Постанова № 21751206, 16.02.2012, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
16.02.2012
Номер справи
2а/528/96/12
Номер документу
21751206
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

справа № 2а/528/96/12

16 лютого 2012 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд у складі:

головуючого - судді Літовки В.В.,

при секретарі Каун Т.В.,

за участю представника позивача Волкової К.В., представник відповідача Василенко В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управ ління Пенсійного фонду України у місті Краматорську Донецької області до Відділу держав ної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Донецької області, третя особа ОСОБА_3, про визнання дій державного виконавця незаконними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження,-

В С Т А Н О В И В :

23.01.2012 року Управління Пенсійного фонду України у місті Краматорську Донецької області звернулося до суду з адміністративним позовом до Відділу держав ної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Донецької області про визнання дій державного виконавця незаконними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, в якому зазна чало, що 16.01.2012 року отримало постанову державного виконавця відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Донецької області про від криття виконавчого провадження ВП 30561454 від 30.12.2011 року, на виконання ви конавчого листа № 2а-1424/2009, виданого 08.09.2009 року Краматорським міським су дом Донецької області, яким позивача зобов'язано здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 щомісячної державної соціальної допомоги, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, за період з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року, з 01.01.2009 р. по 01.09.2009 р., з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р. у сумі715,21 грн. З вказаною постановою позивач не погоджувався, вважаючи, що її прийнято з пору шенням ч. 2 ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження», яка визначає підвідом чість виконавчих проваджень відділам примусового виконання рішень, оскільки не врахо вано те, що управління Пенсійного фонду України є територіальним підрозділом централь ного органу виконавчої влади.

Просив визнати дії державного виконавця незаконними, скасувати постанову відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Донецької області від 30 грудня 2011 року про відкриття ви конавчого провадження ВП № 30561454, винесену старшим державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Василенко В.О.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному об сязі. Посилався на те, що Управління Пенсійного фонду України у місті Краматорську Донецької області є територіальним підрозділом Пенсійного фонду України та юридичною особою. Про сив задовольнити позов.

Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вважав, що стягувач при подачі заяви про відкриття виконав чого провадження правильно зробив вибір, щодо органу виконання між кількома орга нами державної виконавчої служби, обравши саме відділ державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції. Управління Пенсійного фонду України у місті Краматорську Донецької області не є територіальним підрозділом центрального органу виконавчої влади, як воно зазначає в позові, а є територіальним органом Пенсійного фонду України.

Третя особа у судове засідання не з'явилась з невідомої причини, хоча про день, час і місце слухання справи оповіщена належним чином.

Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 30 грудня 2011 року державним виконавцем відділу держав ної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Донецької області на підставі заяви стягувача винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 30561454 з примусового виконання виконавчого листа № 2а-1424/2009, виданого 08.09.2009 року Краматорським міським судом Донецької області, яким Управління Пенсійно го фонду України місті Краматорську Донецької області зобов'язано здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 щомісячної державної соціальної допомоги, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, за період з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року, з 01.01.2009 р. по 01.09.2009 р., з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р. у сумі715,21 грн.

Вважаючи, що постанову прийнято з порушенням правил підвідомчості виконавчих проваджень відділам примусового виконання рішень, що встановлені ч. 2 ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження», Управління Пенсійного фонду України місті Кра маторську Донецької області звернулося до суду з даним позовом.

Між сторонами виник спір щодо правомірності постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження, який регулюється Законом України «Про виконавче провадження», який визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (по садових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невико нання їх у добровільному порядку.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про виконавче провадження»визначені умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку

Підстави для відкриття виконавчого провадження визначені ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження»(далі Закону), відповідно до якої державний виконавець відкриває вико навче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Зако ну: 1) за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення; 2) за заявою прокурора у випадках представництва інтересів громадянина або держави в суді; 3) у разі якщо виконавчий лист надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду в порядку, встановленому законом; 4) в ін ших передбачених законом випадках.

Статтею 17 вказаного Закону встановлено, що відповідно до цього Закону підляга ють виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи, як, зокрема, виконавчі листи, що видаються судами.

Статтею 18 Закону визначені вимоги до виконавчого документа.

Статтею 25 вказаного Закону встановлено, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, пе редбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.

Питання місця виконання рішення врегульовано ст. 20 Закону України «Про вико навче провадження», відповідно до ч. ч. 1 й 2 якої виконавчі дії провадяться державним ви конавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. У разі якщо боржник є юридичною особою, то виконання провадиться за місце знаходженням його постійно діючого органу або майна. Право вибору місця виконання між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії з вико нання рішення на території, на яку поширюються їх функції, належить стягувачу.

Виконання рішення, яке зобов'язує боржника вчинити певні дії, здійснюється держа вним виконавцем за місцем проведення таких дій.

Державним виконавцем при вирішенні питання про відкриття виконавчого прова дження дотримані наведені вимоги законодавства.

Посилання позивача на те, що постанову про відкриття виконавчого провадження прийнято з порушенням правил підвідомчості виконавчих проваджень відділам примусово го виконання рішень, що встановлені ч. 2 ст. 21 Закону України «Про виконавче прова дження», оскільки не враховано те, що Управління Пенсійного фонду України у місті Крама торську Донецької області, яке є боржником по виконавчому документу, є територіальним підрозділом центрального органу виконавчої влади є неприйнятним з огляду на наступне.

Стаття 21 вказаного Закону визначає підвідомчість виконавчих проваджень відділам примусового виконання рішень.

Частиною 1 зазначеної статті встановлено, що на відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України покладається виконання рішень, за якими: 1) боржниками є Апарат Верховної Ради України, Адміністрація Президента України, вищі чи центральні органи виконавчої влади, Конституційний Суд України, Верховний Суд України, вищі спеціалізовані суди, апеляційні суди, Генеральна прокуратура України, прокуратури Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військові прокуратури регіонів та військова прокуратура Військово-Морських Сил України, Вища рада юстиції. Національний банк України, Рахункова палата, Управління справами Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська і Севастопольська міські ради або обласні. Київська і Севастопольська міські державні адміністрації та їх структурні підрозділи, інші органи державної влади та їх посадові особи; 2) сума зобов'язання становить десять та більше мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті.

Відповідно до ч. 2 статті 21 Закону на відділ примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головного управління юстиції в області, містах Києві та Севастополі покладається виконання рішень, за якими: 1) боржниками є територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади, місцеві суди, міські, районні або селищні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, міські, районні, міжрайонні, інші прирівняні до них прокуратури, військові прокуратури гарнізонів, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи; 2) сума зобов'язання становить від трьох до десяти мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті.

Згідно ч. 3 вказаної статті, інші виконавчі провадження, що перебувають на виконанні в органах державної виконавчої служби, можуть передаватися до відділів примусового виконання рішень в установленому Міністерством юстиції України порядку.

Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 затверджено Положення про Пенсійний фонд України.

Відповідно до п. п. 1 й 7 вказаного Положення Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, який здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Такими територіальними органами Пенсійного фонду України відповідно до Поло ження про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, за твердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8- 2, є Управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах, які, в свою чергу можуть мати структурні підрозділи Управління.

Пунктом 4.2 розділу IV «Прикінцеві положення»вказаного Положення встановлено, що Управління є юридичною особою.

Закон України «Про центральні органи виконавчої влади»визначає організацію, повноваження та порядок діяльності центральних органів виконавчої влади України.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади»територіальні органи центрального органу виконавчої влади утворюються як юридичні особи публічного права. Створюються у випадках, коли їх створення передбачено положенням про центральний орган виконавчої влади, затвердженим Президентом України. Діють на підставі положень, що затверджуються керівником центрального органу виконавчої влади. Набувають статусу юридичної особи з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про їх державну реєстрацію як юридичної особи.

Частиною 5 ст. 55 Господарського кодексу України встановлено, що юридичні осо би, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом по рядку мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи.

Управління Пенсійного фонду України у місті Краматорську Донецької області внесе но до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців як юри дична особа (а.с. 4).

Вказане спростовує посилання позивача на те, що Управління є не територіальним органом центрального органу виконавчої влади, а є його територіальним підрозділом, який в свою чергу не наділений статусом юридичної особи.

Таким чином, суд приходить до висновку, що Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області, яке є боржником по виконавчому листу, є територіальним органом Пенсійного фонду України, а ні територіальним підрозділом, оскільки внесено як юридична особа до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Внаслідок чого, державним виконавцем правомірно відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого лист, суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством.

Отже, державним виконавцем правомірно відкрито виконавче провадження.

Суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача.

Враховуючи наведене правові підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись статтями 23, 94. 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України у місті Краматорську Донецької області до відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управ ління юстиції Донецької області про визнання дій державного виконавця незаконними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя:

Постанова ухвалена та надрукувана в нарадчій кімнаті в єдиному екземплярі.

Суддя: