Постанова № 21672417, 06.12.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
06.12.2011
Номер справи
2а-14454/11/0170/15
Номер документу
21672417
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 грудня 2011 р. 10:29 Справа №2а-14454/11/0170/15 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Тоскіної Г.Л., при секретарі Рульовій О.О., за участю від позивача Бахарева Н.Ю.

від відповідача Ілотченков С.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Підприємства об'єднання громадян "Лава" про стягнення 833,34 грн. пені

Суть спору: Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Підприємства об'єднання громадян "Лава" (далі відповідач) 833,34 грн. пені, яка була нарахована у зв'язку з несвоєчасною сплатою адміністративно-господарських санкцій за 2008 рік.

Ухвалами суду від 18.11.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених в адміністративному позові, надав пояснення по суті спору.

Представник відповідача проти позову заперечував, зазначивши, що позивачем невірно розрахована пеня, оскільки, на думку представника відповідача, пеня повинна нараховуватися з дня набрання чинності рішення суду щодо стягнення заборгованості.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Підприємства об'єднання громадян "Лава" є юридичною особою, ідентифікаційний код 35109318.

Відповідно до ст. 43 Конституції України держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю і гарантує рівні можливості для його реалізації. Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991р. №875 зі змінами та доповненнями (далі Закон), передбачені гарантії для забезпечення інвалідів рівними правами з іншими громадянами.

Пунктом 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 N 1434, встановлено, що Фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики і підпорядковується йому.

Згідно з пунктом 9 зазначеного Положення для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Мінпраці утворюються територіальні відділення Фонду в межах граничної чисельності його працівників.

Основним завданням Фонду, відповідно до пункту 3 цього Положення є, зокрема контроль за виконанням роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом. Фонд також відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за сплатою роботодавцями адміністративно-господарських санкцій і пені (підпункт 3 пункту 4 зазначеного Положення).

Згідно ст.19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991р. №875 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Згідно акту планової виїзної перевірки виконання ст. 19,20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991р. №875, відповідачу визначений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості одного місця. Зазначив середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу, що працювали у 2008 р. у кількості 11 осіб, із них жодного працівника, яким за висновками медико-соціальних експертних комісій встановлена інвалідність. Сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів визначена відповідачем в розмірі 3409,00 грн.

Рішенням Окружного адміністративного суду від 01.12.2010 року у справі 12845/10/13/0170 з відповідача стягнута заборгованість з адміністративно-господарських санкцій у розмірі 3409,00 грн.

Згідно з ч.1 ст.20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991р. №875 роботодавці, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі чи організації, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним.

Відповідно до ч.4 ст.20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991р. №875 та Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (далі Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.07р. №70 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються роботодавцями самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч.1 ст.19 Закону.

П. 2.2 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 223 від 15.05.2007 року (далі Порядок) пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання.

Відповідно до абз. 2, 3 ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).

Пунктом 3.1. Порядку також передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (п. 3.4 Порядку).

Суми штрафних санкцій перераховуються підприємствами в дохід державного бюджету на рахунки органів Державного казначейства, а у разі несплати в установлений термін, відділення Фонду соціального захисту інвалідів вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.

Згідно з випискою по рахунку відповідача 06.05.2011 року, 17.05.2011 року, 21.07.2011 року, 19.08.2011 року, 19.09.2011 року останнім здійснена сплата адміністративно-господарських санкцій в сумі 3409,00 грн.

Отже, враховуючи кількість днів прострочки сума пені, яка нарахована позивачем, складає 833,34 грн.

Позивачем на адресу відповідача було направлено повідомлення від 05.10.2011 року про необхідність перерахування в дохід державного бюджету суму пені в розмірі 833,34 грн.

Щодо посилання представника відповідача на невірне визначення суми пені, оскільки на думку представника відповідача, пеня повинна нараховуватися з дня набрання рішення про стягнення заборгованості законної сили, то суд зазначає, що вказана правова позиція відповідача не ґрунтується на нормах законодавства, яке регулює спірні правовідносини, суперечить нормам Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” та Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України.

У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати пені в сумі 833,34 грн.

На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити у повному обсязі.

У звязку зі складністю справи судом 06.12.2011 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 09.12.2011 року постанова складена у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.160-163, ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Підприємства об'єднання громадян "Лава" (ЄДРПОУ 35109318) на користь Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (ЄДРПОУ 34740524) 824,00 грн. пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій на р/р 31216230700067 УДК в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Державний бюджет у Білогірському районі, призначення платежу ЄДРПО платника, 50070000; 01; пеня за несвоєчасну сплату адміністративно-господарської санкції за 2008 рік

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Тоскіна Г.Л.