Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
25 січня 2012 р. № 2-а- 16363/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Мар'єнко Л.М.
при секретарі судового засідання Принцевській Ю.В.,
за участю: представника позивача - Даншиної Г.О.,
представника відповідача - Іхненко Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Об"єднання союз оптпоставка"
до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі міста Харкова
провизнання дій неправомірними ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Обєднання Союз Оптпоставка", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі міста Харкова, в якому просив суд визнати неправомірними дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки та складання довідки № 2091/23-014/33288947 від 04.11.2011 року про результати зустрічної звірки ТОВ "Обєднання Союз Оптпоставка" з питань правових відносин з СТГО Південна залізниця за період з 01.08.2011 року до 31.08.2011 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у відповідача були відсутні підстави для вжиття заходів щодо проведення зустрічної звірки ТОВ "Обєднання Союз Оптпоставка", оскільки контрагент позивача перебуває на обліку у СДПІ ВПП. Перевірки СТГО Південна залізниця по взаємовідносинам з позивачем не проводилися, посилання на наявність розбіжностей показників податкового кредиту та податкових зобовязань у деклараціях з ПДВ вказаних підприємств також відсутня, запити від СДПІ ВПП м. Харкова як від можливого ініціатора проведення зустрічної звірки до ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова не надходили. При звірці не використовувалися первинні документи, фактично довідка ґрунтується на акті про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Промтехноопт».Таким чином, оскільки не відбулося співставлення даних первинних документів, дії відповідача фактично не є зустрічною звіркою. Реальне здійснення фінансово-господарських операцій позивача з СТГО Південна залізниця підтверджується наявною у позивача первинною документацією, дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки є неправомірними, як і висновки довідки.
Представник позивача Даншина Г.О. у судовому засіданні підтримала позовні вимоги, просила позов задовольнити, посилаючись на наведені у позові обставини.
Представник відповідача Іхненко Я.В. у судовому засіданні заперечувала проти позову, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що дії по проведенню зустрічної звірки є правомірними.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову, з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ТОВ "Обєднання Союз Оптпоставка" є юридичною особою, як платник податків перебуває на обліку у ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова, є платником податку на додану вартість.
ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова 04.11.2011 р. проведено зустрічну звірку ТОВ "Обєднання Союз Оптпоставка" (код ЄДРПОУ 33288947) з питань правових відносин з ТОВ Південна залізниця (код ЄДРПОУ 1072609) за період з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року.
За результатами звірки складено довідку № 2091/23-014/33288947 від 04.11.2011 року.
За наслідками проведення звірки податковим органом зроблено висновки про неможливість реального здійснення фінансово-господарських операцій ТОВ "Обєднання Союз Оптпоставка" з ТОВ «Промтехноопт»та відповідно подальшого руху придбаних товарно-матеріальних цінностей (робіт, послуг) до ТОВ Південна залізниця код ЄДРПОУ 1072609.
Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень субєктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що спосіб дій органів державної податкової служби України при реалізації владної управлінської функції - контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобовязань платників податків визначений нормами Податкового кодексу України.
Так, відповідно до п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1232; далі за текстом - Порядок №1232 від 27.12.2010 р.), пунктом 3 якого передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
За приписами п.4 Порядку №1232 від 27.12.2010 р. орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Вимоги до оформлення запиту визначені п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, відповідно до якого органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
З аналізу запиту ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова про надання інформації та її документального підтвердження від 13.10.2011 р. № 76976/10/15-415, вбачається, що відповідачем у вказаному запиті не зазначено жодної з підстав, передбачених п. 73.3. ст. 73 Податкового кодексу України для направлення такого запиту, що є обовязковою складовою письмового запиту про подання інформації, необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Крім того, ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова, який в даних правовідносинах є виконавцем проведення зустрічної звірки, не надано суду відповідного запиту ініціатора звірки СДПІ ВПП у місті Харкові, на обліку в якій перебуває Статутне територіально-галузеве об"єднання Південна залізниця, про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних, отримання якого передує проведенню зустрічної звірки, відповідно п. 3 Порядку №1232 від 27.12.2010 р.
Як встановлено з матеріалів справи та підтверджується поясненнями представника відповідача, наданих у судовому засіданні, фактичною підставою для проведення зустрічної звірки ТОВ "Обєднання Союз Оптпоставка" є лист ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова від 15.10.2011 року № 5921/7/23-03-12, яким зазначений орган ДПС просить провести ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова зустріну звірку позивача у звязку з «відпрацюванням»ТОВ «Промтехноопт».
При цьому суд зазначає, що у запиті ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова про надання інформації та її документального підтвердження від 13.10.2011 р. № 76976/10/15-415, направленому позивачу, відповідачем запитано пояснення та їх документальне підтвердження фінансово-господарських відносин з СТГО Південна залізниця, а не ТОВ «Промтехноопт».
Крім того, з копії зазначеного листа вбачається, що він надійшов до ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова та зареєстрований у податковому органі 17.10.2011 року, тобто після направлення запиту позивачу про надання інформації та її документального підтвердження, який передував зустрічній звірці.
За таких обставин, податковий орган не мав визначених законом підстав для вчинення дій по проведенню зустрічної звірки позивача з питань правових відносин з СТГО Південна залізниця.
Як вбачається з довідки № 2091/23-014/33288947 від 04.11.2011 року, при проведенні зустрічної звірки податковим органом всупереч положенням п. 73.5. ст. 73 ПК України замість проведення звірки даних первинних бухгалтерських та інших документів субєкта господарювання досліджено акт про неможливість проведення зустрічної звірки 21.10.2011 року № 111/23-02-05/37092055 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Промтехноопт»код ЄДРПОУ 37092055 щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків та зборів ТОВ «Агро-Синергетика», ТОВ «Торговий Дім-Атон», ТОВ «Експертно-Консалтингова група «Анталекс», їх реальності та повноти відображення в обліку.
Доказів того, що при проведення зустрічної звірки здійснено співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів субєктів господарювання ТОВ "Обєднання Союз Оптпоставка" та ТОВ «Промтехноопт», відповідачем не надано.
При цьому, як вбачається з довідки про результати зустрічної звірки ТОВ "Обєднання Союз Оптпоставка" з питань правових відносин з СТГО Південна залізниця № 2091/23-014/33288947 від 04.11.2011 року, не здійснювалося податковим органом і співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів субєктів господарювання ТОВ "Обєднання Союз Оптпоставка" та СТГО Південна залізниця.
Крім того, суд зазначає, що у запиті ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова про надання інформації та її документального підтвердження від 13.10.2011 р. № 76976/10/15-415, направленому позивачу, податковим органом вимагалася інформація та документи щодо фінансово-господарської діяльності позивача лише з СТГО Південна залізниця за період з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року, які і були надані позивачем у повному обсязі, що підтверджується довідкою про результати зустрічної звірки № 2091/23-014/33288947 від 04.11.2011 року.
Проте у довідці № 2091/23-014/33288947 від 04.11.2011 року відповідачем розширено перелік субєктів господарювання та надано судження щодо обставин господарської діяльності позивача з іншою юридичною особою, щодо якої не вимагалися документи та відповідачем не здійснювалося співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів. Такою юридичною особою є ТОВ «Промтехноопт», у якого позивач придбавав товарно-матеріальні цінності.
Таким чином, дані первинних документів, які відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій, фіксують факти здійснення господарських операцій та повинні бути складені під час здійснення господарської операцій, а також дані розрахункових документів, котрі згідно з Законом України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” опосередковують рух коштів у безготівковій формі, податковим органом в ході проведення зустрічної звірки фактично не досліджувались, під час складання довідки № 2091/23-014/33288947 від 04.11.2011 року відповідачем не здійснювалося співставлення бухгалтерських та інших документів суб'єктів господарювання, оскільки такі документи щодо контрагента позивача ТОВ «Промтехноопт»відповідачем не запитувалися та були відсутні, первинні документи СТГО Південна залізниця не досліджувалися в ході зустрічної звірки.
Системно аналізуючи положення п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу, Порядку №1232 від 27.12.2010 р., суд доходить до висновку, що зустрічна звірка може бути проведена податковим органом лише в разі наявності у розпорядженні податкового органу первинних документів або надання таких документів платником податків на обовязковий письмовий запит податкового органу, оскільки за своєю правовою суттю зустрічна звірка полягає у співставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
З огляду на викладене, суд зазначає, що у спірних правовідносинах відповідачем було порушено законодавчо встановлений порядок та спосіб проведення зустрічної звірки, передбачений п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України та Порядком №1232 від 27.12.2010 р.
Вирішуючи спір, суд бере до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що належних та допустимих в розумінні ст. 70 КАС України доказів на підтвердження правомірності вчинених дій податковий орган до суду не надав.
На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку про те, що дії ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова по проведенню зустрічної звірки ТОВ "Обєднання Союз Оптпоставка" з питань правових відносин з СТГО Південна залізниця, результати якої оформлені довідкою № 2091/23-014/33288947 від 04.11.2011 року, вчинені відповідачем безпідставно та необґрунтовано, не у відповідності до чинного законодавства, через що позовні вимоги про визнання таких дій неправомірними підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94, 128, 159, 160163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Об'єднання союз оптпоставка" до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі міста Харкова про визнання дій неправомірними - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі міста Харкова по проведенню зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Об'єднання союз оптпоставка" (код ЄДРПОУ 33288947) з питань правових відносин з СТГО Південна залізниця (код ЄДРПОУ 1072609) за період з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року, результати якої оформлені довідкою від 04.11.2011 року №2091/23-104/33288947.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова виготовлена у повному обсязі 01.02.2012 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.