Постанова № 21736660, 13.01.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.01.2012
Номер справи
2а-15534/11/2670
Номер документу
21736660
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

13 січня 2012 року <Час проголошення >№ 2а-15534/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді ПащенкаК.С. при секретарі судового засідання Шмігелю Т.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Гран Ком ЛТД»

доДержавної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва

проскасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить скасувати податкові повідомлення-рішення №0000600700 від 08.07.2011 та №0001782350 від 20.07.2011, прийняті ДПІ у Святошинському районі міста Києва.

Враховуючи неявку представників відповідача у судові засідання справа відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України розглядається у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

21.06.2011 за результатами позапланової виїзної перевірки ТОВ«Гран Ком ЛТД»з питань правильності формування за лютий 2011 року залишку відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, ДПІ у Святошинському районі міста Києва було складено Акт № 47/07-207/36114753 (далі Акт перевірки №47/07-207/36114753), яким, зокрема, встановлено порушення п. 5.12 Порядку заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від №166 від 30.05.1997, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.1997 за №250/2054 (далі Порядок заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість №166), та, як наслідок, завищення за лютий 2011 року залишку відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, в розмірі 518467грн.

08.07.2011 на підставі Акту перевірки №47/07-207/36114753 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0000600700, яким у звязку з порушенням п. 5.12 Порядку заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість позивачу зменшено розмір відємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 518467грн.

Крім того, 08.07.2011 за результатами позапланової виїзної перевірки ТОВ«Гран Ком ЛТД»з питань повноти обчислення та своєчасності сплати до бюджету податку на додану вартість за березень 2011 року, ДПІ у Святошинському районі міста Києва було складено Акт № 84/23-50/36114753 (далі Акт перевірки №84/23-50/36114753), яким, зокрема, встановлено порушення п.п.200.1, 200.2 ПК України, пп.пп. 4.6.6 та 4.6.8 п. 4.6 розділу ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України №41 від 25.01.2011, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 за №197/18935 (далі Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість №41) та, як наслідок, заниження податку на додану вартість за березень 2011 року на 518467 грн.

20.07.2011 на підставі Акту перевірки №84/23-50/36114753 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0001782350, яким у звязку з порушенням п.п.200.1, 200.2 ПК України, пп.пп. 4.6.6 та 4.6.8 п. 4.6 розділу ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, позивачу визначено податкові зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 518467грн.

Відповідно до п. 5.12 Порядку заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість №166, який втратив чинність 04.03.2011, якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подаються Довідка щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) та Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість). При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість).

Не мають права на отримання бюджетного відшкодування і подання вказаного Розрахунку такі особи: особа, яка була зареєстрована як платник цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів за рішенням Кабінету Міністрів України); особа, яка мала обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів); особа, яка не провадила діяльність протягом останніх дванадцяти календарних місяців.

Бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг). Сума податку, фактично сплачена у попередніх податкових періодах, визначається із сум, які були включені до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та не брали участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів або не погашали податкові зобов'язання наступних звітних періодів (рядок 24). Значення рядка 4 Розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість) переноситься до рядка 25 податкової декларації за поточний звітний податковий період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума в повному розмірі вказується або в рядку 25.1, або в рядку 25.2 податкової декларації з податку на додану вартість. При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість).

Залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 26 податкової декларації поточного звітного податкового періоду та переноситься до рядка 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду).

Рядок 23.4 передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної податковим органом.

Збільшення виникає внаслідок установлення за результатами перевірки заниження задекларованої платником суми податкового кредиту та/або завищення податкового зобов'язання. Визначена сума збільшення рядка 26 відображається зі знаком "+" у рядку 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду.

Зменшення відбувається у разі, коли за результатами перевірки встановлено завищення задекларованої платником суми податкового кредиту та/або заниження податкового зобов'язання. Така сума зменшення рядка 26 відображається зі знаком "-" в рядку 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду.

Якщо за наслідками перевірки податковим органом виявлено заниження заявленої платником у попередніх періодах суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок такої перевірки, вважається, що платник податку добровільно відмовився від отримання такої суми заниження бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 пункту 7.7 статті 7 Закону у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів на підставі податкового повідомлення. Така сума не може надалі бути відображена ні в рядку 25.1, ні в рядку 25.2 декларації.На таку суму відповідно зменшується значення рядка 26, що відображається в рядку 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду зі знаком "-".

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом п. 3 р. I Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 984 від 22.12.2010, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.01.2011 за №34/18772 (далі Порядок оформлення результатів перевірок) результати документальних перевірок оформлюються у формі акта або довідки. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт, а у разі відсутності порушень - довідка. Акт - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Згідно з п. 7 р. IV Порядку оформлення результатів перевірок за результатами розгляду керівником органу державної податкової служби (його заступником) акта перевірки, заперечень посадових осіб платника податків або його законних представників та інших матеріалів перевірки, у терміни та порядку, встановлені Кодексом, приймаються відповідні податкові повідомлення-рішення.

Відповідно до п.п. 4-6 р. I Порядку оформлення результатів документальних перевірок акт документальної перевірки повинен містити систематизований виклад виявлених під час перевірки фактів порушень норм податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. За результатами документальної перевірки в акті викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які мають відношення до фактів виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.

З аналізу викладених норм видно, що єдиною підставою для прийняття органом державної податкової служби податкового повідомлення-рішення є зафіксовані актом перевірки порушення вимог відповідних положень податкового законодавства.

Пунктом 5.2 р. ІІ Порядку оформлення результатів перевірок встановлено, у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті фактом порушення необхідно:

чітко викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів, що порушені платником податків, зазначити період (місяць, квартал, рік) фінансово-господарської діяльності платника податків та господарську операцію, в результаті якої здійснено це порушення, при цьому додати до акта письмові пояснення посадових осіб платника податків або його законних представників щодо встановлених порушень;

зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку, навести регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунків операцій та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення;

у разі відсутності первинних документів або ненадання для перевірки первинних та інших документів, що підтверджують факт порушення, зазначити перелік цих документів;

у разі відмови посадових осіб платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі органу державної податкової служби така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати, факт про складання такого акта відображається в акті документальної перевірки;

у разі надання посадовими особами платника податків або його законними представниками посадовим (службовим) особам органу державної податкової служби письмових пояснень щодо встановлених порушень податкового законодавства та/або причин ненадання первинних та інших документів, що підтверджують встановлені порушення, або їх копій факти про надання таких пояснень необхідно відобразити в акті.

Як видно з Акту перевірки №47/07-207/36114753, у ньому на порушення п. 3 р. I, п.п.4-6 р. I, п. 5.2 р. ІІ Порядку оформлення результатів перевірок не тільки відсутні належні посилання на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, на підставі яких було зроблено висновок про порушення позивачем п.5.12 Порядку заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість №166, але навіть не вказано у чому саме полягало відповідне порушення.

Жодних доказів, які б підтверджували факт недотримання позивачем вимог п.5.12 Порядку заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість при поданні податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2011 року, відповідачем всупереч ч. 2 ст. 71 КАС України не надано.

Більше того, на момент подання позивачем податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2011 року Порядок заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість №166 втратив чинність на підставі Наказу Державної податкової адміністрації України №41 від 25.01.2011 «Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 за №197/18935.

За таких умов, висновок відповідача про порушення ТОВ«Гран Ком ЛТД»п. 5.12 Порядку заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість та, як наслідок, про завищення за лютий 2011 року залишку відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, в розмірі 518467грн., на порушення п.3 р.I, п.п. 4-6 р. I, п. 5.2 р. ІІ Порядку оформлення результатів перевірок зроблений без дослідження відповідних первинних документів та ґрунтується на непідтверджених доказами припущеннях, а тому у ДПІ у Святошинському районі міста Києва були відсутні належні правові підстави для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення №0000600700 від 08.07.2011.

Що стосується правомірності податкового повідомлення-рішення №0001782350 від 20.07.2011, то як видно з Акту перевірки №84/23-50/36114753 підставою для висновку податкового органу про порушення ТОВ«Гран Ком ЛТД»п.п.200.1, 200.2 ПК України, пп.пп. 4.6.6 та 4.6.8 п. 4.6 розділу ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість №41, та, як наслідок, заниження податку на додану вартість за березень 2011 року на 518467 грн., став встановлений Актом перевірки №47/07-207/36114753 факт завищення позивачем за лютий 2011 року залишку відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, в розмірі 518467грн., та винесене на його підставі податкове повідомлення-рішення №0000600700 від 08.07.2011.

Водночас, судом встановлено, що висновок Акту перевірки №47/07-207/36114753 про завищення позивачем за лютий 2011 року залишку відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, в розмірі 518467грн., зроблений без дослідження відповідних первинних документів та ґрунтується на непідтверджених доказами припущеннях, а винесене на його підставі спірне податкове повідомлення-рішення №0000600700 від 08.07.2011 підлягає скасуванню. За таких умов, безпідставним, та таким, що підлягає скасуванню є і податкове повідомлення-рішення №0001782350 від 20.07.2011, прийняте ДПІ у Святошинському районі міста Києва.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності винесення ним спірних податкових повідомлень-рішень.

Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню повністю.

За таких умов, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України на його користь з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Гран Ком ЛТД»задовольнити повністю.

2.Скасувати податкові повідомлення-рішення №0000600700 від 08.07.2011 та №0001782350 від 20.07.2011, прийняті Державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва.

3.Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАН КОМ ЛТД»(04053, м. Київ, вул. Ірпінська, 74, кв. 134) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп. (три гривні 40 коп.).

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

СуддяК.С. Пащенко