Постанова № 21707665, 28.02.2012, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
28.02.2012
Номер справи
11/237-10
Номер документу
21707665
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.02.2012 року Справа № 11/237-10

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Швеця В.В. (доповідач)

суддів: Павловського П.П., Чус О.В.

при секретарі: Єрьоміної К.В.

за участю прокурора: Рижик С.О., посвідчення № 04 від 14.01.2010 р.

та представників сторін:

від скаржника: ОСОБА_1, довіреність б/н від 04.01.2010 р.

від позивача: ОСОБА_2, довіреність б/н від 01.11.2011 р.

від відповідача: ОСОБА_1, довіреність б/н від 16.08.2011 р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Чумаківської сільської ради, с. Чумаки, Дніпропетровського р-ну, Дніпропетровської області на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2010р. у справі № 11/237-10

за позовом: Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі: Дніпропетровського обласного виробничого управління водного господарства, м. Дніпропетровськ

до: житлово-комунального підприємства "Комунальник" с. Чумаки, Дніпропетровського р-ну, Дніпропетровської області

про: стягнення 179 611,60 грн. збитків,

ВСТАНОВИВ:

Дніпропетровський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом в інтересах держави в особі Дніпропетровського обласного виробничого управління водного господарства, в якому просив стягнути з Житлово-комунального підприємства “Комунальник” на користь позивача 179 611,60 грн. збитків.

Позовні вимоги мотивовані посиланням на порушення відповідачем п.9, ст.44, ст.49 Водного кодексу України, у звязку з чим державі була спричинена шкода.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2010 р. у справі №11/237-10 (суддя Мельниченко І.Ф.) позовні вимоги задоволено.

Приймаючи згадане рішення, господарський суд виходив із доведеності факту заподіяння збитків.

Не погодившись з даним рішенням, Чумаківська сільська рада звернулась до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, з урахуванням заяви про уточнення апеляційної скарги, просив рішення господарського суду змінити та викласти резолютивну частину в такій редакції: “стягнути з Житлово-комунального підприємства “Комунальник” на користь держави в особі Дніпропетровського обласного виробничого управління водного господарства 53 883,48 грн.; стягнути з Житлово-комунального підприємства “Комунальник” на користь держави, в особі, фонду охорони навколишнього природного середовища Чумаківської сільської ради 125 728,12 грн.”

Апеляційна скарга обґрунтована посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

28.02.2012 р. в судовому засіданні прокурор надав усні пояснення, в яких підтримав апеляційну скаргу, з урахуванням поданих змін.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши відповідність оскарженого рішення нормам матеріального та процесуального права, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 23.04.10р. Дніпропетровським обласним виробничим управлінням водного господарства проведена позапланова перевірка з питання дотримання вимог водного законодавства житлово-комунального підприємства "Комунальник", що здійснює свою діяльність за адресою: Дніпропетровська область, Дніпропетровський р-н, с. Чумаки, вул. Шкільна,11, про що складено акт перевірки дотримання вимог водного законодавства № 9 від 23.04.2010 р.

При проведенні перевірки встановлено, що житлово-комунальне підприємство “Комунальник” здійснювало водокористування з 01.01.2009 по 01.04.2010 р. за відсутністю дозволу. За період з 01.01.2009р по 01.04.10р. відповідачем незаконно здійснено забір підземних вод в об'ємі 128,8 тис.м.куб.

Предметом спору у даній справі є стягнення збитків, заподіяних державі внаслідок незаконного здійснення забору підземних вод.

Згідно статті 1 Водного кодексу України водокористуванням є використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).

Відповідно до ч.1 ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Згідно пункту 9 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Статтею 49 цього Кодексу передбачено, Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається: державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення. Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних. Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування. Спеціальне водокористування є платним.

Згідно статті 50 Водного кодексу України строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування. Спеціальне водокористування може бути короткостроковим (до трьох років) або довгостроковим (від трьох до двадцяти п'яти років). У разі необхідності строк спеціального водокористування може бути продовжено на період, що не перевищує відповідно короткострокового або довгострокового водокористування. Продовження строків спеціального водокористування за клопотанням заінтересованих водокористувачів здійснюється державними органами, що видали дозвіл на спеціальне водокористування.

Статтею 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Згідно норм статті 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Водокористувачі звільняються від відповідальності за порушення водного законодавства, якщо вони виникли внаслідок дії непереборних сил природи чи воєнних дій. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.

Відповідно до норм статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Згідно статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів.

Згідно вироку Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 25.10.2010 р. начальника житлово-комунального підприємства “Комунальник” Іванченко М.Г. визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.364 КК України та покарано у вигляді позбавлення волі на 2 роки, з позбавленням права займати посади, повязані з організаційно-розпорядчою діяльністю підприємств строком на один рік.

Розрахунок збитків, заподіяних державі в результаті порушення водного законодавства про охорону та раціональне використання природних ресурсів, внаслідок забору води із свердловин без дозволу на спецводокористування за зазначений в акті період розраховано за “Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації” затвердженої в Міністерстві юстиції України 18.01.2002 р. №44/6332 і становить 179 611,60 грн.

З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що сума збитків, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів внаслідок здійснення відповідачем самовільного водокористування за період з 01.01.2009р по 01.04.10р. становить 179 611,60 грн. Згадане підтверджується матеріалами справи та відповідачем не спростовано.

Разом з тим, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково стягнув з відповідача на користь Дніпропетровського обласного виробничого управління водного господарства всю заявлену суму збитків, з огляду на таке.

Відповідно до ч.1 ст.47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.

Рішенням 34 сесії Чумаківської сільської ради V скликання від 20.05.2010 р. затверджено місцевий бюджет на 2010 р. та сформовано місцевий фонд охорони навколишнього природного середовища.

Пунктом б частини 2 статті 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” Республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі республіканського бюджету Автономної Республіки Крим та відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок: частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством;

Статтею 6 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", чинного на момент винесення судом першої інстанції рішення, встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2010 рік у частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності (п.49).

Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" у п.49 ст.6 та п.7 ст.47 було передбачено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2010 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, а джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2010 році є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до відповідних бюджетів згідно із статтею 42 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Відтак, судом першої інстанції не враховано, що розподіл стягуваних на користь певних осіб сум залежить не від волевиявлення стягувача, чи іншої особи, а регулюється Законом України про державний бюджет на відповідний рік, який діє на час їх стягнення, а відтак такий Закон і повинен застосовуватись судами при вирішенні спору.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 23.11.2011 р. у справі № 5/2.

З огляду на наведене, Чумаківська сільська рада правомірно звернулась до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою.

Оскільки господарський суд припустив порушення вимог матеріального права, що призвело до невірної оцінки обставин справи, проте самі обставини справи встановлені повно, колегія суддів вважає можливим змінити рішення.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 101-105 ГПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Чумаківської сільської ради, с. Чумаки, Дніпропетровського р-ну, Дніпропетровської області задовольнити.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2010р. у справі № 11/237-10 змінити, виклавши резолютивну частину рішення в наступній редакції:

“Стягнути з Житлово-комунального підприємства “Комунальник” (52024, вул..Шкільна, 11, с.Чумаки, Дніпропетровського району, Дніпропетровської області) на користь держави в особі Дніпропетровського обласного виробничого управління водного господарства (49044, м.Дніпропетровськ, пр.К.Маркса, 39-а) 53 883 (пятдесят три тисячи вісімсот вісімдесят три) грн. 48 коп.

Стягнути з Житлово-комунального підприємства “Комунальник” на користь держави, в особі, фонду охорони навколишнього природного середовища Чумаківської сільської ради (ЄДРПОУ 04339793, р/р 33114329700096), МФО 805012, ГУДКУ у Дніпропетровській області, КБК 19050200) 125 728 (сто двадцять пять тисяч сімсот двадцять вісім) грн. 12 коп.”

Доручити господарському суду Дніпропетровської області видати відповідні накази.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України.

Головуючий суддя В.В.Швець

Судді П.П.Павловський

О.В.Чус