ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"26" вересня 2008 р.
Справа № 7а/102-2511 (14/55-1409)
14 год. 45 хв.
м. Тернопіль
у складі судді Стадник М.С.
при секретарі судового засідання Лисому Я. І.
Розглянув матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тербудматеріали", вул. Лозовецька, 26, м. Тернопіль, 46000
до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, 46000
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення.
За участю представників сторін:
позивача: Пшебильська Г. І., довіреність № б/н від 02.04.2007р.
відповідач: Рацин Р. Р., довіреність №37/7/10-015 від 08.01.2008р.
Чорненко Т. Б., довіреність № 55053/7/10-015 від 03.09.2008р.
Суть справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Тербудматеріали" звернулося з позовом про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень №0003711502/0 від 16.05.2007р. та №0003711502/2/81138 від 04.12.2007р. прийнятих Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 02.04.2008р. у складі судді Руденка О. В. відкрито провадження у справі №14/55-1409.
Розпорядженням заступника голови господарського суду Тернопільської області від 19.06.2008р. справу №14/55-1409 передано на розгляд в складі судді Стадник М. С., справі присвоєно номер № 7а/102-2511 (14/55-1409) .
Учасникам судового процесу роз’яснено їх процесуальні права і обов’язки, передбачені ст.ст. 49, 51, 130 КАС України.
За письмовою заявою сторін від 09.07.2008р. судовий розгляд справи здійснюється без фіксування звукозаписувальними технічними засобами.
На підставі ст. 150 КАС України, в судових засіданнях з 27.08.2008р. до 26.09.2008р. оголошувалися перерви для надання можливості сторонам провести та надати суду акт звірки розрахунків із зазначенням сум податкових зобов’язань та строку їх сплати за період охоплений спірними рішеннями та докази на їх підтвердження .
Сторони звірку розрахунків не провели.
Податкова інспекція проти позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що спірні податкові повідомлення-рішення відповідають чинному законодавству, підтвердженням чого є акт перевірки № 3286/15-02/05468831 від 10.04.2007р., яким встановлено порушення товариством термінів сплати земельного податку передбаченого Законом України «Про плату за землю», а тому штрафні санкції встановлені нормами Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»застосовані правомірно.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив:
- Тернопільською об’єднаною державною податковою інспекцією на підставі пп. 17.1.7. п. 17.1. ст. 17. Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі Закон 2181) прийнято податкове повідомлення –рішення за №0003711502/0 від 16.05.2007р., яким до Товариства з обмеженою відповідальністю „Тербудматеріали” застосовані штрафні санкції в сумі 18151,70 грн., що складає 50 % від суми погашеного податкового боргу - 36303.38 грн., за затримку на 1424 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по земельному податку та встановлено десятиденний строк для їх сплати з дня отримання рішення.
За результатами адміністративного оскарження податкового повідомлення – рішення №0003711502/0 від 16.05.2007р. податковою інспекцією прийнято рішення №0003711502/2/81138 від 04.12.2007р., яким підтверджено застосовану суму штрафу.
Як випливає з тексту спірних рішень, підставою для їх прийняття став акт невиїзної документальної перевірки №3286/15-02/05468831 від 10.04.2007р. проведеної на предмет дотримання товариством термінів сплати узгоджених сум податкового зобов’язання з земельного податку за період з 03.03.2003р. по 15.03.2007року, яким, як стверджує інспекція, встановлено несвоєчасну сплату платником узгоджених сум податкового зобов’язання по земельному податку, а саме - податкове зобов’язання в сумі 36303.38 грн., що виникло на підставі податкових розрахунків земельного податку №401812 від 29.01.2003р. , №601957 від 30.01.2004р., №201236 від 31.01.2005р., №635764 від 05.05.2006р. та №102445 від 31.01.2007р., сплачено з порушенням строків встановлених п. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю»(Закон про плату за землю) та пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону 2181.
Позивач заперечує проти доводів інспекції, посилаючись на їх безпідставність та недоведеність. Просить суд врахувати, що згідно даних бухгалтерського та податкового обліку у товариства відсутня заборгованість по платежах пов’язаних із земельним податком, в тому числі по пені та штрафних санкціях, підтвердженням чого є виданні Тернопільською ОДПІ 01.04.2007р. та 23.12.2007р. свідоцтва платника єдиного податку, які видаються за умови відсутності податкової заборгованості. Також, просить звернути увагу на те, що з даних облікової картки платника не можливо встановити механізм зарахування проведених товариством платежів, із них на виконання рішення суду у справі №14/54 -529 та 15/252-4167.
Суд, керуючись ст. 86 КАС України, давши оцінку поданим сторонами доказам та наведеним доводам, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
При цьому суд виходив із наступного:
- згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
- відповідно до ст. 8 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” (далі Закон), пп. 2.1.4 п. 2.1, пп. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону 2181, контролюючим органом стосовно сплати податків,обов’язкових платежів є податкові органи, які уповноважені здійснювати контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податкових зобов’язань платниками податків та здійснювати заходи з погашення податкового боргу;
- до суб’єктів підприємницької діяльності, за порушення граничних строків сплати узгоджених сум податкових зобов’язань визначених законом з питань окремого податку, збору (обов’язкового платежу) , органи державної податкової служби застосовують штрафні санкції, в порядку передбаченому „Інструкцією про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби”, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України № 110 від 17.03.2001р. шляхом прийняття податкових повідомлень–рішень (п. 11 Інструкції) в порядку передбаченому п. 2.6. п. 2 „Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень–рішень” затверджений наказом ДПА України від 21.06.2001р. № 253, на підставі матеріалів перевірок, результати яких оформляються актом перевірки відповідно до „Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства” затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 327 від 10.08.2005р. (далі Порядок), в якому зазначаються чіткий зміст фактів порушення податкового законодавства та вказуються конкретні пункти, статті порушених норм законодавчих актів (п. 1.6., 1.7. порядку).
Відповідно до ч. 1. ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, при цьому, обставини, які за законами повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування.. В адміністративних справах про протиправність рішень обов’язок щодо доказування правомірності прийнятого рішення покладається на відповідача.
В даному випадку, доказом правомірності притягнення товариства до відповідальності за порушення норм Закону про плату за землю та Закону 2181 є акт перевірки, обов’язковість складання якого передбачена вищезазначеними нормативними актами.
Податкова інспекція посилається на акт невиїзної перевірки №3286/15-02/05468831 від 01.04.2007р., який не може бути носієм доказової інформації, оскільки, з викладених в ньому даних та зібраних в процесі розгляду справи доказів, не можливо встановити факту порушення платником строків сплати 36303.38 грн., узгодженої суми податкового зобов’язання по земельного податку на 1424 календарних днів від відповідного граничного строку передбаченого ч.1 ст.17 Закону про плату за землю та пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону 2181, на порушення яких посилається в спірних рішеннях та акті перевірки інспекція.
Так, відповідно до ч.1 ст.17 Закону про плату за землю, податкове зобов’язання по земельному податку, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Дію частини першої ст.17 даного закону, щодо строків сплати земельного податку платниками (крім громадян та виробників сільськогосподарської і рибної продукції) зупинено на 2000 –2005 роки, а тому в період з 2003р.-2005р. платник не міг порушити дану норму закону.
Відповідно до пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону 2181, платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп.4.1.4 цього Закону для подання податкової декларації, тобто протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року, який є базовим податковим періодом для позивача згідно ст.14 Закону про плату за землю .
Іншими нормами закону податкова інспекція не обґрунтувала зазначені нею в акті перевірки граничні строки сплати земельного податку, а отже не довела суду правомірність застосованих нею санкцій за затримку платежу на 1424 календарних днів.
Крім того, із даних облікової картки платника за період 2003 –2007рр., які велися інспекцією на підставі „Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов’язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів” затвердженої наказом ДПА України від 02.04.1999р. № 174 та „Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України”, затверджена наказом ДПА № 276 від 18.07.2005р., не можливо встановити, яким чином податкова інспекція обліковувала дані проведених платником платежів, в тому числі на виконання рішень господарського суду, здійснюючи розподіл поступлених сум на погашення податку та пені, не повідомляючи про такі дії платника шляхом направлення йому повідомлення, в якому міститься зазначена інформація, як це передбачено пп.16.3.3 ст.16 Закону 2181 та п.3.7. «Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби», затверджена наказом ДПА від 11.06.2003р. №290.
Дане підтверджується наступним:
- рішенням господарського суду Тернопільської області від 16.04.2004р.у справі №14/54-529 задоволено позовні вимоги Тернопільської ОДПІ до ТОВ «Будматеріали»про стягнення податкової заборгованості по земельному податку за рахунок активів платника за період січень –грудень 2003р. задекларованих в Зведеному розрахунку сум земельного податку на 2003 рік № 401812 від 31.01.2003р. в сумі 9593 грн. із сплатою щомісяця за період січень –листопад по 799 грн., грудень 804 грн. та 7001,3 грн. несплачених штрафних санкцій застосованих по податкових повідомленнях –рішеннях №0001891800/0/3926(479.40 грн.), 0001901800/0/3924 (159.80 грн.), №0001881800/0/3025 (6808,47грн.- 446,37грн. – частково сплачені = 6362,1грн.) від 04.02.2003р. за сплату податкового зобов’язання за 2002р. за межами граничних строків, всього стягнуто 16594.30 грн.
Рішення суду виконано ДВС у м. Тернополі за рахунок реалізації активів платника, що підтверджується квитанцією №186369 від 15.12.2006р. на суму 18928.24 грн. із яких перераховано Тернопільській ОДПІ 16594.30 грн. Разом з тим, згідно акту перевірки та даних облікової картки, податкова інспекція перерахованою сумою, в супереч рішення суду, яке є обов’язковим для виконання на всій території України, самостійно розчепила суму на покриття платежів платника по податку за період з січня 2003р. по травень 2004р. в сумі 13351,9грн., частково штрафних санкцій в сумі 3027,78 грн. та пені в сумі 214,46 грн., при цьому сума штрафних санкцій - 3973.32 грн. по рішенню №0001881800/0/3025 закрита в 2004р. за рахунок проведених платником поточних платежів по податку 25.08.2004р. та 17.09.2004р. в сумі 4000грн., без попередження останнього про такі зарахування.
- Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 07.12.2006р. у справі №15/252-4167 задоволено позовні вимоги Тернопільської ОДПІ до ТОВ «Будматеріали»про стягнення податкової заборгованості по земельному податку за рахунок активів платника за січень 2004р. по жовтень 2006р. в сумі 21609.68 грн. задекларованих в податкових розрахунках земельного податку №601957 від 30.01.2004р., №201236 від 31.01.2005р.та №635764 від 05.05.2006р.(задекларовано 25583грн.- 3973,32грн. (цією ж сумою закрито штрафні санкції в 2004р. по рішенню №0001881800/0/3025)) та 531.38 грн. пені, всього 22141,27 грн. (рішення скасовано постановою Львівського апеляційного господарського суду від 03.04.2007року).
Разом з тим, позивач, на виконання рішення суду, перерахував платіжним дорученням №3 від 28.02.2007р. суму 22141,27 грн. та платіжним дорученнями №2 від 28.02.2007р. - 8001.73 грн.(земельний податок за жовтень – грудень 2006р.), № 5 від 15.03.2007р. - 2900 грн.(поточні платежі), № 6 від 15.03.2007р.1650грн.(пеня). По акту перевірки, сумою перерахованою на виконання рішення податкова інспекція закриває платежі тільки по податку за період січень –жовтень 2006р., а суму боргу 8232,4грн., за період квітень –грудень 2004р., сумою 818грн. перерахованою платником платіжним дорученням №1 від 28.02.2007р., що не відповідає даним облікової картки за 2007рік.
Крім того, перераховані позивачем кошти самостійно розщеплені інспекцією, без повідомлення платника, на погашення пені нарахованої по невизначеному документу строком по 10.09.2008р., тоді як дані карточки формувалися в 2007р. і пеня згідно норм вищезазначених нормативних актів нараховується на погашену суму та не може нараховуватися на майбутнє.
При таких обставинах, податкова інспекція не довела документально зазначені нею дані в акті перевірки, що свідчить про те, що такі висновки зроблені на припущеннях, що є недопустимим при притягненні платника до відповідальності.
Слід зазначити, що товариство перебувало платником земельного податку до березня 2007р., а з квітня 2007р. перебуває на спрощеній системі оподаткування, підтвердженням чого є свідоцтво платника єдиного податку на 2007р. за № 1918008840 від 01.04.2007року та №1918009125 від 23.12.2007р. видані Тернопільською ОДПІ.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 86, 94, 160-163, п. 6 розділу Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення: №0003711502/0 від 16.05.2007р. та №0003711502/2/81138 від 04.12.2007р. прийняті Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі (17.10.2008р.) до Львівського апеляційного адміністративного суду, а протягом 20 днів після подання заяви - подати апеляційну скаргу.
Суддя