ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 лютого 2012 р. № 2а-14222/11/1370
м. Львів
11 год. 10 хв.
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий суддяКоморний О.І.,
секретар судового засіданняГнилиця Р.І.
від
позивача Штендер М.В.
відповідача Пікулик О.І., Петричкович М.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Лендком ЮА»про скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області.
Обставини справи.
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «Лендком ЮА», звернувся до суду з позовом про скасування податкових повідомлень-рішень виставлених Державною податковою інспекцією у Стрийському районі Львівської області №0000111503/0 від 12.01.2011 р., №0000101503/0 від 12.01.2011 р., №0000091503/0 від 12.01.2011 р., №0000081503/0 від 12.01.2011 р., №0000071503/0 від 12.01.2011 р., №0000121503/0 від 12.01.2011 р., №0000131503/0 від 12.01.2011 р., №0000031503/0 від 12.01.2011 р., №0000041503/0 від 12.01.2011 р., №0000051503/0 від 12.01.2011 р., №0000061503/0 від 12.01.2011 р. про сплату ТОВ «Лендком ЮА» фінансових санкцій в сумі 3570,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що при винесенні оскаржуваних податкових повідомлень-рішень відповідачем не взято до уваги та обставина, що позивач земельні ділянки орендує у фізичних осіб, яким платить орендну плату, а тому не є платником земельного податку і не повинен подавати податкову звітність.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві, подав додаткові докази в обґрунтування позовних вимог, просить позов задовольнити.
Представники відповідача проти позову заперечили з підстав викладених у письмовому запереченні, вважають вимоги безпідставними, оскільки позивачем не подано у встановлені строки податкові розрахунки земельного податку за земельні ділянки, які згідно даних держкомзему використовуються позивачем, просять у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд заслухав пояснення представників сторін, дослідив подані документи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та
в с т а н о в и в:
Відповідачем 29.12.2010 року проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності подання податкової звітності ТзОВ «Лендком ЮА», про що 29.12.2010р. складено акт №4078/15-3/35065462.
За результатами перевірки та на підставі складеного акта, відповідачем 12.01.2011 року виставлено податкові повідомлення-рішення №0000111503/0, №0000101503/0, №0000091503/0, №0000081503/0, №0000071503/0, №0000121503/0, №0000131503/0, №0000031503/0, №0000041503/0, №0000051503/0, №0000061503/0 про застосування до позивача фінансових санкцій у загальній сумі 3570,00 грн.
Підставою виставлення вказаних податкових повідомлень рішень є зафіксоване у акті перевірки порушення позивачем п.4.1.4. п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181 від 21.12.2000р. та ст. 14 Закону України «Про плату за землю»№378/96-ВР від 19.09.1996р., що полягає у неподанні розрахунків земельного податку.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Юрисдикція адміністративних судів відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Завданням земельного законодавства відповідно до ч.2 ст. 4 Земельного кодексу України є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Згідно з ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ч.5 ст.126 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Судом з матеріалів справи встановлено укладення позивачем з фізичними особами договорів оренди земельних часток (паїв) (а.с.70, 74-127) та укладення договорів оренди землі з Стрийською районною адміністрацією (а.с.128-166) відповідно до яких, позивач виступає орендарем земельних ділянок.
Умовами договорів оренди земельних часток (паїв) (п.6) передбачено сплату позивачем земельного податку за землю у строки та розмірі передбаченому Законом України «Про плату за землю»(а.с. а.с.70, 74-127).
На підставі листів сільських рад (а.с.178-188) позивачем згідно з платіжними дорученнями (а.с.167-177) проведено сплату земельного податку з фізичних осіб на рахунки відповідних сільських рад.
Відповідно до ч.1 ст. ст.. 2 Закону України «Про плату за землю»№378/96-ВР від 19.09.1996р. (чинного у редакції на час виникнення спірних відносин), використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Згідно з ч.2 цієї ж статті, власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок, а відповідно до ч.4, за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Судом встановлено, що позивач використовує земельні ділянки згідно договорів оренди і виступає їх орендарем, відтак його обовязком є сплата орендної плати орендодавцям фізичним особам та Стрийській районній адміністрації, а не сплата земельного податку.
Згідно з п. 4.1.1 п.4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Оскільки судом встановлено, що позивач не є платником земельного податку, а є платником орендної плати на підставі укладених договорів оренди, висновок відповідача про застосування до позивача фінансових санкцій за неподання розрахунку земельного податку є помилковим.
Стаття 19 Конституції встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із вимогами ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
При цьому, у відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють не лише чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо. Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані.
Суд зазначає, що вимоги позивача знайшли своє підтвердження при розгляді справи, а правомірність виставлення спірних податкових повідомлень-рішень відповідач не довів.
Оскільки позивачем документально підтверджено сплату судового збору (держмита) в сумі 28,23 грн., такі судові витрати відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Стрийському районі Львівської області №0000111503/0 від 12.01.2011 р., №0000101503/0 від 12.01.2011 р., №0000091503/0 від 12.01.2011 р., №0000081503/0 від 12.01.2011 р., №0000071503/0 від 12.01.2011 р., №0000121503/0 від 12.01.2011 р., №0000131503/0 від 12.01.2011 р., №0000031503/0 від 12.01.2011 р., №0000041503/0 від 12.01.2011 р., №0000051503/0 від 12.01.2011 р., №0000061503/0 від 12.01.2011 р.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Лендком ЮА» (Львівська область, м. Стрий вул.. Сколівська 7 ЄДРПОУ 35065462) 28 (двадцять вісім) грн. 23 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 06.02.2012 р. о 17:30 год.
СуддяКоморний О.І.