Рішення № 2174932, 14.10.2008, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
14.10.2008
Номер справи
7/4788
Номер документу
2174932
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" жовтня 2008 р.

Справа № 7/4788

за позовом Прокурора м. Кам`янець-Подільського, м. Кам`янець-Подільський, в інтересах держави в особі Кам`янець-Подільської міської Ради, м. Кам`янець-Подільський

до Закритого акціонерного товариства „Тепловоденергія”, м. Кам`янець-Подільський

до Управління комунального майна Кам`янець-Подільської міської ради, м. Кам`янець-Подільський

про визнання недійсним договору оренди цілісного майнового комплексу; зобов`язання повернути цілісний майновий комплекс

Cуддя Крамар С.І.

Представники сторін:

позивача : Вус Ю.М. – довіреність № 1/02-28-1095 від 24.06.2008р.

відповідачів : 1. Антощук О.А. –довіреність від 08.01.08р.

Соловйов К.К. –довіреність № 4501 від 24.09.2008р.

2 Аносов Ю.М. –в.о. начальника управління

Овчаренко І.В. –довіреність № 1139/04 від 19.08.08р.

за участю прокурора відділу прокуратури області: Грамчук Т.А.

за участю представника КРУ в Хмельницькій області: Гарбара І.Є –довіреність № 22-12-20/46 від 09.10.2008р.

Рішення виноситься 14.10.2008 року, оскільки оголошувалась перерва.

Суть спору. Прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся з позовом в якому просить суд визнати недійсним договір оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго”, укладений 30.09.2004р. між Кам`янець-Подільською міською радою та ЗАТ „Тепловоденергія”; зобов`язати ЗАТ “Тепловоденергія” повернути цілісний майновий комплекс КП „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго” Кам`янець-Подільській міській раді.

Прокурор та повноважний представник позивача позов підтримують та наполягають на його задоволенні. Прокурором в судовому засіданні зазначено, що при укладенні спірного Договору сторонами порушені вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 10.08.1995р. № 629 (у редакції постанови КМУ від 02.01.2003р. № 3), якою затверджено Методику оцінки об`єктів оренди. Дані порушення виявлені під час проведення КРУ в Хмельницькій області ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ЗАТ „Тепловоденергія” м. Кам`янець-Подільський за період з 01.01.2004 року по 31.12.2007 року. Виявлені працівниками КРУ в Хмельницькій області порушення стали підставою для проведення прокурорської перевірки та зверненням в інтересах держави в особі позивача з позовом до суду. Прокурор та представник позивача, крім підстав зазначених в позовній заяві, просять суд врахувати наступне: управлінням комунального майна не було надано повного переліку майна для розрахунку вартості цілісного майнового комплексу, що передавався в оренду, чим порушено п . 5 Методики оцінки об`єктів оренди; крім того, в порушення абз. 2 п. 5 та п. 12 вищезазначеної Методики управлінням комунального майна 282 найменування передано з залишковою вартістю „нуль”; не було проведено інвентаризацію майна цілісного майнового комплексу, яка б була підставою для здійснення експертної оцінки майна, яке передається в оренду (п. 13,14 Методики); на момент укладення договору оренди цілісного майнового комплексу 30.09.2004р., Звіт про оцінку майна КП „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго” втратив свою чинність.

Повноважний представник 1-го відповідача проти заявлених позовних вимог заперечує та просить суд в їх задоволенні відмовити посилаючись на те, що сторонами при укладенні Договору дотримані вимоги Закону України „Про оренду державного та комунального майна”. А посилання позивача на те, що цілісний майновий комплекс комунального підприємства „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго” не підлягає передачі в оренду, не відповідає вищезазначеному Закону, оскільки в абз. 4 п. 2 ст. 4 Закону зазначено, що не можуть бути об`єктом оренди „об`єкти державної власності, що мають загальнодержавне значення...”, а в даному випадку підприємство відноситься не до державної, а до комунальної власності. Також представник 1-го відповідача у своєму відзиві на позов зазначає, що згідно акту приймання-передавання майна комунальної власності з балансу управління комунального майна міськвиконкому на баланс ЗАТ „Тепловоденергія” від 01.10.2004 року ринкова вартість переданого в оренду майна становила 34 млн. 510 тисяч гривень. Балансова вартість вказаного майна за даними бухгалтерського обліку ЗАТ ”Тепловоденергія” становила 79 млн. 457 тисяч 155 грн. Залишкова вартість цього ж майна становила 36 млн. 756 тисяч 346 грн. Згідно даних бухгалтерського обліку станом на 01.10.2004 року. ринкова вартість згідно висновку експерта становила 38 млн. 116 тисяч грн. Відповідно до вимог п.12 „Методики оцінки об'єктів оренди” експертами ТзОВ „Інвесткон” було проведено обов'язкову дооцінку функціонуючих основних засобів цілісного майнового комплексу, які мають нульову залишкову вартість. Орендна плата для ЗАТ „Тепловоденергія” була нарахована виходячи із ринкової оцінки вартості майна.

В судовому засіданні представник 1-го відповідача пояснив, що посилання прокурора та позивача на те, що термін звіту про оцінку майна на момент укладення договору закінчився, є безпідставним, оскільки чинним законодавством чітко не визначено обов`язковість зазначення в звіті терміну його використання. В п. 56 Національного стандарту № 1 „Загальні засади оцінки майна і майнових прав”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003р. № 1440 передбачено, що звіт про оцінку майна, лише у разі потреби повинен містити строк дії звіту. Також повідомив суд, що дооцінка майна яке передається в оренду за нульовою вартістю, має здійснюватися за ініціативою органу який передає майно в оренду, тобто в даному випадку Управлінням комунального майна Кам`янець-Подільської міської ради. Тому не проведення дооцінки майна яке передалося в оренду за нульовою вартістю не є виною ЗАТ „Тепловоденергія”. Представником 1-го відповідача в судовому засіданні подано письмове клопотання в якому він просить викликати в судове засідання для дачі пояснень фахівця експертної організації, яка проводила вищевказану оцінку або іншого незалежного кваліфікованого фахівця.

Повноважний представник 2-го відповідача в судовому засіданні подав письмове пояснення по справі в якому повідомив, що під час укладення договору оренди не було враховано вимог Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, згідно якого визначено об`єкти державної власності, що не можуть бути об`єктами оренди та, згідно до ч.2 ст.5 Закону України „Про приватизацію державного майна”, не підлягають приватизації. Тобто, всупереч встановлених обмежень, було надано в оренду об`єкт, який забезпечує життєдіяльність міста. Було порушено Методику оцінки об`єктів оренди, затверджену Постановою КМУ № 629 від 10.08.19995р., а саме п. 5, згідно якого оцінка ЦМК підприємства, його структурного підрозділу проводиться після закінчення підготовчого етапу, під час якого проводиться інвентаризація майна підприємства на визначену орендодавцем дату оцінки. Необхідної інвентаризації проведено не було. Внаслідок цього в оцінку майна не були включені мережі вартістю близько 20 млн. грн. 282 одиниці основних засобів включено з нульовою вартістю. Все це в сумі зменшило вартість майна та, відповідно, розмір орендної плати. Враховуючи вищевикладене, управління комунального майна визнає позов повністю, не заперечує проти визнання договору оренди (найму) цілісного майнового комплексу від 30.09.2004р. недійсним. Також представником 2-го відповідача в судовому засіданні повідомлено про те, що при передачі в оренду майна ЦМК „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго” інвентаризація не проводилася.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

Згідно протоколу № 9 розширеного засідання профспілкового комітету і адміністрації підприємства „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго” від 30.09.2003р. вирішено звернутися у міську раду з проханням дати дозвіл на передачу в оренду трудовому колективу підприємства „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго” цілісного майнового комплексу підприємства.

Згідно протоколу загальних зборів трудового колективу підприємства „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго” від 02.10.2003р. трудовий колектив підтримав пропозицію генерального директора підприємства про те, щоб взяти в оренду майно підприємства „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго”. По даному питанню проголосувало 503 членів трудового колективу.

Рішенням Кам`янець-Подільської міської ради № 8 від 14.10.2003р. „Про можливість передачі в оренду цілісного майнового комплексу КП „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго” надано згоду щодо можливості передачі в оренду цілісного майнового комплексу КП „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго”.

На замовлення управління комунального майна виконавчого комітету Кам`янець-Подільської міської ради товариством з обмеженою відповідальністю „Інвест-Кон”, що діє на підставі сертифіката суб`єкта оціночної діяльності від 12.06.2002р. № 717/02, 29.04.2004р. проведено оцінку цілісного майнового комплексу КП „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго”, про що складено Звіт про оцінку КП „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго”.

Згідно абз. 3 п. 3 Звіту термін використання звіту –протягом 6 місяців з дати оцінки, зазначеної у пункті 2 „Визначення завдання на оцінку”.

ТОВ „Інвест-Кон” виготовлені Висновки „Про вартість об`єкта оцінки –майна КП „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго”.

Згідно Рішення Кам`янець-Подільської міської ради № 18 від 27.04.2004р. „Про передачу в оренду цілісного майнового комплексу КП „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго” закритому акціонерному товариству „Тепловоденергія” Кам`янець-Подільська міська рада вирішила вилучити в підприємства „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго” майно територіальної громади м. Кам`янця-Подільського і безкоштовно передати його на баланс управління комунального майна міської ради. Управлінню комунального майна міської ради передати в оренду цілісний майновий комплекс за юридичною адресою: вулиця Тімірязєва, 123 закритому акціонерному товариству „Тепловоденергія” терміном на 10 років та встановити за згодою сторін орендну плату в розмірі 760 тис. грн. (з урахуванням ПДВ) на рік з подальшим врахуванням індексу інфляції.

30.09.2004р. між Кам`янець-Подільською міською радою, Управлінням комунального майна Кам`янець-Подільської міської ради та Закритим акціонерним товариством „Тепловоденергія” укладено договір оренди (найму) цілісного майнового комплексу. Предметом Договору є цілісний майновий комплекс комунального підприємства „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго”, що знаходиться за адресою: м. Кам`янець-Подільський, вул. Тімірязєва, 123.

Абзацом 2 п. 1 Договору передбачено, що кредиторська заборгованість КП „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго” значно перевищує дебіторську заборгованість, грошові кошти та оборотні матеріальні засоби Підприємства передаються ЗАТ „Тепловоденергія” безоплатно відповідно до чинного законодавства.

Згідно п. 2.1 Договору передача орендареві майна здійснюється на протязі 30 днів з дати підписання даного Договору. Приймання-передача Майна оформлюється актом приймання-передачі, який підписується уповноваженими представниками сторін.

П. 2.2 Договору передбачено, що передача Майна в оренду здійснюється за вартістю, визначеною відповідно до звіту про оцінку Майна, що додається до даного Договору та є його невід`ємною частиною, складеного за Методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 4 Договору орендна плата визначається за згодою сторін і становить 762 тис. 320 грн. в т.ч. ПДВ, що складає 2% від незалежної оцінки Майна, в календарний рік з подальшим врахуванням індексу інфляції.

Орендна плата сплачується щоквартально не пізніше 20-го числа місяця, що слідує за звітним кварталом.

П. 11 Договору передбачено, що Договір укладено строком на 10 (десять) років. Договір вступає в силу з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін, нотаріального посвідчення та державної реєстрації згідно з чинним законодавством України.

Згідно Акту приймання-передавання майна комунальної власності міста з балансу управління комунального майна міськвиконкому на баланс закритого акціонерного товариства „Тепловоденергія” від 01.10.2004р. здійснено прийняття-передавання майна комунальної власності згідно переліку.

Розпорядженням Кам`янець-Подільського міського голови № 631-р від 01.08.2008р. створено комісію з перевірки використання майна, переданого в оренду ЗАТ „Тепловоденергія”.

Контрольно-ревізійним управлінням в Хмельницькій області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності ЗАТ „Тепловоденергія” м. Кам`янець-Подільський за період з 01.01.2004р. по 31.12.2007р., про що 29.03.2008р. складено акт № 22-05-08/71. (далі - Акт) В даному Акті, зокрема, п. 3.1 встановлено, що в порушення п. 1 ст. 8 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” профспілковий комітет і адміністрація, а не трудовий колектив вирішили звернутися до Кам`янець-Подільської міської ради з проханням дати дозвіл на передачу в оренду трудовому колективу підприємства „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго” цілісного майнового комплексу підприємства.

Договором оренди (найму) цілісного майнового комплексу від 30.09.2004р. визначено, що кредиторська заборгованість КП „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго” значно перевищує дебіторську заборгованість, грошові кошти та оборотні матеріали матеріальні засоби підприємства передаються ЗАТ „Тепловоденергія” безоплатно згідно чинного законодавства.

Проте, документів (матеріали інвентаризації кредиторської та дебіторської заборгованості, грошових коштів та оборотних матеріальних засобів, акт оцінки майна) ревізії не надано.

Проведеною зустрічною звіркою в управлінні комунального майна Кам`янець-Подільської міської ради підтверджено відсутність вищевказаних документів, що свідчить про порушення орендодавцем п. 13, 14 Методики № 629 згідно якої при проведенні оцінки повинна визначатись вартість майна, що надається орендареві на умовах кредиту та вартість оборотних матеріальних засобів, що викуповуються орендарем.

Як вбачається із п. 4. 1 Акту, зустрічною звіркою, проведеною в управлінні комунального майна Кам`янець-Подільської міської ради з метою документального підтвердження виду, якості, обсягів операцій та розрахунків з ЗАТ „Тепловоденергія” за період 2004-2007 роки встановлено, що експертна оцінка ЦМК проведена ТОВ „Інвест-Кон”, м. Київ на замовлення управління комунального майна м. Кам`янець-Подільського станом на 29.02.2004р.

Згідно абз. 3 п. 3 Звіту про оцінку майна комунального підприємства про оцінку майна КП „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго” термін викристання звіту складає 6 місяців з дати оцінки (29.02.2004р).

Виходячи з вищевказаного звіт про оцінку майна був дійсний в період з 29.02.2004 по 31.08.2004р. на момент укладання договору оренди ЦМК (30.09.2004р.) звіт про експертну оцінку майна втратив чинність. Документів підтверджуючих продовження терміну дії звіту про оцінку майна ревізії не пред`явлено.

Абз. 9 п. 4.1 Акту передбачено, що в порушення п. 5 Методики оцінки об`єктів оренди, затвердженої постановою КМУ від 10.08.1995р. № 629 замовником не надано експерту повного переліку майна для розрахунку вартості цілісного майнового комплексу, який передається в оренду, а саме не надано для оцінки будівель та споруд, транспортних засобів на загальну суму (залишкова вартість) 20245186,01 грн.

В тому числі згідно даних бухгалтерського обліку управлінням комунального майна 282 найменування передано з нульовою залишковою вартістю, чим порушено абз. 2 п. 5 та п. 12 Методики, а також п. 1.10 Інструкції з обліку основних засобів та інших необоротних активів бюджетних установ затвердженої Наказом ДКУ № 64 від 17.07.2000р.

Згідно абз. 14,15 п. 4 Акту управлінням комунального майна міської ради не було проведено переоцінку вартості необоротних активів та не було належним чином проведено інвентаризацію оборотних засобів, які мали бути викуплені орендарем, не була достовірно визначена їх вартість з обов`язковою дооцінкою, чим порушено п. 14 Методики.

Вищезазначені порушення призвели до заниження вартості переданих в оренду активів на загальну суму (залишкова вартість) 20245186,01 грн, що суттєво вплинуло на визначення та заниження розміру орендної плати.

Згідно Додатку № 9 до Акту „Перелік транспортних засобів переданих в оренду ЗАТ „Тепловоденергія”, які не оцінені та не включені в звіт про оцінку майна передбачено, що на дату оцінки не оцінено 13 найменувань на загальну залишкову вартість 21671,92 грн. (7 найменувань з нульовою вартістю).

Згідно Додатку № 9 до Акту „Перелік будівель і споруд переданих в оренду ЗАТ „Тепловоденергія”, які не оцінені та не включені в звіт про оцінку майна передбачено, що на дату оцінки не оцінено 525 найменувань на загальну залишкову вартість 20223514,09 грн. (275 найменувань з нульовою вартістю).

ЗАТ „Тепловоденергія” надіслано начальнику Головного КРУ в Хмельницькій області заперечення на акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Закритого акціонерного товариства „Тепловоденергія” м. Кам`янець-Подільський за період з 01.01.2004р. по 31.12.2007р.

Листом від 06.05.2008р. № 22-05-15/2116 КРУ в Хмельницькій області надіслало ЗАТ „Тепловоденергія” висновки на заперечення до акту ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ЗАТ „Тепловоденергія”.

25.07.2008р. Прокуратурою м. Кам`янця-Подільського винесено протест Кам`янець-Подільській міській раді на рішення 21 сесії Кам`янець-Подільської міської ради № 18 від 27.04.2004р. „Про передачу в оренду цілісного майнового комплексу комунального підприємства „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго”, та рішення 16 сесії Кам`янець-Подільської міської ради № 13 від 16.05.2007р. „Про передачу в оренду ЗАТ „Тепловоденергія” цілісного майнового комплексу –котельні на с. Першотравневому за адресою вул. Молодіжна”. В даному протесті прокуратура вимагає скасувати вищезазначені рішення.

Рішенням Кам`янець-Подільської міської ради від 07.08.2008р. вищезазначений протест прокурора міста Кам`янець-Подільського задоволено.

В судовому засіданні представник КРУ в Хмельницькій області подав письмове пояснення в якому зазначив, що з запереченнями до акту ревізії керівництвом ЗАТ „Тепловоденергія” була надана копія протоколу загальних зборів трудового колективу підприємства „Кам'янецьподільськтеплокомуненерго” від 02.10.2003 року. Проте, Кам'янець-Подільська міська рада IV скликання, рішенням чотирнадцятої сесії №8 від 14.10.2003 року, надавала згоду щодо можливості передачі в оренду цілісного майнового комплексу підприємства „Кам'янець-Подільськтеплокомуненерго” за підсумками протоколу розширеного засідання профспілкового комітету і адміністрації підприємства „Кам'янець-Подільськтеплокомуненерго”, що ставить під сумнів достовірність представленого протоколу загальних зборів трудового колективу.

Під час ревізії та зустрічної звірки не представлено (відповідно ні орендарем ні орендодавцем) жодного документу (матеріали інвентаризації кредиторської та дебіторської заборгованості, грошових коштів та оборотних матеріальних засобів, акт оцінки майна), які б підтверджували вартість майна, що надається орендареві на умовах кредиту та вартість оборотнх матеріальних засобів, що викуповуються орендарем. Тобто не надано підтвердження факту перевищення кредиторської заборгованості над дебіторською ( що вказано в п. 1.1 договору оренди ЦМК від 30.09.2004 року).

Ревізії не надано одного з самих основних документів (відсутній або не складався з певних причин), який містить відомості про вартість та склад активів об'єкту, який передається в оренду - акту оцінки цілісного майнового комплексу, (форма додається до Постанови КМУ №629). Основні розділи цього документу містять відомості, які дають змогу визначити реальне перевищення кредиторської заборгованості над дебіторською та інші важливі дані.

Також Замовником (управлінням комунального майна) експерту не надано повного переліку майна для розрахунку вартості цілісного майнового комплексу, який передається в оренду, а саме не надано для оцінки будівель та споруд, транспортних засобів на загальну суму (залишкова вартість) 20245186.01 грн.

Сума перевищення визначена шляхом порівняння переліку майна, яке рахується за даними обліку управління комунального майна та яким фактично користується ЗАТ „Тепловоденергія” в виробничій діяльності з даними обліку ЗАТ „Тепловоденергія” (співпадають з даними акту передачі майна (додаток до договору оренди) та переліком майна оціненим експертом). Розрахунок суми перевищення представлений в додатках №8,9 до акту ревізії.

Аналізуючи надані по справі докази, оцінюючи їх в сукупності, до уваги приймається наступне:

Організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів та майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності регулюються Законом України „Про оренду державного та комунального майна” (далі Закон).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Згідно ст. 11 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” оцінка об'єкта оренди здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Методики оцінки об`єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1995р. № 629 (далі –Методика) здійснюється оцінка майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, яке належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємств), що передається в оренду, а саме, зокрема, цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць).

Згідно п. 2 Методики оцінка об'єктів оренди проводиться з метою визначення їх вартості згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та використання її для розрахунку орендної плати.

Згідно ст. 12 Закону України „Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні” звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється печаткою та підписом керівника суб'єкта оціночної діяльності.

Згідно п. 56 Національного стандарту № 1 „Загальні засади оцінки майна і майнових прав”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003р. № 1440 звіт про оцінку майна, що складається у повній формі, повинен містити, зокрема, дату оцінки та дату завершення складення звіту, а у разі потреби - строк дії звіту та висновку про вартість майна відповідно до вимог законодавства.

Згідно абз. 3 п. 3 Звіту про оцінку КП „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго” термін використання звіту –протягом 6 місяців з дати оцінки, зазначеної у пункті 2 „Визначення завдання на оцінку”. Датою оцінки в звіті зазначено 29.02.2004р.

Як вбачається з матеріалів справи, договір оренди( найму) між сторонами укладений 30.09.2004р., що в свою чергу свідчить про те, що на момент укладення договору, термін використання звіту закінчився.

Згідно п. 11, 12 Методики вартість цілісного майнового комплексу підприємства, його

структурного підрозділу, що передається в оренду, визначається шляхом сумування всіх активів, які входять до цього комплексу, крім оборотних.

Вартість основних засобів, об'єктів незавершенного будівництва, невстановленого устаткування, нематеріальних активів, інших необоротних активів, що передаються в оренду, повинна бути приведена у відповідність з вимогами відповідних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених Мінфіном. При цьому дооцінка функціонуючих основних засобів, які мають нульову залишкову вартість, є обов'язковою. Результати переоцінки, дооцінки погоджуються органом, уповноваженим управляти майном, що передається в оренду.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно додатку № 9 до Акту „Перелік транспортних засобів переданих в оренду ЗАТ „Тепловоденергія”, які не оцінені та не включені в звіт про оцінку майна” передбачено, що на дату оцінки не оцінено 13 найменувань на загальну залишкову вартість 21671,92 грн. (7 найменувань з нульовою вартістю).

Згідно Додатку № 9 до Акту „Перелік будівель і споруд переданих в оренду ЗАТ „Тепловоденергія” , які не оцінені та не включені в звіт про оцінку майна” передбачено, що на дату оцінки не оцінено 525 найменувань на загальну залишкову вартість 20223514,09 грн. (275 найменувань з нульовою вартістю).

При вирішенні спору, судом враховується те, що сторонами в судовому засіданні не надано доказів дооцінки найменувань з нульовою вартістю згідно переліку.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Згідно п. 10 Роз`яснення президії Вищого арбітражного суду України від 12.03.1999р. № 02-5/111 „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов`язаних з визнанням угод недійсними” (далі - Роз`яснення) недійсними можуть визнаватися не лише угоди, які не відповідають закону, а й такі, що порушують вимоги указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, інших нормативних актів, виданих державними органами, у тому числі відомчих, зареєстрованих у встановленому порядку.

Відповідно до п. 18 Роз`яснення у разі визнання господарським судом угоди недійсною обов'язок щодо повернення одержаного за угодою виникає у сторони (сторін) з моменту прийняття відповідного судового рішення.

Згідно п. 3.2 Роз`яснення за загальним правилом угода, визнана недійсною, вважається такою з моменту її укладення.

Виняток з цього правила становлять угоди, зі змісту яких випливає, що вони можуть бути припинені лише на майбутнє, оскільки неможливо повернути усе одержане за ними, наприклад, вже здійснене користування за договором майнового найму, зберігання за договором схову тощо. У такому випадку одночасно з визнанням угоди недійсною господарський суд повинен зазначити у рішенні, що вона припиняється лише на майбутнє.

При вирішенні спору судом враховується, що сторонами в судовому засіданні не зроблено заяви про застосування строку позовної давності, відповідно до ч. 3 ст. 267 Цивільного кодексу України.

Доводи відповідача 1 судом до уваги не приймаються, оскільки не підтверджені належними доказами. Зокрема, посилання відповідача на те, що зазначення в звіті про оцінку майна терміну його дії має відбуватися лише в разі потреби, а тому його зазначення в даному звіті є необов`язковим, неузгоджується з вимогами п. 56 Національного стандарту № 1 „Загальні засади оцінки майна і майнових прав”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003р. № 1440. Також судом не приймаються до уваги посилання відповідача викладені у відзиві на позов, зокрема, щодо того, що експертами ТОВ „Інвесткон” було проведно обов`язкову дооцінку функціонуючих основних засобів ЦМК, які мають нульову залишкову вартість, оскільки дані обставини спростовуються матеріалами ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ЗАТ „Тепловоденергія” наданими КРУ в Хмельницькій області.

Враховуючи викладене, суд вважає, що укладення договору оренди (найму) цілісного майнового комплексу КП „Кам`янець-Подільсктеплокомуненерго” від 30.09.2004р. відбувалося з грубим порушенням актів цивільного законодавства, зокрема, Методики оцінки об`єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1995р. № 629 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.01.2003р. № 3) та Національного стандарту № 1 „Загальні засади оцінки майна і майнових прав”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003р. № 1440, що в свою чергу стало наслідком суттєвого заниження розміру орендної плати за користування майном територіальної громади міста.

В задоволенні клопотання 1-го відповідача про виклик в судове засідання для дачі пояснень фахівця експертної організації, яка проводила вищевказану оцінку або іншого незалежного кваліфікованого фахівця, суд вважає за необхідне відмовити, оскільки в матеріалах справи наявні матеріали оцінки майна ЦМК КП „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго”.

З огляду на вищевикладене, позовні вимоги щодо визнання недійсним договору та зобов`язання повернути ЦМК КП „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго”, обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства і підлягають задоволенню.

У відповідності із ст. 49 ГПК України судові витрати у справі належить покласти на сторін.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85, 115-116 Господарського процесуального кодексу України, СУД-

ВИРІШИВ:

Позов Прокурора м. Кам`янець-Подільського, м. Кам`янець-Подільський, в інтересах держави в особі Кам`янець-Подільської міської Ради, м. Кам`янець-Подільський до Закритого акціонерного товариства „Тепловоденергія”, м. Кам`янець-Подільський до Управління комунального майна Кам`янець-Подільської міської ради, м. Кам`янець-Подільський про визнання недійсним договору оренди цілісного майнового комплексу; зобов`язання повернути цілісний майновий комплекс задовольнити.

Визнати недійсним на майбутнє договір оренди (найму) цілісного майнового комплексу комунального підприємства „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго”, укладений 30.09.2004р. між Кам`янець-Подільською міською радою, Управлінням комунального майна Кам`янець-Подільської міської ради та ЗАТ „Тепловоденергія”, м. Кам`янець-Подільський.

Закритому акціонерному товариству “Тепловоденергія”, м. Кам`янець-Подільський повернути Кам`янець-Подільській міській раді одержаний згідно договору оренди (найму) від 30.09.2004р. цілісний майновий комплекс КП „Кам`янець-Подільськтеплокомуненерго”, який знаходиться за адресою: м. Кам`янець-Подільський, вул. Тімірязєва, 123.

Стягнути з закритого акціонерного товариства „Тепловоденергія”, (м. Кам`янець-Подільський, вул. Тімірязєва, 123, р/р 26006201231055 в ПІБ м. Кам`янця-Подільського, МФО 315416, код 32844038) в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 ВДК у м.Хмельницькому, код 23565225, УДК у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 25528,33 грн. (двадцять п`ять тисяч п`ятсот двадцять вісім грн. 33 коп.). Видати наказ.

Стягнути з закритого акціонерного товариства „Тепловоденергія”, (м. Кам`янець-Подільський, вул. Тімірязєва, 123, р/р 26006201231055 в ПІБ м. Кам`янця-Подільського, МФО 315416, код 32844038) в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22050000 (р/р 31215259700002, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225) 39,33 грн. (тридцять дев`ять грн. 33 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.

Стягнути з Кам`янець-Подільської міської ради, (м. Кам`янець-Подільський, майдан Відродження, 1, р/р 35417016000363 в УДК Хмельницької області, МФО 815013, код 26571846) в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 ВДК у м.Хмельницькому, код. 23565225, УДК у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 28,33 грн. (двадцять вісім грн. 33 коп.). Видати наказ.

Стягнути з Кам`янець-Подільської міської ради, (м. Кам`янець-Подільський, майдан Відродження, 1, р/р 35417016000363 в УДК Хмельницької області, МФО 815013, код 26571846) в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22050000 (р/р 31215259700002, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225) 39,33 грн. (тридцять дев`ять грн. 33 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.

Стягнути з Управління комунального майна Кам`янець-Подільської міської ради, (м. Кам`янець-Подільський, майдан Відродження, 1, код 26293407) в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 ВДК у м.Хмельницькому, код. 23565225, УДК у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 28,33 грн. (двадцять вісім грн. 33 коп.). Видати наказ.

Стягнути з Управління комунального майна Кам`янець-Подільської міської ради, (м. Кам`янець-Подільський, майдан Відродження, 1, код 26293407) в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22050000 (р/р 31215259700002, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225) 39,33 грн. (тридцять дев`ять грн. 33 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.

Суддя С.І. Крамар.