Рішення № 21731013, 01.03.2012, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
01.03.2012
Номер справи
8/17-5112-2011
Номер документу
21731013
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_____________________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" березня 2012 р.

Справа № 8/17-5112-2011

Господарський суд Одеської області у складі судді Лічмана Л.В.,

секретар судового засідання Глєбова К.В.,

за участю представників сторін:

від позивача Мурафа Д.Д.,

від відповідача Стенюшкін О.М., Белкін О.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Товариства з обмеженою відповідальністю „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” про стягнення 29500,00 грн.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 22.12.2011 р. прийнято позовну заяву Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, порушено провадження у справі № 8/17-5112-2011, призначено справу до розгляду в засіданні суду на 23.01.2012 р. о 15:20.

За правилами ст.77 ГПК України в судовому засіданні 23.01.2012 р. розгляд справи відкладено на 13.02.2012 р. о 15:40, в судовому засіданні 13.02.2012 р. оголошено перерву до 29.02.2012 р. о 14:00, в судовому засіданні 29.02.2012 р. –до 01.03.2012 р. о 09:30, в судовому засіданні 01.03.2012 р. –до 01.03.2012 р. о 10:30.

Сторони повідомлені про час і місце засідань господарського суду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення та розписками їхніх представників.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 13.02.2012 р. відповідно до ч.3 ст.69 ГПК України за клопотанням відповідача продовжено строк розгляду спору до 07.03.2012 р.

Згідно із приписами ст.85 ГПК України в судовому засіданні 01.03.2012 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Одеське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (далі –Відділення Антимонопольного комітету України) звернулось в господарський суд Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” (далі –ТОВ „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС”) про стягнення 14000,00 грн. штрафу та 12277,50 грн. пені за період з 25.09.2011 р. по 21.12.2011 р., вказуючи на неповне виконання рішення про накладення штрафних санкцій за порушення порядку встановлення плати за послуги, які надаються відповідачем як особою, що займає монопольне становище з часткою 100%.

Обґрунтовуючи позов, Відділення Антимонопольного комітету України посилається на положення ст.ст.56,60 Закону України „Про захист економічної конкуренції”, ст.25 Закону України „Про Антимонопольний комітет України”, рішення адміністративної колегії Відділення Антимонопольного комітету України „Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу” від 04.08.2011 р. № 57-рш по справі № 27-01/2011, рішення адміністративної колегії Відділення Антимонопольного комітету України від 23.08.2011 р. № 65-рш, лист „Про сплату штрафу згідно рішення” від 05.08.2011 р. № 1662-01/2011, лист „Про сплату штрафу” від 23.08.2011 р. № 1778-01/2011, докази їхнього отримання, платіжні доручення від 28.09.2011 р. № 428, 28.11.2011 р. № 463 тощо.

19.01.2012 р. до канцелярії суду надійшла заява про збільшення розміру позовних вимог, згідно якої Відділення Антимонопольного комітету України просить стягнути з ТОВ „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” 14000,00 грн. штрафу та 17000,00 грн. пені за період з 25.09.2011 р. по 19.01.2012 р.

В судовому засіданні 01.03.2011 р. Відділенням Антимонопольного комітету України уточнено позовні вимоги шляхом зменшення штрафу до 12500,00 грн. Цією ж заявою позивач, залишивши без змін розмір пені, змінив період її нарахування – з 25.09.2011 р. по 10.02.2012 р.

У відзиві на позовну заяву ТОВ „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” просить на підставі ст.60 Закону України „Про захист економічної конкуренції” призупинити дію рішення Відділення Антимонопольного комітету України № 57-рш по справі № 27-01/2011 та відмовити у позові останньому, в зв’язку з тим, що:

- під час накладання штрафу порушено норми чинного законодавства, зокрема, не з’ясовано всі суттєві обставини справи;

- до Відділення Антимонопольного комітету України ТОВ „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” двічі подавало заяви про відстрочення сплати суми штрафу, на період розгляду яких нарахування пені не припинялось всупереч ст.56 Закону України „Про захист економічної конкуренції”;

- посадова особа позивача усно не наполягала на дотриманні графіку платежів, закріпленого в рішенні від 23.08.2011 р. № 65-рш, що може бути підтверджено поясненнями свідків.

В судовому засіданні 29.02.2012 р. ТОВ „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” заявило клопотання про зупинення провадження у даній справі за правилами ч.1 ст.79 ГПК України до розгляду Одеським апеляційним адміністративним судом апеляційної скарги на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 22.02.2012 р. № 1570/1381/2012, якою відмовлено у відкритті провадження за позовом ТОВ „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” до Відділення Антимонопольного комітету України про визнання протиправними дій по постановленню та відмові в перегляді рішення № 57-рш, про визнання його недійсним та скасування.

Згідно із ч.1 ст.79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов’язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом...

Беручи до уваги наведене, установлення господарським судом того факту, що в провадженні адміністративного суду не знаходиться справа, на наявності якої наполягає відповідач, а лише позовні матеріали, ненадання ніяких процесуальних документів по адміністративній справі, до розгляду якої ТОВ „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” просить зупинити провадження по господарській справі, у задоволенні відповідного клопотання суд відмовляє.

Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив таке.

Рішенням адміністративної колегії Відділення Антимонопольного комітету України від 04.08.2011 р. № 57-рш по справі № 27-01/2011: визнано, що: відповідно до ч.2 ст.12 Закону України „Про захист економічної конкуренції” ТОВ „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” на ринку надання житлово-комунальних послуг, а саме послуг з утримання будинку 17 по вул. Щогловій м. Одеси, прибудинкової території, опалення та електропостачання, займає монопольне становище з часткою 100%; дії ТОВ „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” у вигляді застосування тарифів на житлово-комунальні послуги та електричну енергію з порушенням порядку, встановленого діючим законодавством, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п.2 ч.1 ст.50 Закону України „Про захист економічної конкуренції”, п.1 ч.2 ст.13 Закону України „Про захист економічної конкуренції”, у вигляді зловживання монопольним становищем шляхом встановлення таких цін чи інших умов реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку, що може призвести до ущемлення інтересів споживачів зазначених послуг; за вчинене порушення накладено штраф у розмірі 17000,00 грн.; зобов’язано ТОВ „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” здійснити заходи щодо усунення порушення та наслідків його вчинення, вказаного в п.2 рішення, про що повідомити Відділення Антимонопольного комітету України в двомісячний строк з дня його одержання.

Рішення адміністративної колегії Відділення Антимонопольного комітету України „Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу” від 04.08.2011 р. № 57-рш по справі № 27-01/2011 та лист „Про сплату штрафу згідно рішення” від 05.08.2011 р. № 1662-01/2011 направлені відповідачу 08.08.2011 р. та отримані ним 10.08.2011 р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

17.08.2011 р. ТОВ „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” звернулось до Відділення Антимонопольного комітету України з заявою про розстрочку виконання рішення від 04.08.2011 р. № 57-рш згідно із ч.4 ст.56 Закону України „Про захист економічної конкуренції”, вказуючи на скрутне фінансове становище підприємства.

Рішенням адміністративної колегії Відділення Антимонопольного комітету України від 23.08.2011 р. № 65-рш розстрочено оплату штрафу у розмірі 17000,00 грн. на три місяці, а саме: до 25.09.2011 р. –6000,00 грн., до 25.10.2011 р. –6000,00 грн., до 25.11.2011 р. –5000,00 грн.

Рішення адміністративної колегії Відділення Антимонопольного комітету України від 23.08.2011 р. № 65-рш та лист „Про сплату штрафу” від 23.08.2011 р. № 1778-01/2011 направлені відповідачу 25.08.2011 р. та отримані ним 29.08.2011 р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

28.09.2011 р. та 28.11.2011 р. ТОВ „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” перерахувало 3000,00 грн. штрафу, з яких 1500,00 грн. за платіжним дорученням № 428 та 1500,00 грн. за платіжним дорученням 463.

Несплата решти штрафу спричинила звернення до господарського суду Одеської області з позовною заявою в рамках провадження у даній справі.

Перевіривши обґрунтованість доводів позивача, господарський суд дійшов висновку про задоволення уточнених вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до абз.6 ч.1 ст.48 Закону України „Про захист економічної конкуренції” від 11.01.2001 р. № 2210-III за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про накладення штрафу.

За правилами п.п.2,4 ч.1 ст.50 Закону України „Про захист економічної конкуренції” порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції є зловживання монопольним (домінуючим) становищем; невиконання рішення, попереднього рішення органів Антимонопольного комітету України або їх виконання не в повному обсязі.

Згідно із абз.1 ч.1 ст.12 Закону України „Про захист економічної конкуренції” суб’єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо на цьому ринку у нього немає жодного конкурента.

Пунктом 1 ч.2 ст.13 Закону України „Про захист економічної конкуренції” передбачено, що зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, зокрема, визнається встановлення таких цін чи інших умов придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.

В абз.1 ч.2 ст.52 Закону України „Про захист економічної конкуренції” зазначено, що п.п.1,2,4 ст.50 цього закону, накладаються штрафи у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб’єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф...

Частиною 3 ст.56 Закону України „Про захист економічної конкуренції” встановлено, що особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.

Відповідно до ч.1 ст.60 цього ж Закону України заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.

Згідно із п.21 постанови пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства” від 26.12.2011 р. № 15 „вирішуючи спори, пов’язані із зобов’язанням виконати рішення Антимонопольного комітету України чи його територіального відділення або про стягнення коштів (штрафу, пені) на підставі такого рішення, господарським судам необхідно мати на увазі, що сам по собі факт неоскарження рішення особою, якої воно стосується, не є безумовним свідченням законності відповідного акта державного органу. Тобто для того, щоб дійти висновку про обов’язковість виконання рішення названого Комітету чи його територіального відділення, господарському суду потрібно досліджувати це рішення на предмет його відповідності вимогам законодавства, якщо така відповідність заперечується іншою стороною у справі. Однак господарським судом не можуть братися до уваги доводи особи, стосовно якої прийнято рішення (заявника, відповідача, третьої особи в розумінні ст.39 Закону України „Про захист економічної конкуренції”), з приводу незаконності та/або необґрунтованості цього рішення, якщо такі доводи заявлено після закінчення строків, встановлених ч.2 ст.47 та ч.1 ст.60 названого Закону, оскільки дана особа не скористалася своїм правом на оскарження відповідного акта державного органу, а перебіг зазначеного строку виключає можливість перевірки законності та обґрунтованості рішення органу Антимонопольного комітету України”.

Враховуючи викладене, встановлення уповноваженим органом зловживання ТОВ „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” монопольним становищем шляхом порушення порядку встановлення цін та тарифів, відсутність доказів визнання недійсним рішення від 04.08.2011 р. № 57-рш по справі № 27-01/2011, сплив строку на його оскарження, часткову оплату штрафу в сумі 4500,00 грн. (окрім вказаних вище 3000,00 грн., сплачених до подачі позову, 1500,00 грн. перераховано 28.12.2011 р. за платіжним дорученням № 478, тобто після звернення до суду), уточнену позовну заяву Відділення Антимонопольного комітету України в частині стягнення накладеного на відповідача штрафу в розмірі 12500,00 грн. слід задовольнити, адже обов’язок оплатити ці кошти з урахуванням наданої розстрочки мав бути виконаний до 25.11.2011 р.

Відповідно до ч.5 ст.56 Закону України „Про захист економічної конкуренції” за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.

З огляду на підтвердження матеріалами справи нездійснення оплати штрафу в сумі 12500,00 грн., Відділенням Антимонопольного комітету України правильно нараховано за період з 25.09.2011 р. по 10.02.2012 р. пеню у розмірі 17000,00 грн. (максимально дозволена сума відповідно до ч.5 ст.56 Закону України „Про захист економічної конкуренції”), вірний розрахунок якої наявний в остаточній редакції позову, а, відтак, вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.

Не приймаються до уваги твердження ТОВ „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” стосовно наявності підстав для призупинення дії рішення Відділення Антимонопольного комітету України від 04.08.2011 р. № 57-рш по справі № 27-01/2011, яким накладено штраф, оскільки жодна з перелічених у ч.4 ст.60 Закону України „Про захист економічної конкуренції” передумов відсутня.

Також судом визнаються хибними намагання відповідача оспорювати правомірність постановлення рішення від 04.08.2011 р. № 57-рш по справі № 27-01/2011 після спливу двомісячного строку на оскарження, в зв’язку з чим не можуть бути предметом дослідження доводи щодо недотримання норм чинного законодавства та нез’ясування всіх суттєвих обставини справи під час накладення штрафу.

Відносно вказівок ТОВ „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” на те, що розрахунок пені здійснено без урахування факту подачі, крім задоволеної, ще двох заяв про відстрочення сплати суми штрафу та змісту ч.5 ст.56 Закону України „Про захист економічної конкуренції”, де визначено, що нарахування пені зупиняється на час розгляду органом Антимонопольного комітету України заяви особи, на яку накладено штраф, про перевірку чи перегляд рішення у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, необхідно відзначити неможливість застосування ч.5 ст.56 Закону України „Про захист економічної конкуренції”, т.я. в ній йдеться про зупинення нарахування пені на час розгляду заяви про перегляд рішення у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а не будь-якої іншої заяви, в т.ч. про розстрочку сплати штрафу.

Що стосується посилань позивача на те, що посадова особа позивача усно не наполягала на дотриманні графіку платежів, закріпленого в рішенні від 23.08.2011 р. № 65-рш, що можуть підтвердити свідки, то в цій частині потрібно відмітити непередбачення законодавцем відтермінування в такий спосіб сплати штрафу, накладеного згідно Закону України „Про захист економічної конкуренції”. До того ж пояснення свідків не є доказом у господарському процесі за правилами ст.32 ГПК України.

На підставі ч.1 ст.49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст.33,34,43,79,82-85 ГПК України, вирішив:

У задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” про призупинення дії рішення Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 57-рш по справі № 27-01/2011 відмовити.

У задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” про зупинення провадження у справі відмовити.

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” (65062, м.Одеса, Фонтанська дорога,67А; код 34872051) в доход Державного бюджету України (Головне Управління Держказначейства України в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, р/р 31117106700002, МФО 828011, КБК 21081100) 12500/дванадцять тисяч п’ятсот/00 коп. штрафу та 17000/сімнадцять тисяч/00 коп. пені.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „БЕРЕГ ЖИЛСЕРВІС” (65062, м.Одеса, Фонтанська дорога,67А; код 34872051) в доход Державного бюджету України (Головне Управління Держказначейства України в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, р/р 31215206700008, МФО 828011, КБК 22030001) 1411/одна тисяча чотириста одинадцять/ грн. 50 коп. судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання і може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення підписано 02.03.2012 р.

Суддя Лічман Л.В.