Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
20 січня 2012 року 10:05 № 2а-11238/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Денисовій О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КОНТАКТ-ІНВЕСТ»
до Київської міської ради
треті особи: 1) Головне управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації);
2) Державна установа «Науковий центр радіаційної медицини Академії медичних наук України»
про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «КОНТАКТ-ІНВЕСТ»звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Київської міської ради, треті особи: Головне управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Державна установа «Науковий центр радіаційної медицини Академії медичних наук України», в якому просить, з урахуванням уточнень позовних вимог, визнати протиправною бездіяльність Київської міської ради щодо не розгляду на сесії питання стосовно приведення у відповідність до положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»№3038 –VI від 17.02.2011 р. рішення Київської міської ради «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею»№ 419/1829 від 15.07.2004 в частині виключення підпункту 86.1.6., яким було зобов’язано забудовника передати Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 5% загальної площі будинків (крім службової); зобов’язати Київську міську раду розглянути на сесії лист Товариства з обмеженою відповідальністю «Контакт-Інвест»від 10.05.2011 № 123 та привести у відповідність до положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»№3038 –VI від 17.02.2011 р. Рішення Київської міської ради №419/1829 від 15.07.2004 р. «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею»; зобов’язати Київську міську раду виключити з Рішення Київської міської ради № 419/1829 від 15.07.2004 підпункт 86.1.6., яким було зобов’язано забудовника передати Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 5% загальної площі будинків (крім службової).
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 серпня 2011 року відкрито провадження у адміністративній справі, закінчене підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та в обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення Київської міської ради «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею»№419/1829 від 15.07.2004 р. не відповідає Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»від 17.02.2011 р., а заява Товариства про приведення у відповідність цього рішення до вимог вказаного Закону у встановленому порядку розглянута не була.
Представник відповідача в судовому засіданні та письмових запереченнях проти позову заперечив та просив відмовити в задоволенні позовних вимог, так як Київська міська рада не знаходить підстав для визнання таких вимог законними та обґрунтованими.
Такої ж позиції дотримується Головне управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яка викладена в письмових запереченнях проти позову.
Натомість, Державна установа «Науковий центр радіаційної медицини Академії медичних наук України»не погодилась із позицією відповідача та просила позовні вимоги задовольнити.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, враховуючи заперечення відповідача, дослідивши позицію третіх осіб, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині позовних вимог, виходячи з наступного.
15.07.2004 р. Київською міською радою було прийнято рішення № 419/1829 «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею», відповідно до п. 86 якого було передано Науковому центру радіаційної медицини Академії медичних наук України в короткострокову оренду строком на 5 років земельну ділянку площею 1,26 га. для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового комплексу з об’єктами медичного та соціально-побутового призначення на проспекті Перемоги, 119/121 у Святошинському районі м. Києва.
При цьому підпунктом 86.1.6. рішення Київської міської ради «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею»№419/1829 від 15.07.2004 зобов’язано Науковий центр радіаційної медицини Академії медичних наук України передати Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 5 % загальної площі будинків (крім службової) відповідно до п. 41 рішення Київської міської ради від 18.12.2003 N 267/1142 "Про бюджет міста Києва на 2004 рік".
На підставі рішення Київради № 419/1829 від 15.07.2004 р між Київською міською радою та Науковим центром радіаційної медицини Академії медичних наук України 22.03.2005 р. був укладений договір оренди земельної ділянки.
18.04.2006 р. між Науковим центром радіаційної медицини Академії медичних наук України та Товариством з обмеженою відповідальністю«Контакт-Інвест» був укладений договір про спільну діяльність, відповідно до п.2.7 якого у випадку виникнення необхідності передачі міським службам, органам місцевого самоврядування житлової площі об’єкта відповідно до встановлених норм, це зобов’язання має виконати ТОВ«Контакт-Інвест» за рахунок частки житлової площі виділеної йому у власність.
Відповідно до договору про спільну діяльність від 18.04.2006 року та нотаріально посвідченої довіреності від 08.02.2007 Науковий центр радіаційної медицини АМН України передав позивачу функції замовника будівництва житлового комплексу, з покладенням обов’язку представляти інтереси сторін у відносинах з третіми особами, а також укладати необхідні договори.
Відповідно до п. 5 ст. 3 Закону України «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва» від 25.12.2008 р. №800-VI, між Головним управлінням житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Контакт-Інвест»був укладений договір №21 від 25.12.2009 р. про проведення розрахунків по передачі встановлених відрахувань загальної площі квартир за жилі будинки на просп. Перемоги, 119/121 у Святошинському районі м. Києва, відповідно до якого сторони домовились, що ТОВ «Контакт-Інвест»своє зобов’язання виконає шляхом сплати коштів в розмірі 14308533,62 грн. до 01.01.2012р.
Відповідно до сертифікату відповідності КВ 000078 виданого Інспекцією державного архітектурного контролю 25.03.2010 року був введений в експлуатацію житловий комплекс з об'єктами медичного та соціально-побутового призначення на просп.Перемоги, 119/121 у Святошинському районі м. Києва. Загальна площа квартир в комплексі склала 33390,80 кв.м.
ТОВ «Контакт-Інвест»в 2008 році сплатило пайову участь на розвиток інфраструктури міста Києва в розмірі 5997811,48 грн., що підтверджується довідкою Головного управління економіки та інвестицій КМДА № 049-18/6547 від 12.08.2008 року.
В 2011 році Головне управління економіки та інвестицій КМДА за додатково створені площі донарахувала пайову участь в розмірі 3367350,00 грн., яка була сплачена ТОВ «Контакт-Інвест»шляхом передачі матеріальних активів та сплати коштів, що підтверджується довідкою Головного управління економіки та інвестицій КМДА № 049-18/3574-11 від 29.06.2011 року.
Всього, в якості пайової участі в розвиток інфраструктури міста позивачем було сплачено 9365161,48 грн.
Виконавчий орган Київської міської ради Київська міська державна адміністрація направила позивачу листа № 016-561 від 25.02.2011 року з проханням провести розрахунки по передачі квартир з Головним управлінням житлового забезпечення.
Верховною Радою України 17.02.2011 року був прийнятий Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038 –VI, який був опублікований в газеті Голос України № 45 12.03.2011, та з цієї дати набрав чинності згідно з пункту 1 розділу V Прикінцевих положень цього закону.
Відповідно до ч. 7 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»№3038 –VI від 17.02.2011 р. органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об’єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу), крім пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, передбаченої цією статтею, а також крім випадків, визначених частиною п’ятою статті 30 цього Закону.
Згідно п.2. ч.7. Прикінцевих положень Закону № 3038будь-які рішення органів місцевого самоврядування про надання замовникові будівництва будь-яких послуг, передачу активів у будь-якій формі (матеріальній чи нематеріальній), передачу частини (відсоткової частки) площ прийнятих в експлуатацію об’єктів містобудування, крім пайової участі відповідно до цього Закону, прийняті до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із цим Законом.
ТОВ «Контакт-Інвест»на підставі п.2. ч.7. Прикінцевих положень Закону № 3038звернулося до Київської міської ради та Головного управління житлового забезпечення з листом-зверненням № 123 від 10.05.2011 року, в якому просило Київську міську раду внести зміни до Рішення Київської міської ради №419/1829 від 15.07.2004 р. «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею», а саме виключити з Рішення Київської міської ради № 419/1829 від 15.07.2004 п. 86.1.6., яким було зобов’язано забудовника передати Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 5% загальної площі будинків (крім службової), а Головне управління житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) розірвати договір №21 від 25.12.2009 р. укладений між ТОВ«Контакт-Інвест»та Головним управлінням житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про проведення розрахунків по передачі встановлених відрахувань загальної площі квартир за жилі будинки на просп. Перемоги, 119/121 у Святошинському районі м.Києва.
Головне управління житлового забезпечення КМДА своїм листом № 044/98-2518/2 від 01.06.2011 року повідомило позивача, що на їх думку, підстав для виключення підпункту 86.1.6. пункту 86 з Рішення Київської міської ради № 419/1829 від 15.07.2004 р. немає.
Головне управління земельних ресурсів своїм листом № 03-25/15733 від 07.06.2011 повідомило, що розглянуло звернення ТОВ«Контакт-Інвест»за дорученням секретаря Київської міської ради, та вирішення питання про виключення підпункту 86.1.6. з рішення Київради № 419/1829 від 15.07.2004 р. можливо лише при умові погодження Головного управління житлового забезпечення.
Даючи правову оцінку наведеним вище обставинам, суд звертає увагу на наступне.
Згідно з ст. 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить: розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності в порядку, передбаченому цим Кодексом; викуп земельних ділянок для суспільних потреб міста; припинення права користування земельними ділянками у випадках, передбачених цим Кодексом; прийняття рішення щодо звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок із земель державної власності, що проводяться органами виконавчої влади; встановлення та зміна меж сіл, селищ, районів у містах; організація землеустрою; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням і охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) чи припинення використання земельної ділянки громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог земельного законодавства; інформування населення щодо надання, вилучення (викупу) земельних ділянок; внесення у встановленому порядку пропозицій до Верховної Ради України щодо встановлення та зміни меж міст; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин щодо земель, належних територіальній громаді міста Києва є виключною компетенцією відповідача та здійснюється тільки на пленарних засіданнях Київської міської ради (п.34ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).
Пунктом 41 Рішення Київської міської ради від 18.12.2003 №267/1142 «Про бюджет м. Києва на 2004 рік», яке було чинним на час прийняття оскаржуваного рішення, встановлено, що при відведенні земельних ділянок для будівництва жилих будинків слід передбачати передачу виконавчому органу Київради - Київській міській державній адміністрації (Головному управлінню житлового забезпечення) 5% загальної площі в цих жилих будинках (крім службового), а по земельних ділянках у центральній частині міста Києва, яка визначається Генеральним планом розвитку міста - 10% загальної площі в цих жилих будинках (крім службового) або грошовими коштами, всіма забудовниками, незалежно від джерел фінансування, для забезпечення житлом громадян, що перебувають на квартобліку в районних у м. Києві державних адміністраціях, відселення з ділянок забудови, старих та непридатних для проживання будинків.
Як вбачається з п. 86.1.6. рішення Київради № 419/1829 від 15.07.2004 р., на виконання п. 41 Рішення від 18.12.2003 №267/1142, Відповідач, зобов’язав Науковий центр радіаційної медицини АМН України передати Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) 5 % загальної площі будинку (крім службової).
Вказаний пункт рішення Київради № 419/1829 від 15.07.2004 р. в моменту його прийняття відповідав чинному на той час законодавству.
Відповідно до ч. 7 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038 –VI від 17.02.2011 р. органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об’єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу), крім пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, передбаченої цією статтею, а також крім випадків, визначених частиною п’ятою статті 30 цього Закону.
Згідно п.2. ч.7. Прикінцевих положень Закону № 3038будь-які рішення органів місцевого самоврядування про надання замовникові будівництва будь-яких послуг, передачу активів у будь-якій формі (матеріальній чи нематеріальній), передачу частини (відсоткової частки) площ прийнятих в експлуатацію об’єктів містобудування, крім пайової участі відповідно до цього Закону, прийняті до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із цим Законом.
Таким чином названий Закон покладає на органи місцевого самоврядування, серед іншого і на Київськау міську раду зобов’язання привести у відповідність до норм Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»свої рішення, в тому числі в даному конкретному випадку п. 86.1.6. рішення Київради №419/1829 від 15.07.2004 р., враховуючи звернення позивача з листом №123 від 10.05.2011 року.
При цьому, Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності»не встановлює для органів місцевого самоврядування строків приведення своїх рішень у відповідність до норм вказаного закону, а тому відповідач зобов’язаний привести рішення Київради №419/1829 від 15.07.2004 р. в строки встановлені чинним законодавством для розгляду звернень громадян та юридичних осіб.
Приймаючи рішення у справі суд відзначає ненадання позивачем доказів того, що саме Київрада відмовила йому в задоволенні прохання розглянути на сесії питання приведення у відповідність до положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»рішення Київської міської ради «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею»№ 419/1829 від 15.07.2004., а натомість в матеріалах справи є лист Головного управління житлового забезпечення КМДА № 044/98-2518/2 від 01.06.2011 року відповідно до якого вказане управління відмовляє позивачу в задоволенні зазначеного прохання.
Водночас позовної вимоги про визнання неправомірними дії Головного управління житлового забезпечення КМДА позивачем не заявлялось.
Згідно з ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, не підлягає задоволенню позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності Київської міської ради щодо не розгляду на сесії питання стосовно приведення у відповідність до положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»рішення Київської міської ради «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею»№ 419/1829 від 15.07.2004 в частині виключення підпункту 86.1.6., яким було зобов’язано забудовника передати Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 5% загальної площі будинків (крім службової).
Згідно п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», питання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради відповідно до закону.
Враховуючи вищевикладене, Київська міська рада не мала права передавати на вирішення до Головного управління житлового забезпечення питання приведення у відповідність до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»рішення Київської міської ради «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею»№ 419/1829 від 15.07.2004, а зобов’язана була це питання розглянути самостійно на своїй сесії.
Враховуючи, що лист позивача від 10.05.2011 № 123 містить окремі вимоги до Київради та Головного управління житлового забезпечення то друга позовна вимога підлягає частковому задоволенню в частині вимог до Київради, оскільки вимог до Головного управління житлового забезпечення позивачем не заявлялось.
Пункт 2 частини 7 Прикінцевих положень Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності»не встановлює яким саме чином органи місцевого самоврядування мають привести свої рішення та укладені договори у відповідність до норм вказаного закону.
Отже, питання внесення змін до рішення Київради №419/1829 від 15.07.2004 р. має бути вирішено Київською міською радою самостійно в порядку передбаченому Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України "Про столицю України - місто-герой Київ", Статутом територіальної громади міста Києва та регламентом Київської міської ради.
У відповідності до покладених на нього завдань та в рамках передбачених чинним законодавством повноважень суд позбавлений можливості перебирати (підміняти) функції Київської міської ради та зобов’язувати її приймати певне , визначене судом рішення.
Враховуючи викладене, зважаючи на обсяг повноважень суду вимога позивача про зобов’язання відповідача виключити з Рішення Київської міської ради № 419/1829 від 15.07.2004 підпункт 86.1.6. не підлягає задоволенню.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відноси від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Враховуючи викладене та керуючись ч. 3 ст. 160, ст. ст. 161-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Зобов’язати Київську міську раду розглянути на сесії звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «Контакт-Інвест»від 10.05.2011 № 123 в частині п. 1 прохальної частини звернення, викладеної наступним чином: «просимо Київську міську раду внести зміни до рішення Київської міської ради №419/1829 від 15.07.2004 р. «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею», а саме виключити з Рішення Київської міської ради № 419/1829 від 15.07.2004 підпункт 86.1.6., яким було зобов’язано забудовника передати Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 5% загальної площі будинків (крім службової).
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Вєкуа Н.Г.
постанова складена у повному обсязі 03 лютого 2012 року