Постанова № 21691424, 01.09.2011, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.09.2011
Номер справи
2270/6292/11
Номер документу
21691424
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2270/6292/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 вересня 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіЛабань Г.В.

при секретаріВересняк А.А.

за участі:представника позивача розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів <3-тя особа >до Шепетівського районного спеціалізованого лісокомунального підприємства <3-тя особа >про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

В С Т А Н О В И В:

Хмельницьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з позовом до Шепетівського районного спеціалізованого лісокомунального підприємства про стягнення 23 841,03 грн. адміністративно-господарської санкції та 193,05 грн. пені.

В обгрунтування своїх вимог вказує, що внаслідок порушення відповідачем положень Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а саме несплата адміністративно-господарських санкцій в установлені строки призвело до виникнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій, яка складає 23 841,03 грн. та 193,05 грн. пені. В звязку з цим, позивач просить стягнути з відповідача вказану заборгованість в повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з»явився, проте надіслав до суду письмові заперечення проти позову, просить суд залишити позовну заяву без розгляду.

Судом явка представника відповідача в судове засідання не визнавалася обовязковою. За таких обставин, з врахуванням думки представника позивача, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача на підставі наявних доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, зясувавши повно і всебічно обставини справи, суд вважає, що позов у задоволенні позову необхідно відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідач - Шепетівське районне спеціалізоване лісокомунальне підприємство, код 30849940, зареєстроване Шепетівською районною державною адміністрацією 12.12.2000 року, як юридична особа.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон) для підприємств, установ, організацій, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, у кількості одного робочого місця. Підприємства самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до вказаного нормативу і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ст.20 Закону підприємства, установи, організації, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом ст.19 Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним. Для підприємств, на яких працює від 8 до 15 осіб адміністративно-господарські санкції визначаються в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені.

Згідно п. 3 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою КМУ від 03.05.1995 року № 314, робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.

Державна служба зайнятості повинна вести облік інвалідів, які звернулися за допомогою у працевлаштуванні, сприяти працевлаштуванню інвалідів, які звернулися з проханням, з урахуванням рекомендацій СМЕК та щоквартально подавати місцевим органам соціального захисту населення інформацію про працевлаштування інвалідів.

Пунктами 5, 14 Положення, підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів, у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів, інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів

Згідно ч.1 ст. 238 ГК України адміністративно-господарські санкції - заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків, застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання.

Санкції застосовані відповідачем саме за неналежне виконання Шепетівським районним спеціалізованим лісокомунальним підприємством обовязку, передбаченого Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”.

Чинним законодавством України, а саме наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005р. №420, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.12.2005р. за №1534/11814 затверджена Інструкція щодо заповнення форми звітності №3-ПН “Звіт про наявність вакансій” (далі Інструкція № 420) . У абзаці 1 Інструкції щодо заповнення форми звітності №3-ПН “Звіт про наявність вакансій”, зазначено, що відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" підприємства, установи й організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання повинні за наявності вакансій у повному обсязі подавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків.

Із пояснень представника позивача та із листа Шепетівського міськрайонного центру зайнятості направленого на адресу Хмельницького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів встановлено, що Шепетівським районним спеціалізованим лісокомунальним підприємством звітність форми 3-ПН у 2010 році не подавалась.

Проте судом встановлено, що у матеріалах справи є звіт відповідача про наявність вакансій форми № 3-ПН за станом на 01 січня 2010 року, згідно якого на підприємстві відповідача у 2010 році була вакансія лісника, яку могла б зайняти особа з обмеженими фізичними можливостями.

Окрім того відповідач неодноразово повідомляв Шепетівський міськрайонний центр зайнятості про наявність вакансії на 2010 рік згідно штатного розпису посади лісника для працівника з групою інвалідності, також у матеріалах справи є відповідна довідка видана головним бухгалтером відповідача, згідно якої на протязі 2010 року на підприємстві були вакансії на посади лісника, одна із них для інваліда.

Згідно листа Шепетівського міськрайонного центру зайнятості - у 2010 рік на обліку в центрі зайнятості перебувала лише одна особа з числа осіб з обмеженими фізичними можливостями, яка працювала лісником в 1986 році. Дана особа отримала групу інвалідності з 03.12.2009 року. В індивідуальній картці реабілітації їй показана тільки робота оператором котельні, тобто робота лісника за станом здоров'я їй не дозволена.

Згідно статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Шепетівське районне спеціалізоване лісокомунальне підприємство листом проінформувало Шепетівський міськрайонний центр зайнятості про відсутність працівників, бажаючих працювати на створеному робочому місці та безпросередньо на підприємство із питання працевлаштування інваліди не зверталися.

З вищезазначеного суд приходить до висновку, що адміністративно- господарські санкції та нарахована пеня застосовані позивачем до відповідача неправомірно, оскільки, згідно з обставин справи за нормативом робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів відповідач повинен був створити 1 робоче місце для інвалідів та повідомляти відповідні органи про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів.

Відповідач обов'язок у передбачений законодавчими нормами спосіб повідомляти державну службу зайнятості про наявність робочого місця для працевлаштування інваліда у 2010 році виконав, що підтверджується документами, доданими до матеріалів справи.

Тому відповідач своїми діями не позбавив можливості органи по працевлаштуванню інвалідів направляти інвалідів йому для працевлаштування.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 158 163 КАС України, ст.ст. 18, 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»,-

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Шепетівського районного спеціалізованого лісокомунального підприємства про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Повний текст постанови виготовлено 05 вересня 2011 року

< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >

Суддя< для копії >Г.В. Лабань

< для копії >< для копії >