіти за формою З-ПН «Звіт про наявність вакансій», але в них не було відображено потребу в інвалідах та не визначено посади, на яких можливо працевлаштування інвалідів, а тому центр зайнятості був позбавлений можливості направити інвалідів до відповідача на працевлаштування.
Тобто, відповідачем не було у повному обсязі виконано обов’язку по щомісячному інформуванню щодо утворення (пристосування) робочих місць та наявності вакансій для працевлаштування інвалідів, чим порушено вимоги частини 4 статті 20 Закону України від 01.03.1991 року № 803-XII «Про зайнятість населення».
Дана правова позиція викладена у постанові Вищого адміністративного суду України від 23 червня 2011 року у справі К-36484/10 (в матеріалах справи).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2010 році у сумі 2127821,06 грн. та пені у сумі 52983,05 грн., а всього : 2180804,11 грн. обґрунтовані, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
Керуючись ст. ст. 8 - 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 121, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2010 році у сумі 2127821,06 грн. та пені у сумі 52983,05 грн., а всього : 2180804,11 грн. – задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Красноармійськвугілля» (ЄДРПОУ 32087941) на користь Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (Державного Бюджету України р/р 31216230700001 в ГУДКУ у Донецькій області; ЄДРПОУ 34686537, МФО 834016, код платежу 50070000) адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2010 році у сумі 2127821,06 грн. та пеню у сумі 52983,05 грн., а всього : 2180804,11 грн.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 21.11.2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Аканов О.О.