Постанова № 21691076, 24.01.2012, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2012
Номер справи
15805/11/2070
Номер документу
21691076
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2а- 15805/11/2070

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2012 р. м. Харків

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бідонька А.В,

при секретарі судового засідання Загребельному В.І.

за участю:

представника позивача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" до Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення -,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Публічне акціонерне товариство «Вовчанський агрегатний завод», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області, в якому просить суд: визнати протиправними дії Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області і скасувати податкове повідомлення-рішення №0002321501 від 10 листопада 2011 року; стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 94 грн. 10 коп. та 28 грн. 24 коп. Також просить відповідно до ст.166 КАСУ винести окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності начальника Вовчанської МДПІ у Харківській області ОСОБА_1. за її протиправні дії з винесення податкового повідомлення-рішення №0002321501 від 10 листопада 2011 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що зареєстрований як юридична особа та належить до підприємств літакобудування в розумінні Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості». Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 червня 2010 року №405 «Про затвердження переліку суб'єктів літакобудування щодо яких запроваджуються тимчасові заходи державної підтримки (із змінами та доповненнями), ПАТ «Вовчанський агрегатний завод»віднесено до суб'єктів літакобудівної галузі щодо яких запроваджуються тимчасові заходи державної підтримки. Таким чином, ПАТ «Вовчанський агрегатний завод»відноситься до підприємств галузі літакобудування, яке у 2011 році отримало право використовувати податкові пільги, а саме, відповідно до пункту 2 підрозділу 6 «Особливості справляння земельного податку»розділу XX «Перехідні положення»Податкового кодексу України: до 1 січня 2016 року звільняються від сплати земельного податку суб'єкти літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості», земельні ділянки яких безпосередньо використовуються для цілей виробництва кінцевої продукції, а саме: літальних апаратів, їх корпусів, двигунів, включаючи місця, призначені для їх зберігання (склади, ангари, місця для відстоювання), посадково-злітні смуги, а також місця, в яких розташовані пункти заправки (дозаправки) моторних літальних апаратів та контролю над польотами.

Позивач направив до Вовчанської МДПІ у Харківській області податковий розрахунок земельного податку на 2011 рік з додатком №2 - звіт про пільги на земельний податок, сума якого складає 55068,95 грн. 07 жовтня 2011 року ПАТ «Вовчанський агрегатний завод»було направлено на адресу відповідача уточнюючу податкову декларацію з плати за землю у сумі 53430 грн. Додатково пояснив, що відповідно до квитанції №2 даний уточнюючий розрахунок було доставлено до Вовчанської МДПІ у Харківській області 07 жовтня 2011 року о 16 годині 55 хвилин. Банки вже не працювали. 8 та 9 жовтня - вихідні дні. 10 жовтня 2011 року здійснено оплату платіжним дорученням № 1412.

10 листопада 2011 року Вовчанською МДПІ у Харківській області була проведена невиїзна документальна перевірка ПАТ «Вовчанський агрегатний завод», за результатами якої складено акт №774/15-14309847. Перевіркою встановлено порушення ПАТ «ВАЗ»встановленого п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України граничного строку сплати податкових зобов'язань по податку на землю за січень-серпень 2011 року, самостійно визначених уточнюючою податковою декларацією з плати за землю на 2011 рік від 07.10.2011 року №9008340371, а саме: граничний термін сплати податкового зобов'язання при поданні уточнюючого розрахунку по платі за землю ПАТ «Вовчанський агрегатний завод»є дата подання цього уточнюючого розрахунку, а саме: 07.10.2011 року. Фактично сума податку у повному обсязі сплачена 10.10.2011 року.

На підставі даного акту Вовчанською МДПІ у Харківській області винесено податкове повідомлення-рішення №0002321501 від 10 листопада 2011 року, яким нараховано штраф у сумі 2953,92 грн.

Відповідач, на думку позивача, при складанні акту перевірки та прийнятті на його підставі оскаржуваного повідомлення - рішення, вчинив протиправні дії.

Позивач вважає, що надавши 07.10.2011 р. до податкової інспекції уточнюючу декларацію з плати за землю за 2011 рік, мав право сплатити донараховану суму податку до 17.10.11 р., тобто протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації.

Відповідач проти позову заперечував. Зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0002321501 від 10.11.2011 р. винесено на законних підставах, а отже підстав для його скасування немає. Вказав, що у випадку подання уточнюючого розрахунку граничним терміном сплати податкового зобов'язання (недоплати та штрафу 3%), визначеного в ньому, є дата подання цього уточнюючого розрахунку, а у випадку відображення недоплати у складі декларації граничним терміном сплати податкового зобов'язання (в т.ч. недоплати та штрафу у розмірі 5%), за загальним правилом є дата сплати загальної суми зобов'язання, визначеного в ній, тобто протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання такої податкової декларації. Таким чином, вважає хибним твердження позивача, що надавши 07.10.2011 р. до податкової інспекції уточнюючу декларацію з плати за землю за 2011 рік, він мав право сплатити донараховану суму податку до 17.10.11 р., тобто протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації. Оскільки ПАТ «Вовчанський агрегатний завод»подав до ДПІ саме уточнений розрахунок з визначенням суми недоплати та штрафу в розмірі трьох відсотків, що передбачено підпунктом а) п.50.1 статті 50 Кодексу, то і граничним строком сплати зобов'язання є дата подання цього уточнюючого розрахунку, а саме 07.10.2011 року.

У судовому засіданні представник позивача вимоги адміністративного позову підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Враховуючи викладене, приймаючи до уваги, що представник відповідача не прибув в судове засідання, причин неприбуття суду не повідомив, є належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами.

Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи,проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено, що ПАТ «Вовчанський агрегатний завод»зареєстроване Вовчанською районною державною адміністрацією Харківської області 27.06.21998 року, про що свідчить довідка з ЄДРПОУ (а.с.28), довідка відділу статистики у Вовчанському районі (а.с. 27). 17.05.2010 р. відбулась зміна найменування юридичної особи, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 26).

Основним видом діяльності ПАТ «Вовчанський агрегатний завод»є виробництво літальних апаратів, включаючи космічні (вид діяльності за КВЕД 35.30.0) згідно довідки з ЄДРПОУ (а.с. 28).

ПАТ «Вовчанський агрегатний завод»знаходиться на податковому обліку в Вовчанській МДПІ у Харківській області (а.с. 29).

Фахівцями Вовчанської МДПІ у Харківській області була проведена невиїзна документальна перевірка ПАТ «Вовчанський агрегатний завод»з питання своєчасності сплати в установлені терміни податку на землю за період з 07.10.2011 р. по 10.10.2011 р.

Відповідно до п. п 79.1. 79.2 Податкового Кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу.

Документальна позапланова невиїзна перевірка ПАТ «Вовчанський агрегатний завод»була проведена на підставі наказу № 850 від 31.10.2011 р. За таких обставин суд дійшов висновку про те, що перевірка позивача проведена в межах повноважень органів державної податкової служби України та у визначений законодавством спосіб, вимоги ч.2 ст. 19 Конституції України були дотримані.

За результатами перевірки був складений акт № 774/15-14309847 від 10.11.2011 р. (а.с. 17-18), зі змісту якого встановлено, що в діяльності підприємства позивача встановлено порушення встановленого п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України граничного строку сплати податкових зобов'язань по податку на землю за січень-серпень 2011 року, самостійно визначених Уточнюючою податковою декларацією з плати за землю на 2011 рік від 07.10.2011 року №9008340371, а саме: граничний термін сплати податкового зобов'язання при поданні уточнюючого розрахунку по платі за землю ПАТ «Вовчанський агрегатний завод»є дата подання цього уточнюючого розрахунку, а саме: 07.10.2011 року. Фактично сума податку у повному обсязі сплачена 10.10.2011 року.

На підставі даного акту Вовчанською МДПІ у Харківській області було винесено податкове повідомлення-рішення №0002321501 від 10 листопада 2011 року, яким позивача зобовязано сплатити штраф у розмірі 10 % у сумі 2953,92 грн. за платежем: земельний податок з юридичних осіб (а.с. 23).

При вирішенні даного спору суд бере до уваги наступне.

Відповідно до п.п.9.1.10 ст.9 Податкового кодексу України, до загальнодержавних належить такий податок, як плата за землю.

Згідно ст.269 Податкового кодексу України, платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.

У відповідності до ст. 270 Податкового кодексу України, об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Пунктом п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідачем до Вовчанської МДПІ у Харківській області подано податковий розрахунок земельного податку на 2011 рік (разом зі звітом про пільги) (а.с. 12-16).

Згідно ст.287 Податкового кодексу України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до пункту 2 підрозділу 6 Податкового кодексу України, до 1 січня 2016 року звільняються від сплати земельного податку суб'єкти літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості», земельні ділянки яких безпосередньо використовуються для цілей виробництва кінцевої продукції, а саме: літальних апаратів, їх корпусів, двигунів, включаючи місця, призначені для їх зберігання (склади, ангари, місця для відстоювання), посадково-злітні смуги, а також місця, в яких розташовані пункти заправки (дозаправки) моторних літальних апаратів та контролю над польотами.

Статтею 2 Закону України від 12.07.01 № 2660-ІІІ «Про розвиток літакобудівної промисловості»визначені критерії віднесення суб'єктів господарювання до галузі літакобудування (ст.2 Закону), зокрема, це СГД, які здійснюють розробку авіаційної техніки та авіаційних двигунів, виробництво авіаційної техніки та авіаційних двигунів, ремонт авіаційної техніки та авіаційних двигунів. Відповідно до національного класифікатору ДК 009:2005 «Класифікація видів економічної діяльності»(КВЕД), даний вид діяльності має код 35.30.0 «Виробництво літальних апаратів, включаючи космічні». Згідно довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України НОМЕР_1 від 18.05.10) основним видом діяльності ПАТ «Вовчанський агрегатний завод»є виробництво літальних апаратів, включаючи космічні (вид діяльності за КВЕД 35.30.0). Також відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку субєктів літакобудування, щодо яких запроваджуються тимчасові заходи державної підтримки (із змінами та доповненнями), ПАТ «Вовчанський агрегатний завод»віднесено до суб'єктів літакобудівної галузі щодо яких запроваджуються тимчасові заходи державної підтримки (а.с. 25).

Таким чином, ПАТ «Вовчанський агрегатний завод»відноситься до підприємств галузі літакобудування, яке у 2011 році отримало право використовувати податкові пільги, передбачені податковим законодавством і на позивача поширюється дія пункту 2 підрозділу 6 Податкового кодексу України.

Матеріали справи свідчать, що у додатку №1 направленого до Вовчанської МДПІ у Харківській області податкового розрахунку земельного податку були зазначені відомості про наявність документів на землю: промислового призначення- 8,8950 (га); стадіон (не промислового призначення) - 2,5121 (га) (а.с. 11).

Згідно додатку №2 податок на земельну ділянку промислового призначення площею 8,8950 га визначено у розмірі 55068, 95 грн. (а.с. 13).

07 жовтня 2011 року позивачем надано до Вовчанської МДПІ у Харківській області уточнюючу податкову декларацію з розрахунком земельного податку на 2011 рік, сума якого склала: 5067,64 (4589,08 за земельну ділянку промислового призначення + 478,56 за стадіон) х 12 місяців = 60811, 68 грн. (а.с. 8-10).

Відповідно до платіжного доручення №1412 від 10.10.2011 р. (а.с. 24), ПАТ «Вовчанський агрегатний завод» було перераховано: 4589,08 грн. х 9 місяців = 41301,72 грн., пеня - 2306,53 грн.

Згідно п.50.1 статті 50 Податкового Кодексу України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.

Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї

статті: а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку; б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

Позивачем в судовому засіданні не надано належних доказів, щодо неможливості здійснити оплату самостійно визначених податкових зобовязань зазначених в уточнюючому розрахунку, саме до подання такого уточнюючого розрахунку до податкового органу 07.10.2011 р.

Матеріали справи містять платіжне доручення №1412 від 10.10.2011 р. (а.с. 24).

Таким чином, позивачем не було дотримано вимог п.50.1 статті 50 Податкового Кодексу України, а саме щодо сплати самостійно визначених податкових зобовязань зазначених в уточнюючому розрахунку, до подання такого уточнюючого розрахунку до податкового органу 07.10.11 р.

Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Заперечуючи проти позову, відповідач за правилами ч.2 ст.71 КАС України довів юридичну та фактичну обґрунтованість своїх висновків щодо виявлених під час перевірки порушень.

Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про те, що відповідачем під час проведення перевірки ПАТ «Вовчанський агрегатний завод»правомірно та обґрунтовано були виявлені порушення закону, а тому, приймаючи оскаржене позивачем податкове повідомлення-рішення №0002321501 від 10 листопада 2011 року, яким зобовязано сплатити штраф у розмірі 10 % у сумі 2953,92 грн., податкова інспекція діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо вимог позивача про винесення окремої ухвали про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності начальника Вовчанської МДПІ у Харківській області ОСОБА_1., суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.166 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

У відповідності до ч.3 ст.105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; виконання зупиненої чи невчиненої дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.

Зазначена частина статті 105 КАС України містить перелік вимог, що можуть міститися у конкретному адміністративному позові. Вимога позивача про зобовязання винести окрему ухвалу не є вимогою адміністративного позову, перелік яких визначений КАС України. Окрема ухвала це судове рішення адміністративного суду, яке опосередковує виявлені судом під час розгляду справи порушення закону, тобто нормативно сформульоване право суду постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії або бездіяльності яких визнаються протиправним (мають ознаки правопорушення).

Із врахуванням встановлених обставин, суд вважає, що рішення Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області №0002321501 від 10 листопада 2011 року про нарахування штрафних (фінансових)санкцій, відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, а позовні вимоги позивача щодо визнання недійсним вказаного рішення є необґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України у разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка є субєктом владних повноважень, сплачений судовий збір позивачу не повертається.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94,159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" до Вовчанської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 27.01.12 р.

Суддя Бідонько А.В.