Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2011 року 15 год. 25 хв. Справа № 2а-0870/315/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лазаренко М.С.,
при секретарі Ширшові А.А.
за участю представників
від позивача: не з’явився
від відповідача: не з’явився
розглянув в відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області
до: Товариства з обмеженою відповідальністю «Уліс-Тур»
про стягнення штрафу за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 850 грн.
ВСТАНОВИВ:
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Улісс-Тур» про стягнення штрафу за порушення у сфері містобудування у розмірі 850 грн.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, до суду надав заяву про розгляд справи без участі представника.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, до суду надав заяву про розгляд справи без участі представника відповідача.
Керуючись приписами статті 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, з’ясувавши обставини справи та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.
Відповідно до підпунктів 4, 5 п. З Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993р. № 225 Держархбудінспекція та її територіальні органи здійснюють вибіркові перевірки відповідності розміщення об'єктів, виконання будівельних робіт, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій законодавству, державним стандартам, нормам і правилам, архітектурним вимогам, технічним умовам, затвердженим проектним рішенням, а також місцевим правилам забудови населених пунктів; розглядають справи про правопорушення у сфері містобудування і приймають відповідні рішення.
Відповідно до п. 2 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995р. № 244, штрафи накладаються інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю на підприємства, їх об'єднання, установи та організації, що допустили правопорушення у сфері містобудування, за результатами контрольних перевірок, а також перевірок, проведених за зверненнями заінтересованих юридичних або фізичних осіб.
На адресу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області надійшла вимога прокуратури м. Запоріжжя від 02.06.2010р. № 1956 вих-10 про проведення перевірки щодо законності розміщення, будівництва та реконструкції частини приміщення колишнього дитячого садочку розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Гудименко, 10-а.
На виконання покладених повноважень та на підставі вимоги прокуратури м. Запоріжжя від 02.06.2010р. № 1956 вих-10, відповідно до наказу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області від 08.06.2010р. № 165/1- ОД, посвідчення (направлення) від 08.06.2010р. № 29/1 з метою здійснення контролю за дотриманням законодавства, державних стандартів, норм і правил та проектних рішень у сфері містобудування була проведена перевірка на об'єкті з реконструкції нежитлових приміщень під житловий комплекс по вул. Гудименко, 10а, м. Запоріжжя.
В результаті перевірки встановлено, що замовником будівництва є TOB «Улісс-Тур». За результатами перевірки встановлено виконання будівельних робіт без затвердженої проектної документації, що є порушенням ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст. 23 Закону України «Про планування і забудову територій», ДБН А.2.2-3.2004 «Склад, порядок розробки, погодження та затвердження проектної документації для будівництва» та без дозволу на виконання будівельних робіт, що є порушенням ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій», постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2009р. № 1104 «Деякі питання надання дозволів на виконання підготовчих і будівельних робіт». Під час перевірки за вищевказаною адресою виконувалися будівельні роботи з утеплення фасадів, благоустрою прилеглої території, також виконані роботи з влаштування покрівлі без відповідних дозвільних документів.
За результатами перевірки складено Акт перевірки виконання будівельних робіт з реконструкції дитячого садку під житловий комплекс по вул. Гудименка, 10-а, м. Запоріжжя від 09.06.2010 року.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів у порядку, визначеному статтею 24 Закону України «Про планування і забудову територій».
Згідно з ч.1, 6 ст. 23 Закону України «Про планування і забудову територій» забудова територій полягає в розміщенні та здійсненні будівництва нових об'єктів, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування існуючих об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств (далі - будівництво). Будівництво об'єктів містобудування здійснюється згідно з вимогами законодавства та відповідно до затвердженої проектної документації.
Згідно п. 9.12. ДБН А.2.2-3-2004 «Склад, порядок розробки, погодження та затвердження проектної документації для будівництва» проект до його затвердження підлягає обов'язковій комплексній державній експертизі відповідно до законодавства незалежно від джерел фінансування будівництва.
Ї Згідно п. 9.16. ДБН А.2.2-3-2004 пред'явлення проектної документації на погодження, експертизу та затвердження є обов'язком замовника.
Відповідно до ч. 1, 2, 12 ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих робіт (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю. Контроль за виконанням будівельних робіт здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про основи містобудування» забудова земельних ділянок, що надаються для містобудівних потреб, здійснюється після виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою у порядку, передбаченому законом, та отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Відповідно до ч. 17 ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Аналогічна норма міститься в п. 19 Порядку надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2009р. № 1104, відповідно до якої виконання будівельних робіт на об'єктах без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також виконання не зазначених у дозволі будівельних робіт або без належно затвердженого проекту вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Відповідно до абз. 3, 7 п. 4 Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993р. № 225 інспекціям державного архітектурно-будівельного контролю надається право давати у межах своїх повноважень замовникам, проектним і будівельним організаціям, підприємствам, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень законодавства, державних стандартів, норм і правил, архітектурних вимог, технічних умов, затверджених проектних рішень, місцевих правил забудови населених пунктів; зупиняти будівельні роботи, які не відповідають вимогам законодавства, державних стандартів, норм і правил, архітектурним вимогам, технічним умовам, затвердженим проектним рішенням, місцевим правилам забудови населених пунктів або здійснюються без дозволу на їх виконання.
Відповідно до п. 5 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області інспекція державного архітектурно-будівельного контролю має право одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань; одержувати від замовників, проектних і будівельних організацій, підприємств, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, нормативно-технічну, проектну та іншу документацію, необхідну для виконання покладених на неї функцій.
Таким чином, в результаті виявлених порушень 09.06.2010 року головним державним інспектором інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області було видано TOB «Улісс-Тур» припис № 50. В приписі відповідачу було запропоновано:
1. припинити будівельні роботи за адресою: м. Запоріжжя, вул. Гудименка, 10А до оформлення в установленому законодавством порядку дозволу на виконання будівельних робіт.
2. Надати до 15.06.2010р. підписану керівником та головним бухгалтером довідку про вартість виконаних робіт.
3.Надати інформацію про підрядну організацію, яка здійснювала будівельні роботи на вищезазначену об'єкті. 4. Повідомити інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області про вжиті заходи до 15.06.2010р.
Відповідальність за правопорушення у сфері містобудування встановлена в Законі України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування».
Відповідно до ч. 1 ст. 2 вищезазначеного Закону справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами.
Абзацом 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» встановлена відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю - у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 1,4 ст. З Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки. Рішення посадової особи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про накладення штрафу оформляється постановою про накладення на підприємство штрафу за правопорушення у сфері містобудування відповідно до цього Закону.
За результатами перевірки виконання вимог припису головним державним інспектором встановлено невиконання припису № 50 від 09.06.2010р., а саме будівельні роботи не припинено, дозвіл на виконання будівельних робіт не оформлено. Під час проведення перевірки виконувалися роботи з утеплення фасаду та влаштування цегляної огорожі, про що було зафіксовано в акті від 23.06.2010р. Невиконання припису є порушенням п. 4 Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993р. № 225 та пп. 5 п. 5 Положення про інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, затверджене наказом Мінрегіонбуду від 19.11.2007р. № 317.
За результатами виявленого правопорушення 11.08.2010р. головним державним інспектором інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області був складений протокол про правопорушення у сфері містобудування. Винним у допущеному правопорушенні встановлено TOB «Улісс-Тур».
На підставі поданих документів у відповідності до Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» та Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995р. № 244 заступником начальника інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області 17.08.2010р. була винесена постанова № 43 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування, відповідно до якої на відповідача був накладений штраф за ухилення від виконання припису інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. Вказана постанова вручена для виконання.
Не погодившись з прийнятим приписом та постановою ТОВ «Улісс-Тур» звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом про визнання постанови від 17.08.2010р. №43 «Про накладення штрафу за порушення у сфері містобудування» та припису від 09.06.2010р. №50 незаконними.
Ухвалою від 10 лютого 2011 року провадження в адміністративній справі №2а-0870/315/11 за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю до товариства з обмеженою відповідальністю «Улісс-Тур» про стягнення штрафу у сумі 850 грн. зупинено до набрання законної сили рішенням в адміністративній справі №2а-7276/10/0870 за позовом ТОВ «Улісс-Тур» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про визнання незаконним припису №50 від 09.06.2010.
На запит суду 14.10.2011 року на адресу суду надійшла постанова Запорізького окружного адміністративного суду у задоволенні позову ТОВ «Улісс-Тур» про визнання припису від 09.06.2010р. №50 незаконним відмовлено. Постанова набрала законної сили 20.07.2011 року.
Крім того, ухвалою суду від 21.09.2010р. адміністративний позов ТОВ «Улісс-Тур» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області в частині визнання постанови від 17.08.2010р. №43 «Про накладення штрафу за порушення у сфері містобудування» незаконною залишено без розгляду.
Таким чином, у судовому порядку рішення Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області не скасовані.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.
Станом на 14 листопада 2011 року штраф у розмірі 850,00 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок відповідачем до державного бюджету не сплачено.
Пп. 16 п. 5 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 24.02.2009р. № 28 передбачено право інспекції державного архітектурно-будівельного контролю здійснювати захист у суді своїх прав та законних інтересів, звертатися до суду у разі виявлення правопорушень у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 160, 163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Улісс-Тур» (ЄДРПОУ 31970760) штраф за порушення у сфері містобудування у розмірі 850 (вісімсот п’ятдесят) грн. 00 коп. на користь Державного бюджету Жовтневого району на р/р 31110106700003, ГУ ДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677124, отримувач: державний бюджет Жовтневого району, код платежу: 21081100.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) М.С. Лазаренко
Постанову виготовлено у повному обсязі 14 листопада 2011 року.