Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 лютого 2012 року <Час проголошення >№ 2а-16465/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Добрівської Н.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомКиївського міського центру зайнятості
доОСОБА_1
простягнення коштів В С Т А Н О В И В:
09 листопада 2011 року Київський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів у розмірі 12596,49 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідачем в добровільному порядку не повернута сума виплаченого забезпечення, отриманих під час перебування на обліку як безробітного без законних підстав.
У судовому засіданні представник Київського міського центру зайнятості підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позові, оскільки на день розгляду справи в суді неправомірно отримані відповідачем кошти не сплачені.
Представник відповідача в судовому засіданні 16 січня 2012 року надав письмові заперечення проти позову та пояснила, що відповідач не був обізнаний про винесення наказу про прийняття його на роботу в ТОВ «Діамант Інвест», фактично не працював, а кошти, що перераховувались на його рахунок в ПАТ «ВіЕйБі Банк»на руки не отримував, що підтверджується виписками з банківських рахунків.
В судове засідання, призначене на 02.02.2012 року ні відповідач, ні його представник не зявились, причини неявки суду не повідомили, клопотань і заяв до суду не направляли.
З огляду на зазначене, а також беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд на підставі ч.6 ст.71, ч.ч.4, 6 ст.128 КАС України розглядає справу у порядку письмового провадження на основі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 на підставі його заяви від 08.03.2010 року зареєструвався в Голосіївському районному центрі зайнятості як такий, що шукає роботу. Наказом Голосіївського районного центру зайнятості за № 1141 від 09.03.2010 року ОСОБА_1 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю у встановленому законодавством розмірі.
Згідно акта перевірки №699 від 14.12.2010 року Шевченківський районний центр зайнятості м. Києва на момент звірки документів виявив, що ОСОБА_1 працює в ТОВ «Діамант Інвест»за сумісництвом та призначений на посаду наказом 4-к від 12.02.2009 року але звільнений з посади не був.
Таким чином, в період часу з 12.02.2009 року ОСОБА_1 відносився до зайнятого населення та отримував дохід, що також підтверджується копіями розрахунково-платіжних відомостей ТОВ «Діамант Інвест»за січень-червень 2010 року, відтак не мав підстав для отримання матеріального забезпечення та соціальні послуги в Голосіївському районному центрі зайнятості.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про зайнятість населення», Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2006р. № 357.
Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначаються Законом України «Про зайнятість населення».
Згідно з положення ч.1 ст.18 цього ж Закону для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
На Державну службу зайнятості відповідно до абзацу девятого ч.1 ст.19 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»покладений обовязок реєструвати безробітних і надавати їм у межах своєї компетенції допомогу, в т.ч. і грошову, умови, порядок і строки виплати якої визначаються Розділом V «Матеріальне забезпечення на випадок безробіття»цього закону.
Відповідно до ч.2 ст.12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»передбачено, що функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи, зокрема, контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Поняття «зайнятість»визначено в ч.1 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення»(в редакції на момент спірних правовідносин) як діяльність громадян, повязана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.
Згідно з п.«б»ч.3 ст.1 зазначеного Закону в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про зайнятість населення»безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Частинами 2, 3 статті 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»встановлено обовязок застрахованих осіб, зареєстрованих в установленому порядку як безробітні своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Підстави для припинення, відкладення виплат матеріального забезпечення на випадок безробіття та скорочення їх тривалості визначаються статтею 31 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», згідно п.1 ч.1 якої, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
Абзацом 2 підпункту 1 пункту 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. № 219 (далі по тексту Порядок) визначено, що громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг.
Наказом Голосіївського районного центру зайнятості за № 4913 від 06.09.2010 року ОСОБА_1 знято з обліку відповідно до п.п.1 та 2 п.20 Порядку на підставі абз.2 п.п.1 п.20 Порядку: у звязку з працевлаштуванням з 07.09.2010 року. Відповідач з даним заказом ознайомлений, про що свідчить підпис на документі.
Крім того, відповідно до Наказу Голосіївського районного центру зайнятості за № 4912 від 06.09.2010 року припинено виплату по безробіттю ОСОБА_1 у звязку з працевлаштуванням з 07.09.2010 року. Відповідач з даним заказом ознайомлений, що підтверджує підпис на документі.
Згідно довідки про доходи від 04.01.2011 року № 24-19 за період з 08.03.2010 року по 07.09.2010 року ОСОБА_1 було сплачено 12596,49 грн.
Голосіївським центром зайнятості на адресу відповідача було направлено претензію про повернення коштів №24-57 від 05.01.2011 року.
Враховуючи, що відповідач безпідставно отримані кошти не повернув, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості вимог позивача про стягнення з ОСОБА_1 сплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 12596,49 грн.
Відповідно до ч.2 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст.69-71, 94, ст.ст.158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Київського міського центру зайнятості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: 03150, АДРЕСА_1) на користь Київського міського центру зайнятості (адреса: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-б, код ЕДРПОУ 03491091) кошти в сумі 12596 (дванадцять тисяч пятсот девяносто шість) гривень 49 коп.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
СуддяДобрівська Н.А.