Постанова № 21783061, 17.02.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2012
Номер справи
2а-2752/10/0470
Номер документу
21783061
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2010 р. Справа № 2а-2752/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді –Потолової Г.В.

при секретарі –Івановій І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Прокурора м.Орджонікідзе в інтересах держави в особі Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції до Відкритого акціонерного товариства «Орджонікідзевський хлібозавод»про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор м.Орджонікідзе звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Орджонікідзевської ОДПІ з проханням про стягнення з ВАТ «Орджонікідзевський хлібозавод»на користь держави податкового боргу з податку на додану вартість, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, земельного податку з юридичних осіб, з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій у загальній сумі 48918грн. 10коп.

Прокурор та представник позивача у судове засіданні не з’явилися, до матеріалів справи позивач надав клопотання з проханням розглянути справу в порядку письмового провадження.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час і місце проведення повідомлений належно, що підтверджено поштовим повідомлення, заперечення проти позовних вимог не надав, з клопотанням про відкладення розгляду справи не звертався.

Суд, розглянувши подані документи, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, Відкрите акціонерне товариство "Орджонікідзевський хлібозавод" перебуває на обліку в Орджонікідзевській об'єднаній державній податковій інспекції і є платником податків. Підприємство зареєстроване на підставі свідоцтва про державну реєстрацію від 16.08.1996 р. за №1 231 120 0000 000068. код підприємства 00381427.

Згідно довідки про взяття на облік, позивач зареєстрований як платник податків та знаходиться на обліку у Орджонікідзевській об’єднаній державній податковій інспекції Дніпропетровської області з 16.08.1996р. за №406.

Отже, відповідач належним чином зареєстрований, як суб’єкт господарювання, а тому на нього поширюється дія законів та інших нормативно-правових актів, які регулюють здійснення підприємницької діяльності в Україні.

Станом на час розгляду справи ВАТ "Орджонікідзевський хлібозавод" має податковий борг за період з 20.02.2009р. по 31.12.2009р. у сумі 48918грн.10коп., з них: борг з податку на додану вартість у сумі –10810грн.65коп.; податкового боргу з власників транспортних засобів та інших самохідних машин у сумі 1317грн.13коп.; земельного податку у сумі 32440грн.32коп.; податковий борг зі сплати штрафних (фінансових) санкцій у загальній сумі 4350грн.00коп.

Так, відповідачем до податкового органу були подані податкові декларації з податку на додану вартість, в яких самостійно зазначив суми податкових зобов’язань, а саме: №3379 від 19.05.2009 р. на суму 2563грн.01коп.; №3991 від 22.06.2009р. –239грн.00коп. + 6,00 грн. сума штрафу нарахована платником самостійно у зв'язку з виправленням помилок; №5540 від 17.07.2009 р. на суму 546грн.00коп.; №6744 від 20.08.2009р. на суму 12грн.00коп. + 10грн.00коп. сума штрафу нарахована платником самостійно у зв'язку з виправленням помилок; №7175 від 18.09.2009 р. –1025грн.00коп.; №8733 від 20.10.2009р. –1644грн.00коп.; №10008 від 19.11.2009р. –251грн.00коп.; №10675 від 21.12.2009р. –1554грн.00коп.

Крім того, фахівцями податкового органу проведені перевірки своєчасності подання податкової звітності та сплати податкових зобов’язань за результатами яких прийняті податковіі повідомлення-рішення форми "Ш": №0000171601/0 від 12.06.2009р. згідно якого сума штрафу становить у розмірі 20% від узгодженої суми податкового зобов’язання сплаченого із затримкою та складає 48грн.39коп.; №0000181601/0 від 12.06.2009р. згідно якого сума становить у розмірі 50% від узгодженої суми податкового зобов’язання сплаченого із затримкою та складає 253грн.75коп.; №0000351601/0 від 03.11.2009р., згідно якого сума штрафу складає 50% від узгодженої суми податкового зобов’язання та складає 1443грн.02коп.

У зв’язку з несвоєчасним погашенням відповідачем податкового боргу, фахівцями податкового органу була нарахована пеня у сумі – 315грн.48коп.

Отже, враховуючи викладене, податковий боргу зі сплати податку на додану вартість у загальному розмірі –10810грн.65коп.

Згідно розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів №2459 від 21.04.2009р. відповідачем самостійно зазначені транспортні засоби: вантажне авто ИЖ 2715 об’єм двигуна 1500см3, фургони ГАЗ 33021 (2450) та SACHE (2540), які підлягають оподаткуванню, тому відповідач має сплачувати податок, ставка якого на рік складає: (з 100 см3 об’єму циліндрів двигуна) 15грн.00коп. з 100 см3.

Таким чином, станом відповідача перед бюджетом всього складає: за 2009 р. 1017грн.00коп. Податковий борг ВАТ «Орджонікідзевський хлібозавод»виник в результаті несплати податку у строки, встановлені Законом України «Про порядок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», що підтверджено матеріалами справи.

Крім того, за результатами проведених фахівцями податкового органу перевірок прийняті податкові повідомлення-рішення форми «Ш»: №0004331701/0 від 16.11.2009р. на суму 168грн.60коп.; №0004341701/0 від 16.11.2009р. на суму 84грн.44коп. У зв’язку з несплатою відповідачем податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин позивачем нарахована пеня на суму 47грн.09коп. Отже, податковий борг з власників транспортних засобів та інших самохідних машин становить у загальному розмірі 1317грн.13коп.

Так, відповідачем до податкового органу поданий податковий розрахунок земельного податку від 02.02.2009 р. №166, в якому самостійно визначена сума податкового зобов'язання на загальну суму 35389грн.49коп., з помісячною сплатою по 2949грн.12коп.

Проте, орендна плата відповідачем сплачувалася несвоєчасно та не в повному обсязі, у зв‘язку з чим, у останнього виникла заборгованість у розмірі 32440грн.32коп.

На підставі Закону України «Про державну податкову службу в Україні»фахівцями податкового органу проведена перевірка за результатами якої складено акт №0000042401/0 від 18.05.2009р. на підставі якого прийняте податкове повідомлення-рішення форми «З»від 26.05.2009р. №0000042401/0 згідно якого сума штрафу визначена п.п.17.1.8 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань перед бюджетами та державними цільовими фондами»у сумі 4350грн.00коп.

Таким чином, на момент звернення позивача до суду загальна сума узгодженого податкового боргу ВАТ «Орджонікідзевський хлібозавод»склала 48918грн.10коп., який відповідач у встановлений термін та в повному обсязі не сплатив.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.67 Конституції України передбачено обов’язок кожного громадянина сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, передбачених законом.

У відповідності до ч.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності; достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори, крім Національного банку України та його установ.

Згідно ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформлюється наказом.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»платниками податку з власників транспортного засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до ст. 2 цього Закону є об’єктами оподаткування.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами –перед реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.

У відповідності до п.п.4.1.1, 4.1.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Статтею 13 Закону України «Про плату за землю»передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до ст.14 Закону України «Про систему оподаткування»до загальнодержавних податків та зборів відноситься також і плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Згідно п.п. 2.1.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»податкові органи є контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.

Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Згідно аб.1 пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 зазначеного Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.

Підпункт 5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»вказує, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платниками перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

У відповідності п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу України" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і цільовими фондами за рахунок їхнього майна.

Пунктом 11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки з податків, інших платежів, штрафів та інших санкцій з громадян за рішенням суду.

Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.

За змістом частин 4, 5 ст.11 КАС суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з’ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об‘єктивному дослідженні.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.86, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Прокурора м.Орджонікідзе в інтересах держави в особі Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції до Відкритого акціонерного товариства «Орджонікідзевський хлібозавод»про стягнення податкового боргу –задовольнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Орджонікідзевський хлібозавод»(53300, м.Орджонікідзе, вул.Петровського, 56, код ЄДРПОУ 00381427) на користь держави податковий борг у загальній сумі 48918грн.10коп.(сорок вісім тисяч дев’ятсот вісімнадцять грн.10коп.) з них:

- податок на додану вартість у сумі 10810грн.65коп. (десять тисяч вісімсот десять грн.65коп.) на р/р 31114029700031 банк –відділення Державного казначейства України в м.Орджонікідзе УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ОКПО 24230963;

- податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 1317грн.13коп. (одна тисяча триста сімнадцять грн.13коп.) на р/р33215807700031 банк —відділення Державного казначейства України в м. Орджонікідзе УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ОКПО 24230963;

- земельний податок за 2009 рік у сумі 32440грн.32коп. на р/р33212811700031 банк –відділення Державного казначейства України в м.Орджонікідзе УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ОКПО 24230963;

- штрафні санкції у сумі 4350грн.00коп. на р/р 33215807700031 банк –відділення Державного казначейства України в м. Орджонікідзе УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ОКПО 24230963.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження –з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.

Суддя                                                                                                     Г.В. Потолова