ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" березня 2012 р.
Справа № 5004/2551/11 за позовом Прокурора міста Луцька в інтересах держави та територіальної громади м.Луцька в особі Луцької міської ради, м.Луцьк
до відповідача: Спортивного клубу "Міленіум", м.Луцьк
про внесення змін до договорів оренди землі
Суддя Суряк О.Г.
Представники :
від позивача: ОСОБА_1, довіреність №1.1-26/3370 від 04.07.2011р.
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність №14 від 01.03.2012р.
В судовому засіданні взяв участь помічник прокурора м.Луцька - ОСОБА_3, довіреність №65-786 від 07.02.2011р.
Сторонам розяснено права та обовязки, передбачені ст.22 ГПК України.
Заяви про відвід судді та фіксацію судового процесу технічними засобами не поступило.
В судовому засіданні відповідно до ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: Прокурор міста Луцька в інтересах держави та територіальної громади м.Луцька в особі Луцької міської ради звернувся до суду з позовом, уточненим клопотанням від 08.02.2012р., до відповідача - СК "Міленіум", в якому просить суд:
- внести зміни до договору оренди землі пощею 0,2724 га, укладеного 30.08.2002 року між Луцькою міською радою та СК "Міленіум", а саме: п.2.2. договору викласти в такій редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2010 рік становить 1225173,48грн., станом на 2011 рік становить 1225173,48грн., станом на 2012 рік становить 1225173,48грн."; п.2.1 договору викласти у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється в трикратному розмірі земельного податку, що визначена на законодавчому рівні та становить на 2010 рік - 36755,19грн., на 2011 рік - 36755,19грн., на 2012 рік - 36755,19грн. ".
- внести зміни до договору оренди землі площею 0,0513 га, укладеного 09.01.2007 року між Луцькою міською радою та СК "Міленіум", а саме: п.5. договору викласти в такій редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2010 рік становить 164806,38грн., станом на 2011 рік становить 164806,38грн., станом на 2012 рік становить 164806,38грн."; п.9. договору викласти у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється в трикратному розмірі земельного податку, що визначена на законодавчому рівні та становить на 2010 рік - 4945,80грн., на 2011 рік - 4945,80грн., на 2012 рік - 4945,80грн.".
Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор посилається на визначення у Податковому кодексі України мінімального розміру орендної плати, зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, та необхідність приведення п.2.1, п.2.2 договору оренди землі від 30.08.2002 року та п.5, п.9 договору оренди землі від 09.01.2007 року у відповідність з положеннями законодавства.
30.01.2012р. в судовому засіданні представником позивача надано письмові пояснення на позовну заяву з посиланням на чинне законодавство України.
В судовому засіданні помічник прокурора та представник позивача позовні вимоги підтримали повністю.
Відповідач відзиву на позов не надав. Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти внесення змін за 2010 рік, зазначивши, що Луцька міська рада звернулася до відповідача з листом щодо внесення змін лише в кінці 2010 року.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення помічника прокурора, представника позивача та представника відповідача, господарський суд встановив наступне.
Рішенням Луцької міської ради №2/37 від 26.07.2002р. надано СК "Міленіум" в користування на умовах оренди терміном на 25 років земельну ділянку площею 0,2724 га для будівництва та обслуговування тенісних кортів в м. Луцьку по пр.Перемоги, 7.
На підставі даного рішення 30.08.2002р. між Луцькою міською радою та СК "Міленіум" було укладено договір оренди земельної ділянки. Даний договір посвідчений приватним нотаріусом Луцького нотаріального округу Ариванюк Т.О. і зареєстрований у Волинській регіональній філії підприємства «Центр державного земельного кадастру»за № 466.
Також, рішенням Луцької міської ради №8/42 від 29.11.2006 р. надано СК "Міленіум" в користування на умовах оренди терміном на 5 років земельну ділянку площею 0,0513 для облаштування та обслуговування окремого входу до тенісних кортів та глядацьких трибун в м. Луцьку по пр.Перемоги, 7.
На підставі вказаного рішення 09.01.2007р. між Луцькою міською радою та СК "Міленіум" було укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований у Волинській регіональній філії підприємства «Центр державного земельного кадастру»за № 040707700083.
Відповідно до п.2.2. договору від 30.08.2002р, грошова оцінка земельної ділянки станом на 30.08.2002 року, згідно довідки №323, виданої Луцьким міським управлінням земельних ресурсів, становить 188 364,60 грн.
Пунктом 2.1. договору від 30.08.2002р. визначено, що плата за оренду земельної ділянки вноситься Орендарем щорічно у вигляді орендної плати за весняно-літній період (з 15 квітня по 15 жовтня) у розмірі одного відсотка від грошової вартості земельної ділянки.
Відповідно до абз.2 п.п.б п.3.2. договору від 30.08.2002р. обов'язком орендаря є щорічне, не пізніше 1 лютого, проведення розрахунку грошової оцінки для врахування офіційних показників інфляції.
Абзацом 1 п.п.а п.3.3 договору від 30.08.2002р. передбачено право орендодавця вносити зміни в розділ 2 даного договору (Плата за землю) щодо розміру і строків орендної плати в разі зміни ставки земельного податку в законодавчому порядку.
В свою чергу, відповідно п.5 договору від 09.01.2007р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на грудень 2006 року становить 56113,41грн.
Пунктом 9, 10 договору від 09.01.2007р. визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі 1% від грошової вартості земельної ділянки на рік. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, нормативна грошова оцінка земельної ділянки розраховується Луцьким міським управлінням земельних ресурсів та уточнюється орендарем щороку для врахування офіційного коефіцієнта індексації.
Згідно п.12 договору від 09.01.2007р. розмір орендної плати переглядається у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 15 вищевказаного Закону встановлено, що однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
У відповідності до ст.2 Закону України “Про плату за землю”, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Згідно з ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою для інших категорій земель, а ніж землі сільськогосподарського призначення - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”, а також не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Як передбачено ст. 14.1.136. Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Стаття 14.1.147 Податкового кодексу України зазначає, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно ст.274.1. Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Статтею 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки; розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Статтею 632 Цивільного кодексу України встановлено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Рішенням Луцької міської ради № 25/62 від 26.03.2008 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Луцька»було змінено грошову оцінку земель територіальної громади м. Луцька в залежності від її місцезнаходження та функціонального використання для економічного регулювання земельних відносин при укладенні цивільно-правових угод та визначення розміру земельного податку.
Рішенням Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009 року «Про впорядкування орендної плати за землю»було встановлено річний розмір орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно із додатком, з якого вбачається, що для відповідача він становить 3 % річних, тобто розмір орендної плати було приведено у відповідність до вимог чинного законодавства України. Дане Рішення було оприлюднено на офіційному сайті Луцької міської ради та опубліковано у газеті «Луцький замок»№ 27 від 02.07.2009 року.
Відповідно до довідки управління Держкомзему у м. Луцьку від 24.11.2011р. на 2010-2011рр. нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,2724 га, наданої в оренду згідно договору від 30.08.2002р. становить 1225173,48 грн., а площею 0,0513 га, яка надана в оренду відповідачу згідно договору від 09.01.2007р. становить 164806,38 грн.
14.12.2010р. та 18.10.2011р. Луцькою міською радою на адресу СК «Міленіум»було надіслано відповідні пропозиції за вих. №1.1-11/5217 та вих. №392/290 про внесення змін до вищевказаних договорів оренди землі в частині зміни (збільшення) розміру орендної плати. На момент подання позовної заяви відповідач не повідомив про результат розгляду пропозицій.
Відповідно до статті 188 ГК зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається. Сторона, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором, а при недосягненні згоди між сторонами щодо змін договору заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Поряд з тим, господарський суд не може погодитись із запереченнями відповідача в частині обовязкової досудової процедури врегулювання спору щодо внесення змін до господарських договорів (ст.188 ГК України), як норми, яка встановлює загальний порядок укладання та зміни господарських договорів.
Так, стаття 1 Господарського кодексу України, визначаючи предмет регулювання, встановлює, що цей кодекс регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між субєктами господарювання, а також між цими субєктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
В той же час, відповідно до положень ч.1 ст.4 Господарського кодексу України не є предметом регулювання цього Кодексу, зокрема земельні, гірничі, лісові та водні відносини, відносини щодо використання й охорони рослинного і тваринного світу, територій та об'єктів природно-заповідного фонду, атмосферного повітря.
Таким чином, земельні відносини, в т.ч. і відносини щодо строкового платного володіння і користування земельною ділянкою, не входять в предмет регулювання Господарського кодексу України, а отже, стаття 188 ГК України, не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Сторонами в договорі передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною. Слід вважати, що законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 3 червня 2008 року №309-УІ (309-17) внесено зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України “Про оренду землі”, відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”.
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Статтею 30 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Вказана позиція господарського суду узгоджується з позицією Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 06.12.2010 р. по справі № 2-1/10068-2008.
Статтею 111-28 ГПК України передбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обовязковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобовязані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.
Крім цього, прийняття Луцькою міською радою рішення від 24.06.2009 року №42/20 "Про впорядкування орендної плати за землю" є підставою для внесення змін в договір сторін про оренду землі щодо орендної плати за землю.
Згідно зі ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначених законом, приймають рішення які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому в разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.
З огляду на зазначене, суд прийшов до висновку про те, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку, що призводить до обовязковості внесення змін до договору оренди землі у відповідній частині.
В зв'язку з відмовою відповідача у добровільному порядку внести зміни до договорів оренди від 30.08.2002р. та від 09.01.2007р. виникла необхідність внесення таких змін за рішенням суду.
Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Згідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору підлягають до стягнення з відповідача.
Керуючись вищезазначеними нормами Законів України "Про оренду землі", Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України , господарський суд, -
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 30.08.2002 року, укладеного між Луцькою міською радою та Спортивним клубом "Міленіум" для будівництва та обслуговування тенісних кортів у м. Луцьку по пр.Перемоги, 7, зареєстрованого у Волинській регіональній філії підприємства «Центр державного земельного кадастру»за №466, а саме:
- пункт 2.2. договору викласти в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2010-2012 роки становить 1225173,48грн."
- пункт 2.1 договору викласти в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється в трикратному розмірі земельного податку, що визначена на законодавчому рівні та становить 36755,19грн. на 2010-2012 роки".
3. Внести зміни до договору оренди землі від 09.01.2007 року, укладеного між Луцькою міською радою та Спортивним клубом "Міленіум" для облаштування та обслуговування окремого входу до тенісних кортів та глядацьких трибун у м. Луцьку по пр.Перемоги, 7, який зареєстрований у Волинській регіональній філії підприємства «Центр державного земельного кадастру»за № 040707700083, а саме:
- пункт 5 договору викласти в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2010-2012 роки становить 164806,38грн.
- пункт 9 договору викласти в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється в трикратному розмірі земельного податку, що визначена на законодавчому рівні та становить 4945,80грн. на 2010-2012 роки".
4. Стягнути з Спортивного клубу "Міленіум" (м.Луцьк, вул. Кафедральна, 19, код ЄДРПОУ 25909496) в УДКСУ у м. Луцьку Волинської обл. (код ЄДРПОУ 38009628, банк отримувача: ГУДКCУ у Волинській області, МФО 803014, рахунок отримувача: 31219206783002) 941грн. судового збору.
Суддя О. Г. Сур'як
Повний текст рішення складено
та підписано 07.03.2012р.