Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2011 р. справа № 2а-7833/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Стойки В.В.
при секретаріБобильовій Н.Ю.
за участю
представника позивача Долгих Н.Д.
представника відповідача не з*явився
розглянувши позовну заяву Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до комунального підприємства “Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька” про примусове стягнення суми економічних санкцій,
В С Т А Н О В И В:
Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулась до суду з позовною заявою до комунального підприємства “Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька” про примусове стягнення суми економічних санкцій.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав обґрунтування позову, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з*явився, про час та місце розгляду повідомлений належним чином. Надав суду письмове клопотання з проханням відмовити у задоволені позову в повному обсязі.
Розгляд справи здійснювався за допомогою автоматизованої системи звукозапису та протоколювання судових засідань «Камертон».
Суд, вислухавши представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, встановив наступне.
Позивач - Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області, є субєктом владних повноважень, який у даних правовідносинах здійснює повноваження з контролю за цінами, наданими їй Законом України “Про ціни та ціноутворення”, Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819 “Питання Державної інспекції з контролю за цінами”.
Згідно з пунктом 17 Положення “Про Державну інспекцію з контролю за цінами”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, Держцінінспекція та її територіальні органи є юридичними особами, мають самостійні баланси, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства, печатки із своїм найменуванням. Державна інспекція з контролю за цінами у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції і законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінекономіки та цим Положенням. У межах своєї компетенції Інспекція організує виконання актів законодавства і здійснює систематичний контроль за їх реалізацією, узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції, розробляє пропозиції щодо його вдосконалення та вносить їх на розгляд Міністру економіки.
Відповідно до пункту 4 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань: проводить моніторинг цін і тарифів на товари і послуги споживчого ринку, узагальнює його результати, готує пропозиції щодо вжиття заходів до стабілізації цінової ситуації; у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування; надає органам виконавчої влади, підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності методичну допомогу і рекомендації з питань додержання порядку формування, встановлення і застосування цін; у межах своєї компетенції вносить пропозиції щодо скасування прийнятих органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим і органами місцевого самоврядування рішень з питань формування, встановлення та застосування цін і тарифів, що суперечать законодавству; надає за результатами перевірок органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій обовязкові для виконання приписи щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів; бере участь у розробленні проектів нормативно-правових актів з питань контролю за цінами, а також методичних рекомендацій та розяснень щодо порядку їх застосування; вживає відповідно до законодавства заходів за порушення підприємствами, установами та організаціями порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також невиконання вимог органів державного контролю за цінами; розробляє плани та організує роботу своїх територіальних органів, надає їм методичну та практичну допомогу, контролює їх діяльність, вживає заходів до усунення виявлених недоліків і порушень, а також підвищення ефективності здійснення цього контролю; здійснює заходи щодо професійної підготовки та перепідготовки кадрів; вносить відповідним органам, уповноваженим вирішувати питання ціноутворення, пропозиції щодо вдосконалення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів; здійснює заходи щодо створення інформаційних систем і компютеризації робіт у центральному апараті Держцінінспекції та її територіальних органах; у межах своєї компетенції забезпечує реалізацію державної політики щодо державної таємниці та контроль за її збереженням; організовує роботу з надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планованих витрат, повязаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії, наданням послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, централізованого опалення і постачання гарячої води, вивезення побутових відходів та технічного обслуговування ліфтів.
Відповідач - Комунальне підприємство “ Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька ” зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Донецької міської ради 18 лютого 2008 року.
Державною інспекцією по цінам у Донецькій області відповідно до статті 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року №1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами» та пункту 4.1.3 Плану роботи на І квартал 2010 року та колективного звернення громадян від 18 січня 2010 року №14/6 та 14/7 у період з 25 січня 2010 року по 11 лютого 2010 року була проведена планова перевірка Комунального підприємства «Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька» з питання дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
За результатами перевірки складено Акт вiд 11 лютого 2010р. № 50, яким встановлено порушення державної дисципліни цін при застосуванні тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території, а також вивозу побутових відходів, чим були порушені вимоги п.2.3 ст. 22 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»; постанова КМУ від 26 серпня 1996 року №1002 та лист Мінекономіки України від 23 вересня 1996 року №27-22/87; постанова КМУ від 20 травня 2009 року №529; наказ Міністерства будівництва і архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 січня 2006 року №7; додаток №1, п. 1.1 додатку №2, п.2 додатку №3, додаток №5 рішення Донецької міської ради від 10 листопада 2006р. №6/27; рішення Донецької міської ради від 20 травня 2008 року №19/12.
17 лютого 2010 року за наслідками перевірки заступником начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області винесено рішення №44 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін до КП «Керуюча компанія Ленінського району м. Донецька», а саме вирішено: вилучити у комунального підприємства в доход держави відповідно до вимог п. 15 ст. 2 розділу І Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 №835- VІ безпідставно отриману суму виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 276954,93 грн., а також штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 553909,86 грн. Загальна сума економічних санкцій складає 830864,79 грн.
Відповідно до статті 13 Закону України “Про ціни і ціноутворення” від 03 грудня 1990 року, із змінами і доповненнями, та положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, на Державну інспекцію з контролю за цінами покладені функції з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів).
Статтею 14 Закону України “Про ціни і ціноутворення” та пунктом 1.6 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 року № 298/519, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за № 1047/6238, визначено, зокрема, що вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручка в результаті порушення державної дисципліни цін та штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки підлягає вилученню в доход бюджету на підставі рішень, прийнятих органами Державного контролю за цінами.
Відповідно до частини 1 статті 14 Закону України “Про ціни і ціноутворення” у разі невиконання субєктом господарювання рішення органів державного контролю за цінами, сума застосованих економічних санкцій стягується у судовому порядку.
Також судом встановлено, що Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30 червня 2011 р. було позов Комунального підприємства Керуюча компанія Ленінського району м.Донецька”до Державної інспекції з контролю за цінами у Донецькій області третьої особи Управління житлового господарства Донецької міської ради про скасування рішення № 44 від 17.02.2010 Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін задоволено частково, скасовано рішення № 44 від 17.02.2010 Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в частині вилучення у позивача в дохід бюджету безпідставно отриманої виручки за завищення нарахування плати за послуги вивозу ТБО за рахунок неправильного вживання правил округлення кінцевої плати в 2009 р. в сумі 2501 грн. та штрафу у розмірі - 7504,47 грн., вживання тарифів, затверджених для упорядкованого житла, для будинків визначених Донецької міської ради, як частково упорядковані будинки, що призвело до завищення нарахування плати в період з лютого 2009 по лютий 2010 року в сумі 55531,32 грн. та штрафу у розмірі 166593,96 грн., вивезення змету та великогабаритного сміття разом в сумі 202553,29 грн., та штрафу у розмірі 606659,87 грн. В задоволені інших вимог відмовити.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2011 року апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області було залишено без задоволення, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 червня 2011 року по адміністративній справі №2а-15303/10/0570 за позовом Керуюча компанія Ленінського району м. Донецька” до Державної інспекції з контролю за цінами у Донецькій області третьої особи Управління житлового господарства Донецької міської ради про скасування рішення № 44 від 17.02.2010 Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін залишено без змін.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, враховуючи приписи ч.1 ст.72 КАС України, суд вважає, що факти правомірності дій позивача щодо прийняття рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 44 від 17.02.2010 року в частині вилучення у відповідача в дохід бюджету безпідставно отриману виручку за завищення вартості послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкової території за рахунок не здійснення в період з лютого 2009 року по лютий 2010 року перерахунків за фактично не надані або надані не в повному обсязі послуги з:
1)придбання сходових клітин в жовтні 2009 року в сумі 15248,14 грн. Загальна сума санкцій по даному порушенню з урахуванням штрафу у двократному розмірі склала 45744,42грн. (необґрунтована сума виручки 15248,14грн. та штраф в двохкратному розмірі 30 496,28грн.);
2)прибирання прибудинкової території в жовтні 2009 року в сумі 1059,44грн. Загальна сума санкцій по даному порушенню з урахуванням штрафу у двохкратному розмірі склала 3178,32грн. (необґрунтована сума виручки 1059,44грн. та штраф в двохкратному розмірі 2118,88грн.);
3)обслуговування та ремонт ліфтів, а також витрат по електроенергії ліфтів в січні, лютому та липні 2009 року 61,25грн. Загальна сума санкцій по даному порушенню з урахуванням штрафу у двохкратному розмірі склала 183,75грн. (необґрунтована сума виручки 61,25грн. та штраф в двохкратному розмірі 122,50грн.)
та неправомірність в частині вилучення у позивача в дохід бюджету безпідставно отриманої виручки за завищення нарахування плати за послуги вивозу ТБО за рахунок неправильного вживання правил округлення кінцевої плати в 2009 р. в сумі 2501 грн. та штрафу у розмірі - 7504,47 грн., вживання тарифів, затверджених для упорядкованого житла, для будинків визначених Донецької міської ради, як частково упорядковані будинки, що призвело до завищення нарахування плати в період з лютого 2009 по лютий 2010 року в сумі 55531,32 грн. та штрафу у розмірі 166593,96 грн., вивезення змету та великогабаритного сміття разом в сумі 202553,29 грн., та штрафу у розмірі 606659,87 грн. є доведеними на підставі Постанови Донецького окружного адміністративного суду від 30 червня 2011 р. та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2011 року по адміністративній справі № 2а-15303/10/0570, у звязку з чим доказуванню за цією адміністративною справою не підлягають.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пп. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, виходячи з вищенаведених правових норм та досліджених обставин, у тому числі враховуючі обставини, встановлені у постанові Донецького апеляційного адміністративного суду по справі №2а-15303/10/0570від 30 червня 2011 р., суд вважає, що позивачем в судовому засіданні доведений факт правомірності винесення рішення про застосування економічних санкцій в частині вилучення у відповідача в дохід бюджету безпідставно отриману виручку за завищення вартості послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкової території за рахунок не здійснення в період з лютого 2009 року по лютий 2010 року перерахунків за фактично не надані або надані не в повному обсязі послуги з: придбання сходових клітин в жовтні 2009 року, прибирання прибудинкової території в жовтні 2009 року, обслуговування та ремонт ліфтів, а також витрат по електроенергії ліфтів в січні, лютому та липні 2009 року, у звязку з чим позовні вимоги позивача про стягнення економічних санкцій підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 121-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до комунального підприємства “Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька” про примусове стягнення суми економічних санкцій - задовольнити частково.
Стягнути з комунального підприємства “Керуюча компанія Ленінського району міста Донецька” в доход бюджету суми застосованих економічних санкцій у розмірі 49106,49 грн. відповідно до рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області № 44 від 17 лютого 2010 року за порушення державної дисципліни цін на д/р №31115106700009 в УДК Ленінського р-ну м.Донецька, код ЄДРПОУ 34687064, банк одержувача - ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією - 21081100.
В задоволені інших вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя Стойка В. В.