ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" лютого 2012 р.Справа № 5013/65/12 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді С.Б.Колодій розглянув у засіданні справу № 5013/65/12
за позовом: Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави, уповноваженим органом, якої виступає Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області, м. Кіровоград
до відповідача: Новоукраїнського житлово-комунального підприємства, Кіровоградська область, м. Новоукраїнка
про стягнення 1639,58 грн.
ПРЕДСТАВНИКИ:
від прокуратури - Деревінська О.С., посвідчення НОМЕР_1
від позивача - ОСОБА_1, довіреність № 04-4/119 від 10.01.2012 р.;
від відповідача - ОСОБА_2, довіреність № б/н від 03.01.2012 р.;
Кіровоградським міжрайонним природоохоронним прокурором в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області подано позовну заяву від 30.01.2012 № 2-460вих. 12 про стягнення з Новоукраїнського житлово-комунального підприємства 1639,58 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок скиду недостатньо очищених стічних вод, з покладенням на останнього судових витрат.
У судовому засіданні 16.02.2012 представник прокуратури та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, представником позивача надано письмове пояснення від 14.02.2012 № 04-4/377.
Відповідач в судовому засіданні 16.02.2012 заборгованість в сумі 1639,58 грн. визнав повністю.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Новоукраїнським житлово - комунальним підприємством.
За даними проведеної перевірки встановлено, що внаслідок неефективної роботи очисних споруд Новоукраїнське житлово - комунальне підприємство в період з 01.01.2010 по 20.07.2011 здійснював скид недостатньо очищених стічних вод в річки Помічна (скид № 1), Грузька (скид № 2) та Плетений Ташлик (скид № 3). В період з 01.01.2010 по 01.01.2011 скинуто 8300 куб.м., в період з 01.01.2011 по 20.07.2011 скинуто 16000 куб.м. недостатньо очищених зворотних вод, що є порушенням вимог ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", п. 8 статті 44 та статті 70 Водного кодексу України.
За результатами вказаної перевірки 13-20.07.2011 року Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, в якому зафіксовано зазначене порушення (а.с. 9-11).
20.07.2011 року відносно начальника Новоукраїнського житлово - комунального підприємства Третякова В.А. складено протокол про адміністративне правопорушення № 014083 (а.с. 13-14), а постановою Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області від 20.07.2011 року № 014083 про накладення адміністративного стягнення притягнуто вказану посадову особу до адміністративної відповідальності та накладено штраф у розмірі 136,00 грн. (а.с.15-16), який сплачено в добровільному порядку згідно квитанції від 16.09.2011 р. (а.с. 17).
Позивачем 20.07.2011 року винесено припис в якому викладено вимоги усунути встановлені перевіркою недоліки (а.с. 12).
Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України від 20.07.2009 № 389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за № 767/16783 (далі за текстом - Методика) (за періоди з 01.01.2010 по 01.01.2011, з 01.01.2011 по 20.07.2011), проведено розрахунки розміру збитків, заподіяних відповідачем внаслідок скиду недостатньо очищених стічних вод в р. Помічна, р. Грузька та р. Плетений Ташлик. Згідно проведених розрахунків розмір збитків склав в період з 01.01.2010 по 01.01.2011 - 675,81 грн. (а.с. 28-32), в період з 01.01.2011 по 20.07.2011 - 963,77 грн. (а.с. 19-24).
01.12.2011 на адресу Новоукраїнського житлово-комунального господарства позивачем направлено претензію за № 07-8/3046 на суму 963,77 грн., претензію за № 07-8/3047 на суму 675,81 грн. з вимогою відшкодувати зазначені вище збитки, які залишені без задоволення.
В силу статті 66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Водним кодексом України встановлено, що всі води (водні об'єкти) на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ його економічного розвитку і соціального добробуту.
Відповідно до статті 37 Водного кодексу України для оцінки екологічного благополуччя водних об'єктів та визначення комплексу водоохоронних заходів встановлюється екологічний норматив якості води, який містить науково обґрунтовані значення концентрацій забруднюючих речовин та показники якості води (загальнофізичні, біологічні, хімічні, радіаційні).
Як передбачено статтею 38 Водного кодексу України, з метою поетапного досягнення екологічного нормативу якості води водних об'єктів встановлюються нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Порядок розробки та затвердження нормативів гранично допустимого скидання та перелік забруднюючих речовин, що нормуються, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 3 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин встановлюється у дозволі на спеціальне водокористування (ст. 49 Водного кодексу України).
Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин згідно із статтею 70 Водного кодексу України.
Поміж тим, встановлені норми відповідачем не дотримано та здійснено скид недостатньо очищених вод в р. Помічна, р. Грузька, р. Плетений Ташлик з перевищенням допустимої концентрації ГДС, що зафіксовано перевіркою.
Згідно статті 95 Водного кодексу України усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.
Відповідно до статті 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Водокористувачі звільняються від відповідальності за порушення водного законодавства, якщо вони виникли внаслідок дії непереборних сил природи чи воєнних дій. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Згідно норм статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Відповідно до частин 4, 5 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів (ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 № 389 затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
Позивачем розрахунок збитків здійснено з додержанням вимог зазначеної Методики (а.с. 19-24, а.с. 28-32).
З огляду на викладене та виходячи з наявних в матеріалах справи доказів, господарський приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з Новоукраїнського житлово - комунального підприємства шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу в розмірі 1639,58 грн., підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 49, 82, 82-1, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Новоукраїнського житлово-комунального підприємства (адреса: 27100, Кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. Воровського, 83/14, код ЄДРПОУ 23221436) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, ідентифікаційний код 34894892) шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу в сумі 1639,58 грн., перерахувавши кошти на р/р 33114331700323 спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища в ГУДКСУ в Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 36734791, код бюджетної класифікації 24062100.
Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Новоукраїнського житлово-комунального підприємства (адреса: 27100, Кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. Воровського, 83/14, код ЄДРПОУ 23221436) в доход державного бюджету України (отримувач коштів - УДКСУ у м. Кіровограді Кіровоградської області, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, р/р 31211206783002, ідентифікаційний код 38037409) - судовий збір в сумі 1 609,50 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Згідно частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Суддя С.Б.Колодій
Повне рішення складено - 17.02.2012 року.