Рішення № 21714406, 27.02.2012, Доброславський районний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд Одеської області)

Дата ухвалення
27.02.2012
Номер справи
2-1954/11
Номер документу
21714406
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Комінтернівський районний суд Одеської області

Справа № 2-1954/11

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.02.2012смт. Комінтернівське Комінтернівський районний суд Одеської області в складі: судді Рідник І.Ю.

при секретарі Бочковській Ю.В.

за участю прокурорів Процика Д.В., Званської І.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Комінтернівське цивільну справу за позовом прокурора Комінтернівського району Одеської області в інтересах держави в особі Новодофінівської сільської ради Комін-тернівського району Одеської області, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області до ОСОБА_1 про зобовязання знести самовільно збудований будинок,

в с т а н о в и в :

21.07.2011 року прокурор Комінтернівського району Одеської області звернувся в інтересах держави в особі Новодофінівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області до ОСОБА_1 про знесення за власний рахунок самовільно збудованого будинку, господарських будівель і споруд, мотивуючи свої вимоги тим, що прокуратурою району проведена перевірка з питань дотримання містобудівного законодавства громадянином ОСОБА_1, в ході якої встановлено, що ОСОБА_1 було здійснено самочинне будівництво будинку для літнього відпочинку з надвірною господарчою спорудою в АДРЕСА_1, на земельній ділянці площею 268 кв.м., в межах 100 метрової зони від урізу Чорного моря. Рішенням Комінтернівського районного суду Одеської області від 05.10.2007 року за ОСОБА_1 було визнано право власності на цей обєкт нерухомого майна та, після набрання рішенням суду чинності, зареєстровано право власності. За апеляцією прокурора району рішенням апеляційного суду Одеської області від 11.04.2011 року рішення суду першої інстанції від 05.10.2007 року скасовано та ухвалене нове рішення про відмову ОСОБА_1 у позові до громадської організації «Спортивно-оздоровче обєднання громадян «Анастасія» (ГО «СООГ «Анастасія») про визнання права власності на самочинно збудований будинок літнього відпочинку. На підставі рішення апеляційного суду реєстратором КП «Комінтернівське РБТІ» 16 травня 2011 року було скасовано за ОСОБА_1 реєстрацію права власності на будинок для літнього відпочинку АДРЕСА_1.

Прокурор, в межах своєї компетенції, на підставі ст.121 Конституції України, ст.361 Закону України «Про прокуратуру», ст.45 ЦПК України звернувся до суду з даним позовом до відповідача у звязку з порушенням ним Законів України: «Про курорти», «Про місцеве самоврядування України», «Про планування і забудову територій», «Про основи містобудування», «Про благоустрій населених пунктів», санітарних, будівельних, екологічних норм, стандартів і правил при самочинному будівництві будинку для літнього відпочинку за вказаною вище адресою, оскільки с.Нова Дофінівка Комінтернівського району Одеської області, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.1996 року №1576, є курортом.

В судовому засіданні представники прокуратури Комінтернівського району Одеської області позов підтри-мали та просили його задовольнити по підставам, викладеним у позовній заяві.

Представник Новодофінівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області та представник інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області в судове засідання не зявились, але суду були надані письмові заява про підтримання в повному обсязі вимог прокурора району по підставам, викладеним у позові, та розгляд справи за відсутність їх представників.

У підготовчої частині судового засідання до участі у справі в якості співвідповідача залучено ГО «СООГ «Анастасія».

Відповідач ОСОБА_1, він же представник ГО «СООГ «Анастасія», позов не визнав, пояснивши суду, що з 1999 року він являється членом громадської організації «Спортивно-оздоровче обєднання громадян «Анастасія», а з 2010 року є головою цієї організації. Відповідно до положень Статуту ГО «СООГ «Анастасія» членам обєднання дозволено будувати на землі, що знаходиться в користуванні СООГ «Анастасія», тимчасові будинки для літнього відпочинку. На підставі даного положення Статуту вони вважали, що цього достатньо для здійснення будівництва літніх будиночків. Не було заперечень відносно такого будівництва і з боку сільської ради. Крім цього, 01.04.2005 року при складанні Акту приймання-передачі земельної ділянки площею 3.8 га в оренду ГО «СООГ «Анастасія» в цьому акті зазначено, що на зазначеній земельній ділянці знаходяться тимчасові споруди членів СООГ «Анастасія» в кількості 53 споруд. На тої час їх ніхто не попереджав, що необхідно мати дозвіл від відповідних служб на будівництво цих тимчасових споруд. Якщо б їм було про це доведено раніше, то обєднання, в першу чергу, зайнялось оформленням своїх прав на виділену територію, а не витрачало би кошти на благоустрій с.Нова Дофінівка. На теперішній час ГО «СООГ «Анастасія» займається оформленням документів на оренду земельної ділянки, якою користується, а в подальшому буде вирішуватися питання, щодо її забудови тимчасовими будинками для літнього відпочинку. Оскільки у 2007 році при розгляді судом справи за його позовом про визнання права власності на будинок для літнього відпочинку, збудованого ним на території СООГ «Анастасія», відповідними службами не було виявлено порушення ним будівельних правил і норм при будівництві, просить в позові відмовити.

Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню по наступним підставам.

Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до курортних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1996 року №1576, с.Нова Дофінівка являється курортом.

Згідно ст.31 Закону України «Про курорти» перша зона санітарної охорони курортів охоплює пляжі, а також прибережну смугу моря і прилеглу до пляжів територію шириною не менш як 100 метрів. На території першої зони (зони суворого режиму) забороняється спорудження будь-яких будівель та інших обєкті, не повязаних з експлуатаційним режимом та охороною природних і лікувальних факторів курорту, а також постійне і тимчасове проживання громадян (крім осіб, які безпосередньо забезпечують використання лікувальних факторів). Забудова цієї території (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт та упорядкування обєктів містобудування) здійснюється відповідно до законодавства, державних стандартів і норм, затвердженої містобудівної документації.

Аналогічне положення закріплено у п.4.2 Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоровя України від 19.06.1996 року №173.

Згідно п.6.15 вказаних Правил, у населених пунктах, розташованих в прибережній зоні басейнів Чорного і Азовського морів, берегова смуга шириною 100 метрів повинна використовуватись як зона відпочинку населення, всі види будівництва, які не мають безпосереднього відношення до рекреаційної діяльності, забороняються. Спеціальні види будівництва повинні бути погоджені з Міністерством охорони здоровя і Мінекобезпеки України.

Відповідно до п.1.2 Правил, вони є обовязковими для дотримання всіма державними, кооперативними, колективними та приватними підприємствами, організаціями та установами незалежно від відомчого підпо-рядкування та форм власності, а також посадовими особами та громадянами України, інвесторами-громадянами інших держав.

У п.10.4 ДБН 360-92 «Містобудування. Планування та забудова міських та сільських поселень», затверджених Державним комітетом України у справах містобудування та архітектури від 17.04.1992 року №44 зазначено, що розміщення будівель, споруд та комунікацій не допускається в перший зоні округу санітарної охорони курортів, якщо проектовані обєкти не повязані з експлуатацією природних лікувальних властивостей курорту.

Підпунктом «в» ч.7 п.10.17 ДБН 360-92 забороняється будівництво будинків, споруджень і комунікацій у приморських прибережних смугах шириною менш 100 метрів від урізу води, а в приморських зонах при наявності пляжу менш 100 метрів від його суходільної границі.

Як зазначено у преамбулі ДБН 360-92 ці норми є обовязковими для органів державного управління, місцевого і регіонального самоуправління підприємств і установ не залежно від форм власності та відомчого підпорядкування, громадських обєднань і громадян, які здійснюють проектування, будівництво і благоустрій на території міських і сільських поселень.

Згідно довідки сільського голови Новодофінівської сільської ради від 14.07.2011 року, земельна ділянка по АДРЕСА_1, на якої ОСОБА_1 здійснено самовільне будівництво садового будинку, знаходиться в межах с.Нова Дофінівка та 100 метрової зоні від урізу Чорного моря. Рішення Новодофінівською сільською радою про передачу земельної ділянки у власність або на умовах оренди гр.ОСОБА_1 не приймалось /а.с.8/.

Окрім вказаних вище суттєвих порушень щодо здійснення будівництва в курортній зоні, відповідачем будівельні роботи проводились без дозволу на їх виконання, без відповідної проектної документації та на земельній ділянці, яка не заходилася у нього у користуванні або власності.

Статтею 24 Закону України «Про планування і забудову територій», що діяв на час здійснення відпо-відачем будівництва, ч.2 ст.18 Закону України «Про основи містобудування» встановлено, що право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням та відповідно до містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, встановлених згідно з вимогами закону. Фізичні і юридичні особи, які мають намір здійснити будівництво обєктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на праві власності або користуванні, зобовязані отримати від виконавчих органів відповідних рад дозвіл на будівництво обєкту містобудування.

Пунктом 1.1 Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Держбуду України від 05.12.2000 року №273, передбачалось, що дозвіл на виконання будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту будинків, споруд та інших обєктів, розширення і технічного переоснащення (роботи з будівництва) є документом, що посвідчує право забудовника (замовника) та генерального підрядника на виконання будівельних робіт, у відповідності до затвердженої проектної документації, підключення до інженерних мереж та споруд та надає право відповідним службам на видачу ордера на проведення земляних робіт. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які одночасно ведуть реєстр наданих дозволів. Виконання будівельних робіт без вищезазначеного дозволу забороняється.

Відповідно до п.5.1 Положення самовільним вважається: виконання будівельних робіт на обєктах без одержання дозволу; без його завчасної перереєстрації; виконання незазначених у дозволі будівельних робіт.

Відповідно до ч.1 ст.376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Згідно ч.1 ст.25 Закону України «Про основи містобудування» особи винні у: виконанні будівельних робіт без дозволу та затвердженого у встановленому законом порядку проекту або з відхиленням від нього; недотримання екологічних і санітарно-гігієнічних вимог, встановлених законодавством при проектуванні, розміщенні та будівництві обєктів несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством.

Частиною 7 ст.376 ЦК України визначено, що у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобовязати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.

Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобовязана вішко-дувати витрати, повязані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.

Судом встановлено, що будівництво будинку для літнього відпочинку з надвірною спорудою по АДРЕСА_1 відповідачем здійснено без належного дозволу та затвердженого проекту, на земельній ділянці яка не заходиться в нього у користуванні або власності та на якій, відповідно до її статусу, будівництво будинків та споруд заборонено.

Враховуючи викладене, самочинно збудований відповідачем будинок для літнього відпочинку з надвірною господарською спорудою по АДРЕСА_1 підлягає саме знесенню за рахунок відповідача.

Відповідно до принципу диспозитивності цивільного судочинства, передбаченого ст.11 ЦПК України, суд розглядає справу в межах заявлених позивачем вимог.

На підставі ст.31 Закону України «Про курорти», ст.ст. 23,24 Закону України «Про планування і забудову територій», ст.ст.18,25 Закону України «Про основи містобудування» ст. 376 ЦК України і керуючись ст.ст.10,11, 209, 212-215 ЦПК України, суд -

в и р і ш и в :

Позовну заяву прокурора Комінтернівського району Одеської області в інтересах держави в особі Новодофінівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області до ОСОБА_1, громадської організації «Спортивно-оздоровче обєднання громадян «Анастасія» про знесення самовільно збудованого будинку для літнього відпочинку задовольнити.

Зобов'язати ОСОБА_1 за власний рахунок знести самовільно збудований ним будинок для літнього відпочинку з надвірними господарськими будівлями та спорудами, розташований по АДРЕСА_1.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 107 грн. 30 коп. на рахунок 31214206700270 одержувач УДК у Комінтернівському районі, код одержувача 23214979 МФО 828011 , банк: ГУДКУ в Одеській області.

Суддя І. Ю. Рідник