Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 вересня 2011 р. справа № 2а/0570/12736/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13:00
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Аканов О.О.
при секретаріАлексюк Л.Є.
за участю представника позивача Кондрацького О.Г.., відповідач не зявився, розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Артемівського міського центру зайнятості робочій орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення суми несвоєчасно перерахованих загальнообовязкових страхових внесків у розмірі недоїмки 34,46грн., пені 40,75 грн. та штрафу 1921,00 грн.,-
В С Т А Н О В И В :
Артемівський міський центр зайнятості робочій орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення суми несвоєчасно перерахованих загальнообовязкових страхових внесків у розмірі недоїмки 34,46 грн., пені 40,75 грн. та штрафу 1921,00 грн.
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що 20.04.2011 року, відповідно до Інструкції «Про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття і обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття» від 18.12.2000 року за № 339 (із змінами і доповненнями в редакції), Артемівським міським центром зайнятості проведена перевірка (акт перевірки № 51 від 20.04.2011), правильності нарахувань, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, фізичною особою підприємцем ОСОБА_2, за період з 14.11.2001 року по 20.04.2011 року.
Позивач зазначає, що в ході перевірки виявлено, що відповідач має недоїмку по сплаті страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового соціального страхування України на випадок безробіття у розмірі 34,46 грн.
Крім того, за неповне і невчасне перерахування страхових внесків відповідно до п.1 ст. 38 Закону України № 1533-ІІІ від 02.03.2000 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (у редакції до 01.01.2011), відповідачу нарахована пеня у розмірі 40,75 грн.
Так само в ході проведення перевірки позивачем виявлена неврахована сума фонду сплати праці фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 На підстав аб. 3 п. 1 ст. 38, вищезгаданого закону, фізичній особі підприємцю ОСОБА_2, був пред'явлений штраф в розмірі прихованої суми у розмірі 1921 грн. Актом перевірки № 51 від 20.04.2011 року відповідачеві запропоновано на протязі 10 днів перерахувати вказану заборгованість.
Артемівський міський центр зайнятості робочій орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття зазначає, що до теперішнього часу грошові кошти, на розрахунковий рахунок Артемівського міського центру зайнятості, не поступали. Враховуючи той факт, що страхові збори є одним із складових джерел засобів, що дозволяють робити виплати громадянам на випадок безробіття, їх своєчасне відрахування відіграє украй важливу роль.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та надав пояснення аналогічні тим, що викладені в позовній заяві. Крім того, пояснив, що відповідно до п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ” стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Відповідач до суду не прибув, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 8. Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 2 березня 2000 року N 1533-III (в редакції на час виникнення спірних правовідносин, надалі Закон) фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом. Діяльність Фонду регулюється Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Законом України "Про зайнятість населення", цим Законом та статутом Фонду, який затверджується правлінням Фонду.
Відповідно до ч. 2 ст. 34 Закону на Фонд покладений обовязок забезпечувати збір страхових внесків.
Артемівський міський центр зайнятості робочій орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є юридичною особою та згідно із Положенням про Артемівський міський центр зайнятості, позивач виконує функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття відповідно до Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”. Центр зайнятості підпорядковується Донецькому обласному центру зайнятості та забезпечує реалізацію державної політики зайнятості населення, працевлаштування, професійну орієнтацію, підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації, соціальну підтримку тимчасово не працюючих громадян на території міста, а також забезпечує виконання рішень Правління Фонду.
Згідно з п. п. 9.11 п. 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 № 339, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2001 р. за № 30/5221 (надалі Інструкція), позивач має право звернення до суду з позовом про стягнення суми недоїмки зі страхових внесків.
Фізична особа підприємець ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 84573, АДРЕСА_1).
В матеріалах справи наявна копія заяви від 06.04.2011 року фізичної особи підприємця ОСОБА_2 до директора Артемівського міського центру зайнятості Лещенко І.В. у якій фізична особа підприємець ОСОБА_2 просить провести документальну перевірку правильності нарахування, своєчасності та повноти перерахування страхових внесків на загальнообовязкове соціальне страхування України на випадок безробіття, у звязку з припиненням підприємницької діяльності.
Згідно з Актом № 51 від 20.04.2011 року про результати проведення планової перевірки фізична особа підприємець ОСОБА_2 з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, за період з 14.11.2001 року по 20.04.2011 року, за фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 враховується недоїмка зі сплати страхових внесків у розмірі 34,46 грн., за несвоєчасну сплату страхових внесків нарахована пеня у розмірі 40,75 грн. та застосовано штраф за неповне перерахування страхових внесків у розмірі 1921 грн. у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Вказаний Акт перевірки підписаний фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 без заперечень.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
Статтею 38 Закону передбачено, що роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.
Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Право застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи від імені Фонду мають керівник виконавчої дирекції Фонду, його заступники, керівники робочих органів виконавчої дирекції Фонду - центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського і Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських та районних у містах центрів зайнятості та їх заступники.
На виконання вказаної норми Закону директором центру зайнятості 29 квітня 2011 року прийнято рішення № 1 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу, а саме : недоїмка 34,46 грн., пеня 40,75 грн. та штраф 1921 грн.
Відповідно до п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Згідно з п. п. 9.7 п. 9 Інструкції, не сплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства.
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, приймаючи до уваги вищенаведене, суд приходить до висновку про те, що з відповідача підлягає стягненню недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 34,46грн., пеня у розмірі 40,75 грн. та штраф у розмірі 1921 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву Артемівського міського центру зайнятості робочій орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення суми несвоєчасно перерахованих загальнообовязкових страхових внесків у розмірі недоїмки 34,46 грн., пені 40,75 грн. та штрафу 1921,00 грн. задовольнити.
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 84573, АДРЕСА_1) на користь Артемівського міського центру зайнятості - робочій орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття недоїмку зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 34,46 грн. (п/р № 37173301900015 ЄДРПОУ 25103706 МФО 834016), пеню у розмірі 40,75 грн. та штраф у розмірі 1921грн. (п/р № 37179305900015 ЄДРПОУ 25103706 МФО 834016).
Постанова прийнята, складена та підписана у нарадчій кімнаті, повний текст постанови проголошений у судовому засіданні 06.09.2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Аканов О.О.