Постанова № 21782589, 17.01.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
17.01.2012
Номер справи
2а-13680/11/0170/19
Номер документу
21782589
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

<Список >

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 січня 2012 р. (11:05) Справа №2а-13680/11/0170/19 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Кузнякової С.Ю.,

при секретарі судового засідання Устіновій І.В.,

за участю представника позивача Джемілової А.Н.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в Бахчисарайському районі АР Крим

до Дочірнього підприємства «Діоріт-М» торгового приватного унітарного підприємства «Хімагроопт»

про стягнення заборгованості

Обставини справи: Державна податкова інспекція в Бахчисарайському районі АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства «Діоріт-М» торгового приватного унітарного підприємства «Хімагроопт» про стягнення за рахунок активів боржника податкової заборгованості по податку на додану вартість в сумі 166057,00 гривень. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не сплачена сума самостійно узгоджених податкових зобовязань з податку на додану вартість у сумі 166057,00грн., відповідно до прийнятих відносно відповідача податкових повідомлень-рішень.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про день, час та місце його проведення був повідомлений належним чином, про причини неприбуття не повідомив, заперечення на позов до суду не надав.

Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з п. 5 частини 2 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до п.п.41.1.1 п .41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Згідно з п.п. 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Отже, враховуючи вищезазначене, Державна податкова інспекція в Бахчисарайському районі АР Крим у відносинах з ДП «Діоріт-М» торгового приватного унітарного підприємства «Хімагроопт», під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктом владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються субєктами господарювання.

Судом встановлено, що ДП «Діоріт-М» торгового приватного унітарного підприємства «Хімагроопт» 20.12.2004р. зареєстрована як юридична особа Бахчисарайською районною державною адміністрацією АР Крим, що підтверджується Довідкою з ЄДРПОУ (а.с. 65-66 ), Свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с. 64),

Згідно довідки позивача від 04.01.2005р. № 537 (а.с. 67 ) відповідач узятий на облік у ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим з 04.01.05р. за № 537.

Таким чином, судом встановлено, що ДП «Діоріт-М» торгового приватного унітарного підприємства «Хімагроопт» зобовязано виконувати обовязки, покладені на неї законами у звязку зі здійсненням господарської діяльності.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Судом встановлено, що ДПІ в Бахчисарайському районі АР Кримпроведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності, в ході якої виявлені порушення пункту п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме: несвоєчасне подання декларації з податку на додану вартість за листопад 2010р., граничний строк подання якої 20.12.2010р., фактично не подана.

Результати перевірки оформлені актом № 1/1502/33267741 від 10.01.11р. (а.с. 11).

За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181 відносно відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення №0000071502 від 10.02.2011 року (а.с. 13 ) про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 170грн.00коп.

Зазначене податкове повідомлення-рішення, не отримано відповідачем, про що складено Акт про неможливість вручення податкового повідомлення-рішення № 2/15-02 від 21.02.2011р., повідомлення-рішення розміщено на дошці оголошень (а.с. 15 ).

Судом встановлено, що ДПІ в Бахчисарайському районі АР Кримпроведено камеральну перевірку своєчасності подання податкової звітності, в ході якої виявлені порушення пункту п.203.1 ст. 203, п.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасне подання декларації з податку на додану вартість за грудень 2010р., граничний строк подання якої 20.01.2011р., фактично не подана.

Результати перевірки оформлені актом № 12/1502/33267741 від 21.02.11р. (а.с. 18).

За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України відносно відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення №000012150 від 02.03.2011 року (а.с. 20 ) про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 1020грн.00коп.

Зазначене податкове повідомлення-рішення, не отримано відповідачем, про що складено Акт про неможливість вручення податкового повідомлення-рішення № 4/15-02 від 22.03.2011р., повідомлення-рішення розміщено на дошці оголошень (а.с. 21 ).

Судом встановлено, що ДПІ в Бахчисарайському районі АР Кримпроведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, в ході якої виявлені порушення пункту п.203.1 ст. 203, п.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасне подання декларації з податку на додану вартість за січень 2011р., граничний строк подання якої 21.02.2011р., фактично не подана.

Результати перевірки оформлені актом № 22/1502/33267741 від 09.03.11р. (а.с. 24-25).

За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України відносно відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення №0000241502 від 23.03.2011 року (а.с. 27 ) про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 1020грн.00коп.

Зазначене податкове повідомлення-рішення, не отримано відповідачем, про що складено Акт про неможливість вручення податкового повідомлення-рішення № 6/15-02 від 28.03.2011р., повідомлення-рішення розміщено на дошці оголошень (а.с. 29 ).

Судом встановлено, що ДПІ в Бахчисарайському районі АР Кримпроведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, в ході якої виявлені порушення пункту п.203.1 ст. 203, п.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасне подання декларації з податку на додану вартість за лютий 2011р., граничний строк подання якої 21.03.2011р., фактично не подана.

Результати перевірки оформлені актом № 44/1502/33267741 від 06.04.11р. (а.с. 31-32).

За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України відносно відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення №0000441502 від 15.04.2011 року (а.с. 34 ) про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 1грн.00коп.

Зазначене податкове повідомлення-рішення, не отримано відповідачем, про що складено Акт про неможливість вручення податкового повідомлення-рішення № 10/15-02 від 19.04.2011р., повідомлення-рішення розміщено на дошці оголошень (а.с. 36 ).

Судом встановлено, що ДПІ в Бахчисарайському районі АР Кримпроведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, в ході якої виявлені порушення пункту п.203.1 ст. 203, п.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасне подання декларації з податку на додану вартість за березень 2011р., граничний строк подання якої 20.04.2011р., фактично не подана.

Результати перевірки оформлені актом № 57/1502/33267741 від 29.04.11р. (а.с. 37-38).

За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України відносно відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення №0000571502 від 20.05.2011 року (а.с. 40 ) про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 1грн.00коп.

Зазначене податкове повідомлення-рішення, не отримано відповідачем, про що складено Акт про неможливість вручення податкового повідомлення-рішення № 15/15-02 від 27.05.2011р., повідомлення-рішення розміщено на дошці оголошень (а.с. 42 ).

Судом встановлено, що ДПІ в Бахчисарайському районі АР Кримпроведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, в ході якої виявлені порушення пункту п.203.1 ст. 203, п.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасне подання декларації з податку на додану вартість за квітень 2011р., граничний строк подання якої 20.05.2011р., фактично не подана.

Результати перевірки оформлені актом № 61/15-02/33267741 від 24.05.11р. (а.с. 43-44).

За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України відносно відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення №0000601502 від 31.05.2011 року (а.с. 45 ) про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 1грн.00коп.

Зазначене податкове повідомлення-рішення, не отримано відповідачем, про що складено Акт про неможливість вручення податкового повідомлення-рішення № 17/15-02 від 08.06.2011р., повідомлення-рішення розміщено на дошці оголошень (а.с. 47 ).

Судом встановлено, що ДПІ в Бахчисарайському районі АР Кримпроведено камеральну перевірку відповідача з питання донарахування умовного продажу, в ході якої виявлені порушення пункту п.184.7 ст. 184 Податкового кодексу України, п.п. 8.1 п. 8 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого накахом ДПА України від 22.12.10р. № 978, що призвело до заниження податкового зобовязання з ПДВ на суму 163843,00 грн.

Результати перевірки оформлені актом № 66/15-02/33267741 від 16.06.11р. (а.с. 49-52).

За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно п. 7 Підрозділа 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України відносно відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення №0000661502 від 22.06.2011 року (а.с. 56 ) про донарахування податкових зобовязань у сумі 163843,00 грн. та застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 1грн.00коп.

Зазначене податкове повідомлення-рішення, не отримано відповідачем, про що складено Акт про неможливість вручення податкового повідомлення-рішення № 18/15-02 від 29.06.2011р., повідомлення-рішення розміщено на дошці оголошень (а.с. 59 ).

Відповідно до п.14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобовязання платника податку набуває статусу податкового боргу з моменту його узгодження та несплати у порядку, визначеному Податковим кодексом України.

Отже, відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, сума зі сплати штрафних санкцій згідно вищезазначених податкових повідомлень-рішень є податковим боргом.

Відповідно до пп. 14.1.39 ПК України грошове зобов'язання платника податків це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

В свою чергу штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) це плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (пп. 14.1.265 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Таким чином, сума заборгованості зі сплати штрафних (фінансових) санкцій, що справляється у зв'язку з порушенням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи (у тому числі за порушення вимог Закону №265 та Закону №98) відноситься до категорії “грошове зобовязання платника податків”у розумінні ПК України.

На час розгляду даної справи у суду відсутні відомості про оскарження відповідачем у встановленому порядку вказаних рішення про застосування фінансових санкцій. Також у порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати суми фінансових санкцій в повному обсязі.

З метою погашення податкової заборгованості позивачем було здійснено низку заходів, передбачених Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III .

Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Судом встановлено, що 19.10.2010 року позивачем була складена перша податкова вимога № 1/176 на суму податкового боргу відповідача в розмірі 81,59 гривень (а.с. 60 ).

Перша податкова вимога не була отримана відповідачем, про що складено акт № 20 від25.10.10р. (а.с. 61).

Судом встановлено, що 24.11.2010 року позивачем була складена друга податкова вимога № 2/208, в якій було вказано, що сума податкового боргу відповідача становить 591,08 гривень (а.с. 62).

Друга податкова вимога не була отримана відповідачем, про що складено акт № 28 від 02.12.10р. (а.с. 63).

На час розгляду справи у суду відсутні відомості щодо оскарження відповідачем зазначених податкових вимог у встановленому діючим законодавством порядку.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

У судовому засіданні, яке відбулось 17.01.2012 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23.01.2012 року.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Дочірнього підприємства «Діоріт-М» торгового приватного унітарного підприємства «Хімагроопт» (ідентифікаційний код 33267741, АР Крим, м. Бахчисарай, вул. Севастопольська, 70, кв. 2) з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача, заборгованість з податку на додану вартість у сумі 166057,00 грн., а саме:

- на користь державного бюджету України (р/р №31115029600048, код платежу 14010100, в УГК в АРК, МФО 824026, ЄДРПОУ 34741000) заборгованість у загальній сумі 166057,00 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя <підпис >Кузнякова С.Ю.

<Текст >