Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" лютого 2012 р.Справа № 10/5025/124/12 За позовом: Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України м. Хмельницький
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля-Оптімагаз" м.Хмельницький
про стягнення 16000грн., з яких 8000 грн. штрафу та 8000 грн. пені .
Суддя Виноградова В.В.
Представники сторін:
позивача: ОСОБА_1.- за довіреністю від 01.02.2012р. №2
відповідача : не з'явився
Суть спору: Позивач звернувся до суду із позовом про стягнення з відповідача пені та штрафу на загальну суму 16000 грн. відповідно до рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 18.03.2011р. №22-рш за порушення законодавства про захист економічної конкуренції , передбачене п. 1 ст. 50 п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій , що стосуються спотворення результатів торгів ( тендерів) , а саме те, що ТОВ "Поділля- Оптімагаз", ТОВ "Горинь-Інтерм" та ТОВ "Поділля- Інтерм", узгодивши свою конкуренту поведінку щодо участі у процедурі запиту цінових пропозицій (котирувань) на закупівлю транспортабельної модульної котельної установки ТМКУ-160 з гарячою водою для Чемеровецької центральної районної лікарні , який був проведений 15.10.2008р.
Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, причини неявки представника не повідомив, проте на адресу суду надійшов лист від відповідача від 09.02.2012р., в якому зазначено, що відповідач визнає суму штрафу в розмірі 8000 грн. застосованого рішенням адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України .
Відповідно до ст. 75 ГПК України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Рішенням адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №22-рш від 18.03.2011р. по справі №03-12/73-10 визнано, що ТОВ "Поділля-Оптімагаз" , м. Хмельницький, ТОВ "Горинь-Інтерм", м. Шепетівка, ТОВ "Поділля-Інтрем" , м. Хмельницький , узгодивши свою конкурентну поведінку щодо участі у процедурі запиту цінових пропозицій ( котирувань) на закупівлю транспортабельної модульної котельної установки ТМКУ-160 з гарячою водою Чемеровецької центральної районної лікарні,, який був проведений 15.10.2008р. Чемеровецькою центральною районною лікарнею , вчинили порушення законодавства про захист економічної конкуренції , передбачене п. 1 ст. 50, п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які полягали у спотворенні результатів торгів ( п. 1).
За вчинене порушення , відповідно до абзацу другого частини другої статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" на ТОВ "Поділля-Оптімагаз" накладено штраф у розмірі 8000 грн. (п. 2 рішення), який було розстрочено до сплати по 1333 грн. до 24.06.2011, 24.07.2011р, 24.08.2011р., 24.09.2011р.,24.10.2011р., 24.11.2011р. ( п.п.3 , 4 рішення).
В рішенні зазначено, що ТОВ " Поділля-Оптімагаз " порушення законодавства про захист економічної конкуренції визнало.
Крім того в рішенні зазначено, що штраф підлягає сплаті у строк до 24.11.2011р.частинами і у строки , які зазначені в п. 4 . Рішення може бути оскаржене до господарського суду в двомісячний строк з дня його одержання.
Листом від 21.03. 2011р. №01-23/08-1027 зазначене рішення було направлено відповідачу, при цьому повідомлено, що згідно із частиною п'ятою статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка віл суми штрафу.
Рішення отримане відповідачем 23.02.2011р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення .
Відповідач звернувся до позивача з клопотанням ( лист №5 від 03.06.2011р.) про відстрочку виконання рішення щодо сплати штрафу , в звязку із смертю директора товариства , тимчасовим припиненням діяльності товариства.
Розглянувши дане клопотання, адміністративною колегією Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету прийнято рішення №55-рш від 10.06.2011р. по справі №03-12/73-10 яким відстрочено ТОВ " Поділля-Оптімагаз " сплату штрафу в розмірі 8000 грн. , накладеного рішенням адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету від 18.03.2011р. №22-рш до 24.11.2011р.
Зазначене рішення згідно супровідного листа від 10.06.2011р. №01-23/08-2078 надіслане на адресу відповідача та отримане останнім 16.06.2011р. , що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
ТОВ " Поділля-Оптімагаз " 27.10.2011р. знову звернулося до позивача з клопотанням (лист від 26.10.2011р. № 1/10 ) про відстрочення сплати штрафу застосованого рішенням від 18.03.2011р. №22-рш. Однак листом від 18.11.2011р. №01-23/08-4074 Хмельницьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету відмовлено у відстрочці сплати штрафу.
Оскільки відповідач у встановлені строки в самостійному порядку не сплатив штраф застосований рішенням адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №22-рш від 18.03.2011р., позивач звернувся до суду із позовам про стягнення з відповідача 8000 грн. штрафу та 8000 грн. пені.
Аналізуючи надані докази та давши їм оцінку в сукупності суд враховує таке
Положеннями статті 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" N 3659-XII від 26 листопада 1993 року (із змінами та доповненнями) визначено, що основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; контроль за концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та регулюванням цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій; сприяння розвитку добросовісної конкуренції; здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель.
Статтею 7 Закону України “Про Антимонопольний комітет України” визначено повноваження Антимонопольного комітету у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції , зокрема, розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами (п.1); приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції (п. 2); визначати наявність або відсутність контролю між суб'єктами господарювання або їх частинами та склад групи суб'єктів господарювання, що є єдиним суб'єктом господарювання (п.12).
Згідно зі ст. 1 Закону України „Про захист економічної конкуренції” №2210-14 економічна конкуренція (конкуренція) - це змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.
Пунктом 1 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлено, що крім іншого , порушенням законодавства про захист економічної конкуренції є антиконкурентні узгоджені дії.
Згідно зі ст. 5 зазначеного Закону узгодженими діями є укладення суб'єктами господарювання угод у будь-якій формі, прийняття об'єднаннями рішень у будь-якій формі, а також будь-яка інша погоджена конкурентна поведінка (діяльність, бездіяльність) суб'єктів господарювання.
Відповідно до ст.6 вищевказаного Закону антиконкурентними узгодженими діями є узгоджені дії, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції. зокрема узгоджені дії, які стосуються спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів.
Статтею 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення.
Відповідно до статті 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом. Їх невиконання тягне за собою передбачену законом відповідальність.
Відповідно до ст.52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" органи Антимонопольного комітету України за вчинення суб'єктом господарювання порушення у вигляді антиконкурентних узгоджених дій тягне за собою накладення органами Антимонопольного комітету України штрафу у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф. У разі наявності незаконно одержаного прибутку, який перевищує десять відсотків зазначеного доходу (виручки), штраф накладається у розмірі, що не перевищує потрійного розміру незаконно одержаного прибутку.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем за порушення відповідачем законодавства про захист економічної конкуренції , передбаченого п.1 ст.52, п. 4ч. 2 ст. 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді вчинення анти конкурентних узгоджених дій , що стосуються спотворення результатів торгів, прийнято рішення про застосування згідно ч.2 ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" штрафу в розмірі 8000 грн. Рішенням адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №22-рш від 18.03.2011р. по справі №03-12/73-10 сплату штрафу було розстрочено та рішенням № 55-рш від 10.06.2011р. відстрочено до 24.11.2011р.
Однак відповідач в добровільному порядку штраф не сплатив, рішення не оскаржив. Доказів, які б спростовували зазначене суду не подано.
Згідно з ч.5 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Позивач на цій підставі нарахував відповідачу 8000 грн. пені.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про захист економічної конкуренції" з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний Комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у звязку із порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в т.ч. про стягнення не сплачених у добровільному порядку штрафів та пені.
Як вбачається з матеріалів справи, заявлена позивачем до стягнення сума заборгованості по сплаті штрафу в розмірі 8000 грн. підтверджується наявними в матеріалах справи доказами. При цьому визначена позивачем пеня в сумі 8000 грн. розрахована в межах максимально можливого, згідно норм чинного законодавства розміру.
Судом також враховується, що рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №22-рш від 18.03.2011р. по справі №03-12/73-10 відповідачем в установленому порядку та визначені строки не оскаржене, сума штрафу не сплачена, доказів, що спростовують не надано.
За таких обставин, враховуючи вимоги ст. 33 ГПК України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними доказами, відповідає чинному законодавству та підлягає задоволенню.
Враховуючи задоволення позову, судові витрати по справі згідно ст.49 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 12, 33, 44, 49, 82, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України м. Хмельницький до Товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля-Оптімагаз" м.Хмельницький про стягнення 8000 грн. штрафу та 8000 грн. пені задоволити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля-Оптімагаз" м. Хмельницький вул. Лікарняна, 1, (код 2600590069) на користь Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України м. Хмельницький, вул. Театральна,54 (код 21312821) для зарахування в доход державного бюджету України на рахунок управління Державного казначейства України за місцем знаходження платника податків за КЕКД 21081100 „Адміністративні штрафи та інші санкції”, символ звітності 106) 8000 грн. (вісім тисяч гривень) штрафу та 8000 грн. (вісім тисячі гривень) пені.
Видати наказ.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля-Оптімагаз" м. Хмельницький вул. Лікарняна, 1, (код 2600590069)в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22030001, символ звітності 206, р/р 31218206783002 УДКСУ у м. Хмельницькому, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013 судовий збір в сумі 1609,50 (одну тисячу шістсот дев'ять гривень 50 коп.).
Видати наказ.
СуддяВ.В. Виноградова
Віддрук. 4 прим:1- до справи, 2- позивачу, (м. Хмельницький вул. Театральна, 54) 3- відповідачу (м. Хмельницький вул. Лікарняна, 1) ( рекомендованим листом)