ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
м.Сімферополь
17 січня 2011 р. (17:40год.) Справа №2а-16049/10/7/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Маргарітова М.В., при секретарі Силантьєвої О.А., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим <Список ><Позивач в особі >
до Закритого акціонерного товариства "Євпаторійський міський молочний завод" <Список ><Відповідач в особі ><Текст >
про стягнення
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_1, довіреність №3097 від06.12.2010р.;
від відповідача ОСОБА_2, довіреність № 31 від 17.01.11р.
Обставини справи: Державна інспекція з контролю за цінами в АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Закритого акціонерного товариства "Євпаторійський міський молочний завод" 122442,00грн. заборгованості, у тому числі 40814,00грн. економічних санкцій та 81628,00грн. штрафу, нарахованих за порушення державної дисципліни цін.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.12.2010р. відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні 17.01.2011р. підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав, також вказав в своїх поясненнях, що ЗАТ "Євпаторійський міський молочний завод" частково сплатило суму заборгованості у сумі 7442грн.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Державною інспекцією з контролю за цінами в АР Крим 04.11.2008р. проведена планова перевірка за період з 17.06.2008р. до 18.10.2010р. ЗАТ "Євпаторійський міський молочний завод"з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування цін на молоко, та молокопродукти в ланцюгу просування від виробника до споживача, формування та застосування цін на окремі види продовольства відповідно до вимог нормативних актів Ради Міністрів АРКрим від25.12.1996р. №1548.
За результатами перевірки складено Акт №0458 від 04.11.2008р., в якому відповідачем збільшувалися оптово-відпускні ціни на продукти харчування протягом місяця більш як на 1 % без попереднього обов'язкового декларування таких змін, а саме: за період з 01.11.2009р. до 22.02.2010р. на молоко коров'яче питне, сир кисломолочний, сметану, масло вершкове; за період з 28.01.2010р. до 19.02.2010р. на масло українське вагове; застосовувалися постачальницько-збутові торгівельні надбавки до оптово-відпускної ціни на молоко коров'яче питне, сметану, масло вершкове більш ніж на 5 % за період з 12.09.2010р. до 26.10.2010р.; застосовувалися торгівельні надбавки від 35% до 40 % на олію соняшникову рафіновану за період з 22.02.2010р. до 18.10.2010р.
Відповідальність за порушення державної дисципліни цін передбачена ст. 14 Закону України “Про ціни та ціноутворення”, відповідно до якої вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Більш детально порядок притягнення до відповідальності за порушення державної дисципліни цін передбачений Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженою наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001р. №298/519, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.12.2001р. за №1047/6238.
Дія цієї Інструкції поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, а також підприємства, установи та організації, незалежно від форм власності, організаційно-правових форм і підпорядкованості (далі - суб'єкти господарювання).
Згідно з п. 1.5. Інструкції підставою для застосування фінансових (штрафних) санкцій є порушення суб'єктами господарювання вимог спеціальних норм законодавства з питань ціноутворення, якими запроваджено регулювання цін (тарифів), зокрема формування, установлення та застосування цін (тарифів), нижчих від установлених мінімальних.
Необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.
Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства (п. 1.6 Інструкції).
Вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.
Згідно з п. 3.1. Інструкції Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
На підставі Акту №0458 від 04.11.2008р. позивачем 09.11.2010р. прийнято рішення №98 про застосування адміністративно господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін, в якому вирішено вилучити у відповідача в дохід Державного бюджету 40814,00грн. необґрунтовано одержаної виручки та 81628,00 грн. штрафу. Рішення підлягає виконанню в десятиденний термін з дня отримання (а.с.4).
Зазначене рішення було отримане відповідачем 15.11.2010р., про що свідчить поштове повідомлення (зворотній бік а.с.4).
Згідно зі ст. 14 Закону України “Про ціни та ціноутворення” підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.
Судом встановлено, що рішення про застосування адміністративно господарських санкцій відповідачем оскаржене не було, відповідні докази цього сторонами не надані.
Проте, у встановлені законодавством строки рішення про застосування адміністративно господарських санкцій виконано не було.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Україна, згідно з Декларацією про державний суверенітет України та Законом України “Про економічну самостійність України”, самостійно здійснює політику цін. Основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території республіки визначені Законом України “Про ціни та ціноутворення” № 507- XII від 03.12.1990 року (далі - Закон).
Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року №1819 затверджено Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами. Відповідно до цього Положення Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому.
Державна інспекція з контролю за цінами в АР Крим відповідно до Положення, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами № 9 від 29.03.2001 року є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства економіки України і підпорядковується їй.
Таким чином, судом встановлено, що Державна інспекція з контролю за цінами в АРКрим, реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами, є органом виконавчої влади та, відповідно, субєктом владних повноважень.
Згідно зі ст. 13 Закону Державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до ст. 6 Закону в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.
Державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення:
державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів (ст. 8 Закону).
Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.
Відповідно до п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №1222 від 17.10.2007р. “Про затвердження Порядку декларування оптово-відпускних цін на продовольчі товари”зі змінами та доповненнями цей Порядок визначає механізм декларування суб'єктами господарювання зміни оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці (тушка), ковбасні вироби варені, крім вищого сорту, молоко коров'яче питне з вмістом жиру до 2,5 відсотка, сир кисломолочний з вмістом жиру до 9 відсотків, сметану з вмістом жиру до 20 відсотків, масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 відсотка, яйця курячі, цукор-пісок, олію соняшникову.
Оскільки перевіркою встановлено порушення вимог постанов Кабінету Міністрів України №1222 від 17.10.2007р. “Про затвердження Порядку декларування оптово-відпускних цін на продовольчі товари”зі змінами та доповненнями та Ради Міністрів АРКрим №4 від10.01.2008р. “Про декларування змін оптово-відпускних цін на основні види продовольчих товарів”в частині збільшення ЗАТ "Євпаторійський міський молочний завод" оптово-відпускних цін більше ніж на 1% на молоко коров'яче питне, сир кисломолочний, сметану, масло вершкове без їх декларування, позивачем правомірно застосовані 40814,00грн. економічних санкцій та 81628,00грн. штрафу.
Приймаючи до уваги, що відповідачем у порядку ст. 71 КАС України не було надано доказів на підтвердження того, що рішення про застосування адміністративно господарських санкцій прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, враховуючи часткову сплату відповідачем заборгованості у сумі 7442грн., що підтверджується платіжними дорученнями (а.с.26-27), суд приходить до висновку, що є підстави для стягнення з відповідача 115000,00грн. заборгованості.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Постанову у повному обсязі складено 24.01.2011р.
Керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Євпаторійський міський молочний завод" (97403, АРКрим, м.Євпаторія, вул.Інтернаціональна, 123, р/р260008374 в КРД "Райфайзен Банк "Аваль", м.Сміферополь, МФО324021, ЄДРПОУ 3080009 ) в дохід державного бюджету (р/р31110106700015 МФО824026, ЄДРПОУ 34740798 відділення Держказначейства, банк одержувача Управління Державного казначейства в АРК, м.Сімферополь, код платежу 21081100) 115000,00грн. заборгованості з економічних санкцій та штрафу, нарахованих за порушення державної дисципліни цін.
3. В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя <підпис >Маргарітов М.В.
<Текст >